Mlais je poměrně mladá společnost a model M4 je jejím prvním kouskem, který se nám dostal do rukou. Designéři s návrhem moc práce neměli, nechali se inspirovat u konkurenčního Samsungu, což ale nemusí být nutně na škodu. Za možnost M4 otestovat děkujeme společnosti Mlais, jež nám telefon zaslala společně s flipovým pouzdrem. Jelikož jsem před pár dny jsem testoval Umi Hammer, smartphone podobných parametrů, tak se v řádcích níže nevyhneme občasnému srovnání obou přístrojů.

Unboxing

Připomeňme si krátkým videem první seznámení s telefonem a jeho skromným příslušenstvím.

Balení

Telefon je skryt ve světle modré krabičce s logem výrobce a štítkem, ze kterého vyčteme základní specifikace. Po otevření na nás jako první vykoukne telefon. Pod ním pak dále najdeme obsáhlý návod v angličtině, USB kabel a adaptér do sítě. Ten se však nevejde do zásuvky, protože je moc široký a zemnící kolík mu tam prostě překáží. Pokud doma nemáte jinou nabíječku, nevyhnete se koupi redukce nebo jiné nabíječky. Na telefonu je ještě nalepena ochranná fólie. V druhé krabičce máme flipové pouzdro. To se nasazuje namísto původního zadního krytu a má i kruhové okénko pro zobrazení času a různých notifikací.

Design a zpracování

Podobnost Mlais M4 se Samsungem Note 4 se nezapře a i oko znalce by se mohlo nechat zmást, než mu logo výrobce napoví, že se opravdu nejedná o Samsung, ale jeho povedený klon. Dalším poznávacím znamením je pak chybějící stylus.

DSCN1831

Mlais M4 je vyroben převážně z plastu, i když se to snaží skrývat. Rám po bocích telefonu je vyroben z kovu a jeho hrany jsou zkoseny. Místy je přerušen plastovými pásky a společně se zadním krytem, imitujícím kůži, dodává telefonu luxusní vzhled. Přední strana, do které je vložen displej má jisté rezervy. Při důkladném zkoumání jsem u spodní hrany našel malou mezírku v řádech desetin milimetru, takže se nejedná o nic tragického. Větší obavy mám o životnost povrchové úpravy kovového rámečku. Ta nevypadá příliš odolně a mám pocit, že se snadno poškrábe. Jinak je konstrukce pevná a lícování příkladné. Jiné výtky ke zpracování nemám a vzhledem k ceně jej hodnotím jako nadprůměrné. Rozměry jsou 156 x 80 x 84 mm a váha 160 gramů.

Většinu z přední strany si zabral 5,5 palcový displej, pod nímž je jedno hardwarové tlačítko a dvojice kapacitních podsvícených tlačítek. Nahoře najdeme kamerku, reproduktor, senzor pro úpravu jasu a sensor přiblížení. Na notifikační LED diodu se zapomnělo. Rámeček kolem displeje je tmavě šedý a má jemnou texturu.

DSCN1803

Zadní strana už je o něco chudší. Nejvýraznějším prvkem je vystouplá čočka fotoaparátu, kterou lemuje stříbrný kovový rám. Pod ní je pak prostor pro LED diodový blesk, opět ohraničený kovem a logo výrobce je taktéž z kovu. V dolním rohu už je jen malá mřížka pro reproduktor.

DSCN1801

Na vrchní straně jsou umístěny zdířky pro sluchátka a nabíječku.

DSCN1808

Zapínací tlačítko najdeme na pravé straně a je přesně v místě, kde mám palec. To se jemně vykle, ale stisk je jistý.

DSCN1810

Protilehlá, levá strana, poskytuje prostor pro kolébkové tlačítko hlasitosti. Osobně bych ho umístil o trošku níž, protože na horní tlačítko bez přechytávání lze dosáhnout jen velmi těžko.

DSCN1807

Spodní hrana je až na malou dírku pro mikrofon zcela prázdná.

DSCN1811

Pod zadním krytem je vyjímatelná baterie a trojice slotů. Asi už tušíte, že dva z nich slouží pro SIM karty a poslední poslouží k rozšíření paměti za pomoci microSD karty.

Displej

DSCN1846

Displej má 5,5 palce a Mlais se rozhodlo použít panel s HD rozlišením. Někomu se to může zdát už málo, ale za mě je to stále přijatelné rozlišení. Při běžné práci není rozdíl mezi HD a FullHD téměř patrný. Panel je typu IPS a černou zobrazuje jako černou, ostatní barvy mají věrné podání, jsou syté a nic se nemění ani při pohledu z velkých úhlů. Senzor pro automatickou regulaci má pomalejší reakce.

I při ostrém slunečním svitu je čitelnost na dobré úrovni.

Hardware a výkon

Hardware je téměř totožný se smartphonem Umi Hammer. Pod kapotou najdeme stejný 64bitový procesor MTK6732 se čtyřmi jádry Cortex-A53, taktovanými na 1,5 GHz a grafický čip Mali-T760 MP2, 2 GB operační paměti a 16 GB interní úložiště. To je rozděleno na interní úložiště (4,84 GB) a paměť telefonu (8,03 GB) a jde dále rozšířit microSD kartou. I přes stejný hardware mám pocit, že není všechno tak jako u Umi. Mlais má o něco pomalejší reakce a plynulost také není úplně ideální. Doufejme, že na tom výrobce zapracuje a v brzké době přinese update s nápravou.

Opět jsem vyzkoušel trojici mých oblíbených her: Dead Trigger 2, Real Racing 3 a Asphalt 8. Všechny jmenované telefon zvládá bez sebemenších problémů a ani se u toho nezapotí.

Přikládám screeny ze všemožných benchmarků.

Operační systém

Výrobce do OS moc nezasahoval a tak najdeme Android 5.0 téměř v čisté podobě, takže vlastně ani není co popisovat. Předinstalované aplikace jsou jen naprostým základem a volba, co budete mít v telefonu je jen na vás. Až na jednu anglickou položku v nastavení je vše přeloženo do češtiny.

Baterie

A opět ta baterie… Tady přichází velké zklamání. Baterie s kapacitou 2400 mAh je u tak velkého telefonu hodnota lehce podprůměrná a společně s horší odladěností systému si vybírá svou daň. Procenta baterie ubývají i když s telefonem nic neděláte. Při neustále zapnutých datech, zhruba 2 hodinách surfování a pár zprávách přes Messenger se M4 přihlásí o nabíječku již po 8 hodinách provozu. Z toho jsou 3 hodiny On Screen Time, což není nejlepší výsledek a vzhledem k HW a HD rozlišení displeje jsem od Mlais M4 čekal opravdu víc. Vydržet s telefonem jeden pracovní den (12 hodin) je složité a věšinou i nemožné. Umi Hammer na tom v porovnání On Screen Time byl zhruba stejně, ale alespoň se nevybíjel i když jen ležel na stole.

Konektivita a GPS

Čipset MediaTek MT6732 u Umi Hammer obstál v navigaci velmi dobře, ale u Mlais je GPS nepřesné. Svou práci v nouzi zastane, ale pro spolehlivé navigování to není. První fix proběhl do 30 vteřin. Pro lepší představu přesnosti přidávám screen z aplikace Runtastic, kde modrou čarou je znázorněna trasa dle GPS/Glonass a červenou čarou je vyznačena trasa reálná. Nezbývá než zase doufat, že vyjde aktualizace s nápravou.

Screenshot_2015-06-14-20-25-24

Mlais M4 zvládne i sítě čtvrté generace o frekvencích 800, 1800, 2100 a 2600 MHz, takže chybí jen 900 MHz, kterou využívá Vodafone ke svému Turbo internetu. Příjem, ať už 3G a nebo 4G byl srovnatelný s jinými přístroji.

Wi-Fi připojení bylo stabilní, ale místy ukazovalo slabší signál než jiné telefony. K výpadkům však nedocházelo.

Fotoaparát

U Mlais M4 je dvojice fotoaparátů s rozlišením 13 a 8 MPx. Ten s vyšším rozlišením najdeme klasicky na zadní straně a fotky z něj se mi líbí. Za slunečného dne tak pořídíte zdařilé snímky. Kvalita se s ubývajícím světlem zhoršuje, ale s tím se setkáme u všech telefonů. Ostření je otázkou okamžiku.

Prostředí aplikace fotoaparát je stejné jako u Umi Hammer a mnoha dalších telefonů. Nechybí tedy možnost HDR, vyvážení bílé, nastavení ISO, barevných filtrů atd…

Screenshot_2015-06-08-12-43-10

This slideshow requires JavaScript.

Pro plnohodnotný zážitek si stáhněte video a fotograie v plném rozlišení kliknutím sem.

Zvuk

Maximální hlasitost zadního reproduktoru nepatří k tomu nejlepšímu s čím jsem se už setkal, ale i tak hudbu nepřeslechnete. Kvalita výstupu je do 80% hlasitosti celkem v pořádku, i když je zvuk plechový. Po dalším zesílení už je to podstatně horší. Umístění reproduktoru v pravé spodní části také není ideálním řešením. Často si ho překryjete rukou a při položení telefonu ho utlumíte. Zvuk do sluchátek je na tom o dost lépe a hudbu si zde můžete užít naplno.

Závěr

Závěrečné hodnocení Mlais M4 bude docela oříškem. Telefon, jak je vzhledem k ceně okolo 3500 Kč jasné, se neřadí mezi TOP modely a nabízí spoustu kompromisů. Pokud výrobce neusne na vavřínech, mohlo by se podařit většinu nedostatků odstranit opravným updatem, ale dočkáme se? Pokud přemýšlíte o koupi, musíte si ujasnit k čemu telefon budete využívat. Hledáte výborně zpracovaný smartphone se slušným displejem, kvalitním fotoaparátem a výkonem na většinu her? Tak určitě berte v potaz i Mlais M4. Jestli je pro vás důležitá spolehlivá navigace nebo dlouhá výdrž baterie, porozhlédněte se jinde.

 Plusy                        Mínusy

+ zpracování           – přesnost GPS

+ cena                      – baterie

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.