Na ruce mi přistály jeden z mnoha klonů chytrých hodinek, napodobující Samsung. Tyto hodinky nám na testování dodal Coolicool.com. Musím uznat, že na první pohled jen tak originál od této kopie nerozeznáte. Hodinky patří k tomu levnějšímu, co si můžete nyní opatřit na čínském trhu. Takže, pojďme se podívat, jak dopadla recenze No.1 G2 a jak tedy hodinky obstály v praxi.

No.1 je čínským producentem chytrých telefonů, ve většině případů se jedná o nějaký klon známého světového výrobce. Bohužel jsem neměl čest se potkat s originálními produkty, takže nemohu posoudit, jak kvalitní tyto klony jsou. Společnost No.1 však velmi dobře ví, na kterou vlnu a kdy se naladit, aby jejich popularita stoupala stále vzhůru. To platí taktéž o těchto chytrých hodinkách. Doba právě přeje různým nositelným chytrým výrobkům, jakými jsou náramky nebo hodinky.

 

Vzhled, konstrukce

Na to, že se jedná o produkt z nižší cenové hladiny, dorazily hodinky v poměrně kvalitní krabičce a byly úhledně zabalené.  Na víku krabičky se hned dozvíte veškeré funkce, jaké tyto smart hodinky zvládají. Ikonek je tam požehnaně, bohužel, většinu je třeba brát s rezervou. Uvnitř krabičky najdete pouze hodinky na polštářku, usb kabel a adaptér pro účel spojení hodinek s nabíječkou nebo počítačem. Manuál se v našem případě někde ztratil.

No.1 G2 _unbox4

Dalo by se říci, že No.1 se zhlédlo především v produktové řadě Samsung a hodinky G2 to jen potvrzují. Po rozbalení máte pocit, jakoby vám na stole ležely nové Gear SmartWatch od výše jmenovaného producenta. Designově  je to úplná kopie těchto značkových hodinek a musím uznat, že materiálem se zde nešetřilo. Na řemínek byla použita kvalitní pryž s kovovými prvky. Tělo hodinek je vyrobeno také z kovu, dle všeho se jedná o nerez ocel s česaným finišem, vyvolávající dojem matu. Na jedné straně řemínku najdeme u těla hodinek home tlačítko a na opačné pak optiku pro fotoaparát s IR diodou. Záda jsou vyrobena z tvrdého černého plastu, na kterém najdeme porty pro upevnitelný adaptér s microUSB a vedle vidíme senzory pro měření tepu. Při pohledu z boku je kovové tělo naopak finalizováno do lesku, přecházejícího do plastového krytu. Z jedné strany najdeme výstup pro reproduktor a na opačné vstup mikrofonu.

Řemínek má šikovné osičky, které umožňují díky závlačce úplné a bezproblémové odejmutí řemínku od samotného strojku hodinek. Díky tomu se můžete rozhodnout, na které ruce hodinky budete nosit. Přezka je opět zhotovena z nerezové oceli, z části leštěná a z části byla opět použita finalizace technologií česání. Kvalitu zpracování stvrzuje safírové sklíčko, což je na tuto cenovou kategorii, podle mě, dost překvapující prvek. Konstrukčně a kvalitativně patří zpracování na vysokou úroveň. Nikde nic nepovrzává, konstrukce působí robustně a pevně. Snad jediné, co bych mohl vytknout, je nepřesně nalepené sklíčko, jedná se však pouze o nějakou setinu milimetru.

No.1 G2 _osicky1

Hodinky příjemně sedí na ruce a ačkoli mám menší obvod zápěstí, tak mi nijak zásadně nepřesahovaly přes zápěstí, aniž by to vypadalo nepřirozeně.

 

Hardware

Srdcem NO.1 G2 je procesor MT2502A s maximálním taktem 260MHz, takt může však klesnout na 26MHz, pro úsporu energie. Operační paměť dosahuje 32MB a úložného prostoru tu máme pouze 128MB. Naštěstí pro dostupné aplikace jsou tyto hodnoty dostačující. Hodinky s 1,54 palcovým TFT displejem o rozlišení 240 x 240 px nepatří zrovna k největším v této branži, ale pro pohodlné ovládání to stačí. Jak bylo již výše zmíněno, displej je chráněn safírovým sklíčkem, což by mělo zajistit ochranu proti poškrábání (někde na youtube jsem viděl video, kde vše potvrzuje experiment s klíčem). Co však citelně chybí, je technologie IPS, čímž se snižují pozorovací úhly.

Rozměr hodinek je tento – 36,9 x 58,4 x 10 mm. Uvnitř najdeme baterii o kapacitě 350 mAh. K nabíjení slouží adaptér, připojitelný k hodinkám a následně USB kabel. Nabíječka není součástí balení. Hodinky nabijete zhruba za půl hodiny. Životnost baterie se pohybuje od jednoho dne do několika dnů. Pokud budou aktivně připojeny, vejdete se zhruba do jednoho dne. Vyzkoušel jsem i pasivní možnost, tedy pouze funkci hodinek a nabíjet bylo třeba jednou za 5 dnů.

No.1 G2 _adapter0

V hodinkách je zabudován mikrofon, reproduktor, fotoaparát a IR dioda.  Dále zde najdete senzory srdečního tepu, a krokoměr, čímž se NO.1 snaží odlišit od konkurence. O jejich funkčnosti se zmíním níže. Hodinky mají certifikát IP67, tímto by měly být odolné proti prachu a vodě. Touto certifikací by měla být zaručena možnost potopit hodinky až do hloubky 1 metru vody na dobu 30 minut, aniž by se to nějak negativně projevilo na funkčnosti. Osobně jsem nevyzkoušel a ačkoli konstrukčně se hodinky tváří velmi zdařile, tak pokusy s vodou bych nedoporučoval. Avšak na YouTube určitě narazíte na experimentátory, kteří to zkusili.

Hodinky podporují Bluetooth 4.0, čímž zaručí spárování jak s Android zařízeními, tak i s iOS. Párování je v tomto případě ulehčeno díky QR kódu, který nalezneme přímo v hodinkách. Ten poté stačí jen oskenovat vašim telefonem a o ostatní se již postará samotný telefon, tedy skoro. Stáhne potřebnou aplikaci Mediatek SmartDevice. Tu nainstalujete na váš telefon.

Jakmile máte nainstalováno, můžete spárovat a otevře se vám nabídka nastavení nebo možnost instalování aplikací. Můžete si stáhnout například další vzhledy hodinek, ehm, mě se teda povedl nainstalovat pouze jeden. Pomocí této „apky“ by se měly dát doinstalovat i další aplikace do hodinek. Zde, bohužel, opět jediné, co se mi povedlo nainstalovat, bylo počasí „Yahoo“. Takže celkově zklamání.

 

Spárování, signál

Pokud máte spojeny hodinky s telefonem, můžete skrze ně přijímat notifikace, zprávy, ale také díky zabudovanému mikrofonu a reproduktoru, volat. V praxi to znamená, že váš telefon může být například v obývacím pokoji a vy s hodinkami na zápěstí můžete vesele pochodovat třeba po celém bytě, tedy pokud máte spárováno a dostatečně silný signál. Síla signálu bluetooth? Tak tady bych se zastavil. Na poprvé mne překvapil, a to v případě, kdy jsem vyrazil ke kontejnerům s odpadem a hodinky se ozvaly asi po padesáti metrech od domu.  Tím jsem zjistil, že nemám telefon u sebe. No ozvaly, on se spustil alarm. Hodinky totiž mají upozornění proti krádeži, nebo pokud se vzdálíte od hodinek na větší vzdálenost. Na druhou stranu se často tento alarm spustil i při mnohem menších vzdálenostech. Přesněji! Hodinky jsem měl na zápěstí a telefon se nacházel v kapse bundy, kterou jsem měl na sobě. Dokážete si představit, že byste začali takto „pištět“ v jednom nejmenovaném diskontním supermarketu? Takže o signálu Bluetooth u těchto hodinek nejsem dostatečně přesvědčen. Mám to vyzkoušeno na více telefonech.

Vraťme se k dalším vlastnostem hodinek. SmartWatches mají v sobě také zabudovánu kameru. Ta je umístěna na těle hodinek na vnější straně u spoje řemínku. Jedná se o VGA fotoaparát se senzorem 640 × 480 pixelů.  Nečekejte tedy nějaké zázraky. Dalo by se říci, že jde spíše o nouzovku v pravém slova smyslu, nebo hračku pro zábavu. Ačkoli při dobrých světelných podmínkách se občas nějaký ten snímek povedlo udělat. Určitě nepočítejte s tím, že zvládnete nafotit nějaké skvělé momentky z rodinné párty nebo snad nějaký landscape. V tomto případě budete velmi zklamáni. Naopak pro pořízení různých detailů, či pro špiclování a za dobrých světelných podmínek, byly výsledky překvapivě dostačující.

Hodinky dále obsahují IR diodu, kterou můžete využít k ovládání různých spotřebičů. Tuto funkci jsem, bohužel, neměl možnost vyzkoušet. Co jsem však mohl otestovat, byl senzor srdečního tepu. Ten vykazoval však velmi rozporuplné výsledky. Pokud je člověk v klidu, tak se přístroj po většinu případů trefí a naměří správnou hodnotu, avšak po mé běžecké aktivitě vždy naměřil jakési „haus numero“. Takže tuto funkci berte s rezervou. Další, velmi rozporuplnou funkcí byl krokoměr, u kterého jsem si byl jist věrohodnosti výsledku do doby, než jsem jeden celý den strávil pracovně v automobilu. Hodinky však vykázaly můj denní výkon přes 7 tis. kroků. Realita se mohla pohybovat tak maximálně na 1000. Takže je možné, že strojek měří každý nečekaný pohyb vašeho zápěstí. Když už jsme u těch funkcí, tak hodinky mají vestavěnou aplikaci Sleep Monitor, který by měl monitorovat průběh vašeho spánku. Díky tomu by měl najít i nejvhodnější čas k vašemu probuzení.

 

 

 Závěr, resumé

Hned na začátek chci upozornit, že nejsem zastáncem tzv. Smart Watch. Upřímně čekám, jak si s tím poradí i takový Apple, který hodinky již představil, ale do prodeje by měly vstoupit až někdy v průběhu Q2, tedy možná. Zatím, co sleduji jednotlivé zprávy o celkovém okleštění z jejich funkčnosti, jsem dost skeptický, ale Apple je Apple a o zákazníky se zatím nemusí starat. Vraťme se však zpět ke G2.

Určitě bych rád vyzvedl zpracování a vzhled hodinek. Navíc tyto hodinky jsou vyráběny v několik odstínech a s možností změny řemínku za kovový nebo třeba kožený. Takže o atraktivitu nemusíme mít strach.

Horší je to však s celkovou funkčností. Jedna z nejdůležitějších je samotné spárování, které na mne působilo velmi rozpačitě. Není nic příjemného, když na vás začnou současně pištět hodinky s telefonem, z důvodu ztráty signálu mezi sebou a nejlépe někde v obchodě nebo hromadné dopravě.

Tím, čím se hodinky chtěly odlišit, tedy krokoměrem nebo senzorem tepu, mne též nepřesvědčily. Jako nouzovka by se to dalo akceptovat, ale na nějaké spolehlivé měření si budete muset pořídit určitě něco jiného.

Na kvalitní pořizování snímků a videí taky raději zapomeňte. Vestavěná VGA kamera a celkový prostor pro ukládání dat 128 MB vám toho moc nedovolí, takže opět spíše jako nouzovka, nebo jako hračka.

Takže k čemu jsou hodinky dobré? Jako hodinky! Dále jako notifikační zařízení, které vás upozorní na různé aktivity na vašem telefonu. Můžete také číst zprávy, které vám dorazí na telefon. Jako handsfree! Bohužel, citlivost mikrofonu tuto funkci vylučuje z bezpečnostního důvodu v automobilu. Citlivost vás totiž donutí mít hodinky co nejblíže u hlavy. Sleep Monitor, pokud vám nepřekáží mít hodinky o větším rozměru přes noc na ruce. Vyzkoušel jsem to, ale ani v jednom případě mi to nezlepšilo kvalitu spánku, ba naopak. To však neberte jako bernou minci, nejsem zvyklý mít něco přes noc na ruce. Poslední, co mne napadá, je možnost sledovat předpovědi počasí, samozřejmě až poté, co doinstalujete aplikaci počasí.

Ačkoli hodinky patří spíše do low-end kategorie a vy je můžete pořídit do 100 dolarů, nebo i za méně, musím se přiznat, že mi tento gadget nepřirostl k srdci. Osobně, pokud bych něco podobného chtěl mít, tak se poohlédnu po něčem přesvědčivějším i s tím, že si budu muset připlatit. Na druhou stranu, pokud nejste tak nároční a stačí vám několik základních funkcí, na které se dá spolehnout, uděláte „parádu“ také. Cena v tomto případě odpovídá asi dosažitelné hodnotě. Hodinky můžete zakoupit například u Coolicool.com za příjemných 76,99 dolarů.

 

Co se mi líbilo

Konstrukční zpracování

Použité materiály

Vzhled, design, variabilita

 

Co by mělo být lepší

Spárování mezi přístroji a udržení signálu

Věrohodnost výsledků měření

Displej, chybí IPS

Kamera, pouze VGA s nevalnou kvalitou na výstupu

Aktualizace – bohužel za celou dobu jsem nepřišel na to, jak aktualizovat