Již několikrát jsme se přesvědčili, že výrobky Huawei, potažmo dceřiné společnosti Honor, jsou výborné a Huawei P8, jakožto vlajková loď portfolia, sklízí úspěchy na všech možných frontách. Jak si nakonec P8 vedla u nás na GizChina.cz? To se dozvíte v dnešní recenzi Huawei P8!
Za zapůjčení za účelem recenze samozřejmě děkujeme oficiálnímu zastoupení společnosti Huawei.

Balení

Mnoho a mnoho telefonů se snažilo vytvořit balení, které bude nápadité, umělecky hodnotné nebo bude alespoň praktické. A Huawei se podařilo všechny tyto aspekty vměstnat do balení Huawei P8.
Po sejmutí papírového přebalu na nás vykoukne plastová krabička s poloprůhledného plastu a pod ním se rýsuje stříbrná lišta. Co to je? Opravdu telefon? Takhle na boku? Záhy po sejmutí plastového víka zjistíme, že tomu tak opravdu je. Telefon se elegantně vysune a stejně tak se vysouvají dva další zásobníky s příslušenstvím.
Praktické a velmi elegantní, bravo.
Z příslušenství tu máme HF sluchátka, MicroUSB kabel a nabíječku do zásuvky, která má pouze 1A a pak dvě brožurky a samolepku.

P50630-124823

 

Pro lepší perspektivu si balení i telefon prohlédněte na předešlém unboxing videu.

Design a zpracování

Zpracování i elegantní provedení balení mě velmi naladilo a od telefonu jsem očekával to samé, což se vyplnilo pouze z větší části. Použití kovových zad a rámečku je sice celkem pěkné, ale záda se mi zdají možná až příliš „nudná“. Skleněná lišta z Gorilla Glass 3 v horní části zad mi tam příliš nepasuje a narušuje jinak ucelený koncept. Ale to je čistě můj názor. Telefon je jinak elegantní, tenký a skvěle zpracovaný. Na první pohled i dotek z něj čiší kvalita a exkluzivita.

P50630-125712

Začnu popisem zad, která jsou tedy celokovová, nahoře je narušuje pouze lišta s Gorilla Glass 3 sklem s fotoaparátem a DualTone LED přisvětlením. Pak logo společnosti, dole štítek s certifikáty a pak již oddělení plastovým proužkem těla od sekundární antény.
Kovové boky, které jsou součástí zad, zasahují až k samotnému displeji. Levý bok je čistý a neposkvrněný jakýmkoliv prvkem, zato pravý bok jich má přehršel. Ten má na starosti oba dva sloty, jeden na NanoSIMkartu (neboli Apple SIM, ta nejmenší) a druhý slot na paměťovou kartu. Což je jedna z kombinací slotů, nejvyšší verze Huawei P8 má 64 GB interní paměti a dva sloty na SIMkarty.
Nad sloty se nachází malé zapínací tlačítko a nad ním kolébka hlasitosti. K tlačítkům bych řekl asi tolik, že tlačítko na zapínání má poměrně měkký a krátký stisk. Klidně bych snesl výraznější odlišení od povrchu a jistější stisk. Ale umístění na boku je dobré, palec krásně dosáhne. Kolébka hlasitosti je na tom podobně jako zapínací tlačítko, také bych uvítal pevnější chod, umístění opět v pořádku. Ne že by to samozřejmě byla nějaká překážka při používání.

P50630-125636
Horní hrana hostí 3,5 mm jack na sluchátka a sekundární mikrofon. Spodní hrana má pak na starosti hlasitý reproduktor, který se schovává pouze pod jednou z mřížek, pod druhou mřížkou je schovaný mikrofon. Vyfrézované podlouhlé otvory se mi příliš nelíbí, lepší by byly kulaté otvory nebo do celkového stylu například striktně hranaté. Uprostřed je MicroUSB konektor a dva šroubky.

P50630-125621
Na přední straně se skví displej s úhlopříčkou 5,2″ a FullHD rozlišením. Tlačítka bychom na spodní straně hledali marně, jsou na displeji. Na horní straně je pak kombo proximity senzoru, senzoru okolního světla, 5 megapixelové kamery a několikabarevné notifikační LED, která bohužel není příliš vidět. Je velmi drobná a příliš nesvítí, ale buďme rádi i za ni.

P50630-130001
Konstrukci jako takovou nelze jinak než pochválit, telefon je pevný jako skála a příkladně zpracovaný. Dovolil bych si říci, že na trhu není mnoho telefonů, které by se mohly rovnat zpracování Huawei P8.
Ač lehké nedostatky v designu, telefon jako celek vypadá elegantně a svému nositeli rozhodně přinese jak vizuální, tak i kvalitativní potěšení.
Rozměry Huawei P8 jsou 145 x 72 x 6,4 milimetrů a 144 gramů váhy.

Displej

V dnešní době je téměř zázrak spatřit vlajkovou loď s displejem menším, než je 5,5″. Ne že by Huawei P8 nějak výrazně zmenšovalo, ale 5,2″ panel je jistě příjemným překvapením. Jedná se velmi pokročilý IPS NEO s FullHD rozlišením a výtečným podáním barevného spektra. Barvy jsou opravdu výborné, jejich podání přirozené, nenucené, nepřesaturované, opravdu vynikající panel. Bílá barva je podána bez většího zabarvení a černá, ta je také podařená, při nižším nastavení jasu jako by displej vůbec nesvítil.
Minimální a maximální jas jsou také na slušné úrovni. Maximální jas vystačí i na letní slunce, i když by situace mohla být ještě lepší, ale možná, že to částečně způsobila nalepená folie z výroby, po které příliš dobře neklouzaly prsty. Minimální jas stačí na noční brouzdání, jas oči nevypálí.

P50630-125908
Citlivost a přesnost na doteky byla také příkladná, žádné duchy nebo jiná strašidla nebyla nalezena.
Co ovšem nemohu pochválit, je prosvit v levém spodním rohu, při zobrazování černé je poměrně vidět. To je asi jediný neduh jinak velmi zdařilého displeje.
Nicméně Meizu MX4 je na tom stále lépe, ale tentokráte je to opravdu blízko, displej jako celek musím pochválit!

Hardware

U Huawei/Honor jsme si zvykli na jejich vlastní procesorové řešení v podobě HiSilicon Kirin. V Huawei P8 je zastoupený nejnovějším modelem Kirin 930, který má trochu nezvyklé složení jader. Jedná se o big.LITTLE architekturu o dvou clusterech a osmi jádrech. Všechna jádra jsou však Cortex-A53a, respektive Cortex-A53, první čtveřice je taktována na 1,5 GHz a druhá pak na rovné 2,0 GHz. Proč HiSilicon nepoužil alespoň jádra Cortex-A57 je mi trochu záhadou, navíc vše je vyrobeno výrobním procesem o velikosti 28 nm, což je dnes již značně dosluhující proces. Konkurence je již teď na 20 nm a Samsung dokonce na 14 nm. Procesoru přisluhuje grafický čip Mali-T628 MP4, což tedy rozhodně není žádný trhač. Grafický čip takového výkonu bych očekával spíše u vyšší střední třídy, než v telefonu, který se chce poměřovat s vyspělou konkurencí. Nicméně jeho síla je slušná, ale o tom až v samostatné kapitole. Bohužel, u Huawei nenajdeme iR diodu, naopak potěší NFC, FM rádio, USB-OTG, podpora Glonass.
Co mě nemile překvapilo, je absence jedné z technologií „rychlého nabíjení“, tudíž telefon se například přes USB kabel z počítače nabíjí opravdu velmi velmi dlouho. To mu v konkurenčním boji taktéž nepřidá.
3 GB operační paměti postačí i na intenzivní multitasking, 16 GB interní paměti sice není moc, ale přítomnost paměťových karet SDXC až do velikosti 128 GB tento neduh bohatě kompenzuje.
Pak zde máme 5,2″ FullHD IPS NEO displej, který je opravdu výtečných kvalit.

Operační systém – EMUI 3.1

Prostředí telefonů Huawei a Honor je grafická nadstavba s názvem EMUI ve verzi 3.1. Již jsme zde měli Honor 6 a Huawei Mate 7 se starší verzí EMUI 3.0. Co se od té doby změnilo? Osobně bohužel nevím, změny jsou asi tak drobné, že jsem si jich nevšiml a hlavně nemám k ruce nic se starší verzí, kterou bych porovnal. Co jsem si ale jistý, že zůstalo stejné jako na předešlých modelech, že EMUI funguje a funguje spolehlivě a rychle. A je vidět úspěšná práce designérů, protože celé prostředí je konzistentní, vše do sebe zapadá, nic vyloženě nevyčnívá ze zajetého konceptu a ač se jedná vlastně o MIUI, musím jí jako grafickou nadstavbu hodnotit dobře. I když geniality MIUI zatím nedosahuje.
Odladěnost je tedy veskrze dobrá, Android 5.0 Lollipop je téměř tak rychlý, jako by byl přímo od Google, snad jen paměť RAM nešetří tolik, ale díky přítomnosti 3 GB operační paměti to nijak nevadí. Na nepřítomnost klasického menu si již musíme zvykat, vše je na plochách, nicméně tomuto konceptu se dá velmi rychle přivyknout a dalo by se říci, že je to až návykové.
Popisovat jak ROM vypadá ani pořádně nejde, změn je proti Vanilla Androidu velmi mnoho a může jich být díky přítomnosti témat ještě mnohem víc.
Zaznamenal jsem jedinou vadu a tou je integrovaný prohlížeč. Někdy totiž vůbec nechtěl načíst odkaz nebo refreshovat stránku, jen načítal a načítal, ale nic nenačetl. V Google Chrome, který je přítomný díky Google Apps, vše fungovalo „za jedna“.
Zamrzela mě nepřítomnost jakýchkoliv gest, například poklepání pro rozsvícení displeje by se celkem hodilo. Jediné opravdové gesto je možnost zmenšení obsahu displeje na menší plochu přejetím po ovládací liště směrem vlevo nebo vpravo, podle toho, na kterou stranu zmenšenou obrazovku chceme připnout.

Výkon

Když se podíváme na použitý procesor a hlavně na grafický čip, rozhodně to neevokuje high-endovou našlapanou herní bestii. Osm jader Cortex-A53 s taktem 1,5 GHz respektive 2.0 GHZ a Mali-T628 MP4 si vede dobře v benchmarcích i samotném UI, které je velmi slušně odladěné. Výsledky ve screenshotech přikládám níže, ale herní výkon v praxi není tak skvělý, jak by čísla syntetických testů naznačovala. Real Racing 3 na plné detaily byl v samotném závodu dobře hratelný, ale při úvodním pohledu na stojících 22 aut se FPS někdy pohybovaly v jednociferných číslech, a to rozhodně parádu neudělá. Relic Run se občas slabě zadrhl, ale šlo jen o FPS drop, který neměl na celkovou hratelnost dopad. Dead Trigger 2 na nejvyšší detaily již ale nebyl příliš dobře hratelný, FPS se odhadem pohybovaly kolem 20 snímků, což není zrovna moc. The Dark Knight Rises se dá hrát bez problémů, FPS nekolísají, ale hra se nepřepnula do fullscreenu a ovládací lišta byla stále vidět.
Tudíž hrát se na Huawei P8 dá, ale žádná sláva to, bohužel, není. To by si telefon za cenu kolem 13 000 Kč rozhodně dovolit neměl a považuji to ze strany Huawei trochu za zradu, kdy i procesory střední třídy zvládají graficky náročné hry zcela bez problémů.

Ještě bych se zmínil o poměrně vysokém zahřívání. Kovová záda, která velmi dobře vedou teplo jsou kompletně celá i s boky teplá při herní seanci a po chvíli je to už celkem nepohodlné. A když jsem hrál venku na slunci, respektive v letním horku, telefon byl ne horký, ale vroucí a prostředí pak lagovalo a procesor poměrně výrazně throttloval a tím se mu snižoval samozřejmě výkon. Což je ovšem věc poměrně běžná, přece jen bylo kolem 32°C, ale i díky použitému kovu byla práce s telefonem nepříjemná.

Baterie a výdrž

Baterie o kapacitě 2680 mAh a 5,2″ FullHD displej dávají tušit, jak na tom bude Huawei  P8 s výdrží. Kapacita je průměrná až podprůměrná a displej naopak celkem velký a k tomu výkonný procesor, sic s architekturou big.LITTLE. Pokud jsem za den více hrál, třeba 40 minut, zkoušel navigaci, dvě a půl hodiny poslouchal hudbu, téměř celý den na WiFi a připojený na datech půl hodiny a k tomu 30 minut hovorů, P8 mi vydržela stěží do odpoledne. V pět hodin odpoledne po návratu z práce měl telefon již nějakých 20-30% a do večera mi tudíž nezbývalo příliš šťávy. On Screen Time, tedy čas, kdy byl zapnutý displej, byl pouhopouhé dvě hodiny, a to je opravdu velmi málo. Nicméně při střídmějším používání a ne „testovacím“ provozu jsem překonal celý den, ale i tak je výdrž slabá.
Nabíječka má sílu pouhý 1A, což je dnes opravdu pod průměrem. 2A by byly mnohem příjemnější.

Screenshot_2015-07-07-22-28-52

 

 

Screenshot_2015-07-07-22-28-58

 

Konektivita a GPS

Stejně jako u předchozích Huawei s procesory HiSilicon Kirin jsem očekával skvělou GPS, což se záhy potvrdilo. Navigace za podpory GPS a Glonass probíhala bezproblémově, fix během několika sekund a i přesnost byla na velmi slušné úrovni. Bez problémů mě telefon navigoval mimo město, v lese i ve městě.

Konektivita v podání BlueTooth 4.1 a plnohodnotného českého LTE byla bez problémová. Huawei při představení zmínilo konstrukci se dvěma anténami, které mají zabezpečovat rychlejší přepínání mezi jednotlivými vysílači signálu a tím zabezpečit lepší příjem signálu, například při cestování ve vlaku nebo autě, kdy se BTSky velmi rychle střídají. V praxi jsem neměl se signálem problém, byl silný i v místech téměř bez pokrytí. Huawei nazývá systém duálních antén Huawei Signal+.

Screenshot_2015-07-03-19-33-38
WiFi bohužel nepodporuje 5 GHz, což mě nemile překvapilo, ale problémy jsem s příjmem neměl. WiFi se chovala standardně a měla dobrý signál, silný a nijak nepadal.

Fotoaparát

Hardware, který fotoaparát obsahuje je na velmi vysoké úrovni. Špičkový 13 megapixelový snímač Sony IMX278, pokročilá tříosá optická stabilizace, DualTone blesk a světelnost objektivu f/2.0. To slibuje více, než skvělé výsledky!
Zvláště optická stabilizace, ta prostě funguje výborně a pořídit roztřesený snímek je obtížné. O to více zamrzí software, který občas „ustřelí“ a fotka je pak přesvětlená nebo má špatné barvy. U fotky menšího regálu s knihami je vidět divné rozpití červené barvy, přitom tisk je na knihách v pořádku. Bible svatá nemá nápis ve stříbrné, ale ve zlaté a Hnědá kniha je tmavě hnědá, nikoliv světle. Například modrá/fialová barva dělá senzoru problémy téměř často. A dalo by se pokračovat. Větší ostrost by snímkům také prospěla. U snímku trávy a stromů je jasně vidět, jak je fotka špatně doostřená a má velmi málo detailů, zde Meizu vyhrálo na plné čáře, a to není příliš dobrá vizitka pro P8.
Noční fotka od ruky není díky optické stabilizaci žádný problém, opravdu pěkné snímky, kdy i šum i zrnění se drží v mezích a přesto je fotka dobře prosvětlená.
Co musím ale musím pochválit, tak je rychlost s jakou Huawei P8 fotí. Rychlost je téměř vždy stejná a to tak, že velmi rychlá. Opravdu nezáleží na situaci a osvětlení, po zmáčknutí spouště se fotka ihned a bez prodlevy vyfotí. Podobně je na tom i ostření, které je celkem přesné a opět rychlé za každé situace a to samé platí i pro focení HDR fotek, za dne se vyfotí téměř stejně rychle jako klasická fotka, což je obdivuhodné. Fotky v interiéru jsou i díky přítomnosti OIS na výtečné úrovni, opět šum i zrnění na nízké úrovni a celkem dobré barvy.
Kvalita fotek je tedy kolísavá a až se „vychytají“ i ovladače, může být kvalita snímků na velmi  dobré úrovni.
A konečně fotosouboj Meizu MX4 vs Huawei P8. ZDE si můžete stáhnout fotky v nezmenšené podobě.

Huawei P8:

Meizu MX4:

Co se týče videa, to je na solidní úrovni kvality, výborný stereo zvuk, který zachytí i mou oblíbenou hlučnou ulici. Obraz se občas trochu „táhne“ díky OIS, ale neřádkuje, má dobré barvy a vysoký bittrate.

A teď k té smutnější části a tou je aplikace pro focení, kterou jsem již dvakrát nepochválil (Honor 6 a Mate 7) a dnes dostane už vyloženě černý a nesmazatelný puntík. Nejen že je stále tak „idiotská“ a schovává důležitá nastavení obrazu pod dvě menu (jak si má člověk nastavit saturaci, ISO nebo vyvážení bílé, když má přes celý hledáček poloprůhlednou černou?!), ale není ani žádná možnost přizpůsobení zástupců na ploše hledáčku. Postrádá funkce jako manuální ostření, slomo video a mnoho dalších. Tohle si telefon s tak pokročilou HW výbavou opravdu nezaslouží a za tohle má u mě Huawei rozhodně rest. HW přímo vybízí pro fotografování v manuálním režimu, který ale není bohužel přítomný a místo toho nabádá fotit na automat. Budu doufat v nějakou aktualizaci, která aplikaci alespoň trochu posune směrem ke konkurenci a přidá požadované funkce.
Ale abych jí jen nestrhal, líbila se mi funkce, kdy se po zaostření objeví po pravé straně zaostřovacího kroužku tenká linka, která umožňuje rovnou stáhnout/zvýšit expozici. A další příjemná funkce je po dlouhém podržení v hledáčku rozdělení bodů expozice a zaostření, to je funkce, kterou bych vyžadoval nejlépe úplně kdykoliv.

Zvuk

Výdech na levé straně má na starost reproduktor, který ač sám má velmi slušný zvuk, bez problémů dokázal ozvučit i menší místnost. Zvuk je plný a poměrně basový a je dobře rozumět mluvenému slovu. Kvalitou dokonce překonává i Meizu MX4, za což mu putuje pochvala!

Kvalita výstupu do sluchátek je trochu jiná písnička, výstup mě totiž zase tolik nepotěšil s přihlédnutím k tomu, že se jedná o vlajkovou loď celého portfolia. Zvuk je relativně tichý, nemá sílu a potřeboval by trochu přidat dynamiku. Hudba s více basy, typicky DnB nebo Ambient, nezní úplně tak, jak bych si představoval. Naštěstí lehkou úpravou v ekvalizéru se dá se zvukem hnout, což je ale doména pouze přehrávačů třetích stran, protože integrovaný přehrávač ekvalizér nemá. Disponuje pouze tlačítkem „DTS“, které zvuk opravdu náležitě „přifoukne“. Lidem, kteří nejsou tak ortodoxní vyznavači čistého výstupu se bude zdát poměrně dobrý, i když na můj vkus například punk zní při zapnutí DTS zvláštně, výšky řežou a středy se s nimi bijí.
Nicméně výstup jako takový není špatný, pohybuje se na úrovni vyšší třídy, ale do nejvyššího modelu by se hodilo něco ještě lepšího.

Screenshot_2015-06-30-09-19-58

Závěr

Mám tu před sebou to nejlepší, co Huawei vyrobilo, což by mělo vyústit v jednoduché rozhodnutí zde v závěru. P8 má chyby, výdrž na baterii není zrovna ukázková, fotky občas pozlobí svou barevností a ostrostí, aplikace na focení je absolutně otřesná a celé EMUI by potřebovalo trochu posunout dále svými funkcemi. Prosvit u displeje taktéž nemohu přejít jen tak. Dále pak herní výkon, který není nijak dobrý a absence rychlého nabíjení. Na druhou displej dělá opravdu skvěle svou práci, EMUI je dobře odladěné a fotoaparát je univerzální a neskutečně rychlý. Konstrukce, materiály i vzhled dokáží navodit pocit opravdového luxusu a elegance, a to se také počítá.
A nakonec cena, která v Čechách nepřesáhne 13 000 Kč, což je za kvalitu, jež nabízí Huawei P8, vlastně celkem málo. Ještě jednou díky českému zastoupení za zapůjčení Huawei P8!

Plus Mínus
Cena Výkon GPU
Odladěnost ROM Baterie
Fotoaparát Aplikace fotoaparátu
Displej  Absence rychlého nabíjení a pouze 1A nabíječka
GPS
Špičkové zpracování a materiály