Nedávno představený OnePlus 2 se od začátku pyšní velmi dobrými výstupy z hlavního fotoaparátu, tedy alespoň nám to je společností OnePlus předkládáno, a to ať už snímky, které byly uvedeny před premiérou, tak i skrze uvedení a případně i po představení (viz galerie dole).

Mnoho fanoušků předpokládalo, že OnePlus opět vsadí na snímač z produkce Sony, vždyť OnePlus One již vykazoval velmi dobré výsledky díky senzoru Sony IMX214. Takže se dalo předpokládat, že OnePlus opět sáhne po tomto senzoru od Sony nebo případně novějším IMX230. Jenže OnePlus se z nějakého důvodu rozhodlo uchýlit k senzoru nevyprodukovaným společností Sony, konkrétně v OnePlus 2 nalezneme senzory od OmniVision, a to v podání OV13860 s 13Mpx u hlavního fotoaparátu a OV5648 s 5Mpx v přední kameře.

OnePlus 2 foto 2

Pojďme si tedy představit modul hlavního fotoaparátu a možná zjistíme, proč OnePlus vsadilo právě na něj. Senzor tohoto fotoaparátu má rozlišení 13Mpx, což by v dnešní době nebylo nic převratného, spíše by se chtělo říci za zenitem. Vždyť dnešním trendem je umístit do telefonu snímač o rozlišení minimálně 16Mpx a ještě lépe 20Mpx. Avšak jak se říká „čím více pixelů, nemusí nutně znamenat lépe“. A v tomto případě to platí na druhou. Ptáte se proč? Je totiž rozdíl, když na stejnou plochu snímače narvete 13Mpx nebo 20Mpx. Na první pohled se může zdát, že ten s 20 musí zákonitě vykazovat lepší snímky na výstupu. Chyba lávky, většinou to bude právě naopak, což se především projeví při zhoršených světelných podmínkách. Je známo, že čím více bodů na senzoru a jejich větší hustota vůči kvadratické míře (cm2, inch2), tak tím také větší náchylnost na vznik fotografického šumu. Takže pokud producenti, kteří do svých telefonů cpou tyto „SuperMegaPixelové“ snímače a nemají v součinnosti zvládnuté i softwarové odladění, tak výsledkem může být velká zoufalost. A věřte, v praxi se tím můžeme setkat dost často.

OnePlus 2 foto 4

Vraťme se však k OnePlus 2 a jeho senzoru. OnePlus v tomto případě šel na celou věc „kulišácky“. Nejen že u displeje telefonu zvolil pravidlo „někdy méně znamená více“, ale i v tomto souznění zvolil pro fotoaparát snímač s „pouhým“ 13Mpx rozlišením. Rozdíl je však ve velikosti jednotlivých pixelů, které jsou o 35% větší, než naleznete v tradičním 13Mpx senzoru, určeném do mobilních telefonů. Jednotlivé pixely v tomto případě dosahují velikosti 1,3 mikronu, čímž i samotný snímač narostl na 1/2,6 palce oproti klasické velikosti 1/3,06 palce. Díky tomuto zvětšení má snímač i vyšší citlivost, čímž se snižuje světelný šum a výsledkem jsou mnohem lepší snímky i za horších světelných podmínek. Navíc tento snímač je první z rodiny OV senzorů, které využívají technologii PureCel.

OV-13860-02

Snížení celkového zkreslení napomáhá soustava 6-ti čoček, umístěných v samotném modulu. Navíc OnePlus 2 je vybaven i rychlým laserovým autofocusem a v kombinaci s výše uvedeným snímačem se z něho stává jeden z nejvýkonnějších fotoaparátů umístěných v mobilních telefonech. Laserové zaměření značně snižuje dobu ostření, bavíme se řádově o zlomcích sekund, tedy 0,2 až 0,3 sekundy. Navíc je modul vybaven OIS, tedy optickou stabilizací obrazu, která by měla omezit chvění vaší ruky a pořídit ostřejší záběry, a to i při nižších časech závěrky.

Senzor OV13860 navíc podporuje natáčení videí ve 4K, a to při 30 snímcích za sekundu (30fps) a také tzv. slow-motion nahrávání v rozlišení 720p se 120fps. Takže pokud si to shrneme, použitý snímač je o krok dále než Sony IMX214, používaný ve OnePlus One a o tom žádná. Je však možné, že i tento snímač může být velkým konkurentem pro novější senzor IMX230, ale to necháme na posouzení až třeba v reálném testu a přímé konfrontaci.

OnePlus 2 fotoaparát

Pojďme se ještě podívat i na přední kamerku, zde taktéž OnePlus použil senzor OmniVison, OV5648. Senzor není taková pecka asi jako v případě hlavního fotoaparátu a ani nedisponujeme zatím žádnými výstupy přímo z něho, ale pro uspokojení potřeb selfie nebo video volání bude určitě stačit. S podobným senzorem jsme se již mohli potkat, a to v u nás testovaném Xiaomi Mi Note a jeho výstupy byly nadmíru dobré. Takže i v tomto případě se dají očekávat slušné výsledky, vezmeme-li v potaz, že v tomto případě je velikost pixelů ještě o 0,1 mikronu větší a celkové rozlišení vzrostlo na 5Mpx oproti 4Mpx v Xiaomi Mi Note. Přesněji senzor má v tomto případě velikost ¼ palce a jednotlivé pixely 1,4 mikronů. Takto vybavený snímač poté zvládne zachytit i videa v kvalitě 720p při 60fps nebo dokonce 1080p s rychlostí 30fps.

OnePlus 2 foto3

Pokud se tedy rozhodujete jaký si případně pořídit foto-mobil, tak zde máte předhozenou rukavici. Papírově totiž specifika slibují velmi dobré výsledky a i již předložené snímky napovídají ledasco. Věřme tedy, že se nám povede tento telefon dostat do redakce, abychom mohli jeho nejen foto-schopnosti posoudit i v reálu.

A zde ještě několik vzorků, pořízených hlavním fotoaparátem OnePlus 2:

[zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.