Tablety Chuwi nejsou pro naše čtenáře určitě ničím neznámým a čínský výrobce je jedním z mála, co s neochvějnou zarputilostí stále chrlí na trh nové modely navzdory klesajícím číslům tabletových prodejů. Dnes recenzovaný Chuwi Vi10 má hodně společného se starším příbuzným V10HD 3G, kterého jsem měl tu čest mít v rukou zhruba před půl rokem a zájemcům tak mohu tuto recenzi k porovnání jen doporučit. Model Vi10 však nabídne mnohem atraktivnější cenovku a zejména podporu dualbootu, díky čemuž jsem se na něj opravdu těšil. Tablet k nám doputoval od našich partnerů z Gearbestu, jimž patří dík a my se tak můžeme vrhnout do víru recenzních vášní.

Balení

Ačkoliv ekologie není v Číně dvakrát populárním konceptem, tak Chuwi se drží své zavedené krabice z recyklovaného papíru a nezdržuje se jakýmkoli zdobením balení, ale jde v podstatě o sympatickou změnu oproti pastelovým barvám konkurence. V krabici najdeme opět jen zcela nejnutnější příslušenství v podobě nabíječky s US/čínským konektorem, USB kabelu a žhavých adeptů sběrných surovin v podobě několika roztodivných brožurek. Myslelo se i na nás, chudáky Evropany, a je k dipozici i redukce na naše zásuvky, ale můj kus byl natolik katastrofální rozviklané kvality, že byl bleskurychle nahrazen jiným erárním zástupcem čínské školy. Tablet samotný je pak dostatečně chráněn v látkovém obalu a díky nalepené plastové fólii na displeji.

Vzhled a konstrukce

Po prvním vybalení se ihned dostavil silný pocit déjà vu, protože Vi10 se letmým pohledem zhola neliší od staršího V10HD 3G. Takže máme tu čest s pevným plastovým tělem vyztuženým na hranách kovovými pásy a tenkým sklem, kryjícím jak displej, tak zadní stranu tabletu. Konstrukce je velmi pevná a v zásadě líbivá, ale starý problém s lapačem otisků a šmouh je opět zde a při lesklé černé úpravě tabletu se jedná opravdu o ne zcela šťastné řešení. Ani sklo na přední straně není bůhvíjaký zázrak a během několika dní se mi podařilo vyrobit pár škrábanců pouhým nošením v klávesnicovém obalu (dlužno dodat, že pouze na rámečcích a ne displeji samotném).

P50617-133457_result

Tablet je však díky 10,6″ displeji mírně větší (278 x 171 x 8 mm) a těžší (524 g) než zmíněný předchůdce, ale stále působí velmi skladně, elegantně a přenositelně. Změn se dočkalo i rozmístění konektorů, tlačítek a vlastně všeho a v podstatě ve všech případech se jedná o jednoznačnou ergonomickou změnu k lepšímu. V Chuwi správně pochopili, že uživatel bude tablet provozovat skoro vždy v landscape orientaci a proto umístění kamerek nahoru doprostřed přední i zadní strany je velmi dobrou volbou. Dočkali jsme se také kapacitního dotykového tlačítka Windows (v Androidu s funkcí Home), které je opět velmi rozumně umístěno po pravé straně displeje a ne pod ním. Konečně je tablet také vybaven v levém horním rohu oranžovou indikační LED diodou, informující o nabíjení a není tak nutné věštit z čajových lístků jako u předchozího modelu. P50617-133347_result

Na horní hraně je pak situováno tlačítko Power a kolébka ovládání hlasitosti, oboje vyvedeno v kovovém provedení velmi dobré konstrukce s přesným stiskem a minimální viklavostí. Na dolní hraně najdeme standardizovaný magnetický konektor, umožňující zacvaknutí do klávesnicového doku/obalu, ten však není součástí základního balení a je nutné jej dokoupit.

Konektorová výbava je soustředěna na levém boku tabletu a tady se opravdu Chuwi předvedli ve fantastickém světle, výbava je jedním slovem skvělá. Vi10 nabídne DVA plnohodnotné USB porty (sice jen 2.0, ale pořád si to zaslouží oslavný chorál), micro USB sloužící primárně k nabíjení, microHDMI, slot na microSD a 3,5 mm sluchátkový jack. Kdybych chtěl mermomocí něco vytknout, tak bych zmínil umístění napájecího microUSB mezi oba normální USB porty v těsné blízkosti, takže např. rozměrnější flash disky mohou mít problém. To je však opravdu jen drobná piha na kráse a s touto konektorovou výbavou si konečně dovolím říct, že plná náhrada notebooku/netbooku tabletem je možná. Za zmínku pak stojí i dvojice stereo reprodutorů s AAC komorami na obou bocích tabletu.

P50617-112803_result

Displej

Jak už bylo zmíněno výše, tak máme co do činění s displejem s úhlopříčkou 10,6″ a širokoúhlým poměrem stran 16:9. Tím se dostáváme k prvnímu ožehavému momentu této recenze, protože tento IPS displej má rozlišení pouhých 1366 x 768 pixelů, což v záplavě všemožných Retin a FullHD může vypadat archaicky. Sám jsem byl poněkud skeptický a po prvním spuštění a bootu do Androidu jsem byl, přiznám se, poměrně rozčarován. Displej vypadal hrubě a rastr byl jasně viditelný. Po bootu do Windows se však karta obrátila a papírově nízké rozlišení tam v podstatě není znát. Ostatně není tomu tak dávno, co jsme všichni pokládali notebooky s ještě vetší 15″ úhlopříčkou a identickým rozlišením za nadprůměrné. Nebudeme si nic nalhávat, tabletu by slušelo FullHD rozlišení, ale na druhou stranu nižší energetické nároky a výrazně nižší nároky na výkon aplikací jsou v tomto rozlišení nezanedbatelné.

P50617-113116_result

 

Displeji se opravdu nedá, kromě rozlišení, mnoho vytknout. Barvy jsou věrné, pozorovací úhly jsou dobré a hodnota jasu 400cd/m zcela dostačující. Digitizér podporuje až 10 dotyků, takže i zde se jedná o zlepšení oproti už dnes tolikrát zmiňovanému předchůdci V10HD 3G.

Hardware

Mírná evoluce v rámci mezí je i v tabletových vnitřnostech. Máme tu čest s 64-bitovým čtyř jádrovým Intelem Atom na platformě BayTrail, ale jedná se o výše taktovanou verzi Z3736 s maximálním taktem 2,16 GHz. Grafické jádro obstarává 7. generace Intel Graphics, taktovaná na 646 MHz. K dispozici máme 2 GB DDR3 single channel RAM a 32 GB eMMC úložiště od Toshiby. Konektivitu zajišťuje Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n , microHDMI a zmíněné trio USB portů. Rozšiřující slot na microSD oficiálně podporuje pouze max 32 GB karty, ale jak je už zvykem, neměl problém schlamstnout moji 64 GB kartu. Dvojice kamerek je rovnostářská, obě mají 2 Mpix a u zadní se jedná o Omnivision OV2680. Tablet dostal do vínku i G senzor a světelný senzor, naopak se v rámci osekávání nákladů nedostalo na kompas. Lithium polymerová baterie má kapacitu 8000 mAh a voltáž 3,7V.

P50622-151343_result

Systém

Dualboot se samozřejmě vyznačuje přítomností dvojice systémů a i zde se dočkáme sehraného tandemu Android 4.4 a Windows 8.1 Bing. Přepínání mezi systémy je řešeno softwarovou klávesou (viz. obrázky níže) a po nezbytném restartu tablet nabootuje do druhého systému. Překvapivě se docela liší časy náběhu. Z Windows do Androidu se dostaneme za 66 sekund, ale opačným směrem jsme za pouhých 42 sekund. Diskové eMMC je rozděleno mezi oba systémy nerovnoměrně, žravější Windows mají samozřejmě alokovanou větší část. Uživateli je tak po odečtení systémových nároků k dispozici ve Windows zhruba 10,5 GB a pro Android 6,5 GB. To opravdu není nijak závratně mnoho a instalace větší microSD karty se tak stává nutností. Oba systémy maji zcela oddělené diskové oddíly, takže laicky řečeno ani jeden „nevidí“ do souborů toho druhého. Ale naštěstí přítomnost microSD karty, kterou mohou rukou nerozdílnou použít oba systémy se tento nedostatek nuluje. Windows je samozřejmě dodáván plně aktivován s legální licencí a nabízí jako bonus k aktivaci i roční předplatné Office 365.

Výkon a používání

Soubor obvyklých benchmarků jsem si dovolil rozdělit na Android a Windows sekci, zajímavostí je rozdílný single-core výkon v Geekbench 3, který jsem provedl na obou systémech. Intel Z3736F a Intelácká grafika odvedly slušnou práci a jak je vidět z obrázků níže, tak se opravdu nemají za co stydět. Výkon eMMC Toshiba 032G96 také není špatný, i když už jsem viděl u tabletů lepší výsledky. O Intelu Z3736 je známo, že poměrně topí a při dlouhodobějším vypjatějším výkonu se opravdu levá část tabletových zad začne nepěkně zahřívat.

Android :

Windows :

cpu_result

Co se týče herního využití tak Chuwi Vi10 je dobrým společníkem do nepohody. Díky nižšímu rozlišení displeje není nutný tak velký objem hrubého grafického výkonu k plynulému průběhu. Valnou většinu testování jsem věnoval hrám, běžícím pod Windows, protože u Androidových her je obecně problém najít něco opravdu náročného, co by dalo hardwaru skutečně zabrat. Plnohodnotné PC hry jsou samozřejmě jiná káva a nedá se očekávat nějaká závratná úspěšnost u náročnějších titulů, zejména novější 3D hry jsou z obliga. Obvyklé trio mých oblíbených hříček Counter Strike CZ / Panzer Corps / Hearthstone samozřejmě tablet zvládl bez jakýchkoli problémů, ale například Heroes of the Storm se i na minimální detaily pohybovali na hranici hratelnosti, spíše však za ní.

Kvůli použití síťového hardwaru od Realteku v podobě RTL8723BS je, bohužel, Wi-Fi pouze jednopásmová na frekvenci 2,4 GHz, ale dorovnává to dobrou citlivostí na signál a stabilitou. Bluetooth spojení je na tom podobně, při testování jak se sluchátky, tak klávesnicí nebo reproduktorem jsem nezaznamenal žádné výpadky nebo výkyvy. Když už jsme se oslím můstkem dostali ke klávesnici, tak podle mého názoru investice do magnetického klávesnicového doku je v podstatě nezbytností, protože tablet podává nejlepší pracovní výkony pod Windows a jak známo, ty se s plně dotykovým ovládáním dodnes ještě úplně nevyrovnaly. Osobně jsem neměl k dispozici přímo dok na Vi10, ale díky unifikovanému konektoru se mi ho podařilo cvaknout do o vlas menšího na můj starý 10,1″ Cube iWork a vše fungovalo k mé plné spokojenosti.

Baterie a výdrž

Chuwi Vi10 dostal od výrobce do vínku větší baterii než jeho předchůdce a po testování mohu zodpovědně prohlásit, že 8000 mAh baterie podává sympatický výkon a dosažená čísla jsou velmi uspokojivá. PCMark Batterry test na maximální jas nám vyplivl výsledek 5h 32m a loopem videa na rozumný jas jsem se dostal na hranici 6h 40m. To jsou na podobný tablet velmi sympatické hodnoty a Vi10 tak zastane slušnou porci práce klidně i na cestách. Ostatně tuhle recenzi pro vás píši právě na „Chuwíkovi“ na služební cestě 🙂

battery_result

Fotoaparát a zvuk

Dvoumegapixelové kamerky jsou opravdu jenom pro nouzové operace a Chuwi se ostatně jako fototablet ani netváří. Přesto však na momentky poslouží a sám jsem byl překvapen, jak použitelně ony archaické 2 Mpix fotky vypadají. Pro zájemce v nekomprimované kvalitě ke stažení ZDE. Video jsem po prvním zkušebním snímku radši ani nenahrával, protože kvalita je opravdu bídná, na trhaný Skype obraz při hovoru ale asi postačí a neurazí. Zvuk ze stereo reproduktorů je dostatečně hlasitý a není problém ozvučit malou hotelovou místnost, podání však příliš přesné není. Zvuk je plochý a absence basů očekávaná. Stejně tak sluchátkový výstup nepatří k nejpovedenějším, odrušení není úplně dokonalé a produkuje slabý šum.

Recenze Chuwi Vi10 – Hodnocení a závěr

K celkovému pozitivnímu dojmu z Chuwi Vi10 musím ještě doplnit jeden velmi důležitý údaj, a to cenu, protože ta činí v současnosti necelých 150$ a tedy v přepočtu zhruba za 3.600 Kč máte možnost koupit výborný tablet s univerzálním využitím a hlavně fantastickou konektivitou a možnostmi připojení periferií díky dvěma USB portům standardní velikosti. Zamrzí snad jen nižší rozlišení displeje, ale jedná se opravdu o malou úlitbu bohům a s klidným svědomím mohu Chuwi Vi10 doporučit jako dobrou koupi, která nabídne opravdu skvělý poměr cena/výkon.

P50617-115750_result

Za zapůjčení testovacího vzorku ještě jednou díky našim partnerům z Gearbestu a potenciální zájemce o koupi mohu odkázat na jejich stránky , kde je po omezenou dobu k dispozici za 143,03$, případně pak ještě k dokoupení zmíněný magnetický klávesnicový dok za 15,70$ ZDE.