O společnosti Qualcomm je všeobecně známo, že je jedním z předních výrobců procesorů, které jsou často využívány v high-endových zařízeních. Známou pravdou je však také to, že u jejich procesoru Snapdragon 810 nastaly potíže s jeho přehříváním. Přesto jsou jím osazeny přístroje HTC One M9 a LG Flex 2.

Další ranou pro Qualcomm bylo rozhodnutí společnosti Samsung, že ve svých posledních modelech S6 a S6 Edge nepoužije výše zmíněný Snapdragon 810, ale procesor vlastní výroby. Toto rozhodnutí učinil Samsung v rámci snížení nákladů na výrobu. Korejský gigant tímto ušetřil nejen na výrobě procesoru, ale především na licenčních poplatcích Qualcommu. Ty se pohybují zhruba v rozmezí 2,5 až 5% z konečné ceny každého produktu, prodávaného s čipsetem Snapdragon.

Velmi paradoxní je i fakt, že společnost Qualcomm v podstatě vydělává výběrem licenčních poplatků víc, než samotným prodejem procesorů. Proto je také společnost rozdělena na dvě divize. První z nich se zabývá výrobou a prodejem procesorů, druhá pak výběrem licenčních poplatků. Pokud bychom zisky Qualcomm chtěli porovnat v procentech, tak výrobní zisky se pohybují kolem 48,1% a zisky z licenčních poplatků kolem 88,1% za rok 2014. A pokud bychom zisky z licencí vztáhli konkrétně na Samsung, tak jen za 4 roky, kdy je vyráběna řada Galaxy S, zaplatil Samsung Qualcommu 9,2 miliardy dolarů.

Qualcomm tedy musel přehodnotit svůj finanční plán pro letošní rok a hledá řešení, jak se vyhnout případným ztrátám. Nabízí se hned několik možností. První z nich je zcela oddělit výrobu čipů a jejich licencování. Dalším možným krokem je výrazné snížení licenčních poplatků, ostatně k tomu už je nucen čínským regulačním úřadem. A konečně poslední možností, o které se mluví od včerejška, je údajný přesun výroby nadcházejícího Snapdragon 820 do závodů Samsungu a využití jeho výrobní 14 Nm technologie. Snapdragon 820 by měl být hojně používaným procesorem v roce 2016 a Qualcomm doufá, že přesun do výrobních hal Samsungu, by mohlo jihokorejského producenta přesvědčit k jeho použití v dalších vlajkových lodí Galaxy S řady.

[Zdroj] [Zdroj] [Zdroj]