Nejen samotnými mobilními přístroji v podobě chytrých telefonů, hodinek a náramků žije současná Barcelona, kde je pořádán veletrh MCW 2015. Do dějiště konference se vypravili i dva producenti, v současné době velcí konkurenti, dodávající to nejpodstatnější pro tyto přístroje, tedy procesory. Jak MediaTek, tak i Qualcomm, o kterém budou následující řádky, zde představují svou budoucnost. Qualcomm se předvedl se Snapdragon 820.

Není to tak dávno, co jsme zde zveřejnili uniklá data o možném uvedení nového top procesoru od Qualcommu, Snapdragon 820, který by měl být uvolněn v druhé polovině tohoto roku. A zdá se, že Qualcomm to myslí velmi vážně. Na jednu stranu se není čemu divit. Díky současné kauze s ještě ani do praxe neuvedeným Snapdragonem 810 (více zde) a také čím dál více dotírajícímu MediaTeku, musel Qualcomm rychle zareagovat na současný stav trhu a také zajistit do budoucna, aby se neopakovaly podobné ztráty, jako v případě s nynější „osmsetdesítky“.

Odpovědí na vše by měl být ohlášený nový top procesor Snapdragon 820, který bychom měli potkávat v high-end přístrojích uvedených na trh možná již na konci tohoto roku.

Podívejme se tedy, co nám Qualcomm představil. Hned na úvod musíme upozornit, že společnost byla dosti skoupá na informace, takže přesné specifikace zůstávají stále v rovině spekulací a uniklých informací, o kterých si můžete přečíst zde. Takže co vlastně Qualcomm odhalil. Procesor bude postaven na 64-bitové platformě s osmi jádry, v tomto případě konečně z vlastní dílny, nazvaná KRYO s využití technologie FinFET. Zatím však není jasno, jestli se bude jednat o 16nm výrobní proces společnosti TSCM nebo 14nm od Samsungu.

 

V souvislosti s procesorem byla představena i nová technologie snímání otisků prstů, nazvaná Qualcomm Snapdragon Sense ID. Oproti současnému skenu prstů, bude v tomto případě použita technologie ultrazvukového skenu, čímž by mělo být dosaženo obrazu 3D vašeho prstu. Tato technologie slibuje mnohem lepší zabezpečení vašich dat a přístrojů, a také zajistí funkčnost i v případě, že je prst mokrý a nebo znečištěný.

SENSE

Největší výhodou ale je, že ultrazvukové vlny proniknou kovem, sklem (a to i safírovým), takže ho lze skrýt i pod displej. Tato novinka by se již měla objevit se současnými procesory Snapdragon 810 a 425 a dále by měla být kompatibilní i se staršími typy procesorů.

Poslední novinkou z dílny Qualcomm, která byla představena, je Zeroth. Jedná se o inteligentní platformu, která má schopnost se učit. Tato platforma bude zakomponována do chytrých telefonů. Data, která budou sbírána touto platformou, budou ukládána pouze do přístroje, tedy bez použití cloudových úložišť.

[zdroj]