ZTE Nubia Z9 je v současné době velmi skloňovaným pojmem, a to díky blížícímu se uvedení na trh. Již jsme měli možnost shlédnout několik uniklých snímků, seznámit se s pravděpodobnými specifikacemi a nyní se také objevila zpráva o možné ceně. Pokud však očekáváte, že cena bude dle typického scénáře čínského trhu, tak se pěkně posaďte na nějakou pevnou židli. Cena totiž dle uniklé komunikace z Jingdong Mall dosahuje na skoro „šílených“ 4299,- juanů (tedy v přepočtu 693,- dolarů, 17.050,- Kč a 623,- Euro).

Ano, telefon bude disponovat pokročilými a moderními technologiemi, ale co na něm je, proboha, tak revolučního, aby si dovolil atakovat cenu Samsungu S6/Edge, potažmo i iPhone 6 na čínském trhu? Mimochodem iPhone 6 se prodává v Číně o necelých 100 dolarů dráž. Jen pro srovnání, Snadragon 810, který by měl být přítomen v tomto telefonu určitě nedosahuje výkonu Exynosu ze Samsungu řady S6. Zakřivení displeje, ač aktivního, je pouze v 2,5D oproti 3D v provedení Samsungu. Designově, dle uniklých snímků, se zrovna tento model nejvíce podobá zastaralému iPhone 4. Všimněte si displeje, který je sice bezrámečkový, ale to co ubral u rámečků na bocích telefonu, přidal v horní a spodní partii telefonu. I rozměrově v porovnání například s „eSšestkou“ od Samsungu, také dost zaostává. Nubia Z9 se svými 147,38 x 68,34 x 8,94 milimetry oproti Samsung S6 143,4 x 70,5 x 6,8 milimetry, přitom oba mají obdobně velký displej.

Nubia Z9 cena _1

A ještě jednou. Ano, dle certifikačního úřadu v Číně TENAA by osmi jádrový procesor měl být taktován na 3,5 GHz a disponovat operační pamětí RAM o kapacitě dokonce 8 GB. To by pak mohlo vysvětlit výše uvedenou cenu, ale… Je tu stále jedno velké ALE. V současné době neznáme na trhu žádný procesor fungující v tak vysokém taktu, tedy 3,5 GHz, určený pro mobilní telefony. Určitě by to nebyl Snadragon 810, který je často spojován s tímto telefonem. A ta paměť? Je to možné, ale v současné době, kdy 4 GB patří k vrcholu, je dvojnásobné navýšení spíše další solidní kachnou. Takže se znovu ptám, co ZTE blázní s takto napálenou cenou?

Skleněná pozvánka v porovnání s Nubia Z9 Max

Skleněná pozvánka v porovnání s Nubia Z9 Max

Pro jistotu si pojďme probrat očekávané specifikace. Tak k již výše zmíněnému procesoru připojme 5,15 palcový displej, a to buď ve FullHD (1080p) nebo QuadHD (2K), vzhledem k ceně se přikláníme k druhé variantě. Pravděpodobněji se tváří použití 4 GB modulu paměti RAM LPDDR4 a potvrzená je i 32 GB paměť ROM, ta by neměla být dle TENAA rozšiřitelná (no, za tu cenu bychom očekávali alespoň 64 GB a nebo spíše 128 GB). Ani osazení fotoaparátu nijak neospravedlňuje cenu, vezmeme-li v potaz, že totožné moduly již najdeme v sourozeneckých modelech (Mini a Max Z9). Hlavní fotoaparát tak dostane 16 Mpx senzor s optickou stabilizací OIS a přední kamerka pro selfie bude vybavena 8 Mpx snímačem. Dle tloušťky telefonu se dá očekávat baterie s vyšší kapacitou (4.300 mAh). Aktivní okraje telefonu budou vybaveny technologií FIT, tedy „Fringe Interaction Technology“ (více zde). Obdobnou funkci najdeme u již zmiňovaného Samsung S6 Edge, takže opět, žádná revoluce se nekoná.

Tak se tedy ptám, co ZTE přimělo zvolit takovou cenu. Jen připomínám, bavíme se o čínském trhu a cenách. O těch případných evropských se raději nezmiňovat. Nebo je to opět jakýsi informační šum? Odpověď budeme znát již zítra.

[zdroj]