Koncem loňského roku jsme vás informovali o kauze, kterou dlouhodobě šetří čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC). Jedná se v ní o porušování čínského antimonopolního zákona americkou společností Qualcomm.

V prosinci/decembri loňského roku proběhlo sedmé kolo jednání mezi NDRC a společností Qualcomm, jehož výsledek nebyl zcela zřejmý a jednoznačný. Situace se však objasnila v těchto dnech, kdy NDRC udělil společnosti pokutu v rekordní výši 975 miliónů dolarů s tím, že Qualcomm porušil čínský antimonopolní zákon a kromě tučné pokuty mu stanovila také nové podmínky pro licenční poplatky, účtované za telefony s procesory Qualcomm prodávané v Číně. Při stanovení výše pokuty byla prý zohledněna skutečnost, že společnost aktivně spolupracovala s vyšetřovateli.

Navzdory pokutě a vleklému dohadování s NDRC se CEO Qualcomm, Steve Mollenkopf, vyjádřil, že tento výsledek šetření je v podstatě pozitivní. „Jsme rádi, že tato dohoda s NDRC odstranila nejistotu našeho podnikání v Číně a nyní se můžeme plně soustředit na podporu našich čínských zákazníků. Je před námi ještě mnoho příležitostí.“. Dodal, že cena akcií Qualcomm po ohlášení dohody s NDRC stoupla téměř o tři procenta.

Tato kauza by mohla být jistým katalyzátorem budoucích zásahů čínského antimonopolního úřadu proti západním společnostem. Je veřejným tajemstvím, že Čína chce výrazně omezit svou závislost na zahraničních technologiích a dát tak přednost tuzemským společnostem.

[Zdroj] [Zdroj]