Vedení Huawei si zřejmě plně uvědomuje nasycenost čínského trhu s chytrými telefony a proto neváhá vstupovat i do dalších odvětví nových technologií. Včera, na akci konané v Pekingu, společnost představila svůj zbrusu nový operační systém LiteOS, který bude sloužit k internetovému propojení tzv. inteligentních zařízení.

Jde o malý software, který by měl propojit a navzájem sdílet informace mezi inteligentními věcmi denní potřeby. Společnost Huawei předpokládá, že takovýto software bude v dohledné době nutností a očekává, že do roku 2025 bude propojeno 100 miliard věcí denní potřeby, počínaje zubním kartáčkem, přes hodinky, vysavače, ledničky, televizory až po garážová vrata a auta. Jejich uživatelé budou moci vše ovládat a sledovat pomocí internetu a svých telefonů. Chytrá zařízení pak budou uživatelům nabízet zpětnou vazbu, zda jsou správně a plně využívána.

LiteOS bude tzv. open source a bude k dispozici vývojářům třetích stran, kteří jej budou moci využít pro správu svých zařízení. K této strategii Huaweie se vyjádřil William Xu, ředitel strategie a marketingu společnosti: „Chceme všem poskytnout připojení, ne zařízení. LiteOS nebyl navržen proto, aby konkuroval složitým operačním systémům jako je Android nebo iOS. Je to jen operační systém, který slouží k propojení věcí přes internet.“.

Není náhodou, že Huawei přichází s LiteOS týden poté, co Samsung, Qualcomm i Verizon oznámili své strategické plány pro vstup do oblasti využívání internetu pro chytrá zařízení. Také společnosti jako Apple a Facebook pracují na podobných platformách. V tomto směru je trh ještě poloprázdný a proto můžeme očekávat, že dalším trendem technických společností bude právě vývoj podobných operačních systémů a inteligentních věcí, které by mohly být takto propojeny.

[Zdroj] [Zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.