Ohodnoťte článek

 

Poslední dobou mám menší oddych od telefonů a po recenzi TV boxu Pipo X8 se mi dostal do rukou, přesněji na ruku, chytrý náramek Huawei TalkBand B2. Ten nám zapůjčilo oficiální zastoupení Huawei a za to mu samozřejmě děkujeme. TalkBand B2 je již druhým kouskem společnosti Huawei, který kombinuje funkce fitness trackeru s bezdrátovým Bluetooth handsfree. Jak mu to jde se dočtete v následujících řádcích a lepší obrázek si uděláte i po shlédnutí unboxing videa.

Obsah balení

Vše podstatné, co se týká obsahu balení už bylo řečeno v unboxing videu, takže si to jen v rychlosti zrekapitulujeme. Huawei TalkBand B2 je zabalen v plastové krabičce ve tvaru krychle. Spodní polovina je černé barvy a jsou na ní napsány základní informace o výrobku. Vrchní polovina je průhledná, takže ještě před prvním otevřením vidíme, co na nás čeká uvnitř. Za použití mírně větší síly se dostaneme dovnitř, kde objevíme náramek obepnutý kolem plastového oválu v jehož útrobách najdeme dobíjecí micro USB kabel a dva náhradní špunty různých velikostí. Na dně krabičky leží ještě kartonová krabička obsahující návod, bezpečnostní informace a záruční list.

Vzhled a zpracování

Nejde začít jinak než chválou. TalkBand B2 se povedl a kombinace kovu společně se zrcadlovým displejem působí opravdu luxusně. Chytrý náramek je tak zároveň i zajímavým doplňkem ať už na dámské či pánské ruce. Nic na tom nemění ani pryžový pásek, jehož jemné vzorování společně s kovovou „sponou“ s logem společnosti jen potvrzují výjmečnost náramku. Pokud vám pásek z nějakých důvodů nevyhovuje, tak jej lze nahradit jakýmkoliv jiným s roztečí 15 mm. Rozměry TalkBandu B2 jsou 63 × 22 × 12 mm a celková váha 30,6 gramu zaručí, že o náramku nebudete ani vědět. Hmotnost samotného BT handsfree je 15,5 gramu.

Nám zapůjčená bílá varianta by asi udělala větší parádu na ruce něžnějšího pohlaví, ale i na mojí ruce se setkávala se slovy chvály. V nabídce je ještě černá varianta a zlatá s koženým páskem.

hw_415653

Celkově je konstrukce precizně zpracována a nelze jí nic vytknout. Huawei si pohrál s každým detailem a vzniklo, co se týká zpracování, dokonalé dílo. Navíc s odolností dle normy IP57.

Na pravém boku se nachází jedno tlačítko, sloužící pro zapnutí/vypnutí, rozsvícení displeje a přístup k několika dalším funkcím, ke kterým se dostaneme o pár řádků níže.

Dole najdeme ještě další dvě tlačítka, jenž neslouží pro ovládání, ale po jejich stisknutí povyskočí z pouzdra hlavní jednotka s veškerou elektronikou. V této chvíli jednotku lze lehce vyjmout z důvodu nabíjení a nebo přijmutí příchozího hovoru. Do doby než obě tlačítka stiskneme, drží jednotka pevně na místě a rozhodně nehrozí samovolné uvolnění.

Displej

Huawei TalkBand B2 umožňuje prohlížení aktivit na 0,73 palce velkém, dotykovém, jednobarevném displeji s rozlišením 128 x 88 bodů. Zatímco v noci problém s čitelností nehrozí, tak ve dne bez pomoci druhé ruky jako stínítka, neuvidíte vůbec nic. Plusové body získané za zpracování jsou tak rázem pryč a nezachrání to ani dobrá odezva na dotyk.

V běžném stavu je displej vypnutý a zbytečně nezatěžuje baterii. Jeho aktivaci lze provést buď bočním tlačítkem a nebo podíváním se na displej. Ono gesto ale nefunguje vždy a běžně se stávalo, že jsem musel pohyb ruky několikrát opakovat, abych zjistil jaký mám čas. A přiznejme si, že dívat se na hodinky 3x během pár vteřin už vypadá trochu divně.

Hardware

O sledování aktivit se stará 6 osý gyroskop za asistence akcelerometru. Ač nemám s čím srovnávat, tak měření je dle mých výpočtů a měření nad očekávání přesné. Náramek pozná jestli chodíme, běžíme, sedíme, jedeme na kole a nebo spíme. Malé odchylky od reality by se sice našli, ale není to nic hrozného.

Pro funkci telefonování tady máme dvojici mikrofonů, zajišťujících čistý zvuk. V tomto případě vše fungovalo na jedničku. Druhá strana mě slyšela zřetelně i při jízdě na kole za silného větru. Já už jsem ale radostí neoplýval, když jsem musel hovor několikrát ukončit, protože zvuk vypadával a rozumět bylo asi každé páté slovo, a to jsem měl telefon v kapse. Jindy zase nebyl problém volat s telefonem, který se válel kdesi v druhé místnosti ve vzdálenosti cca 7 metrů.

Funkce

V menu se jednotlivé položky prochází tažením prstu po displeji nahoru nebo dolů. Jelikož dovedností moc není, tak si je představíme po jedné.

Hlavní obrazovka – po aktivaci displeje se nám zobrazí hlavní obrazovka se zobrazením času, data, stavu baterie a informaci o Bluetooth připojení. Podržením prstu na této obrazovce po dobu cca 5 vteřin se dostaneme do podmenu, kde můžeme změnit vzhled hodin.

Krokoměr – zobrazení ušlých kroků (počítadlo se každý den ve 24:00 vynuluje)

Spálené kalorie – ukazatel spálených kalorií dle naměřených aktivit (počítadlo se každý den ve 24:00 vynuluje)

Jízda na kole – zobrazení doby jízdy na kole (počítadlo se každý den ve 24:00 vynuluje)

Doba spánku – zobrazení celkové doby spánku za minulou noc/den

Stopky – podržením se spustí stopky a po ukončení se zobrazí počet kroků a spálené kalorie

 

Podržením bočního tlačítka se dostaváme do další nabídky o třech položkách:

Bluetooth – kliknutím se připojíme/odpojíme ke spárovanému telefonu

Phone Finder – spárovaný telefon začne hrát příjemnou melodii i když je v tichém režimu a díky tomu ho najdeme

Vzdálená spoušť fotoaparátu – po spuštění fotoaparátu v telefonu můžeme použít náramek jako dálkovou spoušť

Volání – při příchozím hovoru se náramek rozvibruje a na displeji se zobrazí jméno, popřípadě jen číslo volajícího. Zmáčknutím bočních tlačítek uvolníme handsfree z kolébky a vložíme do ucha. Na celý proces jsou od uvolnění zhruba 3 vteřiny, po kterých se hovor sám přijme a můžeme mluvit. Pokud hovor zmeškáme, objeví se tato informace na displeji a kliknutím na ikonku sluchátka voláme ihned zpět. Funkční a hodně návykové. Po navrácení Talkbandu budu se slzou v oku marně hmatat po zápěstí při každém příchozím hovoru…

Bohužel nenajdeme žádné přizpůsobení notifikací a tak na nějaké upozorňování na SMS, emaily atp. rovnou zapomeňte. Notifikace fungují jen na hovory, což je velká škoda a náramek to hodně degraduje. Zamrzí i chybějící ovládání pro přehrávač v telefonu, dostupný u většiny chytrých hodinek.

Aplikace Huawei Wear

Nezbytným doplňkem pro využívání je instalace aplikace Huawei Wear na smartphone. Aplikace je v češtině a prostředí je přehledné i když trocha Material Designu by ji vůbec neuškodila. Pomocí appky lze alespoň trochu rozšířit seznam dovedností.

V aplikaci můžeme procházet grafy, ve kterých je znázorněna doba spánku a nebo ušlé kroky. Nechybí ani možnost podívat se na konkrétní dny, kde je podrobně znázorněna časová osa a k nim přiřazená činnost. Bohužel se mi nepodařilo zobrazit v grafech jízdu na kole. Ikonka s kolem je sice přítomna, ale vybrat nejde.

Funkce v aplikaci Huawei Wear:

Připomenutí aktivity – pokud po vámi zvolenou dobu nezaznamená náramek žádnou větší aktivitu, upozorní vás na to krátkou vibrací a zobrazením cvičícího panáčka, nabádajícího k protáhnutí

Připomenutí odpojení rozhranní Bluetooth – v případě, že se obě zařízení odpojí, telefon vám to dá hlasitě najevo

Chytrý budík – budík, který by měl zajistit příjemnější ráno tím, že vás vzbudí v lehké fázi spánku

Alarmy událostí – klasický budík

 

Konektivita

Náramek propojíte s telefony s operačním systémem Android 4.0+ a Apple produkty od verze iOS 7 pomocí už poněkud zastaralého Bluetooth 3.0. Bohužel se nedostalo na méně energeticky náročné Bluetooth 4.0, se kterým by výdrž mohla klidně o nějaký den stoupnout. Připojení bylo stabilní a kromě zmíněného občasného vypadávání zvuku jsem nezaznamenal žádný problém. Dosah je na volném prostranství kolem 9 metrů než dojde k přerušení spojení. V uzavřeném prostoru se vzdálenost logicky snižuje.

Baterie

Když jsem zjistil, že náramek pohání baterie s kapacitou pouhých 95 mAh, měl jsem trošku obavy. Ty se naštěstí nepotvrdily a přesto, že náramek sleduje vše co děláte v podstatě nonstop, tak není problém dosáhnout na 3-4 dny při téměř neustálém spojení s telefonem. Pokud se omezíme, jde se dostat i na výdrž kolem 6-7 dnů, a to už je úctyhodná hodnota. Plné dobití nezabere víc než půl druhé hodiny a chválím použití standardního micro USB portu.

Závěr

Huawei TalkBand B2 nabízí celkem přesné měření běžných aktivit, ale to zvládnou i mnohem levnější náramky/hodinky jiných značek. Ty toho zvládnou vlastně mnohem víc. Od notifikací na SMS, emaily a různé kecálky až po ovládání hudby či měření tepu. Jedinou odlišností tak zůstává možnost vyloupnutí sluchátka a používání náramku jako BT handsfree, které máte vždy při sobě. Jedná se o jedinečný koncept a kromě předchozí generace TalkBand B1 nevím o žádném podobném zařízení. Tomu taky odpovídá i cena. Zatímco sportovnější Huawei TalkBand B1 seženete již kolem 2000 Kč/92€, tak novější a luxusnější TalkBand B2 stojí už kolem 4000 Kč/130 €, a to není zrovna málo. Huawei TalkBand B2 si své zákazniky najde, ale s přihlédnutím k ceně jich nebude mnoho.

Plusy                                      Mínusy

+ vzhled                                za slunečného počasí nečitelný displej

+ zpracování                        neschopnost informovat o SMS, emailech…

+IP 57                                    vysoká cena

+ výdrž baterie

+ přesnost měření

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.