Zopo se nově vydalo jiným designovým směrem, změna je to vítaná, změnilo se však i něco jiného, než jen vzhled? To se dozvíme v dnešní recenzi Zopo ZP920. A jako vždy děkujeme českému zastoupení www.zopomobile.cz za zapůjčení přístroje!

Balení

Zopo mělo vždy povedenou kombinaci modro-černých balení, což je jich bohužel minulostí. Nově nastolený trend volí bílo-bílou vysouvací krabičku.
Což si ostatně můžete prohlédnout v nedávno publikovaném unboxing videu.

Balení je veskrze standardní a v mém případě s jedním krytem navíc. Kromě krytu, který je z mého pohledu až moc „peříčkovitý“, mě velmi zaujali nápisy na krabičce: Velký nápis „FLASH„, pod ním „Magic“ a na boku dokonce „Always Fresh„. To je kombinace, kterou bych čekal u 100% kouzelné akční figurky z tržnice kolem roku 1998. A „Always Fresh“ ve mě evokuje lednici se zeleninou. Je mi záhadou, co tím chtěl příslovečný básník říci.

Nicméně balení jako takové je poměrně povedené a vypadá na první pohled dobře.

Design a zpracování

První pohled slibuje solidní konstrukci díky hliníkovým bokům a tlačítkům a uvádí v možnost celohliníkové konstrukce, ostatně v této cenové relaci ne až tak neobvyklé. Bohužel, ZP920  je věrno plastu, avšak pevnost konstrukce na tom není špatně.

P50313-113314

Podíváme se na jednotlivé prvky, které Zopo charakterizují a tentokráte začněme od přední strany.
Přední stranu kryje Gorilla Glass 2 pod kterým svítí 5,2″ FullHD LTPS displej, nad displejem standardní osazení senzory přiblížení a okolního světla a 8 megapixelová kamerka. Dole pod displejem najdeme tři tlačítka standardních funkcí, zleva tedy Menu, Home a Zpět. Samotná tlačítka jsou vyvedena v červené barve, Home je červený kroužek a Zpět a Menu jsou pouze tečky. Prostřední kruhové tlačítko slouží také namísto notifikační diody, kterou Zopo ZP920 nemá. Neviděli jsme něco takové již někde jinde? Trocha vlastních nápadů by neuškodila.
Přesuňme se teď na boky, které jsou jak jsem již psal, hliníkové. Jsou solidně zpracovány, stejně jako tlačítka v nich osazená. Levá strana poskytuje azyl power tlačítku, pravá strana pak kolébce hlasitosti. Obě jsou dobře umístěna a mají dobrý a jistý stisk, také jejich prostorová odlišitelnost je na dobré úrovni.
Horní a spodní strany mají na starosti konektivitu v podobě Micro USB konektoru a primárního mikrofonu na spodní straně a 3,5mm a sekundárního mikrofonu na hraně horní.

P50313-113450

P50313-113457
A nyní k zadnímu krytu, ten jsem si nechal naposledy hned z několika důvodů a jedním z nich je kritika.Jeho zpracování by ještě ušlo, i když lehké otřepy na spodní straně jsem neviděl již nějaký ten pátek. Spíše povrchová úprava, která je lesklá a náchylná k poškrábání. Co mě však zarazilo nejvíce, je usazení mezi kovové boky, které není kdovíjak dobré a ještě k tomu je zadní kryt podél boků níže, než jsou kovové lišty. Vyvolávalo to ve mě divný pocit a negativní pocit špatného usazení krytu. Ještě si můžete všimnout bílé barvy na koncích zařízení, která nekoresponduje se vzorem na krytu.

P50313-113616
Další věc byly prosvity po všech stranách při zapnuté svítilně. Ano, efekt Star TrekTady je sice pěkný, ale pouze tehdy, když je prvoplánový. Tady rozhodně Zopo nepochválím.

P50315-142306

Displej

Důležitou komponentou se stal dotykový displej, v případě Zopo ZP920 se jedná o papírově zajímavý LTPS panel s nízkou spotřebou s FullHD rozlišením na úhlopříčce 5,2″.
Jenže ne všechno co třpytí se zlatem jest. Na první pohled nás uvítají syté barvy a vysoký jas, časem ovšem zjistíte, že červená není moc červená, ale oranžová, zelená je jakási zašedlá, černá by mohla být kontrastnější a k tomu se přidá velmi vysoký nejnižší jas.

P50313-113710
Z mého pohledu se nemůže rovnat panelům ve své cenové třídě, nicméně stále jde o povedený displej, který oko určitě potěší.
Co se týče pozorovacích úhlů, díky LTPS IPS panelu jsou vynikající a až při extrémním náklonu dochází k zesvětlení barev. Doteková plocha také překvapila svou citlivostí a přesností, v tomto ohledu se jedná o dobou práci.
Odlesky při venkovním používání byly celkem standardní a při nejvyšším jasu bylo na displeji vidět vše podstatné. Potěšila také aplikovaná folie z výroby.

Hardware

Srdcem Zopo ZP920 je nový 64-bitový MTK MT6752 s osmi jádry Cortex-A53 o taktu 1.7GHz, architektury ARMv7 a vyrobeným 28nm  litografií. Jeho výkon doplňuje výkoný grafický čip Mali-T760 MP2 taktovaný na 700MHz a 2Gb operační paměti RAM. Integrovaná paměť činí 16Gb s možností rozšíření o paměťovou kartu MicroSDHC do kapacity 64Gb. Nově také vidíme podporu LTE 800, 1800 a 2600MHz, pro český trh velmi příjemná zpráva, kterou nová řada procesorů MTK podporuje. Podpora GPS je samozřejmá, stejně jako Glonass.
Potěší možnost používání dvou SIM najednou, naopak nepotěší nepodpora NFC.
Zadní 13 megapixelový fotoaparát Sony IMX214 předesílá relativní kvalitu snímků, 8 megapixelový snímač vepředu (pravděpodobně interpolovaný). Také baterie o kapacitě 2300mAh není velké terno, na verdikt si počkáme do příslušné kapitoly.

Operační systém

Zopo víceméně nemění vzhled svých ROMek a ani u ZP920 žádná změna nenastala. Jedná se o téměř standardní Vanilla Android ve verzi 4.4.4. s jiným tématem ikon. Pár možností na které jsme u Zopo zvyklí v nastavení zůstalo, hlavně gesta na vypnutém displeji a možnost automatického vypínání a zapínání. Nově přibylo gesto DT2W (double tap to wake – dvojité poklepání pro probuzení) ovšem po zapnutí tohoto gesta se mi telefon v kapse neustále rozsvěcel.
Bohužel nastavení rychlých přepínačů v liště není přítomno, alespoň přeskupení by se hodilo.
Ovšem odladěnost ROM je jeví jako poměrně slušná. Píši poměrně, neboť jsem narazil na dvě chyby, jednu závažnou a jednu méně. Ta méně závažná se týkala hry Dead Trigger 2, kdy po úvodní animačce hra vždy spadla a druhá chyba se týkala kernelu a battery drainu. Něco vycuclo z baterie za noc 40% bez spuštěných aplikací a se zapnutou WiFi. Což se naštěstí stalo pouze jednou, ale opomenout to nemohu.
Jinak kromě těchto chyb, které doufejme že budou vyřešeny v dalším updatu, jede vše jak namazaný stroj, nic se neseká, na nic se nečeká, opravdu dobrá práce.

Výkon

Výkony nového MT6752 s Mali-T760 MP2 byly pro mne záhadou. Budou stejné jako můj MT6595 v Meizu MX4 nebo snad lepší? Odpověď je vcelku jednoduchá – jsou lepší. Veškeré hry které jsem zkoušel včetně graficky velmi náročných her jako jsou The Dark Knight Returns nebo DeusEx: The fall běžely naprosto perfektně bez FPS dropů odhadem na 50 snímků za sekundu a tak běželo dokonce i RealRacing 3 v nejvyšším nastavení s 22 auty na trati. Praktický herní výsledek je tedy špičkový. To samé platí jak jsem již psal i pro UI.
V řeči čísel benchmarků sice MT6752 neexceluje, což však o praktickém využití nic moc neříká. Více napoví screenshoty z nejrůznějších benchmarkovacích programů.

Baterie a výdrž

Jak jsme u Zopo celkem zvyklí, nedává do svých přístrojů příliš silné baterie a ZP920 není výjimkou. Jeho 2300mAh baterie není pro 5,2″ FullHD displej zrovna to pravé ořechové a energie ubývá velmi rychle, jelikož jas displeje je vysoký a výkon MT6752 není z nejnižších. Při běžném vytížení telefonu jsem se „dostal“ na 2 hodiny a 40 minut Screen On Time, což tedy není žádná sláva. Běžným vytížením je myšleno lehce zvýšená zátěž v podobě 25minut zkoušení GPS a asi 20 minut hraní plus samozřejmě standardní brouzdání po netu, IM klient, email, FB, několik sms a pár minut volání. Při silnějším zatížení se vydrželo Zopo pouze 1 hodinu a 40 minut Screen On Time. Inu slabá baterie je Achillovou patou ZP920.

Battery drain:

Screenshot_2015-03-16-06-56-59

Vysoká zátěž:

Screenshot_2015-03-20-21-49-05

Screenshot_2015-03-20-21-48-59

 

Konektivita a GPS

Protože MT6752 již podporuje LTE o frekvencích 800,1800 a 2600MHz je datová podpora slušná, chybí již jen 900MHz, kterou používá v našich končinách Vodafone a 2100MHz. Signál mobilního operátora O2 byl vcelku standardní, nekolísal a Zopo jej chytalo obstojně. Přepínání mezi protokoly probíhalo dobře, možná by mohlo být trochu rychlejší.
Wifi podporuje také 5Ghz pásmo a její příjem je poměrně slušný, signál nekolísá a je stabilní. To samé  jde tvrdit o Bluetooth, zastoupeným ve verzi 4.0, přenosy souborů byly bezproblémové, stejně jako příjem.
Díky podpoře amerického GPS a ruského Glonass je příjem satelitů na slušné úrovni, první fix na neznámém místě proběhl do půl minuty bez použití „berliček“ v podobě A-GPS a podobných.
Je ještě jeden aspekt u GPS navigace a tou je její přesnost. A tak je „chca nechca“ naprosto strašlivá, bez zapnuté asistence je přesnost hrozná a při vypnutí asistence je opravdu nepoužitelná. Více řeknou screenshoty. (A ne nejel jsem parníkem a standardní autobusy MHD nemají plovací vaky a lodní šroub).

Sranda GPS:

 

Fotoaparát

Čip Sony IMX214 se mnohokrát prokázal jako velmi schopný, vzpomeňme na OnePlus One nebo Xiaomi Mi4. Co jsme ale také zjistili je to, že kvalitní čip potřebuje neméně kvalitní optiku a software a algoritmy, které budou surová data zpracovávat. Kvalitní optiku s f2.2 bychom u ZP920 našli, s tím softwarem to bude trochu horší. Za dne se dají pořídit pěkné snímky s dobrou reprodukcí barev, poměrně slušným dynamickým rozsahem a ne tak špatnými detaily. Musím vyzdvihnout mód HDR, který si velmi dobře poradil se scénou a ta vypadá velmi přirozeně, nepřepálené barvy, šum i zrno se celkem drží na normální úrovni a celkově snímek vyzní velmi pěkně.
Jakmile ale přijde na focení za horších podmínek například v interiéru, je kvalita tatam. Když jsem zkoušel fotit na automat, snímky byly jako olejomalba, detaily se slévaly i při velmi rychlém pohledu na displeji, po prohlídce v PC byl výsledek ještě horší. Také znatelně stoupá míra zrnění, s čímž má Zopo problémy již delší dobu.
Na druhou stranu ale musím říci, že většina fotek nebyla co se kvality tak špatná, ale prostor pro zlepšení by se jistě našel.
Zadní přisvětlovací LED je překvapivě silná, má bílé světlo a s kombinací světelnosti objektivu f2.2 jsou snímky při jejím použití slušně prosvětlené po celé ploše.

Balík s nezpracovanými snímky jako obvykle na uloz.to

Co se videa týče, tak překvapilo po zvukové stránce, o když i předchozí Zopa na tom nebyly špatně. U videa s přijíždějícím metrem se sice zvuky trochu bijí mezi sebou, ale slyšet je vlastně vše. Co do kvality obrazu, uvítal bych více detailů,  slévají se dohromady. Naštěstí dalších větších vad se video vyvarovalo a není vidět překreslování a při kvalitě FullHD se framerate drží na stabilních 30FPS. Přeostřování probíhá manuálně tapnutím na displej, možnost automatického zaostřování bohužel chybí.

Video 1:

 

Video 2:

Interface aplikace fotoaparátu je veskrze standardní, který jsme viděli jež nesčetněkrát pouze s jednou výjimkou a jsou jsou živé náhledy všech filtrů. Jinak vše zůstalo při starém, veškeré nastavení ISO, vyvážení bílé, velikosti fotografií, expozice, samospouště atd zůstali na svém místě.

Zvuk

Na tuto kategorii jsem byl zvědavý, protože všechna Zopo, která jsem měl k recenzím, mě svým zvukem vpravdě nenadchla ba zklamala. Naštěstí ZP920 zachraňuje situaci a jeho projev do sluchátek bych zařadil k tomu lepšímu, co jsem slyšel. Snesl by srovnání dokonce i s výstupem z Kirin 925 od Huawei nebo LG G2.
Zkusil jsem nasadit své Audio-Technica WS55 a jal se testovat na mnou vybraných skladbách bez přikrášlení v podobě ekvalizéru nebo jiných „pomocníků“.  Pokud bych měl popsat zvuk, vyzdvihl bych čistotu projevu a vyrovnanost všech pásem, jedno nepřebíjí druhé. Basová linka je silná a zasahuje velmi hluboko, středy dají celkem vyniknout zpěvu a přenášejí zpěváka více do popředí a cinkající bicí ve výškách jsou možná trošku více zvýrazněné. Musím říci, že jsem si poslech opravdu užíval a zde padne jedna z mála pochval této recenze.

Screenshot_2015-03-13-06-56-45

Na druhou stranu zvuk z hlasitého repráčku na zádech není nic extra, při hovoru jsem zkusil mluvit na „hlasitý odposlech“ a z repráčku se ozývalo jen takové špitání. Přitom vyzvánění bylo slyšet docela hodně.
Sluchátko na volání má dobrý zvuk, mohlo by být také hlasitější, ale kvalita není špatná.

Recenze Zopo ZP920 – Závěr

Kdo se dostal recenzí až k závěru (a přečetl ji), jistě tuší, že se neponese v kdo ví jak světlých barvách. Zopo ZP920 má mnoho kompromisů a nedodělků a jen několik částí, ve kterých dokáže konkurovat. Nicméně pokud jste ochotni  snést výdrž baterie, která se rozhodně řadí na pomyslný chvost, plastový a nepříliš dobře vyrobený zadní kryt a nepoužitelnou GPS, máte k dispozici poměrně slušný displej, mnoho výkonu ve hrách a dobře odladěnou ROM.
Závěrečné slovo putuje www.zopomobile.cz, kterému děkujeme za zapůjčení Zopo ZP920 za účelem recenze.

 

Plus Mínus
Displej a přesnost digitizéru Displej ve své cenové třídě
Odladěnost ROM Přesnost GPS
Zvuk do sluchátek Plastová konstrukce
Podpora LTE Zadní kryt
 Výkon v UI a hrách Výdrž baterie!
Fotoaparát v některých situacích
Popisky na krabičce
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.