Před týdnem jsme vás zde informovali o blížícím se uvedení 10-jádrového procesoru z produkce MediaTek, Helio X20. V článku byly uvedeny i očekávané specifikace a nyní můžeme potvrdit jejich přesnost. MediaTek totiž tento netypický procesor již oficiálně představil. Helio X20 aka MT6797 bude první procesor, obsahující neuvěřitelných 10 jader v jednom čipu s využitím vlastního propojení Interconnect MediaTek Coherent Systém (MCSI). Čip má tři základní clustery poskládané následovně. První, nejvýkonnější, obsahuje 2 jádra ARM Cortex A72, taktovaná na 2,5 GHz. Druhý, v sestavě quad-core s použitím čtyř jader ARM Cortex A53 s taktováním na 2 GHz a třetí, taktéž quad-core a taktéž se čtyřmi jádry ARM Cortex A53, avšak s nižším taktováním 1,4 GHz.

Součástí procesoru je i modem, vyvinutý vlastní technologií. MediaTek zatím však moc o tomto modemu neprozradil, snad pouze to, že jeho podpora dosahuje až do Cat.6 LTE (300Mbit/s down, 50Mbit/s up).

Helio X20

Dle skladby jader ve výše zmíněných třech clusterech můžeme mluvit o jakési víceúrovňové sestavě big.LITTLE, v tomto případě bychom mohli použít termín big.LITTLE.LITTLEST. Díky této sestavě MediaTek tvrdí, že úspora na spotřebě energie se zlepší o 15% až 40% oproti klasickému big.LITTLE uspořádání, tedy dvou clusterů. Otázka zní, s čím to bylo srovnáváno, to bohužel MediaTek neuvedl.

Procesor sám o sobě je vyroben 20nm technologií. Pokud se podíváme na osazení GPU, tak MediaTek osadil čip novým grafickým akcelerátorem ARM Mali-T880 MP4 s taktem 700 MHz.  Procesor podporuje operační paměť  RAM s 993 MHz, překvapivě však starší LPDDR3. Procesor zvládá rozlišení displejů až do QHD a co se týče senzorů pro fotoaparáty, tak až do 32 megapixelů při použití jednoho fotoaparátu, nebo dvou 13 megapixelových. S tím souvisí i podpora technologie Native 3D 2.0, která dokáže pořídit 3D fotografie. Co se týče videí, čip zvládá pořizovat a dekódovat 4k videa ve formátu H.265 a také Googlovský VP9.

Procesory jsou svým způsobem připraveny k distribuci, takže se můžeme pomalu těšit na první přístroje, kde se objeví.

[zdroj]