Se značkou Honor jsme se na našem českém trhu zatím nemohli oficiálně setkat, ač spadá po Huawei, což se naštěstí v nedávných dnech změnilo a Honor zavítal i do našich luhů a hájů. Dnešní nejlevnější model Honor 3C Lite Holly, jak zní celé jeho jméno, nás zkusí přesvědčit, že i telefon z nejlevnějších může nakonec fungovat bezproblémově. Nuže pojďme se podívat na výsledky v dnešní recenzi Honor Holly.

Balení

Tyrkysově modrá krabička je přesně ta samá, jakou jsme viděli u velmi povedeného modelu Honor 6. S rozdílem toho, že dnes se jedná o českou distribuci a tak redukce do zásuvky je rovnou česká, jsou přibalena sluchátka s mikrofonem a tentokráte se musíme obejít bez fólie na sklo. Nejlépe asi shlédnout unboxing, kde je vše vidět.

Design a zpracování

K recenzi jsem dostal verzi s bílým zadním krytem, v mání je i v černé, ovšem v bílé barvě telefon prokoukne a musím říci, že nevypadá špatně. Černo-bílá kombinace sluší, o tom jsme se již několikrát přesvědčili. Tvar je zaoblený, rohy jsou také oblé a přístroj se díky tomu drží dobře i přes větší velikost, neřeže do dlaní.
Zadní kryt je tedy kluzký a hladký, zasahující přes rohy telefonu až k rámečku kolem displeje. Pro jeho sundání bych očekával nějaký výřez pro nehet, což jsem bohužel nebyl s to najít a sundavání přes výřez u UBS konektoru není zrovna nejjednodušší. Takže při sundavání si dávejte pozor, aby se kryt nepoškodil.

P50512-121403

Vrchní část obsahuje výřez pro fotoaparát, přisvětlovací LED a dokonce sekundární mikrofon, což se u přístroje za 3000Kč jen tak nevidí. Uprostřed zad se skví nápis Honor a vlevo dole dírkovaný výdech reproduktoru. Na vrchní, spodní a levé hraně jsou pak výřezy pro tlačítka, USB konektor a 3,5mm jack.

P50512-121146
Pod krytem se skrývá baterie s poněkud kontroverzní kapacitou 2000mAh, které se budu věnovat v jedné z dalších kapitol. Pak jsou zde tři sloty, dva na MicroSIM a jeden na MicroSDHC karty.
Rozložení aktivních prvků po bocích je standardní a stejné, jako ony výřezy na zadním krytu, tedy nahoře 3,5mm jack, dole MicroUSB a na pravé straně pak obě fyzická tlačítka, horní kolébka hlasitosti a spodní vypínací tlačítko.

P50512-121138

Klávesy jsou dobře oddělené od okolního povrchu, mají přesný stisk a jejich posazení na boku je ve správné výšce, přesně na prsty, tedy ergonomie velmi dobrá.Přední stranu obývá jak jinak, než displej, který má úhlopříčku 5″ a HD rozlišení. Pod ním jsou tři dotyková tlačítka, Zpět, Domů a Menu. Bohužel nejsou podsvícena, což sice osobně beru s nelibostí, nicméně pohybujeme se stále na nejspodnější cenové hranici.

P50512-121157
Nepodsvícená tlačítka naopak vyvažuje přítomnost notifikační LED, která je nad displejem, hned vedle senzoru okolního světla, proximity senzoru, sekundární kamery a samozřejmě sluchátka. Diodu jsem byl schopen rozblikat/rozsvítit modře, červeně a zeleně.
Celkově bych hodnotil zpracování jako slušné, lehce povrzávající zadní kryt sice může někdy vadit. Rozměry se zastavily na číslech 142 × 72 × 9,4 mm a váze 156 g, což je možná trochu více, než by muselo. Zvláště váha je poněkud vyšší s přihlédnutím k plastové konstrukci a malé baterii.

Displej

Displej byl menším překvapením, protože HD rozlišení za 3000Kč není příliš rozšířený standard a jedná se tak o výhodu proti konkurenci, která často nabízí qHD. Displej má rozměr 5″ a jedná se o IPS panel, barvy jsou tudíž na slušné úrovni, černé je celkem černá, ostatní barvy jsou trochu mdlé a červená je oranžová. Nicméně jedná se o celkem dobrý panel a i přes nižší PPI, než je zvykem u FullHD displejů, nepůsobí nekvalitně.
Maximální jas je vysoký a i na přímém slunci se dá z displeje něco vyčíst, odrazivost krycí vrstvy je bohužel trochu vyšší. Nejnižší jas je, jak jsme předpokládal, vyšší, než by bylo na noční brouzdání příjemné.
Díky přítomnosti čidla jasu se dá zapnout automatická regulace, která se mi zdála až příliš „akční“ a změny podsvícení jsou spíše velké skoky. Ale díky za něj, s budoucím updatem se může jeho práce trochu zlepšit. Také pozorovací úhly na tom nejsou špatně, až při velkém náklonu se obraz zabarví do žluto-zelena.
Digitizér mě potěšil svojí přesností na doteky a ač Honor Holly nemá žádné z tvrzených skel s coatingem, sklo (nebo tvrzený plast? To se mi nepodařilo zjistit) má celkem dobré „kluzné“ vlastnosti. Škoda nepřítomnosti OGS, barvy a další parametry by se zajisté zlepšily.
Ač má tedy displej své mezery, za své peníze rozhodně dostanete zobrazovadlo, které neurazí.

P50512-121623

Hardware

Když jsem si pročítal specifikace, jedna věc mě zarazila, a to celkem nemile. Použití procesoru MTK již není nic, na co by se muselo koukat skrze prsty, nicméně použití letitého MT6582 s jádry Cortex-A7  je trochu nešťastné. Očekával jsem Snapdragon 400 (S410) nebo MT6732, který sice není o tolik lepší, než MT6582, ale je daleko novější a staví již na jádrech Cortex-A53, která jsou výkonnější a úspornější, což by se s baterií o kapacitě 2000mAh rozhodně hodilo.
Takže tedy procesor je MT6582, grafický čip Mali-400, 1GB RAM, 16GB interní paměti, paměťové karty a dvě MicroSIM karty.
Jelikož je cena tak nízká, nehledejme zde ani iR, ani NFC, ale bohužel ani OTG, což je pro mě velké mínus, tuto funkci používám i několikrát denně.
Co ovšem zamrzí většinu dnešních uživatelů je absolutní nepřítomnost LTE, která pramení právě z použitého procesoru MT6582, který umí pouze GSM a WCDMA.
Zadní fotoaparát má 8 megapixelů, přední 2 megapixely, na jejich výsledky se koukneme v samostatné kapitole.

Operační systém

Dalo by se očekávat, že značka Honor bude mít svou vlastní nadstavbu EMUI ve všech svých modelech, bylo by to celkem logické.  O to větší překvapení mě čekalo již na zamykací obrazovce po vybalení. Není ten odemykací kroužek až příliš „vanilla-android“? A ta plocha, jako bych to někde viděl…Ano viděl, a EMUI to rozhodně nebylo. Byl to čistý Android na spoustě telefonů, které mi prošly rukama. Že by EMUI bylo až příliš náročné pro nejnižší třídu? Asi by je v Huawei čekalo mnoho práce odladit svou nadstavbu tak, aby se vešla do 1GB operační paměti a nelagovala při každé úloze. Tudíž zde nebude moc co popisovat, protože jedinou změnou, kterou jsem vystopoval v celé ROM, je jiný launcher, který po vzoru Apple moderně nemá menu, všechny zástupci aplikací jsou na plochách. Android se zde nachází ve verzi 4.4.2., o updatu na novější 5.0 Lollipop se zatím nic neví.
Známé prostředí čistého Androidu je velmi slušně odladěné a nezaznamenal jsem žádné sekání, padání aplikací, na všechny povely telefon reaguje rychle a i načítání aplikací je svižné.

EDIT: ještě jsem zapomněl na jednu věc ohledně launcheru a tou je možnost zapnout režim „jednoduchý“, který mi trochu připomíná režim do auta. Velké ikony a několik ploch  bez menu

Výkon

Výkon MT6582 a 1GB RAM rozhodně netrhá tabulky nebo asfalt, ale s HD rozlišením displeje a čistým Androidem navrch to přece jen není tak marné a všechny hry a programy běžely až překvapivě dobře a s dobrou odezvou.
Zkoušel jsem například Sky Force 2014, které bylo bezproblémově hratelné, Real Racing 3 , kde ani 20 aut na trati grafiku nezadýchalo a vše běželo plynule a dokonce i DeusEx:The Fall, který se také dal bez problémů hrát, stejně, jako Dead Trigger 2. Více asi netřeba zkoušet, není to výkonnostní bestie, ale budgetový přístroj.
Nicméně musím uznat, že ač starý čipset, tak i na hraní stále stačí.
Všechna čísla z benchmarků najdete v galerii níže.

Baterie a výdrž

Již několikrát jsem zmiňoval kapacitu baterie, která je 2000mAh, což není ve spojení s 5″ displejem zrovna mnoho. Alespoň tedy na papíře. V praxi se naopak projevuje velmi solidní odladěnost romky i kernelu a výdrž je překvapivě slušná.
Trochu náročnější den se začátkem v 6:00, kdy jsem telefon sundal z nabíječky, zapnul data a cestou do práce půl hodiny brouzdal internetem a FB, zkouška GPS a map v autobusu, v práci celý den na WiFi a stahovat nějaké programy a hry, půl hodiny hraní cestou zpět domů, 3 hovory, 5 sms , komunikace v podobě FB a Messengeru, nafotit pár testovacích snímků a večer ve 20:00 jsem měl kolem 35%, což tedy s přihlédnutím na velikost a svítivost displeje tedy není špatné. Screen on Time se pohyboval kolem 3,5-4 hodin, ale nebyl by problém dostat se na vyšší hodnotu.
Takže ač není kapacita baterie zrovna hvězdná, Honor Holly se mnou vydržel bez problémů celý den a ještě mu zbylo.

Screenshot_2015-05-19-12-37-11

Screenshot_2015-05-19-12-37-04

Konektivita a GPS

Přesně tahle kapitola bylo to, čeho jsem se při zjištění MT6582 zhrozil nejvíce. Opravdu si nepamatuji telefon, ve kterém by byla GPS s tímto čipsetem použitelná ani s přimhouřením obou očí. Ovšem jak jsem zjistil, z větší části šlo o hardwarovou vadu antén, protože to, co předvedl Honor Holly, mi „vyrazilo dech“. GPS funguje! A nejen to, dokonce mě spolehlivě navedla městem až do cíle, bez ztráty signálu, bez různých výletů skrze budovy, řeky a tak podobně. A to pozor, neměl jsem v telefonu ani SIM kartu, takže zcela bez asistence, pouze čip samotný. Nechtělo se mi tomu věřit, tak jsem vzal Holly na další procházku/projížďku a ani jednou nezklamal.
Zde je vidět, že záleží na tom, kdo zatracované MTK procesory osadí a jaký jim dá další hardware a software.

Síla signálu mobilního operátora O2 je výborná, signál nekolísá a i tam, kde jej není mnoho a bez problémů byl také příjem WiFi i BlueTooth.
Co se hovorů týče, tak dva mikrofony dělají své a čistota zvuku ze sluchátka je výborná a zvuk dostatečně hlasitý.

 

Fotoaparát

Kvalita výstupu z fotoaparátu je celkem nejistá, někdy se povede dobrý snímek, například za slunného dne, jindy nebarevný a velmi zašuměný. Vše se odvíjí od množství světla, na což jsme asi u telefonů zvyklí. Nicméně podání například červené barvy za šera nebo i za tmy s bleskem, má k červené velmi daleko. Fotka s dětským odrážedlem ukazuje růžovou, ale ve skutečnosti je sytě červené.
Optika je překvapivě slušná, fotky jsou zaostřené po celém snímku stejně a nedochází k příliš velkým aberacím. Ostření je občas delší, než by bylo záhodno.

Ukázka HDR a non-HDR té samé scény:

 

Prostředí, ve kterém fotoaparát operuje, je opět standardní aplikace, na kterou jsme zvyklí z mnoha a mnoha dalších telefonů z čínské provenience. Takže nechybí možnosti jako HDR, ISO, vyvážení bílé, barevných efektů nebo třeba samospoušť.

Natočené video je celkem slušné, má syté barvy, ale mohlo by být lépe zaostřené a také se občas projevuje neduh řádkování. Co ale musím pochválit, je zvuk, který je díky dvěma mikrofonům čistý a hlasitý a nezalekne se ani přijíždějícího (a ještě troubícího) metra.
Videa se ukládají ve formátu .3gp a mají stereofonní zvuk.

Zvuk

Hlasitý reproduktor na zádech bohužel trpí hned několika neduhy v podobě zakrytí při položení na rovný povrch a dále je to bohužel zvuk, který stačí jakž takž na vyzvánění, ale ani to není příliš slyšet.

Zvuk do sluchátek je pro mě celkem překvapením, protože jsem již měl několik telefonů s MT6582 a nikdy to nebyla žádná sláva. Honor Holly však ukazuje, že pokud jeden dělá to samé, co druhý, nemusí být výsledek stejný. Zvuk do sluchátek je totiž až překvapivě dobrý, prokreslený a živý, plný detailů. Něco takového jsem s MT6582 vůbec nečekal a velmi mile mě to překvapilo. Zde má Holly také jedno z plusů.

Screenshot_2015-05-12-08-16-30

Závěr

Závěr bude dnes celkem jednoduchý, Honor 3C Lite Holly se mi používal celých 14 dnů dobře a soužití s ním bylo příjemné. Našlo by se pár neduhů, jako baterie, která by mohla být při rozměrech zařízení určitě větší a fotoaparát by mohl mít lépe zaostřené snímky. Ovšem opravdu závažné chyby bych viděl v kompletní nepřítomnosti LTE, které je dnes velmi skloňované a také OTG, kdy jsem si nemohl připojit klávesnici ani flešku ani žádné jiné zařízení.
Naopak musím pochválit rychlost a odladěnost ROM a kernelu, displej, výkon, GPS, zvuk u videa a do sluchátek.

 

Plus Mínus
Cena Kapacita baterie
Odladěnost ROM Nepřítomnost LTE
Zvuk do sluchátek a ve videu Nepřítomnost OTG
Výkon v UI a hrách Fotoaparát
Dobrá GPS
Displej ve své cenové kategorii

Za zapůjčení děkujeme českému zastoupení značky Honor!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.