Huawei je v poslední době spojován především s nedávno uvedenými Android chytrými hodinkami, ty světu představil na MWC veletrhu v Barceloně. Další, skoro až překvapující zprávou, bylo ohlášení pravděpodobné spolupráce s gigantem Google o případné možnosti stát se dalším producentem následující generace Nexus zařízení. Na to, jestli se tyto zprávy nakonec potvrdí, si ještě nějakou chvíli počkáme. Každopádně Huawei patří ke společnostem, které si dokáží vystačit i s vlastními procesory ze své dílny. Ano, HiSilicon (což je společnost majoritně vlastněna Huawei) není tak známa jako například Qualcomm, Samsung nebo MediaTek, ale to neznamená, že se tak do několika let nestane, vezmeme-li v potaz, že tyto SoC, pod názvem Kirin, nyní již nacházíme v nejvyšších modelech telefonů Huawei a Honor. A co potom, jestli se objeví i v Nexusech.

V současné době vypluly na povrch nové informace o budoucích, již připravovaných, čipech na tento rok. HiSilicon Kirin 930 s osmi jádry je nyní SoC, které budeme nacházet v top zařízeních Huawei, tedy vlajkových lodí v tomto období. Tím prvním,  je v Barceloně představený Huawei Mediapad X2 a následovat by ho měl, podle všeho, i Huawei P8. My však nyní máme v ruce uniklé informace, týkající se příští generace těchto procesorů, tedy Kirin 940 a Kirin 950. Kirin 940 by se měl na trh dostat ve 3. čtvrtletí tohoto roku, zatímco Kirin 950 můžeme očekávat ve 4. čtvrtletí roku 2015. Oba procesory jsou samozřejmě 64-bitové s osmi jádry a postavené na platformě big.LITTLE, tedy složení čtyř jader Cortex A53 a čtyř jader Cortex A72 s tím, že rozdíl mezi nimi hledejme v jejich samotném taktování.

Oba čipy obsahují i dvoukanálovou  paměť LPDDR4 RAM s přenosem 25,6GB/s a dále s podporou kódování videí až do 4K nebo se zvukovým výstupem Tensilica® 4 DSP. Kirin 940 se bude dodávat s GPU ARM Mali T860 a high-endový Kirin 950 dokonce s ARM Mali T880 GPU. Tradičně nebude chybět podpora DualSIM. LTE konektivita bude podporovat normy Cat 7 v případě devětsetčtyřicítky a Cat 10 u devětsetpadesátky.

Níže v tabulce najdete i další informace z tohoto úniku o připravovaných SoC Kirin. Informace se zdají být dosti věrohodné. Huawei oproti ostatním značkám má ty nejlepší trumfy teprve připravené v rukávu. V nejbližší době je očekávaná jejich další vlaštovka v podobě Huawei P8. Ten by měl dorazit již v dubnu/apríli a zde bychom měli vidět současný top procesor Kirin 930. Dá se také očekávat, že tyto dva čipy můžeme potkávat v zařízeních, která budou uvedena na konci roku, případně začátku roku 2016. Avšak to je jen spekulace. Přece jenom, ještě nás do konce roku čeká několik uvedení špičkových zařízení z dílen Huawei jako je například Honor 7, Mate 8 a nebo Honor 7 Plus. A také nemůžeme opomenout skutečnost, že v další generaci Nexusu můžeme nakonec najít právě výše zmiňované SoC, s tím, že by to mohl být i Kirin 950.

Kirin 940 a Kirin 950

 

[zdroj]