Elephone P6000 sice není kdovíjaká novinka, ovšem spousty uživatelů po něm pokukuje, nabízí za svou cenu celkem dobrou výbavu a recenze takového kousku není marná. Za zapůjčení Elephone P6000 děkujeme www.elephones.cz!

Balení

Krabička v bílé barvě se celkem neobvykle vysouvá z pravé strany malým poutkem, po vysunutí na nás vykoukne samotný přístroj, pod ním uživatelská příručka a druhá krycí folie. V úzkém kvádru po levé straně se nachází standardní MicroUSB kabel a redukce do zásuvky, toť vše.
Na balení a samotný telefon se můžete podívat ve dříve uvedeném unboxing videu:

 

Design a zpracování

Co se designového směru Elephone P6000 týče, jedná se o velmi generickou záležitost, která nevybočuje žádným prvkem. Ovšem na průměrnosti není nic špatného a přístroj vypadá dobře, černo-bílá varianta mu sluší.
Zpracování bych řekl, že je docela na úrovni, přístroj je pevný, nikde nevrže, tlačítka se neviklají. Snad jen usazení skla displeje ve vrchní části má mezeru o malý kousek větší, než zbytek, ale to opravdu drobnost.

P50327-125914

Popis bych začal jako obvykle zadním krytem, který je bílý v mém případě a který trochu nelogicky přesahuje díky své tloušťce přes okraje. Pokud by byl tenčí, mohl by krásně kopírovat rámeček telefonu a nevystupovat a zvětšovat tak celkovou velikost, která je o několik málo milimetrů větší, než obvykle. Jedná se o lesklý bílý plast, který nabude snášet pokládání na různé povrchy zrovna dobře.

P50327-125845
Nahoře uprostřed se nachází čočka fotoaparátu a hned pod ním osamocený LED blesk. Uprostřed se pak skví velmi povedené logo Elephone, výrazný to prvek na všech jeho přístrojích. V dolní části pak nutné značky FC, CE a několik dalších a hned pod nimi dírkovaný průduch hlasitého reproduktoru. Ten trpí plochostí zad, kde nejsou žádné výstupky a zvuk z položeného telefonu na stole není vůbec slyšet.

P50327-125840
Levá boční strana je na tom podobně, jako Kapitán Picard s vlasovým porostem. Pravá strana pak skýtá prostor pro jediná dvě fyzická tlačítka a to seshora kolébku hlasitosti a pod ní on/off/sleep/wake up. Obě tlačítka jsou zakomponována do krytu, jejich umístění je dobré, hmatová odlišitelnost od okolního povrchu také. Nijak se neviklají, jsou pevně usazena, ale jejich velikost a rozestup mezi sebou bych raději viděl větší v obou případech.
Horní strana poskytuje prostor pouze pro 3,5mm jack, spodní má na starosti mikrofon a MicroUSB konektor.

P50327-130114
Jak se dá předpokládat, přední strana nabízí hlavně displej, ten je v případě Elephone P6000 s rozlišením HD a s rozměrem 5″. Pod ním se nachází tři dotykové ovládací prvky, toliko známé z androidu, zprava Menu, Home a Zpět. Prostřední Home tlačítko je velmi pěkně a rovnoměrně podsvíceno modrou barvou, zbývající tlačítka již bohužel podsvícena nejsou. Nicméně je zajímavé, že čím více světla na ony tečky dopadá, tím lépe jsou vidět.
Na horní straně je sluchátko, sekundární kamerka, čidlo přiblížení a čidlo okolního světla pro redukci podsvícení displeje.
Ještě by bylo za dobře zmínit rozměry, ty jsou: 144.5 x 71.6 x 8.9mm.

Displej

Elephone P6000 vsadil na kombinaci HD rozlišení a velikosti 5″, rozlišení je dáno použitým procesorem, který vyšší rozlišení neumí. Nedávno recenzovanému Zopo ZP920 jsem vytýkal malý rozsah jasu, kdy na nejnižší nastavení displej svítil příliš silně. Elephone je na tom bohužel ještě o kousek hůře, nejnižší jas spíše září, než jen svítí a nejvyšší jas je opravdu velmi silný a postačí na bezproblémovou čitelnost i na ostrém slunci.
Co se týče zobrazování barev, displej je trochu vybledlý, černá není úplně černá. Ale na druhou stranu se nepohybujeme v high-endu, naopak jsme na druhé straně a zde i přes některé neduhy je displej celkem dobrý.
Na fotografii je vidět jakýsi vzorec, ten ale na displeji samozřejmě není, displej zobrazuje čistě.

P50327-130236
Ocenil jsem slušně zvládnutou dotykovou vrstvu, která reagovala tehdy, kdy jsem chtěl a při psaní byla přesná. Bohužel pokud se u mého kusu objevila (tedy doufejme, že pouze u mého) vada, kdy digitizér snímá s velmi malou frekvencí a plynulý pohyb posouvání stránek, seznamů a dokonce kterékoliv z akčních her, plynulý rozhodně není a pohyb se nepříjemně seká.
Díky použití IPS panelu jsou pozorovací úhly také na velmi dobré úrovni, ani při extrémních náklonech se displej nezabarvuje. Čidlo pro správu intenzity podsvětlení také fungovalo dobře, nepozoroval jsem s ním problémy.

Hardware

Pod kapotou tepe procesor MediaTek z nové série, jmenovitě MT6732 s taktem 1.5GHz, lowendový kousek, který ale stále obsahuje 64-bit instrukce. V roli grafického čipu zde vidíme velmi výkonné řešení v podobě Mali-T760MP2 s taktem 500MHz a dále 2GB operační paměti RAM. Interní paměť činí slušných 16GB s možností rozšíření o paměťovou kartu a když jsme u těch karet, Elephone P6000 jako mnoho dalších čínských telefonů, podporuje DualSIM.
Protože se nacházíme v nižších cenových relacích, nenajdeme zde NFC, IR, Glonass, ale bohužel ani OTG, což tedy považuji za zvláštní krok ze strany MTK. MT6732 totiž OTG nepodporuje. OTG podporoval prehistorický procesor Texas Instruments v Nokii N900 před bratru 6 lety. Potěšila částečná podpora českého LTE a to na frekvencích 800/1800/2100/2600MHz.
Pod zadním krytem se také nachází baterie se slušnou porcí kapacity o hodnotě 2700mAh. Co se fotoaparátů týče, zadní 13 megapixelový, pravděpodobně s interpolací, a přední 2 megapixelový.

Operační systém

Operačním systémem je jak jinak, než Android ve verzi 4.4.KitKat, nicméně oficiální Android 5.0 Lillipop je prý již na cestě. Jedná se o standardní Vanilla Android, kde není vlastně žádná funkce navíc, opravdu ani témata nebo gesta, což je trochu škoda. Zde asi není dále co popisovat, opravdu základní Android se všemi svými pro a proti. Vlastně jedna odlišnost by se našla a tou je předinstalovaný „SuperSU“ díky němuž je root dostupný běhen několika kliknutí.
Co se odladěnosti týče, je na tom ROM celkem dobře, vše jede jako namazané, žádné záseky nebo seknutí. Co bych ale vytkl je občasné padání aplikací, některé aplikace třetích stran nešly ani spustit, například Dead Trigger 2, občas Facebook a Messenger, záseky v GPS Test atd.

Výkon

Nacházíme se v low-endové kategorii, přesto jsou výkony velmi solidní. V řeči čísel benchmarků sice ne tak oslnivě, ale praktické používání prozradí, že ač je MT6732 budgetovou záležitostí, ve spojení s 2GB RAM a grafickým čipem Mali-T760MP2 jde o velmi slušný herní nástroj, který se nezalekne ani nejnáročnějších her jako je Real Racing 3 nebo The Dark Knight Rises, jenže…
Real Racing 3 šlapalo perfektně na nejvyšší nastavení naprosto bez jakéhokoliv problému. Temný Rytíř měl problémy s trháním kamery, ale hra běžela stabilně na vysoké FPS. Deus Ex: The Fall běžel zcela plynule, ovšem opět ho trápil pohyb kamery. A nemlich to samé trápilo jinak dobře hratelný Modern Combat 5. Tudíž vada digitizéru (možná jeho kalibrace), kterou sem umiňoval ve stati u displeje, se děje napříč všemi aplikacemi a situacemi, kde je potřeba plynulé posouvání obsahu.
A co se UI týče, jak jsem psal v předchozí kapitole, to funguje co do rychlosti načítání a spouštění opravdu velmi slušně.

Snímky benchmarků viz v galerii.

 

Baterie a výdrž

Baterie o velikosti 2700mAh a pouze HD displej je kombinace, která slibuje velmi slušnou výdrž, která se zprvu příliš netvářila, ale po několika nabíjecích cyklech povyskočila velmi slušně nahoru a při běžném používání, jsem se byl schopen dostat téměř na 4.30 hodin SoT. Pokud bych nehrál nějaké ty hry, poměrně v klidu bych dal přes 5 hodin a to považuji za opravdu solidní výdrž.

Průměrný den s Elephone P6000:

Screenshot_2015-04-03-23-47-12

Screenshot_2015-04-03-23-47-18

Konektivita a GPS

Tato kapitola bohužel nebude ani v jednom bodu kladně hodnocená. Vlastně ano, v jednom bude. Elephone P6000 podporuje z větší části české LTE, jmenovitě frekvence 800/1800/2100/2600mHz, což mu jde k duhu.
Bohužel kvalita signálu operátora O2 byla velmi slabá. V práci, kde tedy mám signál špatný, ale přece nějaký, jsem neměl s Elephonem ani jednu čárku příjmu, celé 4 hodiny jsem byl absolutně odříznut od GSM sítě a to samé se dá tvrdit o kvalitě WiFi. S Meizu MX4 mám signál naší firemní sítě ještě 30 metrů od budovy a Elephone ztrácel již po projití dveřmi ven.
No a GPS je opět ta samá pohádka, kterou jsem doufal, že již nebudu muset opakovat. GPS je prostě hrozná, nepřesná na mnoho a mnoho metrů od bodu, kde se právě nacházíte, podpora GLONASS by to asi zlepšila, bohužel ta se u MT6732 nenachází, ač jí několik článků po internetu zmiňuje. Po zapnutí všech asistentů se situace sice zlepší, ale GPS jako taková je špatná. Škoda, někde ve skrytu duše jsem doufal, že se MTK dokáže vyrovnat konkurenci i v low-endu.
PS.: na té mapce jsem se pohyboval po té žluté silnici, nikoliv lesem 🙂

Fotoaparát

Ani tato kapitola nebude příliš pozitivní, fotoaparát je v Elephone P6000 je rozporuplný. Reprodukce barev není špatná, rychlost focení i standardní UI aplikace na focení také ne, ale slévání detailů v jednolité barevné plochy je velmi výrazná a výsledné snímky opravdu trpí.

Galerie:

Non-HDR a HDR:

 

Aplikace na focení je standardní Androidí, kterou jsme viděli již nesčetněkrát. Všechny možnosti nastavení ISO, vyvážení bílé, panorama, samospoušť nebo různé efekty.

To samé se dá tvrdit o natočeném videu, kde je obraz kostičkovaný. Nicméně snímky za sekundu nekolísají, video neřádkuje a zvu, ač monofonní, je celkem dobrý. Výsledný soubor se ukládá do .3gp souborů, kéž by alespoň .mp4.

 

Zvuk

Začněme hlasitým reproduktorem na zádech, jeho výdech se tváří, že by mohl předvést něco slušného, bohužel samotný reproduktor je pouze ze třetiny velký a podle toho také hraje. Na vyzvánění to stačí, pokud není zrovna telefon položený na rovné podložce.

Ovšem poslech do sluchátek mě překvapil, zvuk je celkem vyrovnaný, basy mají sílu, středům je dobře rozumět a výšky netrhají uši. MediaTek se začal zaměřovat i na stále rostoucí skupinu lidí, kteří na svém telefonu poslouchají hudbu a vybraný audiočip je povedený, za tohle MTK chválím!

Screenshot_2015-04-05-17-36-54

Závěr

Inu co dodat závěrem, špatně fungující digitizér, kvalita signálů GPS, GSM i WiFi, foťák i video. To vše jsou poměrně zásadní věci, které bohužel nefungují nijak dobře. Velmi slušná výdrž baterie, povedený zvukový výstup a vysoký výkon čipsetu již Elephone P6000 nezachrání od celkové negativní kritiky. Nápis na boku krabice říká „Keep expecting and be surpised!“ a byl jsem opravdu „surprised“, bohužel…
Takže před koupí se raději zamyslete nad dalšími alternativními přístroji, které sice nebudou mít tak silnou baterii, ale u nichž bude fungovat vše vyrovnaně.

Díky www.elephones.cz za zapůjčení přístroje pro účely recenze!