Jen před pár týdny jsem se rozplýval nad univerzálností a poměrem cena/výkon Chuwi Vi10 (recenze k nahlédnutí ZDE) a když mi ve spárech přistál menší Chuwi Hi8, tak má zvědavost neznala mezí. Laťka je sice nastavena vysoko, ale menší Chuwík, který je evoluční verzí populárního modelu Vi8 (čtenářská videorecenze ZDE) má papírově všechny předpoklady ji ještě překonat vzhledem k absurdní ceně za jakou se prodává. Takže obligátní poděkování našim dobrodincům z Gearbestu, díky kterým si tablet našel cestu k mojí maličkosti a můžeme se pustit do lowcost orgií.

Balení

Krabice z recyklovaného papíru už je zavedeným zvykem produktů Chuwi a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Na ochraně tabletu před poškozením během transportu se naštěstí nešetřilo a je zabalen dokonce ve dvojici fólií, takže šance na poškrábání je velmi nízká. Přibaleného příslušenství jako obvykle také není zrovna mnoho, ale tentokrát se mimo nabíječky s US/čínským konektorem a USB kabelu dočkáme i šikovného OTG káblíku, který se v našem případě rozhodně bude hodit. Zakroutit hlavou se dá snad jen nad obligátní tragickou redukcí na naše zásuvky, která jako by vypadlo z noční můry každého elektrikáře. Suma sumárum dostaneme v balení vše potřebné a dokonce i mírnou přidanou hodnotu v podobě OTG.

Vzhled a konstrukce

Tablet se prodává pouze v bílém provedení a celoplastové tělo je na hranách vyztuženo kovovými pásy, jak už je u všech modelů Chuwi obvyklé. Konstrukci to je přidá na pevnosti a bytelnosti, Chuwi Hi8 je po této stránce opravdu ukázkově zpracován a nesetkáme se s žádným jemným popraskáváním či vrzáním při pevném úchopu. Zadní strana je mírně zaoblena a pokryta téměř neznatelnou texturou napomáhající příjemného držení a podle mého jde o lepší řešení, než například u monstrózního lapače otisků Chuwi Vi10 s jeho zadním sklem. Design je opravdu prost jakýchkoli výstřelků a jedná se v dobrém slova smyslu o nudně vypadající tablet, který hodlá zaujmout svými vlastnostmi a výkonem a nespoléhá se na pouhé pozlátko.

P50718-200331_result

 

Rozměrově Chuwi Hi8 také nevybočuje z řady, 211 x 123 x 8 mm při váze 304 g jsou veskrze standardní hodnoty, ale díky širokoúhlosti displeje tablet dost klame tělem a několikrát byl zvědavými kolegy zaměněn na pohled za 7″. Ačkoliv bude většina uživatelů používat tablet zejména v landscape módu, tak umístění popisky, rozmístění ovládacích prvků a jejich ergonomie je plánována při vertikálním úchopu, takže se při popisu přidržím této orientace.

P50718-200538_result

Přední strana nabídne již zmíněný 8″ displej nad kterým najdeme čočku fotoaparátu, dvojici senzorů světelnosti a v pravém horním rohu a oranžovou notifikační diodu pro indikaci napájení. Pod displejem pak kapacitní Windows tlačítko sloužící v případě Androidu jako Home. Zadní strana je poměrně spartánská, krom čočky fotoaparátu v levém horním rohu na ní najdeme pouze označení produktu včetně všemožných certifikací a v pravém dolním rohu malý průduch mono reproduktoru.

Veškeré ovládací prvky jsou soustředěny na pravém boku tabletu, jak tlačítko Power tak kolébka ovládání hlasitosti jsou z poměrně masivního kovu a mají přesný a pohodlný stisk. O něco níže pod nimi je pak vykrojený nekrytý slot na microSD kartu. Konektorově je na tom Hi8 velmi slabě, zejména v porovnání s luxusem, který jsem zažil s Vi10 a jeho trojici USB portů, horní hrana nabídne jen microUSB zároveň užitý jako napájecí a 3.5mm audio jack. Toť vše, protože na cokoliv jiného v podobě HDMI nebo dalších USB se prostě nedostalo. Zmínit se musí absence magnetického konektoru k připojení klávesnicového doku, takže je uživatel v podstatě odkázán na Bluetooth klávesnice, které jsou naštěstí k dispozici integrované v oficiálních pouzdrech.

P50718-200511_result

Displej

Hlavními výtkami pro modely Vi8 a potažmo Vi10 bylo nízké rozlišení displeje, které kazilo dobrý dojem a v Chuwi tentokráte nenechali nic náhodě. Použitý 8″ IPS displej s FHD rozlišením 1920 x 1200 (tedy poměr stran 16:10) je velmi dobrý s živými barvami, skvělou ostrostí, velmi povedeným barevným podáním a pozorovacími úhly. Málo platné čím menší úhlopříčka tím to rozlišení prostě vypadá jemnější a tady je displej opravdu chloubou. Digitizér podporuje až 10 dotyků najednou a je přesný i když trefit se na Windowsové ploše na titěrnou ikonu či soubor je často opravdu boj 🙂 Stinnou stránkou je však u takto jemného displeje jeho mnohem větší energetická náročnost a jak za chvíli uvidíme v testech baterie, tak je to opravdu znát.

mxplayer_result

Hardware

Použité vnitřnosti se do velké míry shodují s Vi10, dočkáme se tedy 64-bitového Intelu Atom Z3736F platformy BayTrail s maximálním taktem 2.16 GHz, grafickým jádrem Intel Graphics 7.generace a 2 GB DDR3 RAM. Nemilým překvapením je použití neznámé eMMC paměti, u minulých modelů jsme se setkali s Toshibou, která předváděla slušný výkon, tady jsem výrobce nebyl schopen diagnostikou zjistit a testy níže ho rozhodně nevykreslují v dobrém světle. Konektivitu obstará Wi-Fi 801.11 b/g/n spolu s Bluetoothem 4.0 a microUSB portem, microSD karty jsou oficiálně podporovány do velikosti 64 GB. Dvojice kamerek je opravdu jen na ozdobu, ono s 2 Mpix / 0.3 Mpix se velká kouzla dělat opravdu nedají. Kapacita baterie vzhledem k Vi8 klesla z 5000 mAh na 4000 mAh, což nikdy není pozitivní zprávou.

Systém

Dvojice systémů Android 4.4 a Windows 8.1 Bing nabídne dostatečnou variabilitu, jak už je ostatně u dualbootů dobrým zvykem. Přepínání mezi systémy je řešeny softwarovou klávesou stejně jako ostatních modelů Chuwi a nutnost restartu je tedy samozřejmostí. Opět je zde rychlejší přechod z Androidu do Windows (38s) oproti 62s opačným směrem. Diskové oddíly jsou rozděleny nerovnoměrně, v Androidu máte po vybalení k dispozici zhruba 6.5 GB místa a pro Windows 10.5 GB. Diskové oddíly na sebe vzájemně nevidí, takže je nutné soubory, které uživatel plánuje otevřít v obou systémech umístit na microSD kartu. Android je v podstatě holý jen s několika čínskými bloatware aplikacemi, které není problém odinstalovat, absence hardwarových kláves je pak řešena softwarovými na liště. Windowsy jsou pak předaktivované v plné legální verzi a nebylo problémem stáhnout český language pack, který u konkurenčních modelů občas zlobil. Součástí instalace je i roční předplatné Office 365, které jen čeká na vaši aktivaci. Na závěr musím zmínit obvyklý fakt u čínských Win tabletů, ačkoliv jsou procesory 64-bitové tak verze Windows je vždy pouze 32-bitová a ani manuální instalace jiného není možná.

homescreen_result

Výkon a používání

Obvyklou sestavu benchmarků jsem rozdělil do dvou sekcí podle použitého operačního systému a obrázek si z nich můžete udělat sami níže. V testech CPU a grafiky k žádným překvapením nedošlo a potvrdil se jen mírný pokles vzhledem k vyšší náročnosti FHD displeje a nutnosti vykreslit více pixelů. Průšvihem však skončily testy neznámého eMMC úložiště, které ve čtení dosahovaly někdy až pouze třetinových výsledků Toshiby ve Vi10. Jedná se sice o syntetické testy a v reálu zpomalení nebylo znatelné, ale přesto se jedná o velké zklamání a mínus pro Hi8. Jak je už u Intelu zvykem tak tablet hodně topí a levá strana zad se při náročnějším používání začne nepříjemně zahřívat, což vadí více než u většího brášky, protože Hi8 je koncipován spíše jako tablet do ruky než na stůl.

Android :

Windows :

Jako herní stroj si Chuwi Hi8 nevedl špatně a i na FHD rozlišení neměl valný problém rozpohybovat k mé spokojenosti v podstatě cokoliv na Androidu, ať už se jednalo o klasiky jako jsou Dead Trigger 2 nebo Real Racing 3, obojí na vysoké detaily. Plnohodnotné PC hry ve Windows už jsou samozřejmě někde jinde, ale i starší 3D akční kousky jako je Counter Strike : Condition Zero či Renegade Ops se mi podařilo rozjet v nativním rozlišení v hratelné formě a podobě. Omezení v podobě malého 8″ displeje však PC hrám nevoní a pro hraní se tak tablet spíše hodí na Androidí hry případně hry optimalizované pro Windows Metro.

I v síťovém hardwaru došlo oproti Vi10 ke změně a adaptér je z produkce Broadcomu, ale Wi-Fi stále podporuje jen 2.4 GHz pásmo, citlivost na signál a stabilita je však na dobré úrovni, i když v porovnání s Vi10 je o něco slabší. Bluetooth funguje k plné spokojenosti, obvyklá sestava klávesnice/reproduktor/sluchátka se vždy připojila v pohodě jak v Androidu, tak ve Windows a spojení nevypadávalo.

Baterie a výdrž

Někde pes zakopaný být vždy musí a výdrž Chuwi Hi8 na baterii bohužel štěká už zdaleka. Ze záhadného důvodu v Chuwi snížili kapacitu baterii z 5000 mAh u Vi8 na 4000 mAh u Hi8 a protože FHD je větším žroutem tak výsledky opravdu nejsou oslnivé. PC Mark Battery Test na maximální jas nám předvedl pouze 3h31m a ani loop videa s rozumnou hladinou jasu to o moc nezlepšil, dostal jsem se zhruba na 4h5m. To nejsou hodnoty přímo průšvihové, zejména s ohledem na čínský původ a cenovou hladinu, ale zklamání se v této oblasti prostě zamaskovat a zamluvit nedá.

battery_result

Fotoaparát a zvuk

Fotky z kamerek tabletů podobného ražení jsou povětšinou opravdu tristní a nejinak je tomu u našeho Chuwíka, zadní 2 Mpix monstrum vyprodukovalo pár ehm „zajímavých“ snímků jejichž kvalitu můžete posoudit níže (pro masochisty nekomprimované ke stažení ZDE). Video jsem si opět radši ani netroufl točit aby mi výsledek nevypálil oči, natolik se mám ještě rád. Zvukový výstup mono reproduktoru také nenadchnul, ačkoliv je poměrně hlasitý tak je plechový, velmi zašuměný a zkreslený. Hluboce se omlouvám svému stařičkému iFive 3GS, který jsem kdysi pomluvil jako šumící, protože v porovnání vychází čistý jako lilie. Sluchátkový výstup nabídne o něco lepší kvalitu, ale opět se nejedná o nic světoborného a zuby nehty dosáhne maximálně na průměrné hodnocení.

Recenze Chuwi Hi8 – hodnocení a závěr

Osobně nejsem příznivec širokoúhlých malých tabletů a dávám přednost poměru stran 4:3, stejně tak si nejsem stále jist opravdovou použitelností Windows na menších úhlopříčkách, ale Chuwi Hi8 v celkovém součtu nezklamal. Myslíte, že po vší té kritice minulých řádků jde o odvážné tvrzení ? Inu stále čtenáři dlužím cenu tohoto gadgetu a ta je v současné době skutečně obscénní, u našich partnerů z Gearbestu je k sehnání za 92.89$. Což za univerzální dualboot tablet s výborným displejem, slušným výkonem a zpracováním je opravdu mazec. Nic samozřejmě není dokonalé a Chuwi Hi8 má několik velkých much masařek na svém kontě, ať už se jedná o slabší baterii, bídný zvuk nebo pomalejší úložiště, ale za ty peníze a s ohledem na konkurenci se jedná o nabídku co se prostě neodmítá.

P50718-200804_result