MediaTek, jak se zdá, se chopil příležitosti a v poslední době zatápí takovým ikonám, jakými jsou Qualcomm nebo Samsung, jakožto producentům procesorů. Není to tak dávno, kdy procesory MediaTek byly považovány za ekvivalent Trabanta, když si pro představu pomůžeme z branže automobilového průmyslu. Tedy abychom to upřesnili, většinou se dalo spoléhat na to, že pokud se v telefonu nacházel procesor od této společnosti, zavánělo to nějakým průšvihem.

Doba však nezadržitelně postupuje dál a z nenápadného Mediateku se, pomalu ale jistě, stává velký hráč, který nejen že očkem pokukuje po trůnu, patřící v současné době Qualcommu, ale spřádá taktiku, jak Qualcomm sesadit z trůnu a tím se ho zmocnit.

Helio _1

Po velkých patáliích Qualcommu z počátku roku (problémy se Snapdragonem 810, pokuta v Číně) vycítil velkou příležitost Mediatek a hned se ji snaží chopit. Své možnosti již ukázal v zatím jeho hlavní zbrani MT6595, který můžeme najít například i zde, ve velmi dobře hodnoceném telefonu Meizu MX4, ale také čipu určeném pro střední třídu MT6752, který výkonnostně již překovává svého přímého konkurenta od Qualcommu, Snapdragon 615. Teď však vytahuje další trumf v podobě nově představené obchodní značky Helio, pod kterou se budou vyrábět procesory především pro telefony, mířící do nejvyšších pater.

Helio _2

Mediatek v pátek 27.3. v Pekingu představil řadu Helio, a to hned ve dvou variantách. Řada Helio X, která by měla zamířit do High-End zařízení, tedy těch úplně TOP a řadu Helio P, což by měli být procesory, určené do středních High-End přístrojů.

Prvním SoC, vyprodukovaným a honosícím se tímto označením, by se měl stát velmi očekávaný procesor MT6795, tedy čip s 64-bitovou architekturou a osmi jádry ARM Cortex A53 s taktovací frekvencí 2,2 GHz. Zdá se, že bude uveden pod označením Helio X10. Svým výkonem by měl tedy zamířit ke konkurenčním Snapdragon 810 a Exynos 5433, tedy mezi současné top procesory dostupné na trhu.

Helio _3

Mediatek však již přemýšlí dál a chystá další procesor, který bude složen z osmi jader ARM Cortex A72. Bude velmi zajímavé sledovat vývoj této společnosti a i to, kdy se dotáhne na leadery v této branži, čímž zatím zůstávají Qualcomm a Samsung.

Bohužel, nemáme zatím detailnější zprávy o těchto procesorech, ačkoli podle snímků byla prezentována předpokládaná výkonnost těchto procesorů dle benchmarků. Jakmile se nám však dostane více informací do rukou, rádi se s vámi o ně podělíme.

[zdroj]

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.