Nubia Z9 v posledních dnech plní stránky a blogy mnoha technologických nadšenců a po spršce divokých spekulací a zaručených informací, které se zčásti ukázaly jako liché, jsme se včera v Pekingu dočkali oficiálního představení. Výrobce rozhodně nešetřil vzletnými slovy a tak se Nubia Z9 dočkala i označení „První bezrámečkový telefon na světě“, proti čemuž se někde v koutě nesměle ohradil Sharp Aquos, který tento titul nosí již několik měsíců. Vzletná slova pak vystřídalo slavnostní odhalení cenové politiky u trojice představených variant a tato hausnumera si zákazník za rámeček rozhodně nedá. Ale pojďme postupně 🙂

Designově se Nubia Z9 bez debat velmi povedla, minimalistický design v kombinaci s kovovým rámem a dvojicí zlehka zakřivených 2.5D skleněných panelů je opravdu luxusní. Rozměrově pak narostla na 147 x 68 x 8,94 mm. Úhlopříčka LCD displeje z produkce Sharpu byla zvolena 5,2″, rozlišení FHD 1920 x 1080 pixelů a černý rámeček okolo pouhých 0,8 mm. Jak již bylo řečeno, tak okraje jsou lehce zakřiveny a díky patentované firemní Arc technologii odráží světlo a dosahují tak zmíněné „bezrámečkovosti“. Zakřivené hrany pak dále slouží díky další firemní patentované technologii FIT (Frame Interactive) k ovládání plejády funkcí telefonu pomocí gest, velmi podobné např. Samsungu S6 Edge.

s_399a7523441e45348923b0ea11baa3c6

Hardwarově pak není Nubia Z9 také žádné ořezávátko a Snapdragon 810 s grafikou Adreno 430 patří k absolutní výkonnostní špičce současnosti. Nešetřilo se ani na pamětech, tady právě najdeme nejvíce odlišností mezi představenými variantami, Classic nabídne 3 GB RAM a 32 GB úložiště, Elite a Exclusive pak 4 GB RAM a 64 GB úložiště. Z další hardwarové výbavy se sluší zmínit např. Bluetooth 4.1, NFC, MHL, případně zvukový čip AKM4961, podporující Dolby 7.1 Surround a Hi-Fi audio v kombinaci se specializovaným softwarem NeoSound 4.0. Ani fotoaparáty nepřijdou zkrátka, přední bude 8 Mpix CMOS Sony snímač a zadní 16 Mpix se světelností f/2.0, optickou stabilizací a 1/2.6″ CMOS senzorem, obě pak budou obsluhovány firemním Nubia NeoVision 5.1 rozhraním. Operačním systémem celého telefonu pak bude Android 5.0 a nástavbou Nubia UI 3.0. Kamenem úrazu se může stát baterie, protože ohlášená kapacita 2900 mAh je vzhledem k mírně nadprůměrné tloušťce telefonu zklamáním a uvidíme jak se popere s reálnou výdrží.

s_7b36abec6d6642a19134f936ec390e9d

Svůj vlastní odstaveček si zaslouží i nejvyšší varianta telefonu, edice Exclusive, která nabídne konečně něco opravdu revolučního a stane se pionýrem jako první telefon bez fyzických tlačítek. Je to vskutku tak, tlačítka zapnutí a ovládání hlasitosti byla nahrazena senzory s patentovanou technologií TIO, reagující na pouhý dotyk. Osobně jsem velmi zvědav jak to bude fungovat v praxi a jestli se Nubii povedlo plnohodnotně nahradit komfort ovládání fyzickými tlačítky.

To nejlepší si samozřejmě nechávám na konec a nastavené cenovky u jednotlivých modelů jsou opravdu světové a snesou porovnání s předraženými kolegy od Applu či Samsungu. Základní Classic edici pořídíte v Číně za 3499 juanů (tedy asi 564$/13.630 korun), elitní Elite s navýšenými kapacitami pamětí za 3999 juanů (645$/15.580 korun) a zmíněná plně dotyková Exlusive edition přijde na závratných 4499 juanů (725$/17.530 korun). Podotýkám, že ceny jsou čínské a jen Bůh/Matka Příroda/Jaromír Jágr (nehodící se škrtněte) ví, na kolik se vyšplhá pro mezinárodní trhy či přeprodejce. Předobjednávky už jsou v Číně oficiálně otevřeny a očekává se reálná dostupnost od 21.května/mája. Nechme se překvapit úspěchem Nubie Z9 na trhu, osobně si nejsem jistý, zda představené specifikace a design dokáží ospravedlnit na čínské poměry opravdu monstrózní cenu, spíše se přikláním k závěru, že asi ne…

Na úplný závěr pak galerie snímků telefonu z tiskové konference :

[Zdroj]