K dost zajímavým novinkám, které bylo možno spatřit v Barceloně, určitě patří i platební karta Stratos, která nahradí všechny vaše platební karty, podporuje Bluetooth a dá se použít všude tam, kde běžně platební karty používáte. Pravda, my kteří máme jen jednu, prachobyčejnou, Visu a permanentní nulu na účtu, asi tuhle vychytávku moc nevyužijeme, ale líbí se nám.

Jak tedy vlastně tato „chytrá“ karta funguje? Díky Bluetooth propojení mezi kartou a telefonem a za použití blíže nespecifikované aplikace, můžete do této jedné karty „nahrát“ veškeré své platební, kreditní nebo debetní karty. Vše se vleze na jeden jediný magnetický proužek. Mezi těmito jednotlivými kartami si můžete vybrat tu, kterou chcete právě použít. Můžete průběžně sledovat své výdaje či příjmy a libovolně přepínat mezi jednotlivými kartami.

Samozřejmě zde vyvstává otázka bezpečnosti. Co se stane, když ztratím, nebo mi bude odcizena tato karta, která vlastně v sobě nese karet více? Co pak bude s mými těžce nabytými úsporami? Společnost Stratos tvrdí, že i takové situace jsou dokonale ošetřeny. Jednak je zde použito „bank-level“ šifrování. Za druhé, karta musí být via Bluetooth propojena s vaším telefonem a pokud se ocitne na delší, vámi nastavenou dobu, mimo dosah Bluetooth, deaktivuje se a je zablokována.

Karta společnosti Stratos je zatím použitelná pouze v USA, ale údajně se uvažuje o jejím globálním rozšíření, protože není důvod pochybovat o tom, že by neměla fungovat všude tam, kde běžně fungují karty s magnetickým proužkem a zařízení, která je akceptují.

[Zdroj]