DigiTimes nedávno uvedl, že čínský gigant Huawei, výrobce telefonů a poskytovatel telekomunikačních technologií, oznámil dokončení testů přenosu dat 4G v normě LTE cat11, to vše ve spolupráci s dalším gigantem Qualcommem. Tato norma posouvá hranici maximální rychlosti stahování na teoretických 600 Mbps, a to pomocí tří nosných agregací s využitím technologie 256-QAM, nebo-li kvadraturní amplitudová modulace. Na celém světě v současné době většina poskytovatelů LTE přenosů přechází z cat4 na cat6, kde teoretická maximální rychlost stahování dosahuje 300 Mbps. Na celém světě nyní běžně vídáme jak výrobci chrlí jedno zařízení za druhým s co možná lepšími a lepšími konfiguracemi, a to i co se týče podpory LTE. Většině světových operátorů tím dochází dech v tomto sprintu. Často nestačí modernizovat své sítě, aby poskytli plnohodnotnou podporu těmto technologiím. Na druhou stranu, pro uživatele telefonů existuje nějaká šance, že svůj přístroj jednou využijí s těmito nejnovějšími technologiemi naplno. V průměru člověk mění telefon v cyklech od jednoho do tří let a především ti, kteří spadají do skupiny dvou a tří let, se můžou dočkat modernizace sítí operátorů, ehm, tedy ve světě. Přesto výrobci zařízení, dle výše uvedeného, mají již nyní poměrně značný náskok vůči poskytovatelům sítí.

Zkusme se na tuto technologii LTE cat11 podívat blížeji. Nejprve se pokusíme vysvětlit termín „nosná agregace“.  V reálu to znamená, že přístroj využívá více pásem současně. Nosný signál LTE může mít šířku pásma od 1,4 MHz až po 3, 5, 10 nebo dokonce 15 a 20 MHz. Čím širší šířka pásma, tím má větší potenciál přenosu, obdobně jako bychom si představili tekutinu proudící potrubím.  Moderní LTE kategorie mohou využívat svazek dvou nebo více samostatných částí spektra společně pro dosažení vyššího výkonu. Proto již nyní je běžně vidět u poskytovatelů služeb tzv. nosnou agregaci napříč různými frekvencemi, tedy využití více pásem k přenosu dat pomocí LTE. V praxi tedy využívají současně například čtyři pásma, 10 MHz s 850 MHz a 5 MHz s 1900 MHz. Kategorie 11 umožňuje zařízením kombinovat více pásem a tím vytváří širší pomyslnou trubku, kterými můžou proudit data až do teoretické rychlosti 600 Mbps.

Druhou částí specifikace LTE cat11 nazýváme kvadraturní amplitudová modulace. Tento termín na první poslech zní spíše jako z filmu StarTrek nebo kvantové fyziky, což je zavádějící, protože není nikterak nový. Často se s ním můžeme setkat v souvislosti s poskytovateli kabelové nebo satelitní televize, kde je již využíván po celá desetiletí. Díky této modulaci se dosahuje kombinování vícebitového toku pomocí změn amplitudy u základních nosných vln, čímž umožňuje, aby přijímač rozlišoval mezi jednotlivými bitovými proudy. QAM využívá dvojici obvykle sinusových signálů s konstantním kmitočtem vzájemně od sebe fázově posunutých o 90°, od toho tedy „kvadraturní“. Vyšší hustota bitového toku přináší také i menší imunitu vůči rušivým elementům, bude tedy velmi zajímavé sledovat, jak si povede právě LTE cat11 ve volné přírodě. Každopádně, bude to ještě nějakou chvilku trvat, než se objeví první zařízení s touto technologií a pravděpodobně ještě déle, než se objeví sítě podporující tuto technologii po celém světě, potažmo u nás v naší tzv. „zahrádce české“. V současné chvíli je na trhu velmi málo zařízení s podporou nejnovější normy LTE cat9, kde „maximálka“ stahování dosahuje 450 Mbps. LTE cat11 se můžeme dočkat v zařízeních nejdříve v příštím roce.

[zdroj][zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.