Nejnovější spekulace ohledně velmi sledovaného projektu ARA, neboli modulárního telefonu, hovoří o možnosti předvést se na blížící se akci MWC v Barceloně.

Projekt ARA spočívá ve vývoji modulárního chytrého telefonu, u kterého si uživatel zvolí a následně poskládá telefon dle svého vlastních nároků a vkusu. Jednodušeji, koupíte si šasi a následně dokoupíte jednotlivé součásti telefonu zabudované do bloků, které již jen zaklapnete do vašeho šasi.  Bude záležet jen a jen na vás, jaké specifikace a nároky očekáváte od svého telefonu a také, co jste ochotni vysolit za jednotlivé bloky.

ARA například nabídne možnost upgradovat kameru, operační paměť RAM, grafickou kartu GPU nebo dokonce displej, ale i další komponenty pouhou výměnou. Jednoduše budete-li mít pocit, že ten váš procesor patří již mezi starší nebo méně výkonnější část telefonu, tak ho vyměníte za novější, výkonnější apod.

V Barceloně by mělo být představeno na padesát modulárních komponentů. Uživatelé by si tedy mohli poprvé osahat možnosti tohoto projektu. Dá se však očekávat, že některé ještě nebudou provozu schopné. Očekává se však, že budou představeny alespoň základní moduly, které by splnili možnost předvést provozuschopný telefon.

Ve středu Toshiba oznámila spolupráci s výrobcem procesorů Gujarat Einfochips na produkci čipů do projektu ARA. Senior víceprezident společnosti Toshiba a CTO, Shardul Kazi, oznámil, že výsledkem spolupráce jsou návrhy dvou telefonů, Spiral One a Two Spiral. V blízké budoucnosti je již plánován Spiral Three a oba posledně jmenované by měly doputovat až ke spotřebitelům.

Náklady na jednotlivé moduly by se měly pohybovat od 50 do 500 dolarů, tak aby to odpovídalo možnostem a náročnosti jednotlivých uživatelů.

Podle všeho by většina modulů měla být vyměnitelná za provozu, tedy až na ty základní, jakými jsou CPU, displej a samozřejmě baterie. Projekt ARA je dítkem společného vývoje Googlu a Motoroly, ke kterému se díky velké variabilitě připojují i další společnosti, které cítí možnost a potenciál tohoto projektu. Těšme se tedy do Barcelony, kde se snad již dočkáme tohoto velmi zajímavého projektu v podobě reálné ukázky.

[zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.