Cena je většinou jedním z rozhodujících faktorů při koupi telefonu. Pro mnohé z nás, i když máme i jiná kritéria, je nakonec poměr cena/výkon asi to nejdůležitější. Upřímně řečeno, nyní, když je střední – nižší třída telefonů neskutečně konkurenční oblastí a většina z nich přichází s podobnou konfigurací, je faktor ceny hodně důležitý. Podle posledních zpráv se většina telefonů této třídy prodává někde kolem 130 dolarů a všechny tyto telefony mají velice podobnou konfiguraci, založenou na MediaTek procesorech, které jsou přece jen o něco levnější. O to víc překvapil nový iNew V1 s cenou kolem 90 dolarů. Takováto atraktivní kombinace slušné konfigurace a nízké ceny určitě zaujala mnoho zákazníků. Telefon iNew V1 k nám doputoval z Dealextreme a my se rádi ujmeme jeho otestování.

Balení

V krabičce, s logem iNew na horní straně, najdeme telefon, uživatelskou příručku v angličtině, USB nabíjecí a synchronizační kabel, EU nabíječku, náhradní krycí folii, sluchátka a baterii. Sluchátka jsou standardní špunty. Jsem si jistý, že pronikavá jasnozřivost nás všech, nenechá nikoho na pochybách, jak s příslušenstvím telefonu nakládat.

11

Design telefonu

Je zřejmé, že většina našich pravidelných čtenářů neočekává při zmínce o levnějším telefonu pouze tlačítka a bakelit. Takže pro nás všechny je tu stručný popis telefonu iNew V1. iNew V1 je při rozměrech 144 x 74,6 x 7,9 mm velice lehký a váží pouhých 149 g, a to včetně baterie. Celoplastové tělo elegantních tvarů je k dostání v bílé, žluté, červené nebo černé barevné variantě zadního krytu. I když na tomto přístroji nenajdete v rámci designu kovový prvek, telefon je proveden solidně, nevrže, neskřípe a všechny hrany lícují.

Hlavní 8 MPix kamera SONY IMX135 na zadní straně telefonu s přisvětlovací diodou, která slouží také jako blesk, je v naší cenové relaci poměrně solidní záležitostí. Na přední straně najdete klasická kapacitní tlačítka, která jsou podsvícená. Pořadí je stejné jako u drtivé většiny smart telefonů. Horní část přední strany je osazena přední 5 MPix kamerou, notifikační diodou  a reproduktorem (sluchátkem). Hlavní částí je 5 palcový IPS displej s rozlišením 854 x 480 pixelů. Co se hran telefonu týče, nenajdeme zde žádné větší překvapení. Na levé hraně je tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Na pravé hraně je tlačítko pro ovládání hlasitosti. Horní hrana má zdířku pro 3,5 mm sluchátkový jack a dolní hrana je místem pro micro USB konektor.

Hardware

Telefon je poháněn čtyř jádrovým procesorem MTK6582, taktovaným na 1.3 GHz a baterie s kapacitou 2100 mAh dodává dostatečnou energii pro běžné užívání. Dnes už si málokdo dokáže představit telefon s menší pamětí než 1 GB a přesně tolik RAM má iNew V1. K tomu si přidejte 8 GB ROM a možnost rozšíření kapacity úložiště pomocí SD karty až na 32 GB a nemusíte se bát, že by nebylo kam vaše data ukládat.

Náš telefon je samozřejmě Dual SIM s možností vložit 1 x Micro SIM a 1 x Standard SIM kartu. Bohužel, zde nenajdeme podporu LTE, zato však máme k dispozici sítě GSM 850/900/1800/1900MHz, WCDMA 850/1900/2100MHz. Seznam senzorů je určitě dostatečný, jejich výčet nezabere mnoho místa. Je to klasika, která nesmí chybět: Proximity, Light, Accelerometr, Gravity …. Samozřejmostí je FM radio, Bluetooth verze 4.0 a USB verze 2.0. Wi-Fi (b/g/n) a OTG. Telefon podporuje video formáty 3GPP a MPEG-4 (MP4), což bohatě stačí pro přehrání drtivé většiny video souborů. Co se audio souborů týče, máte k dispozici velkou škálu, kterou není problém přehrát: MP3/WAV/WMA/AMR-NB/GSM-AMR/AMR-WB. A nyní k výkonnostním testům. Prováděl jsem testy za pomocí aplikací Vellamo, AnTuTu Benchmark, Nenamark, 3D Mark a dalších. Výsledky můžete vidět v přiložené galerii.

Verze Androidu

iNew V1 běží na verzi Android 4.4 KitKat. ROMka je výborně odladěna a nepostřehl jsme nějaké závažnější problémy, které by se týkaly stability systému. Česká lokalizace je podle mě na vysoké úrovni a slovenština samozřejmě také nechybí.

Fotoaparát

Telefon je vybaven přední a zadní kamerou. Zadní kamera je doplněna LED bleskem. Hlavní (zadní) kamera je 8 MPix SONY IMX135. Samozřejmě v nastavení kamery (bez přidaných aplikací) najdeme nastavení expozice, kontrastu, barevných režimů atd. Jsou k dispozici standardní režimy pro panorama, rozpoznávání obličeje, HDR a podobně. V telefonu najdete i mnoho dalších funkcí. Přední kamera má 5 MPix. Pro selfie fotografie je naprosto dostačující. Výsledné fotografie, pořízené zadní kamerou, si můžete prohlédnout níže.

GPS a konektivita

Telefon jsem připojoval k naší domácí Wifi síti v místnosti, kde není router. iNew V1 se chytil bez problémů během pár vteřin. V místnosti s routerem jsem měl krásný plný signál. Ve vedlejších místnostech signál malinko klesl, ale přesto byl příjem dobrý. Pro otestování GPS jsem nainstaloval EndoMondo a vyrazil na krátkou procházku do bankomatu a obchodu. GPS se fixnula velmi rychle a do cca 15 vteřin mi EndoMondo zahlásilo svou klasickou hlášku „Signál OK“. S telefonem v kapse jsem vyrazil do sychravého počasí a výsledek trasy zaznamenané pomocí GPS a EndoMondo můžete vidět na screenshotu. Glonass procesor MTK6582 bohužel nepodporuje, což můžete vidět na přiložených screenshotech. Musím říct, že GPS u tohoto telefonu mě mile překvapila.

Závěr

iNew V1 je vzhledem ke své ceně zajímavým kouskem, pokud nechceme příliš utrácet. Design je povedený, GPS, verze Androidu a softwarová podpora jsou slušné. Trochu mě trápí nižší rozlišení displeje. Každopádně z hlediska nákládů a hardwaru je tento telefon vysoce efektivní. Je jen na vás, zda vám tyto drobné nedostatky budou vadit nebo ne.

Za zapůjčení děkujeme DX dealextreme. Na jejich stránkách telefon může objednat a zakoupit za velmi příjemných 99,99 dolarů.