Minix přišel před časem s auktualizací svého modelu a vrhnul na trh Minix NEO X8-H Plus. Tento povedený Androidí Media Hub jest univerzální chytrou krabičkou k vaší televizi, na které můžete spouštět běžné aplikace z Google Play, volat přes Skype, hrát hry, ale především jeho síla je v předinstalovaném XBMC Media Centru. No a dnes se na něj, díky Coolicoolu, který nám tento kousek zaslal k recenzi, můžeme podívat blíže.

Balení

Obsahem designově povedené, především černé krabičky, je vše, co potřebujete k bezproblémovému startu. Samotný Minix NEO X8-H Plus, IR dálkové ovládání, WiFi anténa, HDMI kabel, Micro USB kabel, OTG kabel, napájecí adaptér a papírky s textem. Nic víc, nic míň, ale stačí. Stačí tedy vzít jednotlivé kousky, roztrhat igelity, ve kterých jsou kablíky uzavřeny a jde se zapojovat. Celý proces vám nezabere déle než 10 minut a po tomto čase se již můžete věnovat ladění boxíku na připojené TV. WiFi anténa je šroubovací, tedy, pokud jste blízko routeru nebo plánujete provoz po káblu, můžete ji ze sestavování vynechat a umístit tak boxík do opravdu malého prostoru.

Infračervené dálkové ovládání potřebuje dvě AAA baterie (které ovšem nejsou součástí balení). Jedná se o velmi minimalisticky pojatý ovladač, který však základní úkony plní, pro ty, kterým to bude málo, doporučím podívat se na jiné dostupné a pro hraní samozřejmě nesmíme zapomenout doplnit sadu ovladačů o bezdrátový Gamepad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Design a zpracování

Minix krabička je pokryta matným černým filtrem (na kterém však bohužel jsou hodně viditelné stopy po prstech například) a je vyrobena z pevného plastu, který na mě udělal dojem opravdu solidního zpracování. Na horní straně krabičky je povedené logo Minix.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Přední bok Minixu ukrývá tlačítko power, vstupy pro sluchátka, mikrofon, USB, slot pro paměťové karty a OTG port. Když jej pootočíme doprava, posuneme se ke zdířce pro Recovery, HDMI port, SPDIF pro optické audio, což budou kvitovat majitelé zesilovačů, další dva USB porty, ethernetový port a zdířku pro napájecí kabel. Další pootočení doprava nám ukáže šroubovací vstup pro WiFi anténu a posledním pootočením se dostaneme na stranu, kde není nic. Pokud někoho zajímá i spodní strana, tak zde najdeme Androidího panáčka a pár písmenek.

Hardware, software a výkon

Tento nový model řady NEO je postaven na nejnovějším 4K čipsetu od Amlogic, Amlogic S812-H, kde najdeme čtyř jádrový ARM Cortex-A9r4 procesor, taktovaný na 2,0 GHz a grafiku Mali-450, schopnou přehrávání videa ve 4K Ultra High Definition (UHD). Zároveň zde najdeme propracovaný systém kontroly teploty a úsporný provoz, když si Neo vezme méně než 3 watty v idle režimu.

Mezi další specifikace této našlapané krabičky patří 2 GB DDR3 RAM, 16 GB EMMC interní paměti, HDMI 1.4b, gigabitový ethernet, dual-band Wi-Fi 802.11ac (zase další pozitivní věc) a Bluetooth 4.0.

Po prvotním zapnutí Minixu se dostanete do počátečního nastavení systému, které je velmi jednoduché a rychlé. Nic, co by někoho mohlo zmást, nedejbože jej uvést do záseku a nutnosti konzultace s přítelem na telefonu. Poté se již dostanete na výběr Launcheru, kde kromě klasického je přibalen Minix Metro Launcher, který je pro použití na televizi dle mého vhodnějším. Já jsem však, jelikož si myslím, že XBMC je zde hlavním hráčem na poli softwarové výbavy, nainstaloval XBMC Launcher.

Screenshot_2015-03-17-10-15-12

Minix NEO X8-H Plus jako OS používá Android 4.4.2 a kromě standardního nastavení systému je zde další aplikace pro nastavení, a to od Minixu, s názvem SettingsMbox. Tato aplikace zjednodušuje možnosti nastavení sítě, displeje, OTA aktualizací a pár dalších.

Box jako takový vám dorazí s některými předinstalovanými aplikacemi, jako je Skype, Gmail, Google Maps, AirDroid, Miracast a především s optimalizovaným XBMC od Minixu. Aktuálně nevyužitelný Netflix vynechávám. Jelikož je zde samozřejmě přítomen i Hliník, pardon, Play Store, nic vám nebrání si nainstalovat to, co pro ideální provoz Android TV Boxu potřebujete vy. Nenajdete zde žádný bloatware, a nic, co by brzdilo výkon.

Screenshot_2015-03-20-15-15-07

Co se týče softwarové výbavy, XBMC je to, oč v NEO X8-H Plus běží. Jen v rychlosti a z vlaku – XBMC = Open Source Media Centrum. XBMC jako takové není k dispozici prostřednictvím Google Play Store, ale existuje aplikace XBMC updater, která vám aktuální verzi stáhne sama. Minix Neo X8-Plus přichází již s předinstalovaným XBMC jménem Minix Edition, které je postaveno na verzi XBMC 13.1 (Gotham) a upraveno ve spolupráci s vývojáři XBMC. Jelikož se tato verze pyšní 4K Ultra High Definition XBMC přehrávačem, je doporučeno držet se této verze, ale já po zvážení pro a proti učinil opak. Nainstaloval jsem poslední stable verzi Kodi 14.2 Helix, na které pak činil veškerá nastavení. XBMC Minix Edition však v boxu zůstala, neznamená to, že byste museli původní odinstalovat. V XBMC Launcheru pak stačilo nastavit jen správnou verzi, která se vám bude spouštět.

Samotná konfigurace XBMC pak zabere nějaký čas a je vysoce individuální, takže bych své nastavení zde nerozebíral. Jelikož jsem si cvičně instaloval a odebíral různé verze, nastavení přejde rychle do ruky a s potřebnými připravenými a staženými doplňky je pak již otázkou chvilky. Po vyladění však na své televizi uvidíte opravdové centrum domácí zábavy. Co se týče více detailů ohledně XBMC, jeho možností a nastavení, v této recenzi na to není prostor, spíše je to na samostatný článek. Pokud by o něj byl zájem, napište do komentářů.

Výkonu na přehrávání kvalitních videí má také Neo dostatek. Vyzkoušel jsem ukázky videí ze samplemedia.linaro.org a samples.mplayerhq.hu a vše běželo jak má.

Screenshot_2015-03-20-14-44-58

Podíval jsem se také na výkon boxu z pohledu standardních benchmarkovacích aplikací a zde jsou výsledky:

Co se týče her, tak do doby, než mi odešel prastarý Gamepad, stihnul jsem otestovat Real Racing 3 v nejvyšším nastavení a žádný trhavý pohyb závodních vozů pozorován nebyl. Zřejmě jsem však Gamepad při té činnosti uvařil a starší syn, který se jej snažil oživit, mu navíc ulomil páčku. Nic naplat, podíval jsem na paypal účet, porovnal slevy a dnes se vydal na svou dlouhou pouť Tronsmart Mars G01, kterýžto za pár dolarů považuji za ideální doplněk k Minix Neo X8-H Plus a jímž svůj TV Box povýšíte i na herní konzoli.

Konektivita

Bluetooth fungoval bez jediného zaškobrtnutí, WiFi je tou oblastí, která bude zajímat největší množství čtenářů, ale zase je velmi indiviuální. Záleží v jakých podmínkách Minixe budete používat. Má konfigurace se sestávala z routeru TP-Link Archer C5, který je umístěn za překážkou v podobě dvou zdí od televize, kde bylo místečko pro Minixe. Připojení je od UPC s rychlostí 120 Mb/s. 5GHz síť ukazovala na Minixu 4 čárky, 2,4GHz čárky taktéž 4.

Přenosové rychlosti byly následující:

5GHz

Screenshot_2015-03-22-20-26-52

2,4GHz

Screenshot_2015-03-22-20-28-46

Pokud mi nějaký síťař vysvětlí v komentářích čím je způsoben tak razantní propad, budu rád, jelikož na mobilu mi 2,4GHz jede na stejném místě 10x rychleji. A neměl bych zapomenout na poslední věc v této kapitole, kterou jsem testoval a to videohovory – zde USB kamera posloužila na otestování Skype hovorů a i zde neměl Minix viditelné ani slyšitelné problémy.

Recenze Minix Neo X8-H Plus – Závěr

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V případě Minix X8-H Plus se jedná o povedený kus hardwaru, který vám ideálně poslouží jako vaše domácí mediální centrum. S dostatečným výkonem, softwarovou podporou a vámi vyladěným XBMC je přesně tím, co vám ve vašem obývaku chybělo. Já jsem z něj nadšen a je jasné, že tento nový kousek od Minixu zabere místo za televizí, dosud okupované levným tv boxem braným na zkoušku. Dokázal bych si sice v jeho případě představit i lehce nižší cenu, ale to neznamená, že se nejedná o ideálního společníka na volné večery, kdy nemáte co na práci. Pro děti na pohádky a hry, pro dospělé na filmy a seriály. A na závěr mi nezbývá nic jiného, než ještě jednou poděkovat Coolicoolu za zaslání testovacího kousku Minix X8-H Plus k recenzi (pokud by někoho zaujal, tak přidávám další link do EU skladu). A teď už musím končit, potřebuji shlédnout další díl jednoho nejmenovaného seriálu.

AKTUALIZACE: po řadě kladných reakcích na tento produkt, jsme pro vás zajistili slevový kupón CICMINIX, který vám poníží o 10 dolarů.