Není to tak dávno, co americká společnost Qualcomm čelila obvinění čínské Národní rozvojové a reformní komise z porušování tamního antimonopolního zákona. Tato kauza byla uzavřena letos v únoru/februári, kdy Qualcomm dostal pokutu ve výši 975 miliónů dolarů s tím, že Qualcomm porušil čínský antimonopolní zákon a kromě tučné pokuty mu stanovila také nové podmínky pro licenční poplatky, účtované za telefony s procesory Qualcomm prodávané v Číně.

V těchto dnech se podobná situace opakuje, tentokrát však v rámci Evropy, kdy Evropská komise zahájila dvě formální šetření proti Qualcomm. V prvním případě komise prošetřuje, zda Qualcomm neposkytl finanční pobídky (slevy) těm zákazníkům, kteří začali používat Qualcomm čipsety místo čipsetů jiných výrobců. V druhém případě jde o podezření, že Qualcomm prodával své produkty pod cenou, což mohlo ohrozit konkurenci. Qualcommu takto hrozí pokuta až do výše 4 miliard euro nebo 20% z ročních tržeb.

Společnost se k celé této kauze vyjadřuje v podstatě podobně, jako k stejnému případu v Číně. O zahájení šetření jsou informování, veškerá obvinění považují za neopodstatněná a jsou připraveni Evropské komisi poskytnout plnou součinnost.

[Zdroj] [Via]

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.