Britská společnost Canoncial představila v roce 2013 svou novinku, projekt Ubuntu Edge, který měl nabídnout první mobil s operačním systémem Ubuntu. Přestože se projekt nesetkal s velkým úspěchem, společnost se snažila získat pro tento alternativní operační systém partnery, kteří by byli schopni a ochotni implementovat Ubuntu do svých zařízení.

Jedním z partnerů byla společnost Meizu a my měli možnost se doslechnout, že prvním z telefonů, používajících OS Ubuntu by měl být Meizu MX3, dokonce se spekulovalo i o MX4 s Ubuntu. Jak známo, nic z toho se nepotvrdilo.

Druhým partnerem britských Canoncial je španělský producent spotřební elektroniky, společnost BQ. Ta je velmi zajímavým hráčem na poli multimediálních zařízení, 3D tisku a robotiky, s výrazným zaměřením na open-source filozofii.

ubuntu1-1

O tom, že spojení Canoncial a BQ dopadlo dobře můžeme být svědky právě dnes, kdy v Evropě jde do prodeje první telefon s OS Ubuntu, pod názvem Aquaris E4.5. Jde v podstatě o speciální Ubuntu edici, která vychází z původního přístroje, který běžel na Androidu. Aquaris E4.5 Ubuntu Edition by měl mít zhruba stejné specifikace jako verze s Androidem a měl by spadat mezi mid-rang zařízení.

 

Displej má úhlopříčku 4,5 palce s rozlišením 540 x 960 pixelů (244 ppi). Procesorem je blíže nespecifikovaný čtyř jádrový Mediatek s taktem 1,3 GHz a operační pamětí 1 GB. Vnitřní paměť má kapacitu 8 GB a lze ji rozšířit pomocí SD karty.Telefon je Dual SIM. Zadní kamera je 8 MPix a přední pak 5 MPix. Baterie má kapacitu 2150 mAh a podporu LTE zde nehledejte.

Aquarie E4.5 Ubuntu Edition se začne prodávat dnes formou internetového „flash“ prodeje, a to pouze v Evropě za cenu 169,90 euro, což je zhruba 4.700,-Kč. Telefon by se měl objevit také v nabídce operátorů ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii.

[Zdroj] [Zdroj]