Existuje jeden problém, který trápí uživatele telefonů, notepadů, chytrých hodinek a dalších elektronických zařízení, určených pro denní použití. Tím problémem je životnost baterie. Představte si baterii, která se extrémně rychle nabíjí, vydrží déle a je levnější než současné běžně používané lithium-iontové baterie. To je sen každého výrobce i uživatele. Možná se sen stane skutečností. Momentálně tým výzkumníků na Stanfordské univerzitě, pod vedením profesora Hongjie Dai, pracuje na vývoji nové aluminium-ion baterie.

Tomuto týmu se podařilo vyrobit prototyp baterie, jejíž anodu tvoří hliník a katodu grafit a baterii lze nabít do jedné minuty. Další obrovskou výhodou je při použití výše zmíněných materiálů také tekutý elektrolyt, který umožňuje ohebnost baterie bez destruktivního poškození. To vše dohromady je oproti stávajícím materiálům pro baterie velmi levné.

aluminum-battery

Další problém, který bylo nutno vyřešit, byly nabíjecí cykly. Dřívější prototypy byly schopny cca 100 cyklů nabití než došlo k rapidnímu úbytku kapacity baterie. Nová verze ze Stanfordu vydrží až 7500 cyklů oproti běžným lithium-ion akumulátorům, jenž zvládají asi 1000 cyklů bez nevratného poklesu kapacity. Největším oříškem asi bylo docílit stabilního napětí, jenž musí akumulátor generovat. Model, o kterém právě čtete, je schopen dodávat napětí kolem 2 voltů. To je příliš málo. Nicméně kombinace dvou těchto baterií společně s konvertorem je již schopna dodat 5 voltů, které pro potřebu běžných chytrých telefonů naprosto postačují.

aluminum-battery1

Jak to bude s komerční výrobou těchto akumulátorů? Cenově dostupné materiály a flexibilita „článku“ by mohly přispět k rychlému nástupu průmyslové výroby. Musíme tomu však rozumět tak, že od prototypu k masové produkci to bude zřejmě trvat ještě pár let.

[zdroj] [zdroj]