Náš čtenář Tomáš Hurtík aka HunCZ se podíval detailněji na útroby ROM v Elephone P7000 a nenechal si své závěry jen pro sebe. Tak pojďme na to.

Zdravím všechny zájemce/potenciální zájemce/fandy/čekatele na již objednaný telefon Elephone P7000. Jelikož jsem také těšícím se čekatelem na tento kousek a hltám každou novinku, která kde vyjde, řekl jsem si, že trochu předběhnu dobu. Že se kromě všeobecně známých a omílaných dohadů ohledně použitého fotoaparátu nebo kapacity baterie podobně mrknu telefonu přímo do motoru, tzn. do ROMky. Co si na nás výrobce přichystal, jak to zakomponoval a na co se můžeme těšit. Na různých čínských stránkách je již od 7. května/mája k dispozici aktualizace původní tovární ROM pro tento telefon. S odstupem času se objevila už i na Needrom.com, takže to znamená, že nejsem jediný šťoural a základna modderů by mohla být v budoucnu velmi široká, protože je odkud brát. Zde si dovoluji nepatrně poukázat na fakt, že v době, kdy telefon ještě nevyšel, výrobce už posílá do světa (určitě pro beta testery) druhou verzi romky. To se dá, při troše optimismu, označit jako potvrzení faktu o možnosti použití více verzí různých ROM pro P7000. Nicméně tovární ROM je nejdůležitější, proto jsem si řekl, proč ji nevykuchat a nerozpitvat do nejmenších detailů a pokud najdu něco zajímavého, tak se o to nepodělit. Předesílám, že hardwarová stránka přístroje zde bude zmíněna pouze okrajově.

Jak jsem pitval

Po rozpitvání systémové image stažené ROM jsem jako dekompilační nástroj pro jednotlivá apkčka použil stále velmi dobrý a oblíbený program (chápej nejlepší) jBart verze 2a. Pro větší srozumitelnost kutilům, kteří by se chtěli věnovat úpravám ROM, jsem již před časem obdařil tuto aplikaci svým překladem do CZ, který lze přepnout v nastavení aplikace.

O ROM obecně

Z vytaženého build.prop lze vyčíst, kdy byla ROMka uvolněna, že je na základě Android 5.0 Lollipop v 64bitové architektuře, na platformě mt6752, jaké je použito výchozí jazykové nastavení (EN), rádiové moduly a spousta dalších, pro většinu obyčejných uživatelů, celkem nepodstatných věcí. Dále lze z připojeného Preloaderu pro Flashtool  získat údaje o adresování v jednotlivých paměťových blocích, opět důležité informace spíše pro moddery. Ale je dobré, že jsou tyto informace k dispozici a nemusí se z pamětí vytahovat zvlášť.

Co čeká obyčejného uživatele

Normálního uživatele bude nejvíce zajímat co obsahuje základní ROM, zda a do jaké míry je obsažen CZ překlad systému a jednotlivých aplikací, přidal-li výrobce nějaké uživatelské featurky apod. Nuže, pusťme se do toho.

Jak již bylo popsáno výše, celá ROM je postavena na Lollipop 5.0, který je čistý a holý jak hlava skinheada. To dnes už není nic ohromujícího. Celá souborová struktura je stejná jako u platformy pro MTK6592 a dřívějších, jediný rozdíl je v přidaném parametru 64bitové architektury nejen pro systém, ale i pro každou aplikaci. Také kvituji s povděkem, že celá ROM je odexována nejen jako celek, ale zase každá aplikace zvlášť. Díky tomu se dá říct, že pokud nebudou nějaké bugy či minely jinde, ROM jako celek je momentálně odladěna na nejvíce možný plynulý chod. Uvidíme později v reálu. Dále jsem čekal, co bude přidáno navíc nebo aspoň pro zlepšení uživatelských vlastností. S tím jde, trochu na škodu, ruku v ruce i obvyklá bolest čínských ROM, a to ta, že kořenový Android je většinou v CZ, ovšem veškeré add-ony, či chcete-li přídavky, které jsou implementovány jak do systému, tak i jednotlivé aplikace mimo originál Android, nechal výrobce v nativním jazyce, tedy v angličtině. Nejinak je tomu i zde.

Kvalita překladu

Systémová nastavení:  Originál Android obsahuje pro Settings.apk 2942 frází a chybí pouze – dle očekávání – překlad funkcí přidaných výrobcem. Českých frází zde bez úpravy nalezneme 2702, prostým odpočtem tedy dojdeme k výsledku nepřeložených nějakých 200 frází, z nichž některé jsou systémové a nepřekládají se. Mezi nepřeložené patří například funkce S View, která ovládá chování displeje při zavírání a otevírání  displeje, máte-li přístroj ve flipovém pouzdře. Dále chybí překlad nastavení ovládání LED notifikací, které jsou spřaženy v kapacitním tlačítku Home, které svítí, bliká a mění barvy dle typu upozornění. Dále není přeloženo nastavení kalibrace senzorů a gest. V poslední řadě není přeložena ani funkce nastavení otisku prstu.

Framework:  Drobné nedodělky jsem nalezl i v prostředí frameworku, tzn. nejsou přeloženy některé fráze přímého nastavení a ovládání telefonu, jako např. prostředí při vypínání telefonu, konkrétně restart. To snad ale nelze považovat za nedostatek, protože jde o výraz natolik známý a počeštěný, že by s ním neměl mít nikdo problém. Na druhou stranu jsou už v základu přeloženy fráze, které v mnoha jiných ROM i věhlasnějších výrobců přeloženy nebyly. Konkrétní ukázky viz. připojené printscreeny.

framework

SystemUI:  Docela důležitá část každé ROM, v případě P7000 výborně odladěná. Jedinou výjimkou je opět pár nepřeložených frází funkcí volaných do aplikací Agold, jmenovitě nabíjení baterie, hesla a funkce čtečky otisků prstů. Naštěstí jich není moc a zase je to k přežití.

System_UI_2

 

Aplikace:  Opět klasický scénář, kdy aplikace čistého Androidu jsou s překladem OK. Vypíchnu pouze add-ony, kterých zas tak moc není a kterými jsou např. již před chvílí zmíněné vestavěné aplikace AgoldCompass pro kompas, vestavěná aplikace AgoldFactoryTest pro myself-test telefonu a Agold Wallpaper pro tapety. Ty nejsou, bohužel, přeloženy vůbec a navíc uživatelům neposlouží ani obrázkový průvodce, neboť je to směs obrázků s čínskými znaky, v nejlepším případě s anglickým popisem.

Elephone P7000 – pohled do nitra ROM: Shrnutí

Mohl bych ROM pitvat ještě dále, rozkládat ji na jednotlivé moduly a pak se zde ještě spoustu hodin rozepisovat. Jenže to neudělám, neboť nechci být ani soudce, ani kritik a ani přespřílišný optimista. Na tak komplexní soudy si ještě budeme muset chvíli počkat. Hlavní pro mě bylo udělat si představu o tom, jakým směrem se vývojáři ROM pro asi nejočekávanější telefon minimálně první poloviny roku, vydali. A vám, čtenářům, přiblížit kvalitu a provedení překladů, protože vím, že pro spoustu lidí je to ještě dnes jeden z hlavních parametrů při výběru telefonu. A s překladem jsem, stejně jako s celou ROM, spokojen. Někdo může namítnout, že dostáváme skoro holý Android 5.0, ale já to naopak vidím jako výhodu. Telefon není zacpaný nepotřebným balastem, jakýkoli chinaware bychom tu hledali zbytečně a přitom máme vlastně čistý stůl pro úpravy telefonu dle vlastního uvážení, aniž bychom se museli bát úbytku výkonu. Naopak, telefon a systém přímo křičí: “Uprav si mě! Překopej mě k obrazu svému! Hraj si se mnou!“. Je jasné, že všichni nejsme a nemůžeme být ladiči ROM, ale za sebe říkám, že jakmile dostanu svůj P7000 do ruky, ihned nahazuji CWM, dělám kompletní zálohu a jdu kutit.

Co se tedy týká softwarové části, budu optimistou a říkám na rovinu, že se nemusíme bát toho, co přijde. Už jsem viděl daleko horší ROM a i ty se daly opravit a odladit. Takže i kdyby startovací ROM nebyla dokonalá, tak její síla je v upravitelnosti. Za což patří vývojářům můj dík a snad tento trend udrží i do budoucna v dalších verzích. Na reálnou zkušenost si však budeme muset ještě cca 3 týdny počkat.