Kritéria, podle kterých si vybíráme telefony jsou určitě různá, ale mezi ta, která nás asi všechny nejvíc zajímají patří kapacita baterie a výdrž telefonu na jedno nabití. V tomto ohledu se jako velmi zajímavý kousek jeví Elephone P5000 se svou obří 5350 mAh baterií a výrobcem deklarovanou výdrží 4 dny na jedno nabití. Zda je tomu opravdu tak, se můžete dozvědět v této recenzi. Elephone P5000 k nám doputoval z Coolicool.com a my jim tímto děkujeme.

Balení

V této kapitole si dovolím jen krátce zrekapitulovat obsah balení a nabídnu vám krátké unboxing video. V krabici tedy najdete telefon, USB nabíjecí/synchronizační kabel, OTG kabel, náhradní ochrannou fólii, anglicky psaný manuál a nabíječku, která však nesplňuje EU standardy. Pokud chcete tedy plně využít funkci rychlého nabíjení, budete si muset pořídit redukci. Tyto a další informace najdete v unboxing videu.

Design a zpracování

Design Elephone P5000 se, dle mého názoru, docela povedl. Nejde tu, pravda, o nějakou výraznou invenci či snad prudkou originalitu, to však nic neubírá telefonu na určité eleganci. Zařízení působí na první pohled velmi solidním dojmem a zdařilým dílenským zpracováním. To po krátkém používání opravdu zjistíme. Nikde nic nevrže, neskřípe a vše lícuje tak, jak má. Díky masivní baterii je Elephone poněkud těžší, nicméně jeho váha dává pocit stability při úchopu. Rozměrově spadá Elephone P5000 do kategorie těch statnějších kousků, jeho míry 146 x 73,6 x 9,3 mm a hmotnost 206 gramů jsou toho jasným důkazem. Přestože je telefon celoplastový, nepůsobí laciným dojmem. Plast je pevný a stříbrný rámeček kolem celého těla budí dojem patinovaného kovu. Všechna ovládací tlačítka, včetně fyzického Home, jsou pevná a dobře ukotvená. Při stisknutí jsem musela vyvinout poněkud větší sílu, než jsem předpokládala, což však zaručuje, že se vám nepodaří některý z čudlíků zmáčknout mimoděk nebo omylem.

Přední panel Elephone P5000 z valné částí zabírá pěti palcový IPS displej s rozlišením 1920 x 1080 pixelů, což je 440 pixelů na palec. Nad displejem najdeme, v pořadí zleva doprava, přední 8 MPix kameru, notifikační diodu a reproduktor – sluchátko. V dolní části čelního panelu jsou dvě nepodsvícená kapacitní tlačítka a fyzické tlačítko Home, které zároveň slouží jako čtečka otisků prstů.

Pravá hrana zařízení je osazena dvěma ovládacími tlačítky pro zesílení/ztlumení zvuku a zapnutí/vypnutí telefonu. Levá hrana telefonu je prostá jakýchkoli ovládacích prvků. Na spodní hraně vidíme mikrofon a dva reproduktory. V horní hraně jsou zakomponovány jak 3,5 mm konektor pro sluchátka, tak micro USB port.

Na zadní straně najdeme nezbytné logo Elephone a nad ním vlevo hlavní, 16 MPix, fotoaparát a LED blesk, který za tmavých nocí poslouží také jako baterka.

Displej

Jak jsem již zmínila, IPS displej má úhlopříčku 5 palců s FullHD rozlišením, tedy přesně 1920 x 1080 pixelů a 440 ppi. Reprodukce barev je věrná, pozorovací úhly velmi dobré, zobrazení je dobře čitelné a podsvícení displeje rovnoměrné. Překvapila mě opravdu rychlá odezva při dotyku.

Hardware, OS a výkon

Srdcem Elephone P5000 je osmi jádrový procesor MediaTek MT6592, který je založen na „true octa-core“ Cortex A7 a je taktován na 1,7 GHz. Je propojen s grafikou ARM Mali-450MP4 s taktem 700MHz, která sice poskytuje „pouze“ OpenGL ES 2.0, ale nemá problémy s plynulostí a vykreslením 3D her. Procesor je vyroben 28Nm HPM technologií. Pracuje opravdu velmi dobře a já po celou dobu testování nepostřehla nějaké sekání, vytuhnutí nebo jiné problémy. Procesoru sekundují 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti, kterou lze rozšířit pomocí microSD až na 64 GB. Vnitřní paměť není, jako u některých MediaTek zařízení rozdělena, takže můžete naplno využít zhruba 13 GB.

Telefon běží na Android 4.4.2. Musím říct, že mě skutečně potěšilo, že vše šlape jako dobře promazaný stroj a pokud bych měla porovnat s mým DooGee DG800, který funguje na Android 4.4.4, tak jednoznačně palec hore pro Elephone. Vše běží hladce a plynule, žádné nenadálé výpadky nebo samovolné restarty. Taktéž při testování her jsem nezaznamenala větší potíže, jen jsem měla pocit, že se telefon mírně zahřívá. Krátký souhrn specifikací jsem jsem nechala prověřit aplikaci CPU-Z:

V této kapitole bych ještě chtěla zmínit pár vychytávek, kterými se Elephone P5000 pyšní. Telefon podporuje OTG a NFC, je vybaven funkcí rychlého nabíjení a může také, díky své velkokapacitní baterii, posloužit jako powerbank. Hlavní „fičurou“ asi bude fyzické tlačítko Home, kam je integrován také snímač otisků prstů. Tento jsem v rámci testování vyzkoušela, ale přestože skener fungoval bez problémů, tuto funkci jsem vypnula, protože mi připadalo poněkud otravné nechat si skenovat ukazovák při každém odemykání obrazovky. U tlačítka Home ještě chvíli zůstaneme. Lze jím také probudit telefon „ze spánku“, nemusíte tedy používat tlačítko Power. Přiznám se, že se mi nepodařilo zjistit, zda a jakým způsobem lze tuto funkci deaktivovat. Snad ještě zmíním, že telefon podporuje i gesta, takže pokud vám tato funkce vyhovuje, lze ji bez problémů nastavit.

Elephone P5000 jsem prověřila v těch nejznámější benchmark aplikacích a na výsledky se můžete podívat v přiložených screenshotech.

 

Baterie a výdrž

Baterie a výdrž telefonu je v tomto případě určitě největším tahákem Elephone P5000. Ale pojďme na to postupně. Li-Polymer baterie má kapacitu 5350 mAh a je nevyjímatelná. Pokud bychom chtěli kapacitu této baterie s něčím srovnávat, pak vězte, že i některé 7 palcové tablety mají baterii s nižší kapacitou a stejně tak většina populárních 5 palcových telefonů.

Výrobce deklaruje, že díky funkci rychlého nabíjení by baterie měla být nabitá z 0% na 70% za hodinu a telefon by měl vydržet na jedno nabití až 4 dny. Zní to opravdu skvěle, ale jaká je realita? Funkce rychlého nabíjení funguje naprosto spolehlivě, pokud si ovšem pořídíte redukci na nabíječku. Ta se tváří, že je standardizována pro EU. Opak je však pravdou, což jsem velice rychle zjistila, když jsem se ji pokoušela narvat do klasické české zásuvky. Takže u prvního nabíjení jsem musela vzít za vděk nabíječkou ze svého DooGee DG800 a z 0% na 100% jsem nabíjela 4,5 hodiny. U druhého nabíjení jsem už měla připravenu redukci, kterou pořídíte v každé lepší elektro prodejně a telefon se ze 17% na 94% nabil za 1 hodinu a 10 minut, což tedy odpovídá tomu, co výrobce tvrdí.

Co se výdrže baterie týče, opět mohu potvrdit slova výrobce. Telefon jsem se v první fázi testování snažila používat co nejvíc. Téměř celý den zapnutá Wi-Fi, stahování aplikací, asi půl hodiny her, běžné hovory a sms, sledování mailu a webu, plus testování v benchmark. Telefon vydržel na jedno nabití 3 a půl dne. Při mém, ne příliš náročném provozu, jsem se dostala i na 5 dnů na jedno nabití. Navíc si můžete zapnout režim pro sníženou spotřebu procesoru, který by měl zvýšit výdrž baterie.

Pro lepší ilustraci výdrže a výkonu baterie jsem testovala v PC Mark a výsledek můžete vidět na screenshotu níže.

Konektivita a GPS

Komunikační rozhraní je u Elephone P5000 standardní. Tedy bezdrátová Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, dva sloty pro SIM karty (standard, micro), GPS/A-GPS, microUSB port 2.0. Navíc tu však najdeme podporu NFC a OTG. Wi-Fi má velmi dobrý signál a je stabilní. Překvapilo mě, že stahování aplikací via Wi-Fi bylo bleskurychlé, což v porovnání s mým DooGee DG800 bylo 100:1 ve prospěch Elephone. K otestování Wi-Fi jsem použila aplikaci Analyzer Wi-Fi a při vzdálenosti cca 1 metru od routeru byl signál -46 dBm a ve vzdálenosti zhruba 6 metrů od routeru byl -55 dBm, přičemž nižší hodnota je lepší. Wi-Fi dokonce fungovala i na zahradě, tedy cca 20 metrů od routeru.

Telefon je DualSIM, jeden slot je na standardní SIM a druhý na microSIM, oba v režimu stand-by. Telefon nepodporuje 4G sítě a pracuje na GSM 850/900/1800/1900 a W-CDMA 900/1900/2100.

A teď se dostáváme k GPS, která, dle mého soudu, funguje spolehlivě a je výborná. První fix byl zhruba do 1 minuty, další následné lokalizace trvaly v řádu několika vteřin. GPS jsem prověřila v aplikaci EndoMondo a podle zaznamenané trasy, kterou důvěrně znám, mohu jen potvrdit téměř 100% přesnost. Detaily na screenshotech níže.

Fotoaparát

V kapitole fotoaparátů se zastavíme nejdřív u přední 8 MPix kamerky. Ta by mohla udělat radost všem notorickým selfíčkářům. Přestože já na všech selfie vypadám jako kříženec Strážce hrobky a Otíka z „Vesničko má středisková“ nemůžu z tohoto, pro mě velmi smutného faktu, vinit kameru. Takže myslím, že přední kamera je solidní a na selfie ujde a vytváří fotky v rozlišení 3264 x 2480 pixelů. Snímky jsou ostré a přednes barev poměrně věrný.

Hlavní (zadní) kamera je 16 MPix a fotí snímky v rozlišení 4608 x 3456 pixelů. Můžete samozřejmě natočit i video ve FullHD rozlišení s frekvencí 30 snímků za sekundu. Co se fotek týče, dá se říci, že jsem poměrně spokojená s jejich kvalitou. Ostrost je dobrá a za dobrých světelných podmínek je i poměrně věrný přednes barev. Za zhoršených světelných podmínek se mi zdá, že snímky táhnou do purpurova a šumí. Ale to je neduh snad všech „pidičipů“. Fotila jsem v plně automatickém režimu, ale v nastavení fotoaparátu najdeme, samozřejmě, spoustu dalších možností od zachycení tváře, vyvážení bílé, nastavení ISO, nastavení expozice až po HDR a Panorama. Pokud by se vám tohle všechno zdálo málo, není problém si stáhnout a nainstalovat nějakou tu foto appku. Jak dopadly zkušební snímky se můžete podívat níže.

Zvuk a multimédia

Elephone P5000 je vybaven dvěma reproduktory na dolní hraně přístroje. Ty, na první pohled, působí solidním dojmem a vy jste díky tomu připraveni na solidní zvuk. V tomto bodě musím, bohužel, smutně konstatovat, že opak je pravdou. Dokonce i já, která jsem obdařena absolutním hudebním hluchem, jsem velice rychle poznala, že zvuk je vskutku nic moc. Je plochý jako deska a mně osobně se zdál slabý. Lehce to lze rozeznat už při běžném vyzvánění telefonu. Hlasitost jsem vytáhla na maximum, zapnula veškeré funkce vylepšení zvuku a nakonec nastavila ten nejhlasitější venkovní režim a pořád měla pocit, že telefon vyzvání jakoby z velké dálky a jakoby byl zabalen do tlustého hadru. Když jsem vyrazila do víru maloměsta s telefonem v tašce, neslyšela jsem ho ani jednou a doma řešila několik nepřijatých hovorů. Totéž platí i pro poslech hudby z reproduktorů. Nicméně jako zvuková kulisa na nějaký velmi poklidný čajový dýchánek bez účasti audiofilů se určitě bude hodit.

Vzhledem k tomu, že součástí balení nebyla sluchátka, vyzkoušela jsem ta, která zrovna byla při ruce, klasické pecky. Snad ani nemusím dodávat, že zvukový přednes zněl naprosto přesně, jak by měl znít z klasických pecek. Takže, co se zvuku týče, opravdu žádné velké zázraky nečekejte.

Snad jen dodám, že můžete přehrávat tyto audio formáty: AAC, AAC+, eAAC+, MIDI, MP3, WMA WAV. A u videa můžete přehrávat tyto formáty (kodeky): 3GPP, AVI, DivX, H.236, H.264, MKV, MP4, WMV a Xvid.

Závěr

Pokud bych měla celkově ohodnotit Elephone P5000 a hodnotila subjektivně, tak musím říct, že se mi telefon líbí, jak po stránce designové, tak i svým výkonem, který předvedl v rámci 3 týdenního testování. Nezaznamenala jsem nějakou zásadní chybu, která by mě měla výrazně odradit od jeho koupě a docela dobře bych si tento kousek dokázala představit jako nástupce mého DooGee DG800. Především jsem spokojena s výdrží baterie a celkovou svižností telefonu, který funguje bez problémů. Musím však poznamenat, že od hlavní, 16 Mpix kamery, jsem očekávala poněkud víc. Fotí jen o fous lépe než můj DG800. Co však bylo pro mě zklamáním, byly reproduktory a audio přednes telefonu. Ovšem, vzhledem k tomu, že muziku z telefonu poslouchám minimálně a nijak zvlášť mi nevadí, že neslyším zvonění při pochůzkách městem, tak to osobně za velkou tragedii nepovažuji. Telefon bych asi nedoporučila audiofilům, kteří si zakládají na kvalitním zvuku svého mobilu, ti by byli určitě zklamáni. Jinak si myslím, že Elephone P5000 je zařízení, které určitě dobře poslouží a splní přesně to, co aspoň já od telefonu očekávám. Takže pokud vašim primárním kritériem pro výběr telefonu není kvalita jeho zvukového přednesu, ale kapacita a výdrž baterie, myslím, že Elephone P5000 rozhodně stojí za úvahu a na Coolicool.com jej v rámci evropského skladu můžete zakoupit za cenu 263,99 dolarů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.