Díky společnosti Coolicool.com máme tu příležitost otestovat na našich stránkách horkou novinku společnosti ECOO. Od ECOO E04 Aurora si společnost slibuje velký úspěch a tomu se snažila podřídit i celý design a výbavu telefonu. Tímto telefonem by společnost určitě ráda promluvila do prodejních statistik konkurentů, jakými jsou například Jiayu S3, Elephone P7000 a nebo také Meizu M1 Note, ale i dalších. Všechny tyto zmíněné telefony jsou z podobné cenové relace a také osazeny čím dál populárnějším procesorem střední třídy z dílny MediaTeku, MT6752. Tak se pojďme podívat, jak se s tím vypořádalo hongkongské ECOO.

Balení

Přístroj dorazil v poměrně hezky zpracované krabičce, kdy pomocí stužky vytáhneme šuplík a hned máme příležitost shlédnout telefon v celé parádě. V našem případě i s nečekanou přidanou hodnotou, o kterou se s vámi podělím níže. Vedle telefonu najdeme krabičku s nabíječkou a USB kabelem. Pod samotným telefonem najdeme manuál v anglickém jazyce a náhradní ochrannou fólii.

IMG_5348

Nabíječka disponuje euro vidlicí, avšak soudruzi z HK asi udělali nějakou chybu. Když jsem totiž prvotně zajásal nad touto nabíječkou (nejsem moc zastáncem těch mini redukcí, které nasunete na vidlici čínské nabíječky, a to jednoduše z bezpečnostního důvodu), tak má radost při prvním pokusu nabíječku zasunout do zásuvky zase rychle ochabla. Soudruzi v Číně asi zapomněli, že naše zásuvky jsou ještě vybaveny nulovým kolíkem, přes který tuto nabíječku zkrátka do zásuvky nenarvete – škoda. PS: vyřeší to redukce, kterou seženete za cca 100 – 200,- Kč.

No a nyní k té parádě v podobě přidané hodnoty, vzniknuvší u některého z mezičlánku mezi dodavatelem (v tomto případě Coolicool.com) a koncovým uživatelem (tedy námi). Vše v tomto případě nasvědčuje na smluvní celní správu, poskytující službu společnosti DHL, která zajišťovala transport.

IMG_5355_1

Dovolte, abych se i o tomto tedy rozepsal více. Je nad míru smutné, když DHL si v současné době účtuje zastoupení ve věci proclení poplatek/výpalné a nakonec si nedokáže nejen pohlídat, aby vám balík dodalo v pořádku, ale ani se čelem postavit k níže popsanému problému (jinak o současných poplatcích DHL se můžete dočíst zde). Předpokládal bych, že takový kolos, jako je DHL, bude proti těmto případům pojištěno a vše se vyřeší ku spokojenosti jak zákazníka, tak svým způsobem i jich samotných. Nestalo se však. Dle plomby na samotné krabičce můžeme usuzovat, že celní správa se v tomto případě balíkem nejen prohrábla, ale i s největší pravděpodobností nám, jakož to konečnému spotřebiteli, připravila nečekané překvapení. Po rozbalení na nás totiž vybafl svým způsobem znehodnocený telefon s rozřezaným ochranným sklíčkem na hlavním fotoaparátu a rozřezaným zadním krytem, což bylo patrné na první pohled. Dále si ještě dali tu práci i s odstraněním ochranné fólie z displeje telefonu, kde se pokusili ostrým předmětem zničit i ochrannou vrstvu skla na displeji, což se jim moc nepovedlo a myslím, že i sami byli překvapeni odolností ochranného skla. Tuto skutečnost jsem zjistil až dodatečně, když mi vadili vzduchové bubliny pod fólií a jal jsem se ji vyměnit. Ne jenom to, že jsem našel pod fólií zbytky prachu z nářezáku, ale i otisky prstů a po projetí nehtem po skle, také nepatrné poškrábání skla do kříže. Dle napáchané škody můžeme tedy škodiče označit za jakéhosi fanatického vyznavače kříže a hlavně ignoranta, kterému dělá radost škodit jiným.

Zničená optika ecoo

 

Poškrábaný displej

Co z toho plyne pro nás všechny ostatní? Ne nadarmo několik prodejců v Číně upozorňuje své zákazníky, aby předávku balíku od spediční společnosti nebralo na lehkou váhu. Tím, že převezmete balík na první pohled v pořádku, neznamená, že v pořádku taky bude. Nezapomeňte, že balík přichází z mimo Schengenského prostoru, tedy s největší pravděpodobností bude procházet celní správou, a ta má právo bez vašeho svolení do zásilky hodit svým očkem. Takže upozornění čínských obchodníků tímto získává opět o něco více na důležitosti a vám doporučuji celý balíček zkontrolovat před zaměstnancem spediční firmy a případně vše zdokumentovat fotograficky a zmíněným pracovníkem si to nechat potvrdit. V praxi by to mělo znamenat nejen zkontrolovat balík z vnějšku, ale opravdu ho rozbalit a zkontrolovat obsah uvnitř, a to důkladně, tedy i vybalení ze sáčků a dalších krabiček. Pokud seznáte nějaké pochybnosti, nechat vše zdokumentovat a vyžádat potvrzení i výše zmíněným zaměstnancem. Pokud toto vše uděláte, s největší pravděpodobností vám bude od čínského obchodníka po předložení těchto zpráv poslán nový balík. Bohužel, v našem případě tento postup neproběhl a nyní nám zůstal znehodnocený přístroj. No, alespoň jsme poučeni pro příště. Ale nyní se vraťme k samotnému telefonu.

Vzhled, konstrukce a zpracování

IMG_5400

Telefon po samotném rozbalení zaujme určitě velikostí, patří mezi ty větší kousky. Dalo by se říci, že v současné době se řadí někam na pomezí chytrých telefonů a phabletů. Ano, někteří z vás určitě namítnou, že telefon s úhlopříčkou displeje 5,5 palce jednoznačně patří do kategorie phabletů. Avšak při současném trendu zvětšování můžeme konstatovat, že kategorie phabletů se nám přesouvá spíše nad hranici 5,5 palce. Samotná velikost není ovlivněna pouze velikostí displeje, ale v tomto případě i umístěním skeneru otisku prstů do hardwarového HOME tlačítka pod displejem.

IMG_5404

Celkově design připomíná inspiraci ECOO u OnePlus One, což mi potvrdil i samotný zájem Carla Peie, jakmile ho zahlédl na konferenci při příležitosti uvedení OnePlus na český trh. Samotné rozměry zařízení dosahují 156,7 x 77,5 x 9,3 mm. Nad displejem najdeme tradičně sluchátko, které by mohlo mít protáhlejší výstup. Často mě nutilo hledat tu správnou polohu u ucha, abych dosáhl dobré slyšitelnosti hovoru volajícího. Nalevo od sluchátka najedeme notifikační diodu (pouze červená) a na druhé straně jsou pod sklem skryté senzory a také přední kamerka. Ochranné sklo v tomto případě nepochází od Gorilla Glass, ale jedná se o jakési noname tvrzené sklo. Dá se však říci, že odolnost nepostrádá, vyzkoušeno naší celní správou (pravděpodobně) a ačkoli malé stopy na něm zůstaly, tak samotným okem to patrné není. Displej nemá oleofobní ochranou vrstvu, to způsobuje dosti rychlé a viditelné umaštění displeje. I údržba je v tomto případě horší, srovnám-li to například se svým iPadem nebo s telefony osazenými CGG.

DSC04221

Ecoo Aurora _notifikace

Na spodní hraně nalezneme dva výstupy pro reproduktor, nejedná se však o žádné stereo, ač by to na první pohled svádělo. Po zapnutí hudby zjistíte, že zvuk jde především z pravého výstupu a levý se zdá být jen pro okrasu. U pravého rohu najdeme vstup mikrofonu, pozor, abyste si ho nezakrývali malíčkem při hovoru, jako se občas stávalo mně. Na první pohled se zdá, že telefon disponuje kovovým rámečkem, ale zdání klame a až po detailním prozkoumání zjistíte, že se jedná o velmi zdařilou imitaci kovu, jde však o plast. Usvědčujícím detailem můžou být rohy, kde je vidět, že se jedná o výlisek (viz obr.).

Ecoo Aurora _plast

Ovládací tlačítka na boku taktéž imitují hliníkové zpracování, avšak jde opět o plast. Navíc tlačítka působí trochu odfláknutým dojmem. Umístění v rámečku je dost na volno, což v praxi znamená, že na dotyk se viklají více než by bylo nezbytné a i po zatřesení s telefonem se ozvou lehkým chrastěním. Odezva samotných tlačítek nepatří zrovna k těm nejpřesnějším. Především při namáčknutí power tlačítka bych očekával rychlejší odezvu. Díky tomu se mi občas stávalo, že jsem tlačítko namáčkl dvakrát a naopak od mnou očekávané obrazovky k odemknutí se telefon opět uspal. Také mi moc nevyhovovala pozice ovladačů, kdy power tlačítko najdeme nad kolébkou volume, což může dělat problém lidem s kratšími prsty. Na horní hraně dále najdeme vstup pro sluchátka v podobě 3,5 jacku a i netradičně umístěný konektor microUSB, u kterého mi chybí podobné zpracování jako u jacku, díky čemuž při nepřesném pokusu zasunout kabel do konektoru docházelo k odchlípnutí zadního krytu. Levá strana telefonu je komplet čistá, nepočítáme-li přerušení rámečku linkami.

Ecoo Aurora _tlacitka

Záda telefonu výrobce zhotovil z plastového výlisku s šupinovým vzorem, který dává telefonu punc netradičního vzezření. Na něm najdeme logo společnosti ECOO a dále certifikační značky i s evropskými CE a FCC. Celkově však na mne zadní kryt působí velmi lacině a místo toho, aby telefonu dodal na atraktivitě, která na vás působí z promo obrázků, tak ho lehce sráží do nižší třídy. Na druhou stranu musím říci, že díky textuře na krytu a zaoblení ke stranám máte pocit jistého úchopu a nemusíte se obávat, že by vám telefon vyklouzl z ruky. Kryt drží na telefonu velmi dobře a pokud se nebudete pokoušet celý telefon silově ohýbat, nebude ani nikde nic vrzat. Z krytu vystupuje čočka fotoaparátu, v našem případě znehodnocená, a pod ní najdeme duální LED blesk, v tomto případě bez duálního tónování.

Ecoo Aurora _zadní kryt

V ruce telefon působí naopak spíše vyšší kvalitativní třídou, a to i díky své váze 160 g, kdy máte pocit, že držíte solidní kus železa, který se nikde neprohýbá a zbytečně nevrže. Vše umocňuje velmi dobré slícování. Torzní tuhost patří k tomu lepšímu a až při působení větší síly se začne ozývat zadní kryt s pseudokovovým rámečkem v podobě lehkého povrzávání. Na telefonu najdeme i několik netradičních prvků, které mu přidávají na pocitu prémiového výrobku. Jedním z nich je již výše zmíněný dvojí výstup reproduktorů s kovovými mřížkami, hned vedle je netradičně zpracován vstup mikrofonu a na opačné hraně jacku a nebo imitace rozdělení „naoko“ kovového rámečku. I samotná optika hlavního fotoaparátu patří k tomu netradičnímu, tedy co se týče zpracování kovového prstence okolo sklíčka, vyvedeného ve fialovému eloxu.

Po odejmutí zadního krytu na nás vykoukne baterie s kapacitou 3000 mAh, u které by se dalo usuzovat, že bude dostačující. Opak byl pravdou. Protože telefon disponuje DualSIM režimem, tak by si telefon zasloužil ještě o několik mAh přihodit. Nad baterií najdeme sloty pro všechny karty na jednom místě. V horní části se nachází slot pro paměťovou microSD kartu a vedle pro microSIM. Pod tím vším najdeme ještě jeden šuplík pro druhou, v dnešní době již dost netradiční, klasickou SIM kartu. Nad sloty najdeme blesk a fotoaparát s 13 megapixelovým snímačem, interpolovaným na 16 mega. Po levé straně microUSB konektor a v obou rozích antény (wi-fi a bluetooth). V dolní části pod baterií logo 3D soundu a opět nálepku v podobě antény, v tomto případě GSM. Ostatní součásti jsou pro nás uživatele zakryté šedobéžovým plastem.

Ecoo Aurora _sloty

 

Displej

Displej, jak již bylo výše zmíněno má 5,5 palce, je krytý sklíčkem se zaoblením na krajích, dle současného trendu s označením jako 2,5D. Displej disponuje technologií IPS, což zaručuje dobré pozorovací úhly. Rozlišení displeje dosahuje FullHD, tedy 1920 x 1080p, což v rastru znamená dobrých 400 PPI a zabírá zhruba 78% z celkové přední plochy telefonu. Displej je dále vybaven technologií MiraVision(tm), který je vyvinut společností MediaTek. MiraVision má za cíl vylepšení celkového obrazu zvýrazněním detailů a živějšího, sytějšího přednesu barev. Pozorovací úhly patří k tomu lepšímu a čitelnost displeje při slunečním svitu vykazovala až překvapivě dobré výsledky.

Po prvním spuštění na mne displej působil trochu mdle a bez živosti barev, což také umocňovalo nedávné používání Xiaomi RedMi 2, které naopak barevným projevem překypovalo. Ano, musím říci, že barevný projev není takový, jako u Xiaomi, ale také musím podotknout, že za vším stojí i zvolené přednastavené ikony a tapety, nastavené společnosti ECOO, které patří dle mého názoru k méně podařeným a asi mimo dvou bych si nevybral. To se však dá napravit instalací svých tapet, a to třeba i s živějšími barvami, přesto celkový přednes displeje patří spíše k tomu neutrálnímu, což není na škodu. Podsvícení displeje na mne působilo až předimenzovaně, to se projevilo především používáním ve tmě, kdy i po snížení intenzity na minimum, bylo osvícení velmi ostré a dělalo mi problém udržet oči na displeji. Na druhou stranu tato intenzita zajistí velmi dobrou čitelnost venku, což se také potvrdilo. Reakce displeje na podněty patří k tomu svižnějšímu a přesnějšímu, co jsem kdy v ruce měl, ale to by měl být již standard.

 

Rámečky dle specifikací dosahují 2,5 mm, což patří při současném trendu již k průměrným hodnotám, ale je to chvályhodné. Odolnost proti poškrábání je dobrá, ne však všemocná. Podotýkám, sklo není od Gorilla Glass. Ačkoli se někdo již na skle podepsal, tak i po dobu mého používání přibylo několik dalších mikro škrábanců.

 

HW, OS, výkon

Telefon je osazen jednou z novinek od Mediateku, MT6752. Tento čip se stává v současné době hitem v tzv. mid-range a objevuje se snad v každém druhém čínském telefonu střední třídy, pravděpodobně i díky svému poměru ceny vůči výkonu. O procesoru by se dalo říci, že se jedná o odpověď Mediateku na Snapdragon 615, přesto svými výkony zatápí i ještě nedávno referenčnímu čipu Snapdragonu 800 od Qualcommu. Ten byl brán donedávna ještě za etalon v segmentu TOP přístrojů. MT6752 procesor s 64-bitovou architekturou a dispozicí osmi jádry ARM® Cortex®-A53, taktovaných na 1,7Ghz, doplněný grafikou GPU ARM Mali™-T760 s taktem 600 MHz a operační pamětí LPDDR3 o velikosti 2GB/3GB, demonstruje, jakou silou současný Mediatek disponuje ve střední třídě.

Samotné ECOO se na svých promo snímcích chlubí dosažením výkonu z AnTuTu benchmark na úrovni 41000+ bodů. Za sebe můžu říci, že se mi nedařilo na tuto hodnotu dosáhnout. Mé dosažené rozmezí se pohybovalo někde od 39000 do 40200 bodů. Až přišel jeden den a mé dcerce se povedl factory reset bez mé asistence, čímž telefon dokonale vyčistila, bohužel i s některými ještě nezálohovanými daty. Inu, když už se ji to takhle pěkně povedlo, tak mi to nedalo a znovu jsem se jal nainstalovat AnTuTu a hleďme, najednou hup a bylo tu 41197 bodů.

Benchmark Výsledek
Quadrant: 5126
Antutu X v5.1: 38413
Antutu v5.6.1: 41197
GeekBench Multicore: 1551
GeekBench Singlecore: 482
GFXBench Manhattan: 359
GFXBench Manhattan Offscreen: 356
GFXBench T-REX: 858
GFXBench T-REX Offscreen: 868
Vellamo Browser: 2480
Vellamo Multicore: 1566
Vellamo Metal: 1106
PCMark: 3558
3DMark Ice Storm Extreme: 3062

Ačkoli výkonu má telefon na rozdávání, nepovedlo se mi rozběhnout některé aplikace nebo tituly her (Dead Trigger 2, Real Racing 3 a na půl funkční navigační aplikace Waze…).

K tomu se přidaly i občasné pády systému nebo kompletní zamrznutí telefonu, což se projevovalo obdobně jako u rozbitého digitizéru (v tomto případě pomohlo pouze vytažení baterie nebo počkat si nějakou chvíli, kdy se telefon sám restartoval).

DSC04264

 

Telefon se poměrně zahříval, a to nejen v okolí hlavního fotoaparátu, ale také občas v oblasti čtečky otisků prstů. Zahřívání u fotoaparátu není až takovým překvapením, dá se očekávat, že v této oblasti se ukrývá procesor. V druhém případě, tedy u čtečky, si nejsem jist co může být příčinou, protože napájecí konektor baterie se nachází na opačné straně telefonu. Zahřívání je poměrně intenzivní, avšak ještě na snesitelné úrovni. Teplota se v těch nejvytíženějších chvílích vyšplhala až k 50°Celsia, především v případě natáčení videí, hraní her.

Telefon běží na Android 4.4.4 KitKat a společnost přislíbila brzký přechod na 5.0 Lollipop. Tak jen doufejme, že nezůstane pouze u příslibu. Na trh se totiž již připravuje další verze s 3GB RAM a ta by již měla disponovat „pětkovým“ Androidem. S tímto příchodem inovované Aurory by se dala očekávat aktualizace i pro tuto verzi telefonu. Zatím si tedy musíme vystačit s KitKatem. Operační systém je oproštěn veškerých nadstaveb, což už nebývá zvykem u čínských producentů. Jedinou odlišností od čistého Androidu pozoruji v instalovaných ikonách, které mají odlišnou tématiku.

Telefon disponuje čtečkou otisků prstů, která se papírově chlubí rychlostí identifikace do 0,1s a jde-li o rozpoznáním otisku prstu dokonce 96% úspěšností. Mechanika čtečky spočívá v tzv. „swipe“, tedy přejetím bříška prstu po čtečce. Doposud mě zatím žádný skener prstů nepřesvědčil, až na pár výjimek. Jedna z nich se nachází například v nedávno zde recenzovaném Huawei Mate7, ten totiž funguje na principu přiložení bříška prstu. Již po shlédnutí skeneru, umístěného v home tlačítku, na mne trochu dýchla skepse. Kolik jsem již viděl takto konstrukčně řešených čteček a tím teď nemyslím umístění v home tlačítku. Realita od výše uvedených čísel se bohužel pohybovala někde na půli cesty. Rychlost identifikace byla na solidní úrovni, pokud se povedl bod A, tedy správně přejet prstem přes čtečku.  Bohužel, v tomto úkonu spočíval kámen úrazu. Čtečka si vyžaduje opravdu přesnou polohu prstu. Pokud máte čas a klid, vše se ve většině případů povede na poprvé. Avšak jakmile se dostanete do stresu, pospícháte nebo jste rušen okolními vjemy, ve většině těchto případů se vám to nepovede ani na třetí pokus a už vůbec nezmiňuji manipulaci v automobilu. Nakonec vás systém přesměruje na PIN (tedy záleží na tom, jakou máte nastavenu alternativní identifikaci) k odemknutí telefonu. Má trpělivost skončila asi po třech dnech. Díky nechci. Ale abych jen nehanil, apka umí ke každému prstu přiřadit možnost rychlé volby. V praxi to znamená, že máte deset možností k rychlé volbě přímo z uzamknutého telefonu na vámi navolenou funkci telefonu.

Aurora má také v sobě zabudován soft, který vám umožní otevírat některé aplikace pomocí gest přímo z uspaného telefonu, zde jsou:

Gesto Odezva
double tap to wake dvojklik pro probuzení
tah z horní hrany displeje fotoaparát
tah z dolní hrany displeje odemkne obrazovku
písmeno „C“ telefon
písmeno „e“ prohlížeč
písmeno „O“ otevře obrazovku na otevřené aplikaci
písmeno „S“ otevře klienta pro zasílání SMS, MMS
písmeno „V“ otevře video galerii
písmeno „Z“ baterka
písmeno „M“ spustí přehrávač hudby

Tady naopak Ecoo musím pochválit, gesta fungují spolehlivě a poměrně s dobrou odezvou. Jen pozor, nesmíte mít současně spouštěnou výše uvedenou čtečku prstů. V tu chvíli se aplikace duplikují a zvítězí přiřazená volba k danému prstu u čtečky otisků a až po ukončení dané úlohy se spustí akce vámi zadaného gesta. Pro představu – na ukazováčku mám nastavenou rychlou volbu otevření volání a na uspaném displeji jsem gestem „Z“ dal povel ke spuštění baterky. Nejprve vás čtečka donutí použít otisk prstu, v tomto případě ukazováčku. Otevře se telefon, baterka se nezapne, jakmile však vyskočím z telefonu, otevře se aplikace baterka a rozsvítí se.

 Baterie a výdrž

Ecoo Aurora _baterie

Baterie s kapacitou 3000 mAh se papírově tváří jako dostačující. V praxi vydrží při středním zatížení a při dobré vůli tak půl dne, ale spíše méně. Nejvíce se na tom podílí ta skutečnost, že se jedná o DualSIM a samozřejmě i velikost a svítivost displeje. Na druhou stranu si myslím, že chybí ještě odladění celého systému, což by mohlo dopomoci k lepším výsledkům po některém z dalších updatů. Nebylo nic neobvyklého, kdy již po čtyřech hodinách byla mým velkým kamarádem nabíječka.

Připravil jsem si i několik zatěžkávacích zkoušek pro Auroru. První měla přijít na řadu hra Dead Trigger 2. Nejsem zrovna velkým fandou hraní her, a to z jednoho prostého důvodu, je to žrout času. A tak mám své jistoty pro testy na telefonech. Jaké bylo moje překvapení, když se mi ani jednou tato hra nepovedla rozběhnout na Auroře. A tak jsem se jal zkusit výdrž dalším způsobem, v tomto případě pomocí navigace Waze se zapnutou polohou, bluetooth pro spojení s handsfree v autě a samozřejmě signálem k SIM kartám, z čehož jedna byla pouze v pohotovostním režimu GSM a druhá plně s podporou dat, v tomto případě 4G. Upřímně, vydržel jsem svižně ubíhající cestu z Prahy kousek za Plzeň, abych byl přesný něco málo přes hodinu. Cestou zpět mne telefon donutil nejdříve připojit se k auto nabíječce a když jsem zjistil, že ji nepodporuje, byl jsem donucen vypnout vše, co se dalo. V reálu se z mého chytrého telefonu stal na dobu nezbytně nutnou blb..ehm hloupý telefon s 15% na baterii. Každopádně v tomto režimu se povedlo vydržet nejen cestu zpět do Prahy, ale i malé odbočení v podobě výletu na hrad Točník, tedy v řeči čísel a statistik, něco přes 3 a půl hodiny.

Co více k baterii dodat? Pokud nebudete telefon moc zatěžovat internetem s Wi-fi  a 4G připojení, videem nebo hraním her, tak se vejdete s výdrží do celého dne. Pokud však chcete využít celý jeho potenciál, bude muset nosit nabíječku stále při sobě, a to nejen tu klasickou, v případě auto navigace i něco ekvivalentního do auta. V praxi to vypadalo asi následovně: když byla možnost telefon někde připojit ke zdroji šťávy, tak bylo hned učiněno. Další alternativou může být pořízení si power banky.

Na druhou stranu rychlost nabíjení v podobě originální nabíječky patří k tomu lepšímu. Většinou se povede telefon nabít do plna za 3 hodiny, a to i z 10% zbývající kapacity.

battery drain

Konektivita a GPS

Wifi a Bluetooth

Přístroj má Wi-Fi modul s podporou 802.11b/g/n. Nebyl sebemenší problém s nalogováním do sítě. Problém nastával, pokud v dané oblasti měl osaháno více Wi-Fi hotspotů. V tu chvíli měl tendenci se přepínat mezi těmito, pro něj známými sítěmi. Vše jde vyřešit v nastavení a případně některou z daných sítí zakázat.

Obdobně na tom bylo i připojení přes Bluetooth 4.0, co se týče spolehlivosti. Nezaznamenal jsem nic závažného, co by stálo za zmínku. Telefon se jednoduše spároval a s daným přístrojem fungoval bez problému, vyzkoušeno na handsfree u automobilu, spárování a přenosu dat mezi jednotlivými telefony.

GSM, 3G, 4G

Telefon je dualSIM stanby. To znamená, že můžete volat z obou karet, ale musíte mít zatrženou možnost „ vždy se zeptat“ . V jiném případě telefon používá kartu, kterou mu nadefinujete jako primární. Přijímání hovorů jde na obě karty. Ne však současně, tedy pokud máte aktivní hovor skrze jednu SIM, nelze přijmout hovor z druhé SIM. Vše platí také o ostatních základních službách.

Telefon podporuje přenos dat skrze standart 4G LTE a světe div se i s naší „osmistovkou“. A abych to upřesnil, oba sloty umí 4G. Telefon podporuje následující frekvence 4G LTE; FDD-LTE:band 1/3/7/20 (800/1800/2100/2600), chybí tedy pouze band 8 s 900MHz, které pro své služby používá na našem území pouze Vodafone. LTE podporuje standart Cat.4, což v praxi znamená rychlost stahování až 150 Mb/s.

Příjem signálu byl stabilní. Hovory nevypadávaly a ani jsem nezaznamenal jedinou výtku, že by mi snad nebylo rozumět, tedy pokud můj malíček nezakrýval mikrofon. Překvapila mne citlivost antény pro příjem mobilního signálu. Tam, kde ostatní se svými přístroji končili, já stále měl na Auroře plný signál. Nejvíce to bylo patrné při příjmu 4G/3G signálu.

 GPS

Mediatek v poslední době na této, pro něj poněkud dosti diskutabilní položce, hodně zapracoval. A tak i já jsem se těšil, že konečně poznám plně funkční GPS v podobě MediaTeku. Samotný typ zvoleného procesoru sliboval dobré a možná i skvělé výsledky, dle ohlasů kolegů z různých zahraničních mutací gizchiny. Ti již měli možnost se potkat s touto čipovou výbavou, například na Jiayu S3 nebo Meizu M1 Note. Jak mě však nemile překvapila mnohem horší fixace, třeba oproti nedávno testovanému RedMi 2, kde nebyl problém s fixací i dva metry od okna a přesnost skoro na metr. V tomto případě 2 metry od okna jste si zkrátka ani neškrtli. Signál se povedlo najít až přímo u okna 1, 2 a někdy i 3, 4 body, avšak k fixaci síla signálu nepostačila. Naštěstí navigaci většinou používáme venku, takže jakmile se za mnou zaklaply venkovní dveře, GPS byla již plně připravena k použití.

Takže jsme připojeni, ale teď ještě ta druhá část, a to jest přesnost. Občas se totiž stalo, že navigace ukazovala mou polohu v sousední ulici, bohužel tím ztvrdila fakt o její ne/přesnosti. Nebylo nic neobvyklého se seknout třeba i o deset a více metrů. Nejsem si jist, jestli problém se nachází na straně Mediateku nebo Ecoo s odladěností softwaru, případně nevhodným umístěním antény, která ztrácí na citlivosti. Víceméně to svádí k druhé možnosti, vycházeje z odezev na navigaci, například u Jiayu S3 u našich kolegů na gizchina.com, kde výsledky dopadly mnohem lépe.

Přesto, pokud šlo o navigaci samotnou, nestalo se mi, že by mne svedla z cest do řek či lesů a hájů. Takže i díky datové podpoře se dá na navigaci spolehnout. Ovšem podstatně horších výsledků se dočkáte při zpětném monitoringu vašeho pohybu na mapových podkladech.

HotKnot

HotKnot, u nás poměrně málo rozšířená technologie přenosu dat. Jedná se o jakousi levnější alternativu k pozvolně se rozšiřujícímu a známějšímu NFC. V principu se jedná o funkci, která má podobně jako NFC za cíl spárovat zařízení mezi sebou, nevýhodou může být fakt, že tato technologie neumí komunikovat s pasivními RFID tagy. Nejde tedy o žádnou alternativu k Bluetooth nebo Wi-fi. Její přenosová rychlost je pouze 7kb/s. Výhodou může být, že tento systém nepotřebuje další anténu, ale vystačí si pouze s displejem zařízení. Ten totiž také vytváří malé elektrostatické pole, dostačující k tomu, aby se zařízení disponující touto technologií dokázala spojit. Svým způsobem funkční, ekonomicky nenáročné a účelné, tak Mediatek odpovídá na NFC. Nevím však, jestli u nás v EU do budoucna progresivní technologie.

Screenshot_2015-03-26-17-59-30

HotKnot jsem neměl možnost vyzkoušet, protože nemám druhé zařízení, které by HotKnot také podporovalo.

Co mě však vadilo, bylo umístění ovladače této funkce, ikona v pravém rohu prohlížeče. Místo ideální, abyste při brouzdáním po internetu o ni každou chvíli zavadili prstem a ona se okamžitě přihlásila k životu.

Screenshot_2015-03-28-15-41-37

MicroUSB podporuje MTP, PTP, OTG, Store masage a samozřejmě nabíjení.

Screenshot_2015-03-26-18-06-32

Fotoaparát

Zde musím dopředu podotknout, že celá tato kapitola není úplně relevantní, díky již výše zmíněnému „upgradu“ kamery. Přesto si dovolím něco o tomto fotoaparátu napsat.

Hardwarově hlavní fotoaparát disponuje 13 megapixelovým snímačem, ten je dle mého názoru zbytečně interpolován na 16 mega (zde určitě zahrála velkou roli marketingová strategie). Naštěstí, výrobce byl tak laskav a ponechal nám možnost se rozhodnout, jestli interpolovat nebo zvolit skutečnou hodnotu snímače. Je však zajímavé, že nezůstalo pouze u těchto možností. Na výběr zde máme ještě z dalších možností: 12 – 8 – 5 – 3 – 2 – 1,3 a 1 v režimu Standard (4:3) nebo 16 – 13 – 12 – 9,5 – 6 – 4 – 1 v režimu Celá obrazovka.

Když už jsme u toho nastavení, tak si ho pojďme probrat podrobněji.

Fotoaparát poskytuje možnost uložení polohy vzniknuvšího snímku. V nabídce Krása tváře můžete nastavit možnost sledování více obličejů a dále také rozpoznávání tváře, zachycení úsměvu a případně i hlasu, a to by stačilo. EVF jde nastavit o +/-3 stupně. Dále je možno vybírat z mnoha scénických režimů:

K tomu si můžete vybrat z několika možností vyvážení bílé, kterou určitě oceníte při focení s bleskem, za slunečného svitu nebo třeba žárovkového světla apod.

Kontinuální snímání nabízí buď 40 snímků nebo dokonce až 99 snímků v řadě.

Z dalšího nastavení vybírám možnost snímání s několika různými filtry 18.

Můžete snímat klasicky, panaromaticky, filmový pás nebo v režimu živá fotografie.

Musím se přiznat, že přenastavení mi dělalo občas dost problémy. Většinou se mi povedlo navolit úplně jiné vlastnosti než jsem měl v úmyslu. Celkově působilo ovládací prostředí fotoaparátu nedotaženě, složitě a stroze. O intuitivním ovládání nemůže být řeč.

Kamera disponuje funkcí časosběru, což není špatné až na to, že nejdelší možný úsek mezi jednotlivými snímky jde nastavit na 10 sekund. Takže moc nepočítejte s celodenním sběrem dat.

Jak v případě fotoaparátu, tak i videa je možné zapnout jakousi elektronickou stabilizaci obrazu. V prvním případě se jedná o nabídku Proti otřesům a v druhém EIS.

Kvalita fotografií se zdá být docela dobrá, pokud přejí i světelné podmínky. Úměrně s poklesem světla uvadá taktéž kvalita fotek. Hodně mě překvapilo množství šumu, který se již objevuje i za dobrých světelných podmínek. Příčinou může být zvolený čip nebo také automatika, která díky naší „upravené optice“  vyhodnocuje špatně světelnou situaci a zvyšuje tím ISO.

Velmi dobré světelné podmínky, přesto hodně šumu

 

Fotoaparát disponuje pouze digitálním zoomem, což se samozřejmě při použití projeví i na výsledném snímku, kde se detaily slévají

Bohužel opakuji, naše hodnocení fotoaparátu nemůže být bráno jako berná mince. Ze snímků a videí je patrné poškození optiky, které se projevuje různými odlesky a lomem světla, což způsobí nestandardní záznamy a nepřirozené rozostření v určitých částech snímků/videí nebo jejich zamlžení.

Panoramatický režim, ze kterého je patrné, jak se projevila zničená optika na výsledcích:

IMG_20150304_114158 IMG_20150304_114018

Příklad, co dělá zničená optika v protisvětle:

IMG_20150304_120319

Videa dávám pouze pro ilustraci. Zničená optika se opět podepsala na celkové kresbě. Patrné jsou především různé odlesky, neostrost a barevný šum, vznikající především za slunečného počasí.  Po zvukové stránce především v klidném prostředí nemám až tak co vytýkat, vezmeme-li v potaz cenovou třídu telefonu. V rušnějším prostředí měl zaznamenaný zvuk tendenci sklouznout do jakési slité koule, ze které bylo těžké definovat detaily.

 

 Zvuk

Ačkoli se Ecoo chlubí několika zvukovými vychytávkami, tak celkový dojem na mne působí dost rozpačitě. Začneme-li sluchátkovým výstupem, tak první, na co narazíme, je jakási ochrana sluchu, za což chválím, že o nás takto někdo pěkně pečuje, ale možná by bylo lépe, kdyby se staral sám o sebe. Nemohu si pomoci, ale je to zatím nejslabší signál na sluchátkovém výstupu, který jsem měl možnost poznat. Na druhou stranu musím říci, že to není až tak záležitost telefonu, jako spíše nastavení/omezení Androidu/ECOO. Bohužel se mi nepovedlo žádnou aplikací tento neduh odstranit (o Root-u telefonu se teď nebavíme). Takže i při svém tréninkovém běhání, namísto abych si užíval svou oblíbenou hudbu do kroku, bylo více slyšet mé oddechy a nášlapy běžeckých bot. Možná bych Googlu doporučil pro příště, při této útlocitné starostlivosti vůči našemu zdraví, úplně ztlumit výstup, pak by možná dosáhl hodnosti papežštější než papež.

Výstupy reproduktoru zpracovalo Ecoo na oko až „technicistně“, obzvláště zaujmou kovové mřížky. Zvukově však spíše zklamou, a to po postupném zapnutí všech možných „zlepšovátek“ zvuku, kterými výrobce nešetřil. Telefon se na první pohled zdá být jako stereo, realita je bohužel někde jinde. Zdá se, že v dolní části telefonu výrobce umístil pouze jeden reproduktor, a to tak nešťastně, že zvuk vychází především z jednoho výstupu. Zjistíte to tak, že postupně zacpete prstem nejprve jeden a poté druhý výstup. Další nevýhoda tohoto řešení spočívá v tom, že pokud hrajete hry nebo sledujete videa na šířku telefonu, hrozí, že při úchopu tyto výstupu zakryjete a tím i zhoršíte zvuk.

Zvuk sám o sobě stojí za starou bačkoru a ani ty různá udělátka od Ecoo tomu nepomůžou. Pro poslech byly použity sluchátka Shure e3c, Koss Porta Pro a své Sennheisery jsem se ani už neodvážil připojit. Jak bych jedním slovem charakterizoval zvukový přednes ve sluchátkách?  ZAHUHLANOST. Absolutně bez detailů, výšky nebyly patrné snad ani na špuntech od Applu. Celé se to slévalo někde na nižších středech. Někdo se zde očividně snažil vše nabasovat, jak tomu současný trend velí, ale v konečném důsledku to zní, jako byste poslouchali v koupelně potopeni ve vaně a hudbu měli puštěnou v obýváku z řádného sterea.

 

Závěr

Telefon míří jednoznačně do střední třídy. Díky použitému procesoru, který se pomalu stává hitem v této cenové třídě je na druhou stranu z čeho vybírat. Jen mám pocit, že většina telefonů se podobá jako vejce vejci, bavíme se hlavně o specifikacích. Ecoo Aurora zůstala někde na půl cesty a má ještě co dohánět. Ano, je o něco levnější než podobně vybavené Meizu M1 Note, které se dá považovat za etalon v této třídě, ale to jej neomlouvá. Na to si trh nehraje a hlavně okolo čeká x dalších podobných výrobců, kteří se snaží z tohoto pomyslného koláče něco uzmout (Jiayu S3, Elephone, iOcean Rock, Mlais M52 a další). Ecoo má ještě co zlepšovat, jak po stránce kvality, tak i softwaru a celkové odladěnosti systému. Na druhou stranu Aurora překvapila svým na jednu stranu decentním designem s několika zajímavými prvky.

IMG_5491

Velmi dobře hodnotím displej a citlivost příjmu mobilního signálu. Jako plus v dnešní konkurenci vidím podporu většiny LTE pásem, používaných na našem území, naopak velmi tristně pro mě skončilo hodnocení hudebního výstupu. GPS taktéž nepatří k tomu nejpřesnějšímu, ačkoli víme, že z této výbavy někteří producenti dokážou vytřískat mnohem více.

Nyní se již chystá k prodeji verze telefonu s 3 GB RAM, a to za stejné peníze, což je pravděpodobná reakce Ecoo na čím dál větší konkurenci v tomto segmentu trhu.

Plusy a mínusy

+

Dobrý displej a jeho čitelnost i při slunných dnech

Reakce digitizéru, svižnost, citlivost

Podpora většiny evropských pásem LTE, vyjma 900MHz

Kvalitní příjem signálu GSM, 3G, 4G

Solidní výkon

Celkový design a konstrukce, i když s menšími výhradami

 

Stabilita systému, nedoladěný systém, nečekané restarty, záseky systému

Zvukový výstup

Ne úplně nejpřesnější GPS

Výdrž baterie

Chybí NFC

 

ecoo-aurora  specifikace  
Model ECOO – AURORA – E04
Rozměry 156.7×77.5×9.3
Váha 160g
CPU MTK6752 1,7GHz octa-core
GPU ARM MALI-T760
RAM 2GB
Úložný prostor 16GB
Podpora microSD (T-Flash) až do 32GB
Displej 5.5inch IPS,1920x1080pixels, PPI 400
Baterie 3000mAh
OS Android OS, 4.4
Kamera Zadní – 16MP, přední – 8.0MP obě interpolované
SIM karty Dual SIM (microSIM a normalSIM)
Wi-Fi 802.11b/g/n wireless
USB 2.0 MicroUSB
Bluetooth 4.0
Navigace GPS, A-GPS
Konektivita Wi-Fi:802.11b/g/n
FDD-LTE: band 1/3/7/20 (800/1800/2100/2600)
WCDMA: 900/2100
GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900
Senzory Senzor osvětlení
Proximity/přiblížení senzor
Gravitační senzor
Další FM rádio
Barva dark blue / bílá

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.