Po nějaké době od nádherného UMI Zero se mi do rukou dostalo další UMI, UMI eMAX. Jedná se o telefon nižší střední třídy, který nabídne papírově velmi solidní výbavu za velmi přátelskou cenu. A co takové UMI umí? To zodpoví recenze UMI eMAX! Děkujeme www.coolicool.com za zapůjčení přístroje za účelem recenze!

Balení

Přestože se jedná o velmi levný telefon, balení je kupodivu poměrně pěkné. Otevírací knížka (ala Meizu) se vysune ze stříbrné krabičky, která má na povrchu textilový vzor. Po otevření je vidět rovnou všechno příslušenství, stejně jako telefon samotný. Nabídne nám redukci do české zásuvky s výstupním proudem pouze 1A, USB kabel (ala OnePlus One) a dokonce i redukci USB-On-the-Go. Poté je zde příručka, kde na jsou obrázcích popsány všechny hlavní součásti telefonu a tabulka se všemi možnými parametry, příjemný detail.

Rád bych ještě zmínil problémy, které jsem zažíval při používání USB kabelu. Kabel, ač designově pěkný, se mi zdál nedbale vyrobený, měl jsem problémy připojit jím telefon u několika počítačů, vůbec se nepřipojil, pouze se nabíjel. Zkusil jsem tedy připojit jiné telefony, které mám doma, ty se připojily, ale nešlo z nich kopírovat obsah (což je tedy velmi zvláštní vada). S kvalitním značkovým kabelem jsem neměl problémy u žádného telefonu ani PC. Tudíž, pokud byste pozorovali nestandardní chování při připojení přes kabel, zkuste jiný USB kabel.

A teď již unboxing video:

Design a zpracování

UMI se drží zaběhnutého designového konceptu a eMAX nijak nevybočuje z řady dalších placek, kterých je na trhu spousta. Jedině záda telefonu, respektive zadní kryt, je trochu jiný. Ten je plastový a celkem dobře imitující úpravu kartáčováním. Povrch krytu je příjemně hrubý, bohužel není sundavatelný, k baterii se tudíž uživatel nedostane. Kryt zasahuje přes okraje až téměř k displeji a tvoří tak i všechny hrany přístroje.

V horní části je sekundární mikrofon, pod ním hlavní kamera s rozlišením 13 megapixelů a samotná přisvětlovací dioda. Následuje povedený nápis UMI a pak až ve spodní části je vypsaný název typu přístroje eMAX a pod ním průduch hlasitého reproduktoru.

 

P50721-151820
Na horní hraně je pouze 3,5 mm sluchátkový jack, spodní hrana pak obsluhuje vstup pro micro-USB kabel a primární mikrofon.

 

P50721-151747
Levá hrana obsahuje dva sloty, jeden pro MicroSIM 1 a druhý pro paměťovou kartu standardu MicroSDHC, na protější hraně je pak třetí slot, ten je pro sekundární MicroSIM, pod ním je kolébka hlasitosti a ještě níže je tlačítko zapínání.

Kvalita tlačítek je na slušné úrovni, jsou slušně oddělena od povrchu, mají dobrý stisk a jsou dobře umístěna.

P50721-151802
Provedení a kvalita záslepek slotů na tom již tak dobře není. Uchycení je velmi pofidérní, stejně jako usazení v samotném slotu. Jejich otevírání je také velmi slabé a vyndavání a vkládání karet je bez nástroje (nebo dlouhých nehtů) téměř nemožné, sloty jsou hluboko zapuštěny.

P50721-151934
A konečně přední strana, která má na starosti 5,5″ FullHD displej, tři nepodsvícená kapacitní tlačítka a standardní kombo přední kamerky, senzorů přiblížení a okolního osvětlení, sluchátka a několikabarevné notifikační LED, která není příliš vidět, je celkem slabá a zapuštěná. Rozměry a váha se zastavily na číslech 152 x 76,5 x 7,9 mm a 148 gramech.

Displej

V této cenové hladině je opravdu příjemné vidět FullHD panel, zvláště pokud má 5,5″, kde se již toto vyšší rozlišení hodí. Jedná se samozřejmě o IPS displej, pravděpodobně s OGS technologií. Barvy jsou dobře podány, bílá je příjemná bez většího zabarvení. Snad jen červená by mohla být více sytá a černá by potřebovala ztmavit.

Rozsah jasu je, bohužel, nakloněn na stranu vyšší intenzity, tudíž nejvyšší jas je opravdu velmi vysoký, kdežto nejnižší je opět velmi vysoký a čtení po tmě je celkem nepříjemné, intenzita podsvětlení je příliš vysoká. Ovšem vysoký jas přijde k dobru při venkovním používání, kde je na displej až překvapivě dobře vidět i za slunečného počasí. Digitizér také fungoval celou dobu bez jakýchkoliv problémů, je rychlý a přesný.

P50721-152050

Celkově musím displej pochválit, jeho čitelnost, FullHD rozlišení, barevné podání jsou v cenové relaci 4000-4500Kč (+ poplatky při koupi z Číny) nadprůměrné a displej mi dělal radost.

Hardware

Pokud vezmu v potaz cenu, má UMI eMAX rozhodně co nabídnout, protože jeho hardware je velmi výkonný a podporuje celou řadu funkcí. V roli procesoru je zde hvězda střední třídy, MTK MT6752, 8-jádro s taktem 1,7GHz, Mali-T760 MP2, 2GB RAM, 16GB ROM, podpora DualSIM a paměťových karet. To je při dané ceně velmi působivá výbava.

Dále zde nalezneme podporu OTG, Glonass, LTE (800/1800/2100/2600 MHz), BlueTooth 4.0 a ještě vzpomenu notifikační diodu, která také není vždy přítomna. NFC se ještě nerozšířilo do takto nízké cenové relace.

Displej, který jsem pochválil o pár řádků výše, je 5,5″ FullHD IPS, vyznačuje se dobrou čitelností na slunci a dobrým podáním barev. Použité fotoaparáty mají rozlišení 13 megapixelů, respektive 5 megapixelů, bohužel se mi nepodařilo zjistit výrobce. Baterie má velmi slušnou kapacitu 3780 mAh.

Operační systém – Android OS a další

UMI eMAX mi bylo dodáno s ROM v03. Jedná se o čistý Android, bohužel jsem narazil na několik problémů a jal jsem se tak vyzkoušet již balením propagovanou aplikaci RootJoy, která slouží ke stejnému účelu, jako byla kdysi Nokia PC Suite a nějaký RomFlasher dohromady. O této velmi slušně zvládnuté aplikaci si můžete přečíst článek od Martina ZDE.

Flešnul jsem tedy poslední ROM, která byla k mání, tedy v05. Ta již fungovala od začátku zcela bez problémů a pokračovala v tom i dva celé týdny, kdy jsem měl UMI eMAX jako svůj hlavní telefon. Tedy odladěnost, stabilita i rychlost telefonu je na výborné úrovni. Jediným neduhem, se kterým jsem se setkal, byla špatná funkce DT2U, kdy se poklepem na displej telefon odemkne. Ovšem po vložení do kapsy se telefon okamžitě sám odemkl. Asi je špatně nakalibrovano čidlo přiblížení, ale kdo ví, jelikož to samé se dělo ve všech verzích ROM, které jsem měl flešnuté.

ROM, se kterou jsem UMI eMAX testoval, byl čistý Android s několika málo přidanými aplikacemi a podporou gest na vypnutém displeji. Ale k mání je například i MIUI, LeWa OS a několik dalších, jejichž funkčnost/nefunkčnost nemohu potvrdit, protože jsem je zatím nezkoušel.

Velmi mě potěšil zakomponovaný v první verzi SuperUser a v dalších verzích KingUser pro správu práv ROOT, což jednoznačně považuji za plusové body navíc.

Výkon

Procesor MT6752 se velmi rychle zabydlel v telefonech střední třídy a jeho výkony jsou předem známy. Čísla z benchmarků jsou vysoká a praktická část v podobě běhu UI i her je velmi dobrá. Opravdu nebyl problém zahrát si kteroukoliv hru. Dokonce i Demon Hunter 5, který je obzvláště náročný, byl bez problémů hratelný. Real Racing 3, The Dark Knight Rises, Modern Comba 5, Relic Run, Angry Birds 2, Botanicola,  The Root Two…všechno zcela bez problémů. Tudíž výkony v praxi jsou výborné a je vidět, že i ROM je výtečně odladěná.

Screenshoty z různých benchmarkovacích programů přikládám níže.

Baterie a výdrž

UMI eMAX se řadí mezi telefony, které mají větší než průměrnou baterii, její kapacita je velmi pěkných 3780 mAh. Ve spojení s 5″ FullHD displejem není výdrž sice skvělá, ale rozhodně je výborná. UMI se mnou vydrželo opravdu celý den až do večera, přesto, že jsem několik hodin poslouchal hudbu, hrál hry, brouzdal po internetu, WiFi/data zaplá celý den, stahoval aplikace z obchodu a všemožně si s telefonem hrál. On Screen Time, tedy čas zapnutého displeje, se pohyboval kolem 5 hodin, což je velmi slušný průměr, při přihlédnutí k náročnému provozu. Není tedy problém s telefonem vydržet klidně i dva dny na příjmu.

Screenshot_2015-07-28-22-37-43

Konektivita a GPS

„Konečně“ přichází na řadu také nějaká ta negativa. UMI pravděpodobně zapomnělo na konfiguraci GPS/Glonass a zároveň asi i na kvalitnější antény. Fix polohy proběhne pouze a jen za asistence datového připojení, a totéž platí i pro navigaci samotnou, která je navíc velmi nepřesná v rozsahu i několika desítek metrů. Bez dat GPS prostě nechytne ani jeden jediný satelit, a to je celkem na pováženou. Budu doufat, že se UMI trochu umoudří a zkusí s tím něco udělat v dalších verzích ROM, pokud je to samozřejmě softwarová záležitost.

Screenshot_2015-07-24-07-00-41

Další konektivita sestává z WiFi, které fungovalo bez chyby. Telefon se připojil k jakékoliv zaheslované síti bez problémů. Jedině snad signál nebyl tak silný, jaký znám například z Meizu, ale zařadil bych jej mezi slušný průměr.

Bluetooth pracovalo správně, zkusmo jsem odeslal a přijal několik různých souborů.

Volání taktéž probíhalo bez problémů, sluchátko je dostatečně hlasité a druhá strana taktéž slyšela probíhající hovor dobře.

Příjem signálu mobilního operátora O2 bych se nebál označit za lehce nadprůměrný. I u mě v práci pod velkou plechovou střechou jsem si několikrát zavolal.

Konektivita v podobě LTE je pro majoritu České republiky velmi slušná. Podporovány jsou totiž frekvence 800/1800/2600 MHz, a to stačí všem uživatelům, kromě Vodafone, který používá ne zcela standardní frekvenci 900 MHz. Opět příjem LTE byl velmi slušný, neměl jsem s mobilními daty žádný problém.

Fotoaparát

Dnes se budeme muset s výsledky trochu uskrovnit. UMI eMAX je velmi levné zařízení a jeho výstup trpí mnoha nedostatky a vadami. Nicméně se s tím dá něco dělat a s přihlédnutím k ceně a ostatní výbavě v podobě výborného MT6752 a 5,5″ FullHD displeje musím konstatovat, že se nejedná o až tak špatné snímky.

Přesně stejný výstup jsme mohli vidět u mnoha a mnoha dalších čínských telefonů. Fotky mají velmi silné zrno, při horších světelných podmínkách se objevují bílé tečky a tak dále. Nastavením hodnoty ISO se však dají výsledky značně ovlivnit ve prospěch relativní kvality snímků, které jsou jinak dobře zaostřené, mají syté barvy a také celkem pěkné detaily.
Detaily o čipu nebo objektivu jsem bohužel nebyl s to zjistit, pouze velmi dobrá světelnost objektivu f/2.0 a rozlišení 13 megapixelů.

Rychlost focení je dnes již pod průměrem. Na zachycení probíhajícího dítěte si asi vezměte jiný nástroj a HDR fotky jedině s externí aplikací, ta vestavěná prakticky vůbec netuší, co to HDR je.

Nezmenšené fotografie si můžete stáhnout ZDE

Aplikace, která se stará o fotografie je stará známá, disponujíc mnoha nastaveními od kontrastu, ISO, velikosti fotografií, možností zapnout ZDS (zero delay shutter), expozici, panorama a různé další a další nastavení. Co mě ale vyloženě štvalo bylo to, když jsem aplikaci ukončil a posléze jsem jí znovu zapnul, pokaždé se ukázala obrazovka jako při vůbec prvním spuštění fotoaparátu. Pohyblivý obrázek, který názorně ukazuje, k čemu jaká ikona slouží. Naštěstí jde jednoduše odkliknout, ale je to krajně otravné.

Screenshot_2015-08-04-22-16-13

Video v maximálním rozlišení FullHD by potřebovalo trochu ustálit snímkovou frekvenci, která má tendenci kolísat a při horších světelných podmínkách až k hranici 18 FPS. Pokud je prostředí dobře prosvětlené, video je čisté, má dobrý zvuk a obraz také ujde. Slušelo by mu ale více kontrastu a také bych jej doostřil.

Zvuk

Opět zde máme telefon, který má mřížku hlasitého reproduktoru přes celou šíři zad a opět má pouze reproduktor na jedné straně. Na druhou stranu to tolik nevadí, UMI eMAX hraje totiž poměrně hlasitě, ale hodně se snaží dopřávat posluchačům hlubších basů, než je schopen zvládnout, takže při vyšší hlasitosti znatelně nestíhá.

S výstupem do sluchátek je to ale jiná, UMI eMAX má k dispozici MTK MT6752, které jsem již několikrát pochválil a nezbývá mi, než jej pochválit i tentokráte. Opět je zvuk vyrovnaný, zpěvu je dobře rozumět, výšky neřežou do uší a spodní basové pásmo by mohlo být klidně i výraznější.

Screenshot_2015-07-20-13-43-43

Závěr

Jak prozrazuje nadpis dnešní recenze, UMI eMAX je štika, přestože větších rozměrů, která velmi zdárně proplouvá kvantem ostatních telefonů. Nabídne velmi solidní parametry za budgetovou cenu, dobrou výdrž baterie, kvalitní displej, odladěnou ROM a podporu programu RootJoy, dvě SIMkarty, paměťovou kartu a výkonný hardware. Rozhodně nepotěší nefunkčnost GPS, která jediná táhne UMI eMAX ke dnu a nekvalitní kabel nepotěší také. Nicméně za cenu kolem 4500Kč jej mohu vřele doporučit. Celé tři týdny jsem s UMI fungoval naprosto bez jakýchkoliv problémů.

Za zapůjčení UMI eMAX děkujeme www.coolicool.com, telefon můžete zakoupit například ZDE.

 

Plus Mínus
Poměr Cena/Výkon  Kvalita videa za zhoršených podmínek
Odladěnost ROM GPS!
Baterie Nekvalitní USB kabel
Podpora RootJoy
FullHD Displej
Výkonný hardware

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.