Úvod

Do redakce nám zavítal na čínské poměry luxusní kousek, Xiaomi MI Note, v bílém provedení a s 64 GB vnitřního úložiště. Tato prozatímní vlajková loď společnosti Xiaomi se již od prvního pohledu jeví jako opravdový reprezentant současné čínské technologické dovednosti a my máme tu čest si ověřit, jestli oprávněně. Telefon si představíme více do detailů a v rámci otestování ho zkusíme i trochu potrápit, to proto, aby nás přesvědčil, jestli jej právem můžeme zařadit mezi elitu současných chytrých telefonů. Jinak telefon nám k prozkoumání propůjčila společnost Lion Mobile s.r.o. , kde si případně můžete tento luxusní kousek objednat a my jí tímto děkujeme.

Unboxing

Bohužel, nepatřím k těm nejlepším producentům, co se týče natáčení videa, tedy přesněji mi dělá problém dabing. Takže dnes to vezmeme ještě postaru. Na druhou stranu focení mě vždy bavilo, takže jsem se pokusil nafotit, co se dalo.

PICT_20150412_170059

 

Telefon dorazil již pro Xiaomi v tradiční krabičce z recyklovaného papíru. Tentokrát však společnost nešetřila a velikost obalu není minimalizována dle velikosti telefonu, jak to mu bylo v případě Xiaomi RedMI 2. Samotná krabice má rozměry 200 x 115 x 40 mm, přičemž telefon má 155,1 x 77,6 x 7 mm.  Jediné, co na ni naleznete je logo MI v pravém horním rohu víka a nálepku se základními údaji na zadní straně.

PICT_20150412_170504

Po otevření krabice na vás vykoukne telefon v plné kráse, pod ním naleznete informační brožurku dodavatele. Ta by možná zasloužila již update, poněvadž pojednává především o telefonu Xiaomi MI2 a již zastaralém prostředí MIUI 5. V nynějších nabízených telefonech již najdeme výhradně operační systém MIUI 6. Každopádně pro nováčka, který se teprve seznamuje s touto populární nadstavbou Androidu, bude určitě užitečná. Díky ní se rychle zorientuje v základních vlastnostech, pro něho možná ještě neznámého rozhraní MIUI.

Pod lůžkem telefonu nalezneme obálku s manuály v čínštině a vedle nich USB kabel s nabíječkou. V tomto případě je přibalena nabíječka s euro vidlicí, takže není třeba žádné redukce. Toť vše, víc nic. Osobně si myslím, že i tak to stačí.

PICT_20150412_172138

Vzhled, konstrukce a zpracování

Pojďme se tedy blíže seznámit se samotným telefonem. Xiaomi si dalo opravdu záležet na vzhledu již od rýsovacích prken a nic nenechalo náhodě. Design je zkrátka skvělý. Přeci jenom jde o elitní model a ačkoli Xiaomi již nějaké zkušenosti načerpalo, tímto modelem vstupuje do, pro ni, zatím neprobádaných vod. Konkurovat takovým telefonům, jakými jsou Samsung S5 (S6 v době uvedení nebyla ještě na trhu), iPhone 6 Plus nebo HTC M8, je pro společnost přeci jenom něco nového.

Xiaomi tímto zařízením cílí do vyšších pater tržního segmentu. Dokáži si představit, jak dobře se bude vyjímat například v manažerských rukách, a to jak u pánů, tak i dam. Xiaomi v tomto případě již nyní nabízí několik odstínových variací (růžová, bílá s bamboo zády, nebo černá – ta bude však obtížněji sehnatelná, jak u Xiaomi bývá pravidlem). No a pokud bychom ho měli přece jenom někam zaškatulkovat? Po právu ho můžeme zařadit do vyšší třídy, a to jak na pohled, tak i použitím materiálů a zpracováním. K úplně top třídě přece jenom něco ještě chybí, o tom však později.

Každopádně jakmile telefon vezmete do ruky, hned máte jasno s kým máte tu čest.  Nikde nic nevrže, nehýbá se a vše lícuje. Opravdu povedené dílenské zpracování, které se může klidně popasovat i s iPhony, které v tomto patřily vždy k etalonu (tedy alespoň za Jobse).

Xiaomi použilo k výrobě kombinaci dvou materiálů, skla a kovu a vlastně trochu plastu vlisovaného do kovového rámečku. Nikde nenarazíte na nějaký přesah, nebo že by něco někde nepasovalo – vyčnívalo. Snad jediné, co bych mohl vytknout, je viklající se power tlačítko. Vše ostatní s laserovou přesností sedí.

Přední panel ze 74,4% zabírá displej, chráněn sklíčkem od Corning® Gorilla® Glass 3, zakončen do všech stran zaoblením v tzv. 2,5D efektu. Displej je vsazen do velmi tenkých bočních rámečků. Nad ním najdeme v levém rohu chromově vyvedené logo MI, uprostřed sluchátko, vedle něhož se po levici nachází notifikační dioda (není vidět, pokud nesvítí) a zprava fotoaparát s rozlišením 4 megapixely. Nad sluchátkem nalezneme senzory. Pod displejem se nachází tři kapacitní hardwarová tlačítka, v tomto případě bíle podsvícena (home, zpět, kontextové menu).

NOtifiakce 1

PICT_20150412_172849

Na zadní panel bylo opět použito sklíčko z produkce Corning® Gorilla® Glass 3 v tomto případě s efektem 3D, což znamená zaoblení skla k bokům telefonu. Tímto zkosením dostáváte ještě větší pocit, že držíte v ruce mnohem tenčí telefon, než už nyní je. Na zadní straně potom najdete v dolní části opět logo MI, několik popisků v čínském jazyce a certifikační značky. V tomto případě bez evropského CE a FCC. Důležitější komponentu zadní části telefonu však hledejme v horním levém rohu. Zde je zasazena čočka z 13 megapixelového fotoaparátu a hned vedle najdeme dvě LED diody blesku s duálním tónováním. Čočka je ohraničena kovovým prstencem a nevyčnívá.

PICT_20150412_173235

Kovový rámeček je vyroben ze slitiny kovů a je rozdělen čtyřmi vlisovanými úzkými proužky plastu, které mají za úkol zajistit průchodnost signálu. Na spodní hraně najdeme vstup pro microUSB port a uprostřed velice precizně zhotovený výstup pro reproduktor. Pravděpodobně zde bude umístěn i primární mikrofon, poněvadž další otvor, který by korespondoval s použitím mikrofonu zde zkrátka není. Na horní hraně najdeme vstup pro sluchátka, tradičně se jedná o 3,5 mm jack. Doprostřed výrobce umístil sekundární mikrofon, který má za úkol potlačit okolní hluk v případě hovorů nebo záznamu stereo zvuku v případě natáčení videa.

Na levém boku najdeme pouze jeden slot, avšak pro dvě SIM karty ve formátu microSIM a nanoSIM. Slot otevřete pomocí dodaného trnu. Na druhém boku pak nalezneme mechanické tlačítko power a kolébku volume, vyrobené taktéž z kovu. Tlačítka mají skvělou odezvu a přesnost na namáčknutí. Celý kovový rámeček je zhotoven v nepravidelné šířce, kde na bocích telefonu dosahuje šířky pouhé 4 mm a horní hrany pokrývá přes celou tloušťku telefonu. Obě hrany rámečku mají laserově vybroušeny a vyleštěny úkosy. Napojení skla a kovu je zpracováno velice precizně, ač to u této bílé varianty může opticky mást. Přesto se mi mezi sklo a kov na některých místech povedlo vsunout list papíru. To by mohlo nasvědčovat, že telefon není vodotěsný a prachu vzdorný a ani se mi to nepovedlo dohledat papírově. Určitě bych to nepokoušel už jen v návaznosti s výše uvedeným pokusem.

Úchop je bezpečný, ač jsem se setkal s opačným tvrzením ve srovnání s nedávno testovaným RedMI 2 určitě o 100%. Ano, na trhu nalezneme telefony, které zaručí jistější úchop (OnePlus One), ale z této zkušenosti můžu potvrdit, že pokud telefon držíte za kovový rámeček, nemusíte mít strach, že se vám vysmekne. Tedy pokud nemáte ruce od magnesia, nebo oleje.

Celý tento poklad váží 161 g.

This slideshow requires JavaScript.

 

Displej

Displej o velikosti 5,7 palce s rozlišením FullHD (386 PPI) plně dostačí pro ostré zobrazení znaků, fotek i videí. Na druhou stranu oproti očekávané verzi Pro, kde bude vsazen panel s rozlišením 2K (QHD), je to podstatně méně. Přesto pocit, že bych byl o něco snad ošizen, se nedostavil. Naopak, vezmu-li v potaz dva hlavní faktory, což jsou nároky na spotřebu energie v souladu s kapacitou baterie a oko uživatele, pro které toto rozlišení plně dostačuje, není o čem diskutovat.

Typově se jedná o kapacitní multi dotykový IPS LCD panel s definicí 16 miliónů barev a standardním osazením subpixelů RGB. Pochází z co-produkce společností Sharp/JDI.  Sklíčko 3. generace Corning Gorila Glass by mělo zaručit dostatečnou ochranu proti poškrábání. Osobně jsem si dával velkého „majzla“, aby telefon žádný škrábanec neutržil, ale ze zkušenosti vím, že ani tato 3. verze Corning Gorila Glass není všemocná. Takže pokud chcete dosáhnout 100% jistoty nepoškrábání sklíčka, doporučuji poohlédnout se po nějakém tom tvrzeném ochranném sklíčku či fólii. Bohužel, tím pravděpodobně trochu devalvujete pocit z efektu 2,5D zaoblení.

Displej reaguje na povely velice svižně a přesně. Multitouch test dosáhl na 10 dotyků, další jsem nezkoušel, protože nohama a rukama současně jsem na displej prostě nedosáhl.

 

Na ovládání jednou rukou ve standardním nastavení asi zapomeňte. Naštěstí telefony Xiaomi mají jednu šikovnou funkci pro vyřešení této zapeklitosti. Ovládání jednou rukou, pokud ji máte aktivovanou v nastavení, stačí přejet od home tlačítka k jednomu z postranních a systém nastaví displej, který již umožní dosáhnout i na ty nejvzdálenější ikonky v rozhraní. Velikost tohoto výřezu si můžete také navolit v nastavení, k výběru máte ze tří možností: 4,5“, 4“, 3,5“. Velmi užitečné.

Barvy displeje nedosahují takové saturace a živosti jako v případě RedMI 2. Není to však na škodu. Zde se více přibližují přirozenému zobrazení a případně pokud máte pocit, že jsou méně živé, není nic lehčího, než si vše nastavit dle své libosti. Nabídka nastavení – displej, kde najdete možnost zvolit teplotu barev a kontrast. U obou možností máte na výběr ze tří voleb (viz obrázky).

Zpět k přednesu barev, které dosahují pro mne zatím snad nejlepšího výsledku, co se týče věrnosti. Co mne však nejvíce překvapilo, byl přednes černé. Na poprvé jsem měl totiž pocit, že se mi displej vypnul, až když jsem vše otestoval ve tmě, bylo možné rozeznat, že displej je zapnutý. Každopádně černá je černá a její svítivost 0,09 cd/m2 při nastavení 50% intenzity osvětlení displeje patří k tomu nejlepšímu, co na trhu nyní seženete. Zobrazení bílé patří k průměrným hodnotám, ale to v porovnání s top telefony.

Intenzita osvětlení je laděna spíše pro použití v interiérech než na přímém slunečním světle. Reflexní sklíčko ještě více zhoršuje čitelnost při slunečním svitu. Lehkého zlepšení dosáhnete při nastavení na maximální intenzitu osvětlení displeje. Přesto se jedná spíše o průměr. Naopak, pokud stáhnete intenzitu na minimum, dosáhnete dobrého výsledku pro noční čtení aniž byste museli sáhnout k nějaké další aplikaci.

Pozorovací úhly uvnitř

a venku.

Displej má režim vysoké citlivosti, což využijete obzvláště v zimním období, kdy telefon ovládáte v rukavicích. Tento režim je permanentně aktivní, což trochu ovlivňuje i spotřebu baterie. Na druhou stranu spolupracuje s čidly přiblížení, takže nehrozí, že by se vám telefon sám zapnul v kapse. Musím podotknout, že několikrát se mu to však povedlo a já nevědomky někomu volal. Vždy k tomu došlo při vložení telefonu do kapsy nebo pouzdra.

OS, hardware, výkon

OS

Telefon dorazil bez možnosti okamžitého počeštění, což mne trochu zarazilo, poněvadž v případě RedMI 2 tato možnost byla již v továrním nastavení, ač mizerná. Zde máte na výběr z několika jazyků, jako je angličtina, čínština asi ve třech mutacích a několik dalších. Nezbývalo tedy než se rovnou vrhnout na instalaci české mutace MIUI 6. Tu získáte po registraci na miuios.cz, kde stáhnete příslušný balíček k danému zařízení v .zip souboru. Ten potom pomocí propojení USB kabelu s počítačem uložíte v telefonu přímo do hlavního adresáře telefonu. Balíček musí nést pouze a jen název update.zip (v případě Windows prostředí uvidíte pouze update). Nyní odpojte telefon od USB kabelu a vypněte. Následně zmáčkněte současně power tlačítko a volume nahoru a chvilku podržte. Tím se spustí recovery mode, kde pomocí kolébky volume nastavte English a potvrďte tlačítkem power. Po té vyberte „Install update .zip to System“ a potvrďte „Yes“. Spustí se instalace, chvilku to trvá. Že je vše v pořádku nainstalováno vám potvrdí zelená fajfka s textem „Update complete!“. Telefon vypněte a následně zapněte. Hotovo.

Tak to bychom měli, v telefonu máme komplet počeštěný operační systém MIUI 6 a již si můžeme užívat tuto skvěle propracovanou ROM-ku. Ano, několik škarohlídů může namítnou, že celý systém nápadně připomíná iOS od Apple. Jakousi inspiraci tu asi najdeme, avšak osobně jsem přesvědčen, že MIUI jde ještě dál a jeho variabilita patří  k těm pověstným společně s Cyanogenem, což u Apple určitě nedosáhnete.

Celý operační systém působí velmi jednoduše, ikony mají moderní plochý vzhled, menu nastavení působí jednoduše a čistě. Na druhou stranu nastavit jde ledacos, někdy až by se v tom člověk ztratil. V tzv. customizaci na tom je snad lépe už jen CyanogenMod.

Operační systém je stále vyvíjen a každým týdnem vycházejí aktualizace, takže nemusíte mít starost, že byste koupili přístroj, kde najdete nějaký „bug“ a ten by následně nebyl řešen. Mimochodem, systém má zabudován nástroj, který vám umožní informovat o chybách operačního systému. Sám se ozve v případě, když vám spadne nějaká aplikace nebo selže operační systém. Tím vám nabídne možnost poreferovat o daném problému přímo komunitě MIUIOS. Tím, že dochází k updatu každým týdnem, je dosažena i aktuálnost systému a reakce na změny, jak už v souvislosti s novými aplikacemi a jejich aktualizacemi, tak i samotného základního Androidu. V případě MI Note se ještě jedná o verzi Android KitKat 4.4.4. Aktualizace na lízátko se však dá očekávat v nejbližší době.

Ačkoli se nad OS rozplývám, tak se v systému našlo i pár much, tzv. „bugs“. Jedna, která mi trochu znepříjemňovala život, byla notifikace aplikace Messengeru a Facebooku. Po odkliknutí notifikace na uzamčené obrazovce by člověk očekával otevření dotyčné aplikace/komunikace. Bohužel se tak nestalo a přístroj se nepochopitelně přepnul na odemčenou home stránku, Messenger nebo Facebook zůstal uzavřen. Svým způsobem jde o detail, který bude, jak věřím, brzy vyřešen nějakým updatem.

Zkusme si trochu probrat samotné prostředí v MIUI. Jak již bylo výše zmíněno v MIUI máte neskutečné množství možností, jak si upravit prostředí pro sebe, aby vám vyhovovalo co nejlépe. To celé je podpořeno aplikací Témata. Ta vám umožní stáhnutí několika tisícovek témat s tím, že je můžete kombinovat mezi sebou, čímž se variabilita jen rozrůstá. Tato výhoda se vám otevře po zřízení účtu u Xiaomi. Zařízení účtu má i další výhody. Díky tomu získáte 5 GB prostor v cloudovém úložišti zdarma a dále vám tento účet přináší aplikaci Najít svůj přístroj, což může být užitečné při ztrátě nebo krádeži vašeho telefonu. Cloudové úložiště přináší ještě jednu funkci, která je inspirována Applem a tím je Cloud Messenging, což může být alternativou k posílání SMS zpráv, využívající cloudového úložiště, čímž se vyhnete zpoplatnění. Nevýhodou může být to, že k službě mají přístup jen majitelé přístrojů Xiaomi.

Odemykání obrazovky probíhá stejným způsobem jako u RedMI 2, tedy přejetím od dolního okraje vzhůru. V tomto případě to fungovalo perfektně. Mimoto máte ještě další možnost, kterou je přímý vstup do fotoaparátu nebo ke klávesnici telefonu. V prvním případě pomocí švihu směrem zprava doleva a v druhém opačně. Pokud vám nevyhovuje tento způsob odemykání, můžete v nastavení samozřejmě zvolit i jiný způsob – gesto, PIN, atd. Na lockscreen obrazovce najdete pouze údaje o čase. Případně se zde zobrazují vámi navolené notifikace.

Téma notifikace by vystačila na samotnou kapitolu, tak jen v rychlosti připomenu, že se vám standardně zobrazí po scrollování z horní hrany displeje, kde najdete dvě karty podobně jako v klasickém Android prostředí. První slouží k samotným notifikacím a druhá karta k rychlému přístupu k základní nabídce ovládacích prvků (wi-fi, bluetooth, poloha, režim letadla, atd.). Pozice těchto ovládacích prvků lze v nastavení navolit dle vašich potřeb. Pod ovládacími prvky najdete ještě přímý vstup do menu nastavení.

Ke každé události dále můžete přiřadit i možnost vás informovat pomocí notifikační LED diody, a to v několika odstínech.

Podsvícená tlačítka pod displejem mají primárně nastaveny tyto funkce. Střední Home, levé, ačkoli má ikonu kontextové nabídky vyvolá menu s otevřenými aplikacemi, pravé znamená Zpět. Ke každému se dá navolit další funkce, která se aktivuje v nastavení. Funkce se spustí po delším namáčknutí tlačítka.

Tak například k rychlému uzpůsobení vám poslouží otevření nabídky pomocí delšího podržení levého tlačítka, kde si poté můžete zvolit výběr tapet, widgetů nebo efektů při přechodu mezi jednotlivými kartami.

Samotný systém v sobě skrývá i několik velmi užitečných nástrojů. Nástroje po vzhledové stránce ctí především minimalistické řešení, které však splňuje účel a vypadá velmi moderně. Mezi povedený nástroj patří kompas, hodiny, kalkulačka, záznamník, skener, kalendář. U kalendáře bych rád podotkl, že určitě nedosahuje možností jako v případě klasické Google verze.

Nenalezl jsem oproti RedMI 2 FM rádio, za čímž však hledejme použití procesoru Snapdragon 801, který jej nepodporuje.

Operační systém má také zabudován vlastní balík office nástrojů – WPS Office, což může být alternativa například k WinOffice.

MIUI v sobě dále skrývá užitečný nástroj Optimalizace. Ta vám pomůže udržet systém v dobré kondici a zbavit se nepotřebného balastu, kdy vám promaže cache, vyčistí RAM nebo dokonce projede systém antivirem.

Nakonec bych rád zmínil možnost ověření pravosti vašeho zařízení. K tomu slouží aplikace AntiFake, kterou si případně můžete počeštěnou stáhnout opět ze stránek komunity MIUIOS.cz.

Postup je jednoduchý, stačí následovat kroky dle pokynů aplikace. Dovolím si jen připomenout, že budete potřebovat připojení k internetu a druhé zařízení pro přístup na ověřovací stránky http://jd.mi.com/, kde se vám nejprve vygeneruje ověřovací QR kód a následně výsledné podrobnosti o vašem zařízení.

Výkon a hardware

Po hardwarové stránce jakoby telefon zůstal jednou nohou ještě v roce 2014, ale není se čemu divit. Nástupce Snapdragonu 801, tedy 810, vstupuje na trh až v současné době a s tím se i nese ruku v ruce vystřídání na pozici „flagship“ díky přicházející verzi PRO, která tento čip v sobě ukrývá. Přesto i s tímto složením hardwaru se dá udělat pěkná paráda. Směle můžu prohlásit, že se jedná o stále velmi dobře vybavený telefon. Takže, co se vlastně uvnitř ukrývá. Tak jak jsem již zmínil výše, procesor Qualcomm Snapdragon 801 se čtyřmi jádry Krait, taktován na 2,5 GHz, grafika Adreno 330, běžící na 578 MHz a operační paměť s 3 GB typu LPDDR3 a propustností 933 MHz. Tato výbava vám zaručí důstojný výkon vlajkové lodi. Neexistuje žádný úkol pro telefon, se kterým by se nevypořádal. Tedy pokud vámi vybraná aplikace je podporována. K dispozici máte přes 50 GB prostoru k ukládání vašich dat z celkových 64 GB ROM.

Launcher běží velmi plynule, rychle a lehce. Nenastává žádné zadrhnutí a telefon zvládá i více úkolů současně aniž byste to poznali. Pro příklad mohu uvést spuštěnou hru Asphalt 8 Airborne a souběžně se stahovala a instalovala nová aplikace na pozadí z Google Play. Na plynulost hry to nemělo sebemenší vliv a o instalaci jste se dozvěděli až po oznámení v notifikační liště. Přesto jednu výtku bych našel, a to celkové zahřívání telefonu, které umocní kovový rámeček. Při vysoké zátěži jsem v jednu dobu naměřil i více než 43°C v oblasti umístění procesoru. To se nepříjemně přenáší do kovového rámečku a pro citlivější jedince by to mohlo být nepříjemné.

Recenze Xiaomi Mi Note teplota 1

Snad jediný zádrhel nastal při pokusu nainstalovat hru Dead Trigger 2, kde Google Play okamžitě informoval o nekompatibilitě přístroje a ani vám neumožnil instalaci. To mne trochu překvapilo, vezmu-li v potaz, že na nedávno recenzovaném RedMI 2 vše běželo bez problémů. Věřme, že s dalšími aktualizacemi se vše napraví a i tato velmi populární hra půjde nainstalovat na toto zařízení. Ostatní mnou instalované tituly již běžely bez jediného problému na nejvyšších úrovních nastavení. Především Real Racing byl krásně prokreslen, to už však neplatilo v případě Asphalt 8 Airbone, kde některé detaily na mne působily tak nějak jako kdybych se na ně díval skrze skla od deště. Vše můžete posoudit níže na screenech.

Screenshot_2015-04-16-22-54-25

 

V případě internetových prohlížečů byla znatelná různorodost v rychlosti a plynulosti. Vestavěný MI browser nedosahoval takového výkonu, jakého jsem dosáhl u doinstalovaného Chrome od Google. Musím uznat, že Chrome je podstatně rychlejší/výkonnější a plynulejší než ten domovský. Přesto díky ovládání jsem se rozhodl pro vestavěný. Patří k mých oblíbených prohlížečům. Bohužel na Google Play ho nenajdete, škoda.

Tak a pojďme se vrhnout na oblíbené benchmarky:

 

Benchmark Výsledek
Quadrant: 24063
Antutu X v5.1: 45480
Antutu v5.6.2: 47157
GeekBench Multicore: 2901
GeekBench Singlecore: 934
GFXBench Manhattan: 701,9
GFXBench Manhattan Offscreen: 701
GFXBench T-REX: 1583
GFXBench T-REX Offscreen: 1549
Vellamo Browser: 4144
Vellamo Multicore: 1872
Vellamo Metal: 1728
PCMark: 4700
3DMark Ice Storm Extreme: 20291

 

Dle výše uvedených naměřených hodnot a screenů můžeme směle konstatovat, že stále máme co do činění s velmi výkonným zařízením.

Baterie a výdrž

Přístroj je vybaven lithium-ion baterií s kapacitou 3000 mAh z produkce Sony/LG. Výdrž baterie patří k tomu nadprůměrnému, vezmeme-li v potaz, že zde máme 5,7 palcový displej a podporu DualSIM. Bohužel nedošlo na možnost porovnat dualní režim, nedisponuji aktivní nanoSIM kartou a než se mi ji podařilo obstarat, tak bylo nutné telefon vrátit prodejci. Avšak dle ohlasů ani tento případ nijak zásadně neovlivní celkovou výdrž přístroje.

Telefon při standardním používání bylo nutné nabíjet zhruba co druhý den. Při šetrném používání vydrží s přehledem přes tři dny. Takže odpočinkový víkend mimo město a většího zatížení se na venkově dal přežít i bez nabíječky.

Výdrž při plné zátěži:

Jakmile však telefonu dáte kouř, tak výdrž samozřejmě úměrně s výkonem razantně padá. V praxi to znamená, pokud budete viset aktivně na internetu nebo hrát 3D hru, případně sledovat videa, tak počítejte s vybitím zhruba za šest hodin.

Výdrž při střední zátěži:

V tomto případě by vám telefon měl vydržet celý den, tedy přes dvanáct hodin. A co považuji za střední zátěž, tak třeba časté hovory skrze GSM. Časté střídání a používání aplikací současně k tomu několik SMS a 5-10 minut internetu v každé hodině.

Pozn. k níže uvedeným screenům: bohužel se mi neuchoval screen při střední/běžné zátěži, níže jsou uvedeny screeny nabíjecího procesu a poté při velmi výkonném režimu.

 

Konektivita a GPS

GSM, 3G, 4G

Za celou dobu používání jsem nezaznamenal žádný problém s GSM signálem. Přenos telefonních hovorů patří k tomu nejlepšímu, co na čínském trhu je možné asi získat. Žádné zbytečné šumění nebo zaznívání reproduktoru se zde nekoná, příjem je „crystal clear“, výrazný a silný.

Horší je to už s příjmem u 3G a 4G sítí. Bohužel telefon podporuje pouze dvě pásma LTE, se kterými se můžeme setkat na našem území. Opět totiž chybí pásma 800 a 900 MHz, která na našem území pokrývají méně zastavěné oblasti. Snapdragon 801 podporuje připojení Cat.4, což v praxi znamená rychlost stahování až 150 Mb/s a 50 Mb/s opačným směrem. LTE v praxi připojíte pouze skrze pásma 1800MHz (pásmo 3), které se využívá ve velkých městech. Druhé FDD pásmo s frekvencí 2600MHz (pásmo 7) se zatím u nás nepoužívá, to však neznamená, že by do budoucna nemělo být využívané. Nevýhoda spočívá v tom, že kde se nepřipojíte s 4G, tak většinou budete mít problém i s 3G potažmo H+.

Síla signálu byla ve většině případů dostatečná, ale zdá se, že kombinace kovového rámečku a skla není úplně 100% doladěna. Všechny plastové telefony dosahovaly lepšího příjmu signálu než tento flagship z dílen Xiaomi s čímž se setkáme i níže u GPS nebo Wi-Fi.

Wifi a Bluetooth

Xiaomi MI Note samozřejmě disponuje bezdrátovými funkcemi. Nalezneme zde dvoupásmové Wifi s protokoly a/b/g/n/ac pracující se signálem v pásmu 2,4 a 5 GHz a s možností vytvoření Wi-Fi hotspotu.

Síla signálu byla opět asi ovlivněna konstrukčními materiály, protože oproti všem mnou používaným telefonům byl v tomto případě dosah nejnižší, což potvrdila i stupnice v notifikační liště.

K dispozici máme i Bluetooth 4.1 LE. Zde však musím podotknout, že přístroj si lépe rozumí více s Apple zařízeními než s ostatními Android přístroji. V praxi to znamenalo, že telefon si lépe rozuměl s iPodem než například s OnePlus One, alespoň co se týče vytvoření internetového Hot-Spotu.

Na závěr musím podotknout, že přenos signálu pomocí obou bezdrátových technologií byl bezproblémový a signál dostačující na to, aby pokryl požadovanou oblast. Ve srovnání s plastovým Ecoo Aurora byl dosah jen nepatrně horší, řádově se můžeme bavit v jednotkách metrů.

GPS

Qualcomm procesory jsou pověstné svými vlastnostmi, co se týče příjmu signálu GSM. A musím uznat, že ani v tomto případě nezklamal. Telefon podporuje normy GPS, A-GPS, Glonass i čínské BeiDou. Signál chytíte i v interiéru, například v mém případě i dva metry od okna v přízemním bytě. V tomto případě dochází k fixaci do půl minuty. Venku pod širým nebem se jedná o záležitost několika vteřin. Přesnost patří k průměru, pokud budu srovnávat s danou třídou, což mne trošičku překvapilo. Nejde však o nic zásadního, bavíme se zde opět o pár metrech. Přesto musím vyzvednout to, že o mnoho levnější RedMI 2 byl přesnější. To samé platí ve srovnání s Huawei Honor 6 nebo OnePlus One, kde především prvně jmenovaný byl v této disciplíně přeborník a pro mne zatím zůstává jako etalon.

FTP

Telefony Xiaomi mají v sobě ukrytou jednu užitečnou funkci, sloužící k přenosu dat do ostatních zařízení. Využívají k tomu tzv. FTP protokol, kdy data jsou sdílena pomocí vaši bezdrátové sítě doma. Po spuštění vám přístroj vygeneruje ftp adresu, kterou vy zadáte v internetovém prohlížeči. Tím se vám otevřou složky, které naleznete ve svém telefonu.

ftp - pc

Ostatní

Nakonec snad jedna výtka ke Xiaomi, které se rozhodlo nepoužívat technologii NFC. Osobně mne trochu chybí, avšak vím, že mnoha lidem určitě chybět nebude a obejdou se bez ní, především i díky tomu, že většina lidí jí má spojenou pouze s bezdotykovými platbami v obchodech. Avšak využití může být mnohem pestřejší, viz zde.

Nepochopil jsem ani ústup od IR dálkového ovládání, které najdeme na Xiaomi MI 4. Přitom ještě donedávna na MI 4 byla tato funkce opěvována společností do „nebe“  v souvislosti s rozšiřujícím se záběrem výrobků, které Xiaomi produkuje. A kde by se tento ovladač určitě „šiknul“, tak například MITV, čistička MI Purifier, chytré LED zdroje světla a další. Zdá se však, že Xiaomi se rozhodlo pro volbu ovládání skrze Wi-Fi a Bluetooth protokoly. Škoda, starší zařízení těmto dovednostem již asi nenaučíme a IR bylo řešením.

 

Fotoaparát

Xiaomi MI Note je vybaven fotoaparátem z produkce Sony IMX214 s CMOS senzorem a clonovým číslem f/2.0.  Hned vedle najdete duální LED blesk s dvojím tónováním. Optika složená ze šesti členů je vybavená optickou stabilizaci (OIS). Ta by měla dopomoci k zachycení dobrých snímků i při delších časech snímání.

Rozhraní fotoaparátu působí jednoduše. Naleznete zde tři karty, výchozí zobrazuje hledáček s virtuální závěrkou, softwarovou spouští, přepínačem mezi hlavním fotoaparátem a selfie kamerkou a také přepínačem mezi foto a video režimem. V proužku si ještě můžete navolit režim HDR – Auto, Normální, Živé nebo Vypnuto.

Jako spoušť můžete použít softwarové tlačítko – závěrku přímo v záběru, nebo si v nastavení fotoaparátu přiřadit tuto funkci k některému z hardwarových tlačítek.

Celkově ovládání na mne působí více intuitivně než například v klasickém Android prostředí.

Po přejetí zleva doprava se objeví nabídka s pokročilými volbami. Nalezneme zde režim Panorama, Časová závěrka, Manuální režim, Refocus, Tón pleti nebo Noční režim. Manuální režim dále nabízí nastavení vyvážení bílé, ostření, expozici a ISO. Při delším podržení spouště spustíte kontinuální snímaní.

V menu nastavení máte dalších X možností nastavení a protože obrázek řekne více než tisíc slov, níže si vše můžete prohlédnout v galerii.

Fotoaparát nabízí 6 násobný digitální zoom, ten je sice lepší než v případě RedMI 2, avšak jeho použití moc nedoporučuji, ztráta detailů a ostrosti je opět víc než patrná.

Xiaomi fotoaparát dokáže zachytit velmi detailní fotografie při velmi nízké úrovni šumu. Vyvážení bílé v základním nastavení dosahuje velmi věrných výsledků a podání barev. Dynamický režim této kamery se zařazuje mezi ty nejlepší a často není třeba sahat ani po HDR volbě.

Pro přesné zaostření doporučuji využít možnosti ruční volby. Při použití automatu si často přístroj zaostřil na něco jiného a pokud jde o momentky, tak výsledná fotografie může být rozostřená nebo zaostřena na pozadí.

HDR v tomto případě nepatří k těm, jak já říkám omalovánkám, které často na výstupu vznikají. Tento přístroj využívá tuto funkci opravdu k záchraně stínů, tedy tmavých míst expozice. Nijak je nezdůrazňuje či nedobarvuje a spíše jim ponechá přirozený vzhled. Osobně si to považuji a přidávám velké plus.

Filtry

Pokud posunete prstem zprava doleva, dostanete se do nabídky filtrů. Na výběr máte z dvanácti možných i s živými náhledy.

 

Panorama

Software pro skládání panoramat se poměrně povedl a dokáže si se zadaným úkolem obstojně poradit. Napojení jednotlivých snímků se na první pohled zdá velmi precizní. Až po delším prozkoumání a zaměření se na detaily můžeme najít nešvar těchto slepovacích softwarů instalovaných v telefonech. V tomto případě hodnotím jako nadprůměrné.

Přední fotoaparát

1 _selfie 2

selfie

Disponuje 4 Mpx senzorem. Xiaomi zde použila senzor s velikostí pixelu 2um oproti běžným 1,2um. Díky této velikosti jednotlivých bodů snímače se dá očekávat razantní snížení hladiny fotografického šumu. Snímky z přední kamery opravdu dokážou vyprodukovat velmi dobré a detailní snímky. Z mé zkušenosti musím říci, že lepší selfie kameru jsem ještě nepotkal. Pozor, není to kamera na nějaké landscape, využití opravdu hledejte v selfie, videohovorech nebo na fotografování blíže umístěných objektů. Přesto musím pochválit detailnost a věrohodný přednes barev.

V nastavení si můžete ještě navolit vylepšení a případný odhad věku. Vylepšení, tedy retuš selfie, funguje poměrně dobře, není to až taková žehlička detailů, jako v případě RedMI 2. Takže v tomto případě chválím, fotografie zůstávají věrohodné i s velmi detailním podáním, a to tam, kde je třeba.

 

 

snímač přední kamery

Video

Rozhraní videa je téměř totožné s fotoaparátem. Změny hledejme pouze ve volbách nastavení. Kamera podporuje natáčení až do rozlišení 4K při 30fps, pozor však bitrate v tomto případě dosahuje 40Mbps a zvuk je zaznamenáván v stereo kvalitě s bitratem 96Kbps pro 2 kanály. Na druhou stranu můžete zaznamenávat i tzv. slow-motion, kde výsledkem je video o rozlišení 720p a 16fps. S tím souvisí i záznam časosběrných videí, kde si můžete nastavit různé rychlosti snímání jednotlivých snímků v časovému intervalu.

Kvalitu záznamu oceníte především při volbě 4K. V případě nižšího rozlišení dochází překvapivě k snížení kvality a v porovnání například s levným RedMI 2 vychází zhruba na stejnou úroveň. V případě záznamu do 4K můžeme mluvit o velmi kvalitním záznamu, co se týče věrohodnosti barev, kontrastu nebo detailů a ostrosti pořízeného filmu. Video se netrhá a framerate plynule běží, máte-li na to dostačující zařízení. Telefon samotný vše zvládá tzv. na pohodu.

Občas opět nastal problém u autofokusu, kdy si elektronika s tímto nedokáže úplně poradit. Takže pokud špatně zaostříte na začátku, může značnou chvíli trvat, než zařízení najde správnou rovinu snímaného objektu a nebo si také zaměří co chce.

 

Zvuk

K dosažení skvělého zvukového výstupu Xiaomi do tohoto přístroje zařadilo Hifi audio systém s podporou vysokého rozlišení/bitratu 24-bit/192kHz, což je podstatně více než například u CD disků. Samotný přehrávač si tedy dokáže poradit s neztrátovými formáty jakými jsou WAV, APE, FLAC, DSD, ale samozřejmě i se ztrátovým MP3, AAC, AAC+, eAAC+ , WMA, AMR. K tomu je použit jeden z nejlepších mobilních DAC dekodérů ESS ES9018K2M. O výsledné zesílení signálu se na konci řetězce stará zesilovač Texas Instruments TI OPA1612 a musím podotknout, že velmi dobře, jak zjistíte níže.

Hudební přehrávač, který je součástí MIUI prostředí, patří k tomu nejlepšímu, alespoň co se do jednoduchosti ovládání týče. Po otevření zjistíte, že obsahuje dvě stránky. První patří cloudové hudbě (podobně jako v případě Google Music) a druhá karta využívá interní paměti, tedy to, co máte uloženo v telefonu vy osobně.

Vzhled se, jednoduše řečeno, povedl. Nepatří k těm podbízivým, ale určitě zaujme svými efekty. Xioami přehrávač v sobě ukrývá i ekvalizér pro úpravu zvuku. Ten již má přednastaveno několik předvoleb (Pop, Rock, Jazz, Flat…), ale samozřejmě máte možnost i osobního nastavení.

Screenshot_2015-02-09-20-23-22

Další možností, kterou najdete v nastavení, je zesilovač MI Sound. Ten přichází na řadu po připojení sluchátek a nejlépe těch z vlastní produkce Xiaomi. V mém případě mi přišlo, že celkový zvuk spíše zkreslil a tím zdeformoval a v konečném důsledku zhoršil. K testu byla použita sluchátka Koss Porta Pro a Shure e3c. Xiaomi sluchátky v současné době bohužel nedisponuji, tudíž nemohu ověřit, jestli zesilovač MI Sound má na celkový přednes nějaký pozitivní vliv.

V aplikaci si můžete upravovat i ID3Tagy nebo je rovnou stáhnout pomocí automatického Song infa, vestavěné funkce přehrávače. Bohužel v případě evropské alternativní produkce, často nepoužitelné.

Xiaomi MI Note má v porovnání se současnou konkurencí jeden z nejsilnějších zvukových výstupů. Pokud máte volume naplno, tak v tomto případě posloucháte-li přes sluchátka opravdu hrozí až poškození sluchu, pozor tedy na to. Na druhou stranu ve srovnání s Ecoo Aurora, jsem konečně měl opět příležitost si poslechnout hudbu v plné parádě a hlavně si ji užít. Tohle je taky možná jeden z důvodů, proč chtít Xiaomi MI Note. Žádné stupidní zásahy od Google v podobě omezení hladiny zvuku, bez možnosti to obejít, aniž bych „nesprznil“ zvukový výstup.

Díky takto silnému výstupu telefon zvládne i větší sluchátka, vyzkoušeno na Sennheiser HD545, ač jde o audiofilní sluchátka, tak telefon se i s nimi popasoval velmi dobře.

Zvuk patřil k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost testovat nebo mi kdy prošlo rukama. Rozhodně tomu dopomáhá i zařazení výše zmíněného audio čipu. Určitě překonával zvukový výstup z iPod classic posledních let (mimochodem RIP) a možná se blížil i k limitované verzi iPod U2, která obsahovala nejlepší zvukový čip ze všech těchto klasických kolečkových iPodů.

Vše vyzkoušeno na širokém záběru žánrů. Musím vyzvednout to, že telefon se s každým žánrem popasoval a určitě nezklame žádného fanouška hudby. Ano, nejsilněji v kramflecích se cítil asi v moderním pojetí, tedy rock, elektro, pop, avšak ani vážnější kousky o moc nešidil. Přehrávač nenadržoval žádnému pásmu a vše působilo velmi vyrovnaně. To může pro někoho být mínus, pro znalce naopak obrovské plus. Každopádně od toho tu je ekvalizér a každý si může upravit výstupní zvuk dle svého gusta a třeba ve stylu bum, dum, bác.

K testu byla použita následující hudba, Robyn and Royksopp – Do It Again (MP3 320), Moderat – II (WAV), Telefon Tel Aviv – Immolate Yourself (MP3 320); NIN – Hesitation Marks Lossless (WAV s vysokým bitratem), Bruce Springsteen – High Hopes (MP3 320), Bjork –Volta (WAV) a další nespecifikované, především z vážné hudby a mluveného slova. Přehrávač mne opravdu nezklamal a se vším si poradil obstojně. Jedinou výjimkou bylo snad přehrávání NIN, kde občas ani při vysokém audiofilním bitratu se nedokázal popasovat s některými hlubokými tóny, které měly tendenci se lehce rozpadat.

Telefon nedisponuje stereo reproduktory, máme zde pouze jeden reproduktor, který však svým přednesem zaskočil i mne. Tento telefon dokázal ozvučit celou místnost a pozor, zvuk byl poslouchatelný. Většina notebooků by mu mohla závidět. Nečekejte však žádné Hi-Fi, ale jako nouzovka dobrý, ač s trochou plechového zvuku. Pro mě osobně velké překvapení. S tímto repro a při správném nastavení hlasitosti určitě nepřeslechnete vyzváněcí tón a ještě si bude okolí notovat, pokud zvolíte nějaký šlágr.

 

Závěr

Skvěle zpracovaný telefon, který by se konstrukčně mohl řadit do kategorie tenkých až ultra-tenkých telefonů, což ještě pocitově umocní zaoblený zadní panel nazvaný 3D curve. Kombinace kovu a skla dodává telefonu punc prémiové třídy. A v tom může být kámen úrazu. Tento přístroj již nemůžeme řadit mezi tradičně cenově pojaté přístroje od Xiaomi. Cena v tomto případě již atakuje zavedené značky. Ano, na čínském trhu je stále telefon ke koupi za skvělých 11.600 Kč, a to je nyní díky ČNB a vzestupu dolaru velmi nepříznivý kurz. Přesto pokud se vydáte do těchto končin, nevěřím, že se vám povede sehnat tento přístroj za tuto on-line cenu. Důvod je prostý, Xiaomi nedisponuje kamennými obchody a pokud tedy narazíte na tento přístroj, tak s největší pravděpodobností půjde o překupníka, tzn. cena bude podobná naší anebo v tom horším případě půjde o fake.

Svou cenou se již toto zařízení blíží ke svým současným konkurentům, jakými jsou Samsung, HTC případně Apple. Zdá se, že době velice kvalitních přístrojů za solidní peníz z Číny pomalu ale jistě zvoní hrana. Příkladem mohou být i další producenti, jako ZTE Nubia, Vivo, Oppo nebo nyní i Huawei se svou novinkou P8.

Xiaomi má svůj byznys rozjetý velmi dobře. Skoro bych řekl až po vzoru jednoho pořekadla: „nejdříve rozdávej a potom draze prodávej“.  A svým způsobem se ji to svou cenovou politikou daří uplatňovat. Tímto si vybudovala nyní již mnohačetnou základnu fanoušků a nyní přišel čas z ní začít profitovat.

Xiaomi tímto produktem zamířilo již k těm dražším značkám. Bude zajímavé sledovat vývoj, až bude dostupný nejvyšší typ tohoto produktu, jak si povede například se současným top přístrojem Samsung S6. Ten ho svým způsobem válcuje na všech frontách a hlavně o třídu ve výkonu, bohužel také i cenou. Zde žádný Snapdragon 810 nepomůže a sázka na tento čip může být, nejen pro Xiaomi, takovým šlápnutím do čehosi smradlavého, jenže ono na čínském trhu není moc k výběru. Buď zvolíte Qualcomm nebo MediaTek, kde u prvního sázíte na jistotu a pověst a v druhém případě na dravost mladé čínské společnosti, avšak ve světě stále s pochybnou pověstí.

Pokud byste mi položili otázku, jestli bych si tento telefon pořídil, tak za sebe mohu s klidným svědomím říci, že ano. Ano, tento telefon patří zatím k tomu nejlepšímu, co jsem kdy v rukách třímal. Je atraktivní, hezký, skvěle zpracován, výkonný, pořizuje velice kvalitní snímky a 4K videa, má skvělý hudební výstup a má 64 GB vnitřní paměti. Necháte-li ho ve společnosti na stole, hodně lidí si ho rádo prohlédne a hlavně jsou překvapeni, když zjistí, že jde o čínskou produkci.

Co mi však vadí, je nedostupnost některých verzí, tedy především sehnat tu černou s 64 GB je docela unikum, i když i zde se ledy pohnuly. Ano, Xiaomi není globální společnost, ale s přihlédnutím, že prodává i do Indie, mohla by zařadit i další LTE pásma, než pouhé dva globální kmitočty. Chybí taktéž podpora NFC, což zamrzí, ale svět se z toho nebortí. Jak s LTE, tak i v podobě nezařazení NFC mi Xiaomi přijde poměrně zpátečnické, vždyť již mnoho čínských soudruhů cestuje po celém světě a rádi by využili výhod místních sítí.

 

 

Co se mi líbilo

 

Kvalitní zpracování, použité materiály

Prémiový nejen vzhled

MIUI

Dobře odladěný systém

DualSim

Kvalitní kamera

64 GB interní paměti

Skvělý zvukový výstup

Velmi dobré fotoaparáty

Kvalitní 4K záznam videí

 

 

Co mi chybělo

 

Chybějící pásma LTE 800, 900, 2600

Již vyšší cena

Chybějící FM rádio a NFC

Horší dostupnost některých verzí

 

 

 

Specifikace podrobně:

SÍŤ Technologie GSM / HSPA / LTE
2G pásma GSM 850/900/1800/1900 – SIM 1 & SIM 2
3G pásma HSDPA 850 / 1900 / 2100
TD-SCDMA 1900 / 2000
4G pásma FDD-LTE band 3(1800), 7(2600)                   TDD-LTE 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)
Speed HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps
GPRS Ano
EDGE Ano
TĚLO Rozměry 155.1 x 77.6 x 7 mm
Váha 161 g
Build Corning Gorilla Glass 3 přední/zadní panel
SIM Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by)
DISPLEJ Typ IPS LCD capacitive touchscreen, 16M barev RGB
Velikost 5.7 palců (~74.4% předního panelu)
Rozlišení FullHD 1080 x 1920 pixels (~386 PPI)
Multitouch Ano
Ochrana Corning Gorilla Glass 3
PLATFORMA OS Android OS, v4.4.4 (KitKat) MIUI 6
Procesor Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801
CPU Quad-core 2.5 GHz Krait 400
GPU Adreno 330
PAMĚŤ Slot na karty Ne
Interní paměť 16/64 GB
Operační paměť 3 GB
FOTOAPARÁT Hlavní 13 MP, 4128 x 3096 pixels, OIS, autofocus, dual-LED (dual tone) blesk
Funkce Geo-tagging, touch focus, detekce obličejů/úsměvu, HDR, panorama
Video 2160p, 1080p@30fps, check quality
Přední 4 MP, 1080p (1/3“ sensor, 2µm pixel)
ZVUK Typ výstrah Vibrace; MP3, WAV vyzvánění
Reproduktor Ano
3.5mm jack Ano
KONEKTIVITA WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth v4.1, A2DP, LE
GPS Ano  A-GPS, GLONASS, Beidou
Radio Ne
USB microUSB v2.0, USB Host
DALŠÍ Senzory Akcelerometr, gyro, proximity, kompas, barometr
Zprávy SMS (zobrazení ve vláknech), MMS, Email, Push Mail, IM
Browser HTML5
Java Ano, via Java MIDP emulator
Rychlé nabíjení baterie: 60% za 30 min (Quick Charge 2.0)
Aktivní potlačení hluku určeným mikrofonem
MP4/H.264 přehrávač
MP3/WAV/eAAC+/Flac přehrávač
Photo/video editor
Prohlížeč documentů
BATERIE Nevyjímatelná Li-Ion 3000 mAh baterie
Stand-by
Talk time
OSTATNÍ Colors Černá, Bílá, Bamboo edition, Pink edition