Resuscitaci slavné značky Nokia pomocí tabletu Nokia N1 z produkce čínského Foxconnu jsme se věnovali v několika článcích (např. ZDE) a po oficiálním představení 7.ledna se před pár dny konečně první várka kusů dostala mezi prostý čínský lid. Očekávání byla bezesporu velká a proto jsou první rozporuplné ohlasy o tabletu trochu vystřízlivěním a studenou sprchou. Co tedy první šikmoocí uživatelé zjistili ?

Začněme tím dobrým, první zprávy chválí dílenské zpracování a kvalitu displeje, výkon nového Intelu Z3580 Moorefield je také zdá se velmi uspokojivý, testy Antutu 5.6 se pohybují v oblasti 45.000 – 47.000 bodů. Zadní fotoaparát se také zdá být mnohem kvalitnější než kolegové ze stejné čínské cenové hladiny a výdrž 5300 mAh baterie, ač nedosahuje inzerovaných 10 hodin vydrží slušných zhruba 6-7 hodin přehrávání videa. První záblesky nespokojenosti jsou spíše úsměvné chybky, když se tablet někdy hlásí testům jako Foxconn N1, případně drobné nedostatky a celková průměrnost nadstavbového Z-Launcheru naroubovaném na Android 5.0 Lollipop. Z těch závažnějších pak několik stížností na problémy s nabíjením, neodinstalovatelné bloatware aplikace typu McAfee či nepřítomnost slotu na SD karty.

nokian1user02

Úsměv pak definitivně pohasne při zjištění, že Nokia N1 nemá nainstalovaný Google Framework, takže o funkčnosti Play storu si můžete nechat jen zdát, kompatibilita aplikací je velmi pofidérní a na Intel Z3580 zatím neexistuje možnost rootu, který by tyto záležitosti doufejme vyřešil (i když už se na něm pracuje, tedy aspoň pro hardwarově podobný Dell Venue 8 7000). Vrcholem zmaru je pak zjištění, že slavný „oboustranný“ USB-C port, který byl tak hojně vyzdvihován jako revoluční je ve skutečností obřím skokem zpět protože nepochopitelně nepodporuje USB OTG díky absenci 5V napájení. Což je při zmíněné absenci microSD slotu v mých očích přečin takřka kriminální. Cena 1599 juanů (tedy asi 255$) není špatná, ale tyto nedostatky obávám se učiní prvnímu pokusu Nokie o comeback poměrně razantní stopku. Škoda.

[Zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.