Již před nějakou dobou jsme o i-Mobile psali zde a konečně se nám jeden přístroj z jejich portfolia dostal do rukou. V dnešní recenzi se podíváme telefonu s členitým názvem i-Mobile IQ X Lucus na zoubek, zda obstojí v našlapaném boji ve své cenové kategorii. Děkujeme oficiální distribuci za zapůjčení telefonu!

Balení

Bílá krabička čtvercového základu v sobě ukrývá ještě jednu krabičku, ve které je již telefon a poměrně bohaté příslušenství, na takovou „nálož“ nejsem poslední dobou zvyklý. Co se tedy ukrývá v krabičce po odklopení vrchního víka ve stylu knihy? Tak prvně samozřejmě telefon, uložený v pěnovém otvoru. Po vyjmutí pěnové výplně na nás vykoukne odhadem 30-ti stránková Uživatelská příručka, krycí folie na displej, nasazovací průhledný plastový kryt, nalepovací „stojánek“ (ta zelená podlouhlá věc), pin na vysunutí šuplíku SIM karet a dále v postranní černé krabičce pěkný plochý Micro-USB kabel, redukce do zásuvky a handsfree sluchátka.

P50602-122343
Nezvykle mnoho věcí v krabičce, ale rozhodně potěší.

P50602-122629

Design a zpracování

Zepředu poměrně standardní „placka“, zezadu štramák v hliníku.
Zadní kryt zasahuje i přes hrany až na úroveň okraje displeje a zdobí jej vzor od hrubšího kartáčování. Kryt, bohužel, není sundavatelný, tudíž baterie o kapacitě 2300 mAh není výměnná.
Na horní hraně jsou dva prvky a jsou jimi 3,5 mm jack a tlačítko „reset“. S něčím takový jsem se naposledy setkal u Windows Mobile komunikátorů HTC, iPaq, Asus, HP a podobných, a to je již drahně let. A k čemu tedy tlačítko slouží? Zdálo by se dle popisku, že k resetu/restartu zařízení. Pravda je ovšem ta, že po stisknutí tlačítka „reset“ se telefon prostě vypne a ani jeho dlouhém podržení přístroj neresetuje ani nerestartuje. Třeba se jeho funkce aktivuje/změní s budoucím updatem, buďme trpěliví.

P50602-122755
Když jsme začali horní hranou, přesuneme se na levou hranu, kde sídlí šuplík pro dvě Micro-SIMkarty, který je ve své pozici příliš hluboko zasunutý a vzniká tak nepěkný prolis jinak čisté hrany.
Spodní hrana pak hostí důležitý Micro-USB konektor a primární mikrofon a vysunovací DVB-T2 anténu.

P50602-123152
Levá hrana má pak na starosti dvojtlačítko hlasitosti a zapínání, obě jsou vyvedeny v hliníku (nebo se tak tváří) a jsou pevně usazena. Co mi ale vadilo, bylo jejich umístění, kdy důležité zapínací tlačítko je nad kolébkou hlasitosti. Možná jde jen o zvyk, ale natahovat se neustále nahoru a ještě si tlačítka plést mi nepřipadá příliš ergonomické. Kdyby bylo pod hlasitostí nebo místo něj, asi bych byl raději.
Teď nás čeká popis zadní strany a jistě mnoho bystřejších čtenářů poznalo, kde se nechalo IQ X Lucus inspirovat. Což tedy nic nemění na faktu, že zezadu vypadá telefon dobře, kartáčovaný hliník  je „šik“. Nahoře trůní poměrně velké krycí sklo integrovaného fotoaparátu se sekundárním mikrofonem a dvojicí přisvětlovacích LED. V dolní části pak štítek s informacemi o přístroji a pod ním mřížka hlasitého reproduktoru, o kterém musím již teď prozradit, že mě velmi mile překvapil.

P50602-122904
A konečně přední strana, kde se nachází 5″ HD IPS displej, který si rozebereme v samostatné části recenze. Ovládací prvky jsou standardní tři tlačítka zleva Menu, Home a Zpět a jsou bíle podsvětlena. Opačnou stranu okupuje spousta prvků. Sekundární kamera, senzor okolního světla, senzor přiblížení, sluchátko a teď pozor selfie-maniaci, sekundární LED pro přední fotoaparát! Máme tu tedy selfie-phone. (což mě snad donutí udělat „selfí“, se musím vyfiknout!).

P50602-122829

Rozměry přístroje jsou krapet větší, než by musely, jmenovitě 143,5 x 71 x 9,7 mm a 146 gramů váhy.

EDIT: do rukou se mi dostala ještě druhá barevná varianta v kovové šedé s černým předním sklem, musím říci, že se mi líbí daleko víc.

Displej

Osazený panel má na dnešní poměry nižší rozlišení 1280 x 720, nicméně jak jsem již několikrát tvrdil, na 5″ displeji to není příliš velký problém. IPS technologie zajišťuje velmi slušné podání barev, Gorilla Glass 3 jej chrání před škrábanci.
Obraz je tedy možná o trochu méně detailní proti FullHD panelům, ale stále se ještě jedná o dostatečné rozlišení. Horší je to s čitelností na slunci, která ani na nejvyšší jas nebyla příliš dobrá, musel jsem laborovat, jak displej alespoň z části zakrýt, abych přečetl obsah.
Barvy jsou díky IPS technologii poměrně slušné, horší je podání červené, ta je nevýrazná a většinou spíše oranžová. Černá je trochu do fialova a při jejím zobrazování trochu prosvítá podsvícení ve spodní části.

P50602-123217
Podsvícení má poměrně slušný rozsah, nejnižší jas by mohl být ještě o kousek níže, nejvyšší jas je na tom dostatečně dobře. Automatika ovládá jas se skoky a je celkem přesná.
Při používání jsem nenarazil na žádné „duchy“, na displeji se psalo dobře a přesně.

P50602-123233

Hardware

Dnes tu nemáme žádnou high-end bestii a budeme se držet pěkně při zemi. V i-mobile IQ X Lucus je 64-bit Snapdragon 410 v roli procesoru, Adreno 306 jako grafický čip, 1 GB operační paměti RAM, 16 GB interní paměti bez paměťových karet. Potěší možnost používat dvě SIMkarty, telefon je DualSIM. Je tu také částečná podpora LTE na českých frekvencích 1800 mHz a 2100 mHz .
Bohužel, funkce OTG není přítomna pravděpodobně již na HW úrovni, ani NFC nebo IR není v telefonu. Baterie má v dnešní době lehce podprůměrnou kapacitu 2300 mAh, na její výsledky si počkejte do jedné z dalších kapitol, ale příliš slavné to není.
Co se fotoaparátů týče, je tu hned několik zajímavostí. Záda hostí neznámý čip s maximálním rozlišením 18 megapixelů (tipoval bych to na extrapolaci z nižšího rozlišení) a velmi solidní světelností objektivu f/1.8 a dvěma přisvětlovacími diodami. Přední fotoaparát je neméně zajímavý, disponuje totiž rozlišením 8 megapixelů a přisvětlovací diodou. Schází jí pouze zaostřování, což by ale prý měli mít vyšší modely.
Telefon má sice dvě LED, ale ještě jedna notifikační by se hodila i kdyby měla být pouze jednobarevná, bohužel se bez ní budeme muset obejít.

Operační systém

Operačním systémem je Android ve verzi KitKat 4.4.4. a je jen velmi málo upravený oproti Vanilla Androidu. Těch rozdílností je opravdu poskrovnu, tou nejvíc viditelnou je možnost změny tématu v launcheru, téma mění ikony a tapetu.

Další odlišností je položka „Warranty“ v menu na posledním místě, která nám ukáže záruční podmínky a smlouvu. Jednou z mála aplikací, které nejsou z čistého Androidu, je aplikace focení, která má mnoho funkcí navíc a také jinak vypadá, ale k tomu se dostaneme za chvíli.

Screenshot_2015-06-15-17-32-24

Trochu mne zarazilo použití velkého fontu v některých částech systému, například SMS zprávy. Font je přímo obrovský a nepomohlo ani zmenšení fontu v Nastavení.

Screenshot_2015-06-17-19-16-30

Bohužel v ROM nejsou přítomna žádná gesta, ani pro spuštění aplikací, ani pro přepínání hudby a ani pro odemykání.

Co se plynulosti týče, tak bych telefon pochválil. Na to, že má pouze 1 GB operační paměti fungoval opravdu dobře, nezadrhával se, aplikace nepadaly (po updatu ROM na novější via. OTA) a práce s ní byla příjemná.

Kde bych ovšem nešetřil kritikou, by byly předinstalované aplikace, kterých je opravdu mnoho, téměř dvacet a několik jich je dokonce zdvojených (Google hudba a Hudba).
A speciálně Galerii musím „vypíchnout“ z ostatních aplikací, protože co jsem viděl po jejím rozliknutí, už doufám nikdy neuvidím. Galerie totiž scanuje všechny kouty telefonu a zobrazuje opravdu veškeré obrázky, které jsou v telefonu. I samolepky z Messengeru, avatary, snímky z reklam, her a dokonce je tam složka, která má !2762! fotek nějakých telefonů a tabletů! Takže po otevření galerie na mě vykouklo několik tisíc obrázků. Potěšpánbu tam něco hledat…snad se to opraví s dalším updatem.

Screenshot_2015-06-02-09-32-08

Výkon

Mé zkušenosti s S400/S410 nejsou nijak výborné co do výkonu, sic na běžné používání stačí. i-mobile IQ X Lucus ještě nemá Android 5.0, aby využil lépe 64-bitový procesor, ale i tak funguje celkem dobře, při práci v systému se nijak neseká a aplikace se spouští rychle.
Benchmarkově je samozřejmě na chvostu, ale to zachraňuje HD rozlišení displeje, které nějaké to nezanedbatelné procento přidá.
Co se herního zážitků týče, ten nebyl nijak valný. Dead Trigger sice šel poměrně slušně, Sky Force se občas nepříjemně sekal a RealRacing 3 sice neměl nějaké větší záseky, ale hra si nastavila nejnižší možné grafické nastavení, které tedy nevypadá příliš pěkně.
V galerii níže výsledky benchmarků.

Baterie a výdrž

5″ HD displej a větší rozměry telefonu sice slibují větší kapacitu baterie, pravdou je však to, že 2300 mAh není příliš moc. Alespoň těch 2500 mAh nebo i více by telefonu slušelo mnohem lépe.
V reálu byla výdrž horší průměr. Když jsem telefon v šest ráno odpojil z nabíječky, do práce zkoušel navigaci 20 minut, 20 minut hrál Sky Force, půl hodiny telefonoval, několik hodin WiFi a asi 3 hodiny data, FB, Messenger, web…tak po příchodu domů kolem páté jsem měl stěží 30% baterie a odhadem 2:45 hodiny On Screen Time. Do konce dne se mnou „IQ“ vydržel jen se zapřením a dostal se na 3:20 hodiny On Screen Time, což považuji za lehce podprůměrný čas. Nicméně s přihlédnutím na kapacitu baterie jde o očekávaný výsledek.

Screenshot_2015-06-16-23-12-33

 

Screenshot_2015-06-16-23-12-40

Konektivita a GPS

Díky přítomnosti procesoru Qualcomm jsem očekával vynikající GPS, což se mi záhy potvrdilo. Síla signálu, přesnost a rychlost fixace polohy jsou prostě ukázkové. A díky podpoře Glonass ještě lepší. Bez problémů mě navedla městem, lesem i mimo město bez jakýchkoli problémů, za GPS si IQ X Lucus rozhodně sebere nějaké ty body navíc.

Signál mobilního operátora O2 již tak skvělý nebyl a v práci, kde mám sice velmi slabý signál, leč většinou nějaký, jsem pro jistotu neměl vůbec žádný. V místech s lepším pokrytím se situace zlepšila a telefon chytal bez problémů, ale celkově by mohl být o kousek silnější.
LTE je zastoupeno v minoritní polovině frekvencí, jmenovitě 1800 MHz a 2100 MHz, což ve větších městech stačí, ale 800 MHz citelně chybí.
Volání bylo celkem bezproblémové, ale druhá strana si stěžovala na pocit mé „vzdálenosti“ od telefonu, ač jsem byl k mikrofonu přilepený jako lepidlem. Po přepnutí na hlasitý odposlech mě druhá strana neslyšela téměř vůbec

Signál WiFi nebyl ani špatný ani dobrý, byl průměrný v pozitivním slova smyslu. Signál nevypadával a telefon vydržel být připojený bez problémů celou dobu.
To samé se dá říci i o Bluetooth, příjem a odesílání souborů probíhal bez problémů.

Fotoaparát

Je asi jasné, že i-mobile IQ X Lucus neaspiruje na nějak extra výkonný fotomobil, nicméně nápisy vedle čočky, které prozrazují použití objektivu se světelností f/1.8 a rozlišení 18 megapixelů, přeci jen něco slibují. Model nebo výrobce senzoru se mi, bohužel, nepodařilo zjistit, zůstává tajemným.
Přední, a v tomto případě důležitá, 8 meapixelová kamera má k sobě pomocníka v podobě přisvětlovací diody, která osvítí váš ctěný obličej i ve tmě.

Aplikace fotoaparátu je lehce naskinovaná a dává nám prostor pro mnoho úprav od barevných filtrů, ISO, kontrastu, saturace, vyvážení bílé, histogram nebo dokonce potlačení červených očí. Nastavení je tedy opravdu rozsáhlé a až překvapivě komplexní na telefon, který se k „lize výjimečných“ fototelefonů nehlásí.

Dalším kritériem kvality fotoaparátu jako celku jsou, kromě papírových předpokladům, samozřejmě výsledky. A ty jsou z hlavního čipu na zádech celkem povedené. Větší míra detailů by neuškodila, barvy jsou za dne akurátní, šum se také drží na solidní hodnotě asi i díky vysoké světelnosti objektivu. Vytkl bych snad jen dlouhé ostření a občas pomalejší pořízení fotky. Co si ale zaslouží kritiku, je synchronizace blesku a samotného vyfocení fotky. Celkově bych ohodnotil fotoaparát ve své třídě za dobrý průměr.

Kvalita přední kamery je nadstandardní. Rozlišení 8 megapixelů a přisvětlovací LED z ní dělají výborného společníka pro focení selfies. Což já tedy zrovna moc nejsem a proto můj obličej tvaru rozšlápnutého pomeranče neberte vážně.

Video se dá natáčet nejvýše v rozlišení FullHD, což je zcela dostačující. Důležitější parametry jako bittrate obrazu i zvuku jsou bohužel horší. Obraz by potřeboval vylepšit barvy a přidat na detailech. Nahraný zvuk by mohl mít vyšší datový tok, také je celý „rozplizlý“ a opět bez detailů. Fotografie jdou i-mobile IQ X Lucus lépe.

Nezpracované fotografie ke stažení jako obvykle na uloz.to

Zvuk

Protože telefon disponuje anténou a příjmem DVB-T2, měl by také disponovat hlasitým reproduktorem, který nebude jen smutně šumět. A to IQ X Lucus splňuje. Zadní strana má podlouhlou perforaci, skrze kterou malý repráček dokáže pěkně nahlas řvát, sice na nejvyšší hlasitost mu hudební projev už přeskakuje, ale mluvenému slovu z integrované televize je rozumět výborně. Trochu trpí při položení na rovný povrch, ale nezakryje se celý a tolik to projevu nevadí.

Výstup do sluchátek je na tom také celkem dobře. Dynamika je trochu menší a trochu více prostoru by neuškodilo, stejně jako detailů, ale pro ne až tak náročné jako jsem já, bude výstup bohatě dostačovat. Opět průměr v dobrém smyslu slova.

DVB-T2 – aneb koukáme na televizi v telefonu

Na ploše se nachází ikona s názvem „DigitalTV“, ta spouští aplikaci, která dokáže přehrávat digitální vysílání. Nejprve však musíme vytáhnout anténu. Něco podobného jsem dělal naposledy na svém Siemensu S10 s vysunovací anténou, i když ta sloužila pro sítě GSM. Po vysunutí na nás vykoukne klasický seznam stanic, které můžeme poslouchat nebo se dívat na jejich právě vysílaný obsah.
Aplikace nabízí několik dalších možností, jako je například nahrávání pořadu i se zvukem, vybrání další zvukové stopy nebo zobrazení titulků.
K dispozici je také galerie nahraných záznamů, program s popisem jednotlivých pořadů, možnost vybrání si regionu pro scanování stanic.
Bohužel musím podotknout, že aplikace pro přehrávání digitálního vysílání velmi ráda a velmi často sama padá. Někdy i několikrát za minutu, otravná vlastnost, snad se jí podaří nějak zprovoznit v dalším updatu.

Co se samostatného přehrávání týče, tak to je celkem bezproblémové, nelze očekávat příjem na úrovni velké antény, ale jako kapesní a přenosné zařízení s touto funkcí jej bezezbytku naplňuje. A kdekoliv vytáhnete mobilní telefon s anténkou a začnete koukat na televizi, určitě na sebe upozorníte (vyzkoušeno).

Závěr

i-mobile IQ X Lucus na sebe upozorní některými aspekty jako příjem digitální televize nebo bleskem u přední kamery, ale jedná se vlastně o příjemné zařízení, které právě těmito drobnostmi může přilákat pozornost.
Zamrzí baterie, která by si zasloužila určitě větší kapacitu, pro někoho pouze HD displej, Snapdragon 410 je také menší kompromis i když dostačuje a určitě starší Android 4.4.4. by chtělo updatovat na novější Lollipop.
i-mobile IQ X Lucus můžete zakoupit například zde.