Už nějakou dobu sleduji čínský trh s mobilními telefony. Už nějakou dobu pokukuji po novém telefonu, který by odpovídal mým představám. To, že na trhu s mobilními telefony je husto, není žádná novinka a vybírat je opravdu z čeho. Tím spíš, že snad není týden, ve kterém by nějaká společnost, vyrábějící mobilní telefony neuvedla svoji novinku, a to výběr potenciálního zákazníka ještě více zkomplikuje.

Nezbylo mi nic jiného, než otevřít nový excelovský soubor a vyrobit srovnávací tabulku s parametry telefonů přicházejících v úvahu. V mém výběru se tak ocitly telefony iOcean M6752 ROCK, MEIZU M1, JiaYu S3 Advance 3GB a KINGZONE Z1. Už při zevrubnější prohlídce parametrů bylo jasné, že v telefonech zase tak velký rozdíl není. Ani rozdíly cen nebyly nijak propastné.

Technická specifikace JiaYu S3 Advance:

Telefon / výbava Jiayu S3 4G RAM, 3GB
rozměr 152*75.5*8.9
váha 158 g
kapacita baterky 3000mAh, vyměnitelná
procesor MT6752 Octa-core 1.7Ghz, Cortex-A53 28nm process
GPU Mali-T760
RAM 3GB DDR3
ROM 16GB
extend card Max Storage 64 GB + OTG
SIM Card Dual SIM card (support TD-LTE and FDD-LTE)
Band GSM 850/900/1800/1900MHZ
WCDMA 900/1900/2100MHZ
FDD-LTE: 800 MHz, 1800 MHz, 2600 MHz
GPS GLONASS\GPS\BDS
display 5.5 inch IPS, 1920×1080 FHD PPI 440,LG LTPS IPS,Corning Gorilla Glass III,OGS
kamera přední 5 MP Samsung
kamera zadní 13 MP Sony IMX214 sensor
wiht 5P lenses , F2.0 large aperture,
Auto-focus and double flash
Senzor Gyroscope,Compass,Gravity Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, Hall switch
WIFI 5G WiFi 802.11b/g/n/ac   Wi-Fi Direct
Reproduktory Dvojitý reproduktor
Bluetooth Bluetooth 4.0
USB USB 2.0

 

V té době se mi dostal do rukou, i když na krátkou dobu, telefon JiaYu G4s. To první, co mě upoutalo bylo až překvapivě dobré dílenské zpracování. To druhé byla velmi slušná kvalita použitého displeje. Tím pádem se můj analytický přístup k výběru nového telefonu změnil na čistě subjektivní a konečné rozhodnutí definitivně padlo.

Nezbylo, než přistoupit k vytvoření objednávky na JiaYu S3. Jelikož život sám je samé překvapení, upustil jsem od původního záměru objednat telefon v jednom z čínských, byť ověřených eshopů, ale z čistě praktického důvodu jsem telefon objednal v jednom českém e-shopu, který zrovna čekal na první dodávku JaYu S3 Advanced. Ještě před samotnou objednávkou jsem si s eshopem vyměnil několik dotazů a odpovědí, abych se ujistil v tom, že opravdu dostanu to, co chci. Na tomto místě musím podotknout, že komunikace s e-shopem byla opravdu svižná i mimo rámec běžné pracovní doby.

Netrvalo dlouho a za několik málo dní mi volal řidič České pošty, aby mi oznámil, že můj nový přítel se odpoledne ocitne na adrese určení. A jak řekl, tak se i stalo. Doručil mi v bublinkovém igelitu pečlivě zabalenou originální krabičku s telefonem, včetně nevelkého příslušenství. Hned poté jsem telefon připojil k nabíječce a telefonu jsem dopřál nové svěží energie, co se do něj vlezlo. Nabíječku jsem použil raději tu od předchozího telefonu. Ta z originálního příslušenství na mě velký dojem neudělala. Jakmile telefon indikoval sto procent kapacity baterie, pustil jsem se do prvního podrobnějšího seznámení.

Člověk má pocit, že vzhledem k velikosti telefonu je jeho váha až neadekvátně nízká. Je až s podivem, jak 158 gramů je ve velikosti telefonu málo. Co do velikosti jsem si udělal jasno v tom, že 5,5 palce je maximum, co je moje dlaň schopna zvládnout. Tlačítka zesílení a ztlumení hlasitosti s tlačítkem pro vypnutí a zapnutí telefonu na pravé straně působila zprvu trochu ostře. Časem jsem to však přestal vnímat. Buď jsem si zvykl, nebo to byl jen první dojem. V telefonu tepe osmi jádrový procesor MTK6752 na 64 bitech se 3 GB RAM. To vše na Androidu 4.4. Telefon pracuje spolehlivě a svižně. Ojediněle jsem měl pocit, že odezva systému je delší než obvykle. V jednom případě se systém zdánlivě zastavil, aby se po chvíli opět vrátil mezi živé. Nikdy se však nestalo, že by bylo nutné telefon násilně restartovat. Android samotný je cca z 80% v češtině. Něco málo zůstalo v angličtině. Využití telefonu to nijak nebrání. Co je velice potěšující je možnost přepínat LTE síť z jedné simkarty na druhou. Nevím, zda-li je to zcela běžné. Na telefonech v mém okolí se s touto možností nikdo nesetkal. Do telefonu se kromě dvou micro simkaret dá vložit i paměťová karta.

 

Rozhodně za zmínku stojí použitý čip fotoaparátu 13 MP Sony IMX214. Fotky i video, pořízené telefonem mě rozhodně potěšily. Nijak jsem nevyhledával extrémní podmínky, fotoaparát i video jsem zkoušel v běžných situacích rodinného výletu s dětmi. To, co čip vyprodukoval, se určitě řadí k tomu nejlepšímu, co telefon umí. Dvojitý blesk se taky hodí. Fotky v plném rozlišení jsou na www.dinoshare.cz

 

Zvolna jsem se dostal k bodu, na který jsem byl zvědavý a natěšený asi nejvíc. Tím byla GPS. V recenzích, které jsem četl před koupí telefonu, jsem se dočítal, že potíže s příjmem GPS signálu byly zažehnány a novější procesory potíže vyřešily. I technická data uváděla spolupráci GPS se všemi dostupnými satelitními systémy.

Musím přiznat, že funkci GPS využívám ze všech možných funkcí telefonu nejvíc. Každý den sedím v autě a jízdu bez Waze si už snad ani nedokážu představit. Tady mě čekalo první zklamání. Po rychlém zafixování polohy, které ostatně vždy proběhlo během okamžiku, se načetla mapa. Vlastně to byly jakési čtvercové fragmenty mapy a podivně deformovaných obrázků z fotogalerie v telefonu. Písmo popisu mapy bylo nečitelné, pokud tam vůbec bylo. Místo symbolu navigační šipky byl bílý čtvereček. Poté, co jsem pohled na displej telefonu rozdýchal, pustil jsem se na internetu do hledání co s tím. Zjistil jsem, že nejsem sám, kterému se tohle stalo. Mezi touto situací postižené uživatele patří i ti, kteří zakoupili telefony značky Lenovo. Tuším, že se jednalo o typ Lenovo P70. Je potěšující, že se o závadě ví, prý se dokonce i řeší. Jedná se údajně o nekompatibilitu mezi aplikací a hardwarem telefonu. Nicméně, stav závady je setrvalý a z uživatelského hlediska to vyjde na stejno. Babské řady říkají, že závadu lze odstranit otočením telefonu z šířky na výšku, popřípadě opačně. Někdy to na nějakou dobu pomohlo, jindy vůbec. Rada tak není  stoprocentní. Zajímavostí je také to, že telefon při autonavigaci spotřebuje tolik energie ze zdířky zapalovače, která nepokryje potřebu energie a telefon se bude zvolna vybíjet. V autě používám autonabíječku, honosící se informací o nabíjecím proudu 1A.

V druhém případě, kdy využívám GPS, je snaha optimalizovat svoji kondici a tělesnou hmotnost. Snažím se chodit běhat a telefon mám vždy s sebou. Pro záznam trasy, času a dalších údajů používám Runtastic PRO a Endomondo. Po počátečních neúspěších v záznamu trasy jsem kontaktoval prodejce na online chatu, po dohodě i mailem s dotazem, jak vzniklou situaci řešit. Druhý den jsem v mailové schránce našel nadějně vypadající návod na odstranění nežádoucího stavu. Při nejbližší příležitosti jsem udělal, co bylo třeba a s očekáváním jsem znovu vyrazil na obvyklou trasu.

Podle doporučení jsem provedl instalaci MTK GPS EPO Fixer a BUSYBox. Po nainstalování jsem zjistil, že Location based service (v MTK GPS) nefunguje korektně, ale vlastně vůbec. Jelikož jsem nenašel nic, co jsem mohl udělat špatně, provedl jsem Obnovení továrních dat, čímž se telefon dostal do stavu „0“ . Poté jsem jako první nainstaloval znovu MTK GPS EPO Fixer a BUSYBox. Situace se opakovala. V MTK GPS EPO Fixer nefungovala Location based service.
Nezbylo, než si pořádně přečíst popis v Google Play a zkusit kontaktovat vývojáře, který je tvůrcem MTK GPS.

Co se týká popisu v GP, tady se píše: „Aplikace je pouze pro chipsety jako MT6589/MT6592 společnosti Mediatek! … Pokud to nepomůže, restartujte telefon.“. Telefon jsem restartoval a situace se nijak nezměnila. Z toho, co píšu je zřejmé, že aplikace procesor MT6752 nepodporuje.
Cose týká dotazu na vývojáře, ten odpověděl k mému překvapení druhý den: „LBS je součástí systému (nelze doinstalovat běžným způsobem). Pokud ji výrobce do systému nezabudoval, nijak ji nejspíše nespustíte. Je to závislé od telefonu/výrobce/systému.“. Což podle mého soudu potvrzuje též v odrážce výš.

Nezbylo, než GPS v telefonu odzkoušet, a to tak, jak byla po doporučené úpravě. Po prvním fixu aplikace na sledování satelitů v MTK GPS i AndroidTS GPS Test Free ukázala více fixovaných satelitů. Počet se navýšil o ty ruské. Čínské jsem nechytil, natož fixnul. Fix celé GPS proběhl dílem okamžiku.

Zkoušel jsem v průběhu několika dní jak GPS reaguje na určení polohy v klidu na různých místech, a to v rozmezí několika desítek kilometrů. (Díky svému zaměstnání nacestuji každý den od 300 do 500 km.) Fix proběhl vždy takřka okamžitě, jak se načítaly další satelity, došlo k dopočítání polohy, která se do cca 2 až 3 minut ustálila. Co do přesnosti to dopadlo tak, že z 10 pokusů byly 2 přesné a 8 do okruhu cca 15 metrů. Místo zaměření jsem sledoval vždy na satelitních snímcích, kde odečíst polohu je výrazně jednodušší než na topo mapách.

V druhém kroku jsem zkoušel jak GPS funguje při záznamu trasy v pohybu. Jelikož chodím celkem pravidelně běhat, vlastně stejnou trasu, nebylo nic snazšího GPS takto otestovat. Pochopitelně v mezích mých fyzických možností v rozsahu dvou dní. Abych eliminoval možnou chybu aplikace, kterou k běhání používám, použil jsem mimo Runtastic Running PRO i Sports Tracker Running Cycling. Pro názornost, jak obě aplikace trasu zaznamenaly, nabízím obrázky: GPS po oprave _ 1 a GPS po oprave _ 2 z Runtasticu a GPS po oprave _ 1_1 a GPS po oprave _ 2 _ 2 ze Sports Trackeru.

 

V obrázcích jsou zaznamenané trasy z GPS a ručně dokreslené (označené) trasy, jaké byly ve skutečnosti. Obrázky jsem se snažil zvolit tak, aby byly mezi aplikacemi vzájemně porovnatelné.

Když se na obrázky podíváte zjistíte následující:

Obě aplikace zaznamenaly trasu velice podobně. Z čehož usuzuji, že GPS pracovala v obou případech technicky stejně. (Nasimulovat stejné podmínky pro GPS je nemožné.)

V obou případech se zaznamenaná trasa a skutečná trasa liší. Rozdílnost obou tras je opravdu zarážející. Rozdíl je rozhodně počitatelný v řádu desítek metrů. A to si myslím, že jsem optimista. Místy je GPS zcela v jiné ulici, než je skutečnost, pak je rozdíl i ve stovce metrů. Musím podotknout, že chyba v žádném případě nemohla vzniknout malým výhledem na oblohu.

Přiznám se, že když si vzpomenu na mnou recenzovaný Huawei P7 , zvedá se mi krevní tlak. GPS v tomhle telefonu rozpozná, jestli zastávku MHD obejdete zprava či zleva.

Vzhledem k tomu, co jsem tady napsal výše, jsem došel k závěru: procesor MT6752 Octa Core 1.7GHz, který je v Jiayu S3 Advanced použitý, má problém s kvalitou zpracování signálu GPS. I když je schopen zachytit ruské i americké satelity, na čínské jsem měl smůlu, není zřejmě schopen s nimi korektně pracovat. Jedná se tak o výrobní vadu, kterou bych čekal i u jiných telefonů tohoto typu. Opravdu jsem se snažil potíže s GPS vyřešit. Po této anabázi jsem telefon reklamoval a podal oficiální žádost o vrácení kupní částky.

Něco na závěr:

Telefon JiaYu S3 Advanced je nesporně telefon s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Na jedné straně jsem byl možnostmi telefonu příjemně překvapen. Zpracování telefonu je na velice dobré úrovni, použitý čip i dvojitý blesk u fotoaparátu jsou věci, na které se může člověk spolehnout. Našla by se i jiná pozitiva. Na druhé straně funkčností GPS, kterou ocením víc než pěkné fotky, jsem se velmi zklamal. Nezbývá, než aby si potenciální zájemce rozmyslel, kde jsou jeho preference.