Náš čtenář Jan Pinkas nám zaslal svou recenzi telefonu Ulefone Be X. Jak jsem se dnes přímo z Ulefone dozvěděl, Ulefone neplánuje rozsáhlejší propagaci tohoto modelu, na recenze půjde zhruba 5 kousků, přičemž my mezi nimi nebudeme, ale počítají s námi u dalšího modelu. Pojďme se tedy podívat na čtenářskou recenzi, která tímto přijde více než vhod.

Včera konečně doputoval „Octa core killer“ alias Ulefone Be X z Coolicoolu. I když platí jedna ze zásad: držte v sobě early adoptera – nabídce za 89USD pořizovací ceny včetně dopravy se nedalo odolat. Je pravda, že výhodnost takového nákupu (ostatně jako dalších) totálně zabíjí výpalné dopravcům i platba DPH.

Balení

Úplně obyčejná obálka a krabička obalená mirelonem přetažená izolepou. Uvnitř kromě samotného telefonu EU 1A nabíječka, USB kabel a folie na displej. Možná by potěšila i sluchátka i když v této cenové kategorii by to byla nějaká hodně plastiková.

První dojem

Velmi kompaktní, samozřejmě na dnešní dobu. I když plastu je pod i nad displejem docela dost i tak (a i kvůli tloušťce) kompaktní zařízení. Docela dost vystouplá tlačítka na obou stranách. Na jedné nahoru/dolu hlasitost a na druhé zapínací. Nahoře microUSB a 3.5 jack.

recenze-ulefone-be-x-1

Senzorové tlačítka pod displejem jsou sice elegantně červeně označena, stejně jako např u Xiaomi 1S, ale taky stejně jako u Xiaomi 1S nejsou podsvětlená. Na displeji je nalepena ochranná folie od výrobce. Bohužel u mého kusu je pod ní (nebo až pod displejem) viditelný chlup – v užívání však nezřetelný. Displej deklarovaný jako IPS s OGS, nicméně pozorovací úhly by mohly být lepší, 178°, které Ulefone uvádí, znamenají už změny v odstínu. Např u Jiayu (a to i levňoučkých modelů F1) jsou displeje lepší. Rozlišení vzhledem k cenové kategorii a trendům v ní je taky ok. Běžnější je dneska, ke škodě, i menší rozlišenní u větších úhlopříček. Zadní kryt plastový tenký, pod ním baterie udávané kapacity 1900mAh přístup k dvěma sim (jedna mini a jedna micro) a slotu pro paměťovou kartu. Krycí sklíčko zadního fotoaparátu je celkem velké, nasazený zadní kryt jej nepatrně kolem dokola překrývá, tak by se nemuselo hned podřít při šoupání po stole.  Telefon nikde nevrže a působí docela pevně, vyjímkou jsou na můj vkus příliš vystouplá boční tlačítka, na druhou stranu dávají jistý stisk a dobře je nahmátnete i ve tmě.

Systém a běh

Start a celý běh je poměrně rychlý, reakce Androidu 4.4.2, který telefon má jsou velmi svižné. Citlivost WiFi i rychlost fixu GPS velmi dobrá, byť tedy u GPS jsem vyhledal jen satelity GPS, Glonass ani Compass se ve výpisu neobjevil. Přesto, na to že se jedná o telefon s MTK spíš GPS chválím.

Telefon má předinstalovaný, řekněme s přimhouřením oka, čistý Android 4.4.2. Žádné velké úpravy se nekonají, jsem zvědav jestli se i u tohoto lowbudget modelu objeví  update na Android řady 5. Rom v telefonu hlásila, že je z konce ledna 2015, čili celkem čerstvá.

Dojem

Mám slabost (vyhledávám) pro telefony s pořizovací cenou do 100USD a uhlopříčkou do 4.5”. Toto zařízení je poměrně slušným reprezentatnem v dané kategorii. Dneska roztrhl pytel s pětipalcovými (a více) čtyřjádrovými plackami s 1GB RAM a většinou mizerným rozlišením displeje – opravdu to lidi chtějí? Telefony jako jsou tyhle  “malé” 4″ a 4.5″  se v nabídkách výrobců téměř neobjevují nebo jen s velmi mizernými parametry. Hlavním tahákem u Be X je osmijádrový procesor, ostatní parametry jsou více méně standardní v této cenové kategorii.
Podle testů v Antutu (alespoň s poslední verzí) přesahuje skutečně inzerovaných 28 000 bodů.

Provedeni zařízení není špatné, odpovídá tomu lepšímu co jde v dané kategorii pořídit, nicméně bych to tak jak činí promo k modelu nevychvaloval, displej by mohl být lepší, stejně tak jako výdrž osmijádrového procesoru s 1900mAh baterií, asi taky nebude úplně největší. Nepodsvětlená tlačítka (když už tam musí být) jsou téměř neomluvitelná.  Zadní fotoaparát nefunguje taky špatně, zase v dané kategorii (zase i cenové) je to spíš to lepší co můžete mít.

Uživatelská recenze Ulefone Be X – Závěr

Ulefone v promu srovnává Be X s několika svými (dražšími) konkurenty, reálně bych neřekl že vyhrává v bitvě parametrů, spíš v bitvě cena/výkon. Možná, že displej se v produkčních sériích ještě změní a taky doufám, že se objeví nějaké to příslušenství. Samotný UleFone podle mě tlačí spíš svůj  větší dospělejší model Be Pro.