Když nám byl nabídnut TV box Pipo X8 k otestování, docela jsem váhal, zda se mám do testování tohoto malého počítače pustit zrovna já. Doma mám chytrou televizi a většinu ze smart funkcí stejně nevyužívám. Po pár větách s Karlem a Michalem, kteří už TV box vlastní mě začala nahlodávat zvědavost a nakonec jsem se o Pipo X8 přihlásil. Nechci předbíhat, ale rozhodnutí to bylo správné.

Než začneme s recenzí, tak chci poděkovat eshopu Gearbest, který nám zařízení zapůjčil. Aktuální cenu se dozvíte po kliknutí sem.

První pohled na TV Box Pipo X8.

Balení

Bílá krabička schovávající onen zázrak nám napoví, co na nás čeká vevnitř. Na přední straně najdeme loga OS Android 4.4 a Windows 8.1 with Bing, což naznačuje přítomnost dvou OS, tzv. dual boot. Po otočení najdeme výčet specifikací rovnou ve čtyřech cizích jazycích. Když se podíváme dovnitř, najdeme nečekaně TV box, síťový adaptér s redukcí do zásuvky v našich končinách a záruční list s pro mě nic neříkajícími čínskými znaky. Další šmátrání v krabici už je naprosto zbytečné. Nic víc tam není. Nějak nechápu důvod absence nezbytného HDMI kabelu pro propojení s televizí. Zapojení je pak otázkou minuty a není na tom co pokazit.

Design a zpracování

Pipo X8 se díky sedmi palcovému displeji odlišuje od konkurence a svým nakloněním umožňuje lepší čitelnost a bezproblémové ovládání. S rozměry 17,4 x 12,0 x 5,0 cm se box neřadí mezi ty nejmenší, ale své místo u televize si určitě najde.

Přední strana, jak již bylo řečeno, je osazena 7 palcovým displejem a jedním kapacitním tlačítkem s logem Windows.

IMG_20150722_120137

Na levém boku se skrývá první z dvojice reproduktorů.

IMG_20150722_115811

Protější, pravá strana už je o dost bohatší. Kromě druhého reproduktoru se zde nachází zapínací tlačítko, ovládání hlasitosti, dvojice USB portů, 3,5 mm jack a mikrofon.

IMG_20150722_115602

Podíváme se ještě dozadu, kde jsou další 2 USB porty, micro USB, slot pro microSD kartu, HDMI, zdířka pro LAN kabel a otvor pro připojení ke zdroji elektrické energie. Nesmíme zapomenout ani na anténu pro příjem Wi-Fi signálu.

IMG_20150722_115543

A nakonec spodní strana zařízení.

j

Zpracování je příkladné a žádného nedostatek jsem v tomto směru nezaznamenal. Konstrukce je pevná a nic nevrže.

Operační systém

K dispozici jsou dva systémy, mezi kterými lze v případě potřeby libovolně přepínat. Jsou jimi Android 4.4 a Windows 8.1 with Bing. Zatímco Android se při spuštění zeptá, jaký jazyk je váš oblíbený, tak Windows je nastaven na angličtinu. Změnu do českého/slovenského jazyka zvládne ale každý pomocí tohoto návodu, který pomohl i Michalovi při recenzi Ainol Mini PC, jenž statečně bojoval několik hodin s čínštinou. Start obou systému je svižný a přepínání mezi nimi je řešeno softwarově a nechybí ani možnost zvolení systému při každém startu. Na výběr máme 10 vteřin, jinak automaticky nabootuje systém, který byl spuštěn jako poslední.

IMG_20150722_120055

Hardware

V nitru Pipo X8 se skrývá čtyř jádrový procesor Intel Baytrail 3736F s taktem až 2,16 GHz a ve spolupráci s 2 GB RAM je předpokladem ke slušnému výkonu a v praxi se to naplno projevuje. Oba systémy jedou plynule bez sebemenších potíží a pokud máte radši hmatatelné důkazy, tak níže najdete výsledky různých benchmarků. Displej s úhlopříčkou 7 palců má rozlišení 1280 x 800 pixelů, barvy jsou přirozené a pozorovací úhly jsou naprosto v pořádku. Citlivost už je na tom hůře, ale úplná tragédie to taky není. Přítomnost displeje mi vzhledem absenci baterie a tedy nutnosti neustálého připojení k zásuvce připadá zbytečná. Navíc pokud chcete mít zároveň v provozu displej na TV boxu i televizi, tak ve Windowsu se dostane jen na maximální rozlišení 1280 x 800 pixelů. Při zvoleném zobrazení jen na TV, tedy zhasnutém TV boxu, už nás Windows pustí i na FullHD. Android se s tím popere lépe a nabídne nejvyšší možné rozlišení automaticky

Interní paměť 32 GB je rovným dílem rozdělena mezi oba systémy a z jednoho systému se nedostane k souborům systému druhého. Problém lze vyřešit vložením microSD karty, případně flashky a ukládáním potřebných souborů přímo tam.

Průduchy na spodní části naprosto spolehlivě odvádí teplo a nedochází tak k žádnému výraznému zahřívání. Velkou pochvalu zaslouží příjem Wi-Fi signálu. Ten je stabilní a v místech, kde telefony hlásí poslední čárku jede X8 stále na plno. S Bluetooth připojením jsem na žádný problém taktéž nenarazil.

Po špatných zkušenostech Michala s připojením externího HDD jsem s napětím očekával, jak si s tím poradí Pipo. Windows ihned po zapojení 1 TB HDD hlásil připojení nové jednotky a celou situaci zvládl na výbornou. Android na tom byl už o něco hůře. Přístup k disku jsem získal až po instalaci Total Commanderu a pluginu USB stick, ovšem ani po tom se mi jej nepodařilo přidat jako zdroj multimédií do programu KODI. Škoda.

Na doporučení kolegů jsem ke snažšímu ovládání zakoupil ovladač Air mouse + keyboard Tronsmart TSM01, který po chvilce cviku nebudete chtít pustit z ruky. Práce s ním je inuitivní a na mávání s ním v prostoru si rychle zvyknete.

 

KODI

I sebelepší hardware je vám bez slušného softwaru k ničemu, takže jsem sáhnul po tolik vychvalovaném open-source programu Kodi. Ten je k dispozici pro všechny možné operační systémy a stáhnout si jej můžete z těchto stránek. Instalace je jednoduchá a v případě nouze pomůže stručný návod k nahlédnutí zde. Po úspěšném dokončení instalace zabere ještě chvilku času nastavení a stažení českých doplňků, ale výsledek stojí za to. Nyní si můžete do nekonečna užívat výhod plnohodnotného multimediálního centra, včetně nepřeberného množství hudby a videa. Rozepisovat se o KODI by bylo na hodně dlouho, takže doporučuji vyzkoušet co vše umí na vlastní kůži. Stáhnout si jej můžete i do počítače.

Závěr

Pipo X8 je jedna z mnoha dalších krabiček, určených k propojení s televizí a z počátku jsem vůbec nevěděl, zda mi k něčemu bude. Každým dnem je TV box stále častěji v provozu a externí HDD už jsem téměř přestal používat. Dva operační systémy jsou velkým plus, protože v jedné krabičce můžete mít vše, na co jste zvyklí z PC i smartphonu s Androidem. Čtyř jádrový procesor Intel spolehlivě dostačuje na plynulé online přehrávání videa ve vysokém rozlišení i hraní her a s KODI nabírá sledování televize zcela jiný rozměr. Displej mi vhledem k absenci baterie, na kterou by se jistě uvnitř místo našlo, přijde jako zbytečnost, ale možná pro něj někdo najde využití.

Na závěr ještě jedno poděkování našemu partnerovi za zapůjčení a odkaz ke koupi zde.

Plusy a mínusy

+ dual boot                      – malá vnitřní paměť (32 GB)

+ silná wi-fi                      – displej (zbytečné navýšení ceny)

+ čtyři USB porty            – absence baterie