Po několik posledních měsíců jsme se pozvolna setkávali se značkou QiKU. Ta se pomalu ale jistě chystala vstoupit na trh s chytrými telefony. Na první pohled by se dalo říci, že se jedná o zajímavý start-up, avšak po menším pátrání zjistíte, že jde o velmi zajímavý strategický tah dvou čínských gigantů. Po vzoru nedávno uvedených přístrojů společnosti Letv se totiž další společnost, Qihoo 360, spojila se současnou produkční „pětkou“ na čínském trhu, co se týče prodejů mobilních telefonů, Coolpad.

Po zhruba půlročním čekání se společnost QiKU konečně rozhodla ukázat světu své výtvory a hned vrhla na trh trojici svých představ a pohledů o současném trendu chytrých telefonů. Ty od sebe odstupňovala jak cenou, tak samozřejmě i výbavou. K jednotlivým zástupcům dané třídy přiřadila přívlastky Q Terra, Flagship a q Luna (v Číně uveden jako Youth).

 

QiKU Q Terra

qiku qterra

Vezmeme-li to tedy postupně od nejvyšší řady, tak zástupce, označen jako QiKU Q Terra, dostal do vínku procesor Snapdragon 810 se speciálním chladícím systémem, který by měl zaručit chlazení tohoto kontroverzního procesoru a tím uchránit samotný výkon přístroje. K procesoru dále byla přidružena dvoukanálová operační paměť 4GB RAM LPDDR4 společně s 64 GB interního úložiště, což by mělo zajistit plynulý běh za všech okolností i v případě složitých úloh. Společnost QiKU opět posouvá hranici, co se týče velikosti displeje a pro svůj standard zvolila velikost 6 palců. Displej dostal, vzhledem ke své velikosti, panel o rozlišení QHD (2K, 386ppi). Samotný displej pokrývá z 83% předního panelu, a to i díky mimořádně tenkému rámečku o velikosti 1,4 mm. Na první pohled se tedy zdá, že jde o tzv. bez rámečkovou konstrukci, čemuž navíc dopomáhá i zaoblení sklíčka v populárním 2,5D.

Na zadní straně poté nalezneme další specialitku, duální fotoaparát Sony s rozlišením 13Mpx + 13Mpx a clonovým číslem f/1.8. Obě optiky používají svůj vlastní senzor. Zajímavostí je, že každý je jiný, Sony IMX278 (RGBW senzor) a IMX214 (černo-bílý senzor). Od tohoto speciálního kamerového systému se očekává zlepšení výsledků, co se týče redukce světelného šumu při nižším osvětlení a možnost zajímavých hrátek s hloubkou ostrosti. Vpředu pak najdete kamerku s rozlišením 8Mpx s širokoúhlým objektivem a výsečí záběru o velikosti 80 stupňů. QiKU Q Terra disponuje také FPC čtečkou otisků prstů, a to na zadní straně přístroje. Tento senzor může být využíván i při dalších funkcích, například jako spoušť fotoaparátu. Mimochodem, výrobce udává rychlost odemknutí při použití „fingerprintu“ do 0,5 sekundy.

Společnost si také uvědomuje, že s tímto high-end hardwarem je zapotřebí zajistit i odpovědnou výdrž a tak do přístroje zabudovala, papírově slibně vypadající, baterii o kapacitě 3600 mAh. Ta navíc podporuje funkci turbo nabíjení, která slibuje výdrž po 10 minutovém nabíjecím procesu až 4 hodiny hovorů. Jako třešnička na dortu může působit zabudování velmi kvalitního audio čipu, v tomto případě audio hifi dekodéru ES9018K2M.

Prémiový přístup podtrhuje i celokovová konstrukce zařízení, přesněji se jedná o leteckou slitinu hliníku. QiKU Q Terra se zařazuje nejen svými specifikacemi mezi současnou špičku na trhu.

 

QiKU Flagship

qiku 1

QiKU  Flagship přijde s mírně slabší výbavou, avšak i s těmito parametry jej můžeme směle zařadit mezi současné high-end zařízení, po boku například LG G4. Právě podobně jako LG G4 přístroj přijde s šesti jádrovým procesorem Snapdragon 808. Ten bude spárován s operační pamětí o kapacitě 3 GB a 16 GB vnitřního úložiště. Stejně jako verze Q Terra bude tento telefon vybaven duální hlavní kamerou s rozlišením 13Mpx + 13Mpx a selfie kamerkou s 8Mpx. Velikost displeje je taktéž shodná s top modelem, jen s tím, že v tomto případě se bude jednat o panel s rozlišením FullHD (1080p).

Tento přístroj s největší pravděpodobností bude určen pouze pro čínský trh, alespoň podle toho, jak se tváří současné webové stránky společnosti.

 

QiKU q Luna

Qiku youth

A konečně posledním uvedeným přístrojem je QiKU q Luna/Youth, přístroj je dodáván s osmi jádrovým procesorem Mediatek MT6753, který se nyní často objevuje v čínských telefonech nižší střední třídy. Displej se v tomto případě smrskne na velikost 5,5 palce s rozlišením 1080p. Uvnitř ještě najdeme operační paměť o velikosti 3 GB a interní úložiště s kapacitou 16 GB. Na zadní straně nalezneme pouze jednu kamerku, oproti výše uvedeným modelům. Rozlišení však zůstává stejné, a to jak u přední, tak i zadní kamery. Také v tomto případě na zadní straně najdeme čtečku otisků prstů. A i tento model přijde s kovovým tělem, což mu dává punc prémiové třídy. To však trochu kazí použitý a výše uvedený procesor v porovnání se současnou konkurencí (Xiaomi Redmi Note 2 nebo Letv X600).

Tento model již můžete rezervovat a pro zajímavost k dnešnímu ránu bylo již vytvořeno přes 2,7 miliónů rezervací.

 

OS360

Všechny tři uvedené přístroje budou dodávány s vlastní nástavbou operačního systému Android OS360. Tato nadstavba má v sobě zabudováno i několik zajímavých funkcí, jakými je například šifrovací SMS centrum nebo vlastní zabezpečovací a antivirové prvky. To vše díky přínosu společnosti Qihoo, která se zaobírá právě různými zabezpečovacími a antivirovými programy.

 

Ceny

Ceny pro čínský trh byly stanoveny následovně. V případě high-endového Q Terra se i v případě ceny pohybujeme ve vyšším cenovém levelu, tedy 3599,- juanů (562,- dolarů). Jedná-li se o Flagship, zde je již cena o něco příznivější. Dostáváme se na slušných 1999,- juanů (312,- dolarů), čímž se tento přístroj stává asi nejzajímavějším, co se poměru cena/výkon týče. Modelu Youth producent přilípl velmi příznivou cenovku 1199,- juanů (187,- dolarů). S přihlédnutím k ceně a konkurenci přeci jenom nevím, jestli uvedené ceny nejsou trochu přemrštěné.

[zdroj]