Dostala se mi do ruky stále ještě čerstvá novinka Xiaomi RedMi 2, telefon, který byl představen na začátku roku a společnost si od něho hodně slibuje, především v segmentu levnějších přístrojů. Společnosti Xiaomi patří v současné době třetí příčka v produkci chytrých telefonů na světě, ačkoli její hlavní působnost stále zůstává v domovské Číně. Tak se pojďme podívat, jestli si svou popularitu zaslouží nejen na domácím trhu, ale má co nabídnout i na našem evropském trhu. Předem bych chtěl ještě poděkovat beryko.cz za poskytnutí telefonu, díky čemuž mohla být sepsána tato recenze Xiaomi RedMi 2.

Balení

Telefon dorazil již tradičně pro Xiaomi v minimalistickém obalu z recyklovaného papíru. Velikost krabičky v půdorysu přesně kopíruje velikost telefonu. Po otevření na nás nejprve vykoukne samotný telefon, pod ním se nachází obálka s manuály v čínštině, ale naštěstí vše důležité je zpracováno i graficky. Pod obálkou se dále ukrývá baterie a pod ní ještě USB kabel. Vedle nalezneme 1A nabíječku s čínskou vidlicí. V balení byl přibalen adaptér pro dosažení kompatibility s EU zástrčkou. Na telefonu byla ochranná fólie, kterou bylo nutné odstranit pro zpřesnění doteků na digitizéru.

recenze Xiaomi Redmi 2 _4

Vzhled a zpracování

Ve srovnání s předchůdcem je Xiaomi Redmi 2 nepatrně kratší, užší i tenčí. Rozměry nového telefonu jsou 134 x 67,2 x 9,4 mm oproti Redmi 1S, kde naměříme 137 x 69 x 9,9 mm. Subjektivně na mne telefon působí ještě více tenčeji, než ve skutečnosti naměříte. Možná tomu opticky dopomáhá níže zmíněná kombinace barev. Se zmenšením přišla i lehká odtučňovací kůra, RedMi zhubl zhruba o 25 g oproti předchůdci, a to na velmi dobrých 133 g.

recenze Xiaomi Redmi 2 _13

Mám možnost otestovat verzi v tzv. panda designu, tedy černá přední strana a bílá záda. Musím konstatovat, že tato kombinace mu opravdu sluší, což potvrzuje i má přítelkyně, které se telefon ihned zamlouval. Telefon vypadá lépe v reálu než na reklamních snímcích, tedy alespoň v této barevné kombinaci. Zadní kryt je zpracován v matné bílé s tzv. „Baby Skin“ efektem. Telefon je v současné chvíli dostupný pouze v černé a bílé verzi, ale postupně se budou přidávat i další verze (růžová, žlutá, světle zelená).

Přejděme ke zpravování. Telefon je poměrně kvalitně zpracován, vše lícuje a je správně usazeno, žádné škvírky ani přesahy. Především vnitřní část telefonu ukazuje, že máme co do činění s již zaběhlým výrobcem. Tak proč tedy poměrně? Vysvětlím v zápětí!

Velmi atraktivní odnímatelný zadní kryt v bíle barvě s logem MI, imitující chromové zpracování, má několik neduhů, což trochu pokazilo celkový dojem. Tím prvním a dle mého názoru nejzásadnějším je, že v některých částech se kryt zkrátka lehce prohýbá a vrže. Při úchopu především v dolní části cítíte vůli a slyšíte lehké povrzávání (pozn. autora: může jít pouze o tento kus, poněvadž ve většině recenzí je vyzvednuta konstrukční kvalita zadního krytu). Druhým neduhem, už ne tak závažným, ale spíše bezpečnostním, je samotný povrch krytu. Zadní kryt se totiž na první pohled zdá velmi bezpečný pro úchop, ale zdání klame. Ačkoli kryt svou matnou barvou evokuje jakoby pogumování, tak při úchopu zjistíte, jak velmi hladký a kluzký vlastně je. Díky tomu jsem se stále nemohl zbavit pocitu, že mi telefon může vyklouznout z ruky. Samozřejmě to vyřeší nějaké pouzdro, ale na úkor celkového vzhledu. Proč se nepochlubit s takto pěkným telefonem v plné parádě, že ano.

recenze Xiaomi Redmi 2 _5

Na čelní straně najdeme 4,7 palcový IPS displej, který je lemován cca 3 mm rámečkem z obou stran. Nad displejem najdeme otvor pro sluchátko a nalevo kameru s 2 Mpx senzorem. Pod displejem najdeme kapacitní tlačítka v červeném zpracování, jeden z rozeznávacích rysů RedMi. Mimochodem, původní název tohoto modelu zněl v naši mateřštině Červená Rýže, což symbolizují právě tato tlačítka. Bohužel jsou nepodsvícená, což může někomu dělat problémy s ovládáním při nedostatku světla. Dá se na to však zvyknout a já osobně jsem nezaznamenal s tímto nedostatkem problém. Levé tlačítko má ikonu klasické kontextové nabídky, ale po stisknutí se objeví menu s otevřenými aplikacemi. Tlačítka mají ještě druhou předvolbu, která se otevře po dlouhém stisku, ta se dá předvolit v nastavení. Na výběr máte  pouze čtyři možnosti: Zobrazit naposledy spuštěné aplikace, Spusť Gloogle Now, Ukonči otevřenou aplikaci, nebo bez funkce.

Výrobce umístil netradičně pod tato tlačítka notifakční diodu, která disponuje několika barvami – zelenou, červenou, žlutou, azurovou, bílou, purpurovou nebo modrou. Jakou barvu k čemu přiřadíte, je v celku na vás a nadefinovat si to můžete v nastavení.

Pravý bok telefonu nedisponuje žádnými ovládacími prvky, naopak na levém najdeme power tlačítko a kolébku pro ovládání hlasitosti. Horní hrana disponuje pouze 3,5 mm audio jackem k připojení sluchátek. Na spodní hraně najdeme uprostřed mikrofon a usb konektor, který se nám přesunul k pravému okraji ve srovnání s minulou verzí telefonu.

Na zádech telefonu je vše podstatné umístěno v horní části, tedy uprostřed kamera s 8 Mpx snímačem, nalevo od optiky přisvětlovací LED dioda a napravo výstup pro reproduktor, mimochodem s překvapivým přednesem na tuto cenovou třídu.

recenze Xiaomi Redmi 2 _6

Po odejmutí zadního krytu toho však moc nevidíme. Jediné, co si můžeme prohlédnout aniž bychom porušili nějaké záruční podmínky, jsou sloty pro 2x microSIM kartu a jednu microSD kartu, dále prostor pro poměrně velkou baterii o kapacitě 2200 mAh a v horní části fotoaparát s 13  Mpx snímačem a přisvětlovací LED diodou, která se nám oproti předchůdci přesunula nalevo od optiky fotoaparátu. Vpravo od optiky najdeme ještě reproduktor.

recenze Xiaomi Redmi 2 _13

Před samotným spuštěním telefonu musíme založit vyjímatelnou baterii, která je součástí balení. Ale ještě před vložením baterie nezapomeňte vložit SIM karty a případně microSD kartu pro rozšíření paměti.

Displej

Na čelní straně najdeme 4,7 palcový IPS displej s rozlišením 720p, tedy se solidními 312 ppi. Displej je chráněn Corning Gorilla Glass 2, což je chvályhodné, přesto se na telefonu při běžném používání objevilo několik nepatrných micro škrábanců.  Telefon disponuje funkcí ovládání jednou rukou, ke které se dostanete přejetím od „Home“ tlačítka směrem k jednomu z dalších hardwarových tlačítek, to podle toho jestli jste leváci či praváci. Pozor, swipe je třeba začít lehce před Home tlačítkem. Musím říci, že je to velmi užitečná funkce, především pro nás, kteří nemáme tzv. zlodějskými prsty. I při tomto rozměru displeje, který činí 4,7 palce, jsem tuto funkci občas využíval, a to především díky strachu z vyklouznutí telefonu z ruky. Zmenšení displeje si můžete zvolit v nastavení mezi dvěmi hodnotami, 4 palce nebo dokonce 3,7 palce.

Displej z produkce Sharp je velmi ostrý, přestože se jedná „pouze“ o HD, a to v době, kdy na nás výrobci začínají chrlit displeje v 2K a pomalu i v UHD rozlišení, je při této velikosti dle mého názoru plně dostačující. Při normální pozorovací vzdálenosti žádný rastr zkrátka neuvidíte, tedy pokud nemáte ostříží zrak, nebo „nečumíte“ do displeje z deseti centimetrů. Přednes barev je velmi živý, řekl bych až líbivý. Nastavení displeje umožňuje uživateli zvolit jak teplotu, tak i sytost barev. U teploty lze vybrat ze tří stupňů, tedy teplé, neutrální a studené. Ohledně sytosti máme na výběr pouze dva stupně, a to Standard a Briliant, rozdíl jsem v tomto případě nezpozoroval žádný. Pozorovací úhly patří k nadprůměru. Čitelnost displeje při plném slunečním svitu se jeví trochu horší, ale pokud nastavíte displej na plný jas, dosáhnete lehce nadprůměru.

 

Užitečnou funkcí, kterou telefon disponuje, je možnost nastavit volbu proti náhodnému spuštění v kapse, k čemuž telefon využívá senzorů světla a přiblížení nad displejem. Tím pozná, jestli se telefon nachází například v kapse nebo u ucha. Naopak nám chybí funkce ovládání v rukavicích.

Displej reaguje rychle a velmi přesně na dotek, až na jednu výjimku, ale to může být můj subjektivní pocit. Odemknutí obrazovky v základním nastavení, tedy tah od spodního okraje obrazovky směrem nahoru, to byl snad největší problém. Stále jsem ladil rychlost pozici apod. Nakonec jsem to vzdal a zvolil spojnicový způsob odemykání. Takže spíše má neschopnost, než že by to byl problém displeje.

Hardware a výkon

Xiaomi umístilo do telefonu čtyř jádrový 64-bitový procesor Snapdragon 410 od Qualcommu, který je podpořen grafikou Adreno 306. To vše je značný pokrok oproti jedničkové verzi s Mediatekem nebo Snapdragonem 400 v RedMi 1S. Zdá se to být skvělá výbava pro tuto cenovou relaci. Ale abychom využili plně tohoto hardwarového osazení, potřebujeme adekvátní podporu od operační paměti, které se nám však nedostává. 1GB je v této době už zkrátka málo. Musím však zmínit na obranu výrobce, že použitá paměť RAM je typu LPDDR3, která má 2krát větší frekvenci a datovou propustnost než ta, co byla použita u předchůdce Redmi 1S, kde se jednalo o LPDDR2. Pro běh vašich aplikací z 1GB vám zbývá zpravidla 250 až 300MB. Ostatní pobere systém, což není až tak překvapivé, když se podíváme na samotné prostředí MIUI. Zkrátka pro MIUI a celkově i telefon je to málo a vypadá to, že nejsem sám, kdo si to myslí, protože i Xiaomi již reagovalo na tuto připomínku a v nejbližší době uvede na trh upgradovanou verzi s 2GB.

V praxi se nedostatek paměti projeví, máte-li například spuštěno více aplikací, či surfujete-li na internetu s více otevřenými záložkami. V tomto případě má telefon tendenci občas na chvíli zamrznout. Nestává se to však často. Nejlepší obranou proti tomuto nešvaru, je mít pod kontrolou počet otevřených aplikací. Čím méně, tím nižší pravděpodobnost nějakého záseku. Občas se spustilo načítání Launcheru, a to například při přechodu ze spuštěné hry na plochu, což znamenalo několika vteřinové zpoždění.

Hry běžely poměrně svižně a bez nějakých záseků. Občas, hlavně v Asfalt 8, po několika odehraných kolech následovalo kolo, které se na chvíli začalo sekat. U Dead Trigger 2 jsem nezaznamenal jediný problém, vše běželo jak na drátkách.

Telefon se lehce zahříval v části procesoru, dá se však říci, že se nejednalo o nic zásadního. Teplota se v těch nejvytíženějších chvílích vyšplhala někam k 37°Celsia, a to není nic neobvyklého.

V jednom případě, upozorňuji, že telefon jsem používal asi 14 dnů, telefon komplet zamrzl. Musel být restartován, následně optimalizován vestavěným nástrojem. Potom vše opět běželo normálně.

Interní paměť s 8GB, což už také není v současné době žádný hit, jde naštěstí rozšířit pomocí microSD karty, a to o dalších 32GB. To musí již být povinnost při dnešních objemech mediálních souborů. Doposud nechápu výrobce, kteří chrlí smartphony s 16GB interním nerozšiřitelným úložným prostorem a vedle toho nacpou fotoaparát s 20Mpx a nejlépe s podporou snímaní do RAW a o videu ani nemluvě. Ale to jsme odbočili. Pojďme se tedy podívat na výkon v testech:

Benchmarky

BenchmarkVýsledek
Quadrant:11875
Antutu X v5.1:19777
Antutu v5.6.1:19979
GeekBench Multicore:1435
GeekBench Singlecore:481
GFXBench Manhattan:249,2
GFXBench Manhattan Offscreen:112,2
GFXBench T-REX:534,4
GFXBench T-REX Offscreen:295,5
Vellamo Browser:1847
Vellamo Multicore:1230
Vellamo Metal:772
3DMark Ice Storm Extreme:2630

Baterie a výdrž

Baterie o kapacitě 2200 mAh je vyjímatelná a o 200 mAh silnější než u předchůdce. Výdrž baterie při standardním používání dosáhne na zhruba 2 dny. Jestliže používáte telefon pouze v základních funkcích, vydržíte i 3 dny. Pokud telefonu dopřejete vyšší zátěž, bude nutné dobíjet nejpozději po jednom dnu používání. Ale pokud budete zatápět hardwaru hrou, filmy, surfováním po internetu, a to v několika hodinovém zápřahu, počítejte s výdrží v řádu několika hodin:

 

Screenshot_2015-02-15-21-19-11

 

 

  • surfování po internetu zhruba 6 hodin
  • sledování videa okolo 7 hodin
  • telefonní hovory  až 12 hodin

 

 

 

 

Konektivita

Telefon je DualSIM stanby a důležité je zmínit, že oba sloty si jsou rovnocennými. Tedy je jedno kam vložíte jakou z microSIM karet, pokaždé budete moci využít plné podpory, tedy i s LTE. U LTE se zastavme, protože to  je totiž  kapitola sama o sobě. Ačkoli o pokrytí našeho území by se dalo stále dlouze polemizovat, tak tento telefon vám tu polemiku usnadní, bohužel. LTE na našem území totiž využijete pouze v omezené míře. Tím je myšleno, že podporuje pouze některá pásma FDD-LTE a těmi jsou 1800 a 2100, z čehož v ČR a SR je rozšířeno pouze první uvedené. Frekvence 1800 se používá v urbanistické zástavbě, takže pokud žijete na venkově na samotě u lesa apod., dá se očekávat, že 4G zkrátka nechytíte a můžete se třeba drápat na posed, strom či blízký kopec s vysílačem; škoda.

Pro bezdrátovou konektivitu dále můžete využít  Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 4.0 a GPS.

Připojení k Wifi sítím probíhalo většinou bez problému a jestli nastal nějaký problém, tak spíše ze strany routeru, než že by to byla vina telefonu. Bluetooth jsem využil ke spárování chytrých hodinek NO.1 G2 a dále v automobilu se zabudovaným handsfree. Spárování probíhá intuitivně a bez sebemenšího problému. Vše je plně funkční, což v případě mého vozu a zabudovaného handsfree nebývá zvykem. V tomto případě vše fungovalo jak má, tedy příchozí hovory se mi zobrazovaly i s přidělenými tagy.

Pokud máte připojen telefon a váš počítač na jednu Wi-Fi síť tak můžete přenášet data a soubory mezi sebou pomocí FTP protokolu. Tuto užitečnou funkci najdete v nastavení Soubory -> FTP. Po spuštění vám telefon vygeneruje FTP adresu, kterou vy zadáte ve svém prohlížeči vašeho počítače a nyní již vidíte vaše složky a soubory z telefonu přímo ve vašem „kompjůtru“.

 

Nakonec nezapomeňme ještě na podporu OTG.

 

GPS

GPS patří k těm přesnějším, co jsem kdy používal, ale to by měl být v současné době již standard. Ano, do nedávna to nebývalo pravidlem, především v případě MediaTeku. Časy se však mění a Snapdragony v tomto již Mediatek rychle dohání. Fixace probíhá venku do několika vteřin, ale i v budově tak metr od okna se vám podaří fixnout, trvá to však o něco déle, asi okolo 30 vteřin. Telefon podporuje GPS, A-GPS, Glonass a Beidou.

Pokud však budete chtít využit GPS navigaci, bude třeba nejdříve stáhnout příslušnou aplikaci a mapové podklady. V samotném telefonu po rozbalení a zapnutí nenajdete ani jednu mapovou aplikaci.

GPS-ka byla testována při cestách v autě a také jako součást tréninkové aplikace RunKeeper nebo různých meteorologických appek. Ani jednou se mi nestalo, že by mne nechala ve štychu. Přesnost polohy určuje skoro na metr správně.

 

Fotoaparát

Přední fotoaparát s 2Mpx je v současné době a díky nynějšímu trendu „selfie“ mánie již malinko za zenitem. Já nejsem moc tímto trendem zasažen, takže mi to až tak nevadí, zkrátka přední kamerku použiji pouze při video hovorech a pro tuto činnost je to dostačující. Když bych zhodnotil kresbu předního fotoaparátu, tak musím podotknout, že detaily mizí jak mávnutím kouzelného proutku. To mávnutí však má i jednu výhodu. Pokud máte vrásky, či jiné nedostatky na tváři, tak tento snímač vám pleť krásně vyžehlí a nemusíte ani vynakládat několika tisícové položky za botox. Příčina bude pravděpodobně v továrním nastavení samotného snímače, který po pořízení fotky spustí jakousi postprocesingovou úpravu. V nastavení si můžete také zapnout volbu Věk a dle pořízeného snímku vás telefon ohodnotí číslovkou, která by měla odpovídat vašim letům. No nevím, mne trochu nasr…, pardon naštval s tím odhadem.

Hlavní 8Mpx fotoaparát již patří ke standardu této cenové třídy, ne však ke špičce. Jeho světelnost f/2.2 patří k současnému standardu. Pokud budete fotoaparát používat pouze k občasné dokumentaci, tak bych v tom neviděl žádný problém, do toho počítám i takové ty rodinné nebo přátelské momentky. Jste-li vášnivý fotograf a kreativní tvůrce, budete se muset poohlédnout po něčem jiném. Kresba je zkrátka horší než z tradičních kompaktů, a nedej bože, když se pokusíte zazoomovat (v tomto případě pouze digitálně do hodnoty 6,1x), okamžitě veškerá ostrost mizí. Nevím jestli to je problém všech RedMi nebo pouze mého kusu, ale s použití zoomu se mi nepodařilo ani jednou zaostřit k mé spokojenosti. Všeobecně ostření dělá telefonu velký problém a beru to jako nejslabší článek fotoaparátu. Jen podotýkám, že fotoaparáty nemají žádnou stabilizaci.

Jako spoušť fotoaparátu můžete použit software tlačítko na displeji, nebo přímo po zaostření na obrazovce opětovným poklepem na vyznačený zaostřený bod, případně můžete tuto funkci přiřadit i hardwarovým tlačítkům na boku přístroje v menu nastavení.

Telefon disponuje 6,1 násobným digitálním přiblížením a tím, že je digitální, tak bohužel nevalné kvality. Především při plném zazoomování jde veškerá ostrost do kytek a vy můžete počítat pixely v podobě kostiček.

Ale jak jsem výše zmínil a nebyl jsem tak kritický, tak k běžnému používání je tento fotoaparát dostačující. Přičteme-li k tomu i současný trend tyto fotky uchovávat v pamětích telefonů nebo tabletů, případně je umisťovat na sociální média, jakými jsou Fb, Instagram, GooglePlus apod., tak s výsledky budete spokojeni.

Volby fotoaparátu

Na druhou stranu jsem byl překvapen kolika možnostmi nastavení fotoaparát disponuje.

Pro focení můžete využívat několika efektových filtrů nebo režimů focení a scénických režimů.

Režimy focení: Panorama, Časovač, Manuální režim, Tón pleti, Noční režim, Scény.

Panorama, jak níže můžete vidět, nemělo problém se snímání tzv. na ležato, pokud jste však otočili telefon o 90 stupňů, software vytvářel snímky, kde některé části vyretušoval a špatně slepil.

verze snímaná horizontálně:

PANO_20150214_134508

verze snímaná vertikálně:

PANO_20150214_134656

 

HDR snímání, kde po stisknutí spouště telefon vytvoří několik snímků, které potom softwarově slepí. Zde musím říci, že to funguje poměrně dobře.

Manuální režim dovoluje nastavit vyvážení bílé a ISO.

Z přednastavených scénických režimů si můžete vybírat z Auto, Portrét, Krajina, Sport, Noc, Noční Portrét, Pláž, Sníh, Západ slunce, Ohňostroj, Květy. Rozdíly můžete vidět níže.

Na opačné straně najdete volby filtrů. Můžete si vybrat z dvanácti filtrů, viz příklady níže.

Přepínat mezi přední a zadní kamerou můžete buď pomocí ikonky, nebo přímo na obrazovce přejetím shora dolů.

Kontinuální snímání spustíte pomocí delšího namáčknutí spouště, tuto volbu si nastavíte v samotném nastavení fotoaparátu.

Video

Videa můžeme zaznamenávat v rozlišení FullHD skrze hlavní fotoaparát, což je příjemným překvapením. Upřímně jsem od této cenové kategorie neočekával žádné zázraky, avšak podání barev je na dobré úrovni, překvapuje mě sytost barev a ostrost detailů v záběru, pokud tedy digitálně nepřibližujete. Občas se senzor pere se světelnými podmínkami a v automatickém módu nastavení WB se nemůže rozhodnout, kterou variantu vybrat. To se celé projeví v záběru, kdy na některých plochách můžete pozorovat stroboskopické záchvěvy v podání barev.

Samozřejmě chybí stabilizace, ale to bychom od této cenové kategorie chtěli asi už moc. V praxi to znamená, že je třeba vážit každý váš pohyb při snímaní, a to především při chůzi. Záznam zvuku je dobrý, pokud se nedostanete na rušnou ulici, nebo jsou zhoršené povětrnostní podmínky, kdy mikrofony ztratí hlavu a zaznamenávají ruch, který se slije do jedné velké koule, ale zažil jsem mnohem horší případy.

Hudební výstup, přehrávač

Hudební výkon RedMi patří k průměru, ničím nevystupuje a asi ani ničím nezklame, tedy pokud se budeme bavit o hudebním přednesu. Po připojení sluchátek Koss Porta Pro jsem se nemohl zbavit pocitu vyššího zabasování. Nedalo mi to a přezbrojil jsem na peckové Shure , které tento pocit potvrdily. Musím však říci, že Shure e3c tomu daly grády, především pokud byly hudební soubory ve vyšším bitrate, tak jsem byl překvapen, co ze sebe telefon vydal. Pozor u MP3 s nejvyšším bitratem 320kb/s již na těchto sluchátkách byly patrné rozpadající se basy.

Přehrávač…

… je kapitola sama o sobě. Vestavěný přehrávač bohužel trpí nedoladěním. Nevím, jestli je problém ve vyrovnávací paměti, či problém ve čtení dat z paměťového média, každopádně pokud pustíte první skladbu a potom, nedej bože, přeskočíte na jinou, přehrávač spadne. Přesněji, začne si dělat, co chce. Přestane hrát na několik sekund, potom skočí do jiné stopy, nebo spustí dvě věci současně a nebo vám spustí několika vteřinovou ukázku z každé stopy. Nakonec vás to donutí přehrávač vypnout, jenže tím si nepomůžete. Pokud znovu spustíte nějakou skladbu, celý výše popsaný proces se opakuje. Věřte, že když vás to potká někde při běžeckém tréninku, máte za prvé po náladě a za druhé byste nejraději telefonem mrskli o zem. Jediným řešením je celý telefon vypnout a zapnout, poté optimalizovat, nejlépe s promazáním cache souborů. Takže dobrá rada hned na začátek. Doporučuji se tohoto přehrávače zbavit a nainstalovat nějaký ověřený a spolehlivý.

Jen ještě dodatek; pokud rádi posloucháte hudbu při běhu, tak tento přehrávač asi nesnáší běh. Opět nastává problém s plynulým přehráváním. Hudba se trhá, nebo přeskakuje, skoro mi to připomnělo staré doby s DiscManem.

Testovací hudební vzorky

Hudební přednes bude sedět vyznavačům elektro stylů, dance music, R&B, Hip-Hop apod. Ti, co dávají přednost rockovému stylu, folku, komornějším stylům, hudbě postavené na vokálech, nebo snad klasice, můžou být na straně zklamanějšího publika. Testoval jsem na U2, Green Day , Moderat a Röyksopp. Nejlépe dopadl projekt Moderat se svým uhrančivým a minimalistickým elektrem, inspirovaným Kraftwerkem. Poté eklektičtí Röyksopp, kteří také sází především na elektronický spodek s výraznými vokály. Naopak Green Day zněli již dost ploše a až bych řekl nudně. Bono z U2 ztratil nádech výjimečnosti. Soubory byly použity ve všech případech jak v MP3 s nejvyšším bitratem 320kb/s, tak také v bezztrátovém WAV, tedy stejná kvalita jako CD.

 

MIUI

Telefon se mi dostal do ruky ještě bez počeštěné nadstavby Androidu MIUI 6. To neznamená, že neobsahuje češtinu, ta tam je. Avšak má problémy sama se sebou, tedy abych upřesnil, problémy spočívají v zobrazení fontů u našich háčků a čárek nad písmeny.

MIUI patří k jedné z nejlépe odladěných nástaveb Androidu na světě a díky tomu se těší i obrovské popularitě. Abychom si i my tento zážitek užili v plné míře, je třeba nainstalovat českou mutaci této ROM. Není to nic komplikovaného a zvládne to každý. Přesný návod najdete případně zde.

Tak nyní máme díky české komunitě MIUI kompletně počeštěný telefon a jdeme si užít tento operační systém.

MIUI se proslavilo především velmi intuitivním ovládáním a různými možnostmi uživatelského přizpůsobení. Na druhou stranu tato ROM nezapře inspiraci v iOS od Applu. Současná verze MIUI 6 jede ještě na Android 4.4.4 KitKat.

prostředí MIUI 6:

možnost rychlého přizpůsobení, při delším podržení levého HW tlačítka:

Pro to, abyste si mohli přizpůsobit telefon dle své potřeby, je třeba si zřídit účet u Xiaomi. Poté již můžete vybírat jednotlivé styly v aplikaci Témata. Některá jsou plně zdarma, za některé je třeba si připlatit. Na výběr máte několik tisícovek možností, takže se nemusíte bát, že by vás telefon omrzel. Témata můžete natáhnout na celý systém, nebo jen na některou z částí a případně i kombinovat více témat. Zkrátka možností a kombinací dosáhnete neskutečné variability systému.

MIUI v sobě skrývá i několik užitečných nástrojů, jakými jsou hodiny, záznamník, FM rádio, Kalkulačka, Kompas, Skener, Optimalizace, Kalendář a třeba updater pro stažení aktualizací. Za zmínku stojí nástroj Optimalizace, která v sobě skrývá i vestavěnou antivirovou kontrolu a dále vám systém vyčistí od zbytečností.

Režim návštěvník

Dobrá funkce, pokud dáváte svůj telefon z ruky, po aktivaci neoprávněná osoba nemůže prohlížet vaše poznámky, obrázky, zprávy, soukromí atd. Po aktivaci se telefon chová, jako by v něm nic nebylo.

Režim nerušit

Můžete si nastavit jak, kdy, co, zkrátka plno možností, od absolutního nerušení až po některé pro vás důležité, na které byste přeci jenom měli být upozorněni.

 

Notifikace

Notifikační menu zobrazíte scrollování od horního okraje obrazovky. V něm najdete v základu dvě stránky. První slouží jako notifikační, kde si můžete nastavit vše, na co by vás systém měl upozorňovat. Vše můžete navolit v menu nastavení, kde notifikace mají vlastní oddíl. Na druhé stránce najdete nabídku základních ovládacích prvků. Díky tomu máte všechna důležitá nastavení po ruce a nemusíte složitě hledat v menu nastavení. Přesto, pokud potřebujete rychle přejít do nastavení telefonu, stačí kliknout ve spodní části na ozubené kolečko a jste v menu nastavení a nebo pokud potřebujete přenastavit přímo danou funkci, stačí dlouze podržet ikonu a telefon vás přesměruje do hlavního nastavení funkce.

 

Závěr a verdikt

Telefon Xiaomi RedMi 2 patří ve své cenové kategorii k tomu nejlepšímu, co můžete nyní sehnat. Za svou investici, která se oproti předchůdci nezvýšila, získáte lepší procesor Snapdragon 410 s 64-bitovu architekturou, menší rozměry a váhu, vylepšení na postu fotoaparátů.Na telefonu také potěší DualSIM s podporou LTE, bohužel, díky podpoře pouze dvou frekvencí velmi omezenou. Telefon je velmi dobře zpracován s použitím kvalitních materiálů, kterému vévodí velmi kvalitní přední IPS displej s HD rozlišením. Určitě potěší samotná výdrž telefonu, která se pohybuje průměrně okolo dvou dnů při běžném používání. Pokud budete telefonu zatápět, vydrží do jednoho dne bez nabíječky a v těch extrémnějších případech se můžeme bavit o hodinách, ale to platí o většině telefonů, či přenosných zařízeních.

Neopomenu vyzvednou MIUI prostředí, které tomuto telefonu velmi sluší a možností k přizpůsobení je víc než dost. V praxi to znamená, že si vlastně můžete zvolit nový vzhled pokaždé, když si usmyslíte, třeba každý den. Na výběr v aplikaci Témata máte z několika tisíců možností, které jdou dále kombinovat, takže vlastně každý den můžete mít nový vzhled telefonu. S kombinacemi si vystačíte na několik let.

Je však škoda, že výrobce hned od počátku výroby nezařadil výkonnější RAM, což by bylo vděčné i kvůli MIUI 6. Zde implementovaných 1GB vám dává možnost standardně využívat okolo 300 MB, a to se bohužel již projeví, jakmile máte otevřeno více aplikací. Xiaomi však na tento fakt a vlastně i reakci fanoušků rychle reaguje a již má připravený upgradovanou verzi s 2GB RAM a 16 GB ROM, která bude uvedena na trh již 23. února/februára, a to o jen 100 juanů dražší. Pokud tedy nepotřebujete telefon hned, tak se vyplatí ještě necelý měsíc počkat a zainventovat zhruba o 400,- Kč více do tohoto upgradovaného přístroje. Věřím, že se v březnu/marci již tato verze objeví i na našem trhu.

Jinak musím uznat, že telefon fungoval na své parametry velmi dobře a pokud potřebujete telefon pro normální používání, tedy nejste žádný trhač hardwaru a software experimentátor, tak nemusíte mít strach o svou investici. Telefon odvede svou práci spolehlivě. Především si dokážu představit tento telefon u našich něžnějších stvoření, ke kterým se budou velmi hodit i ty všelijaké barevné variace, se kterými udělají velkou parádu.

 

S čím jsme spokojeni

Skvělý displej

Operační systém MIUI

Dual SIM

Solidní výdrž baterie

Velmi dobrá GPS

Atraktivní design

Hlasitý reproduktor

 

 

 

Co by mohlo být lepší

1GB RAM

Chybějící frekvence LTE používané v ČR

Chybí NFC, pro někoho však nepodstatná funkce

Zadní kryt

Nepodsvícená HW tlačítka

 

Specifikace podrobně

SÍŤTechnologieGSM / HSPA / LTE
2G pásmaGSM 900/1800/1900 – SIM 1 a SIM 2
3G pásmaHSDPA 850/1900/2100
 TD-SCDMA 1900/2100
4G pásmaLTE 1800/2600 TD-LTE 1900/2300/2500/2600
(pásy 3, 7, 38, 39, 40, 41)
RychlostHSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps
GPRSAno
EDGEAno
TĚLORozměry134 x 67,2 x 9,4 mm (5.28 x 2.65 x 0.37 in)
Hmotnost133 g (4,69 unce)
SIMDual SIM (Micro-SIM, dual stand-by)
DISPLEJTypIPS LCD kapacitní dotyková obrazovka, 16M barev
Velikost4,7 palce (~ 67.6% poměr obrazovky k tělu telefonu)
Řešení720 x 1280 pixelů (~ 312 ppi)
MultitouchAno
OchranaCorning Gorilla Glass 2
PLATFORMAOSAndroid OS, v4.4.4 (KitKat) – MIUI 6.0
ProcesorQualcomm MSM8916 Snapdragon 410
CPUQuad-core 1,2 GHz Cortex-A53
GPUAdreno 306
PAMĚŤPaměťové kartymicroSD, do 32 GB
Interní8 GB, 1 GB RAM / 16 GB, 2 GB RAM
KAMERAPrimární8 MP, 3264 x 2448 pixelů, autofocus, LED blesk
Popis1.4 um velikost pixelu, geo-tagging, touch focus, detekce tváře /  úsměvu, HDR, Panorama …
Video1080p @ 30fps
Sekundární2 MP, 720p
ZVUKTypy výstrahVibrační; MP3, WAV vyzvánění
ReproduktorAno
3,5mm jackAno
konektivitaWLANWi-Fi 802.11 b / g / n, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetoothv4.0, A2DP, LE
GPSAno, s A-GPS, GLONASS, Beidou
RádioFM rádio
USBmicroUSB v2.0, USB Host, USB OTG
DALŠÍSenzoryAkcelerometr, gyroskop, senzor přiblížení, kompas
ZprávySMS, MMS, e-mail, Push Mail, IM
BrowserHTML5
JAVAAno, přes Java MIDP emulátor
 – Rychlé nabíjení baterie: 30% během 30 minut (Quick Charge 1.0)
– Aktivní potlačení hluku
– MP4 / H.264 přehrávač
– MP3 / WAV / eAAC + / FLAC přehrávač
– Photo / video editor
– prohlížeč dokumentů
BATERIE Li-Po 2200 mAh baterie
Disclaimer: Některé společnosti, o jejichž produktech píšeme, nám mohou občas poskytnout kompenzaci, ale naše články a recenze jsou vždy našimi upřímnými názory. Další podrobnosti naleznete v našich redakčních zásadách.