Po povedeném Huawei Honor 6 si dnes pochutnáme na dalším modelu z portfolia Huawei, Ascend Mate 7 Gold, jak zní celé jeho jméno. Jeho 6″ displej a baterie o velikosti 4100mAh jsou výzvou v každodenním zápřahu. Jak „velikán“ obstál? To se dozvíte v dnešní recenzi Huawei Ascend Mate 7 Gold! Naše díky patří zastoupení společnosti Huawei pro Českou Republiku, která nám přístroj zapůjčila.
Balení
Již první pohled na krabičku dává jasně najevo, co se bude dít po otevření. Jediné slovo, které mě při tom pohledu napadlo, byl luxus. Černá krabička s černým číslem sedm a zlatým nápisem Ascend Mate, se otevírá jako kniha do strany. V levé polovině nalezneme krabičku, ve které je pin pro vysunování šuplíků SIM a paměťových karet, mnohojazyčná brožurku „Quick guide start“ a dokonce flipové pouzdro s notifikačním okénkem. Pouzdro je vyvedeno v bílé krémové barvě a je velmi pěkně zpracováno, přestože se nejedná o kůži, ale o syntetický materiál. Jen bych mu vytkl nemožnost uzamknout flip například sponou nebo magnetem. Po jeho zavření se zobrazí hodiny s počasím a na druhé stránce pak přehrávač.
Po pravé straně balení se nachází samotný telefon, který si lebedí ve vaničce. Pod ním je větší krabička, kde se skrývají pecková sluchátka, USB kabel a rozměrná nabíječka, která nabídne nabíjecí proud až 2A. Na poslední kabel, který mi krabička poskytla, jsem chvíli hleděl s překvapením, jde o MHL redukci? OTG redukci? AUX? Ne, ani jedno, jde o kabel, kterým lze nabíjet ostatní telefony! Na obou stranách je Micro-USB konektor samec a díky 4100mAh baterii nebude nabíjení problém.Příjemné překvapení!Popis
Již název „Mate 7 Gold“ napovídá, že telefon tentokráte nebude ani černý ani bílý. Co ale zarazí je to, že telefon není ani zlatý. Zlatá barva je použita pouze na rámečku kolem displeje. Jinak je celý telefon vyveden v barvě velmi připomínající barvu „Champagne“, tedy něco mezi oranžovou, žlutou a hnědou. Veškeré příslušenství je bílé barvě, dokonce i flipový kryt je krémové bílé. Zlatý je defaultní styl tématu UI, zlaté jsou popisky na krabičce, tudíž zlatá je opravdu zastoupena v minimální míře.
Co se zpracování a materiálů týče, byl jsem od prvního doteku nadšen, kvalita zpracování je skvělá a člověk má ihned pocit, že drží v ruce přístroj, který opravdu nespadá do šedého průměru. Působí bytelně a jistě, za což může hliníkové šasi a kovová záda. Navíc poměr displeje ku rozměrům tělu má výbornou hodnotu kolem 78%, i když okraje po stranách by mohli být tenčí. Rozměry těla jsou 157 x 81 x 7.9 mm a váha 185 gramů.
Začněme jako obvykle popisem zad, která jsou z převážní části kovová, jen spodní a horní lišty jsou platové díky anténám, které jsou pod nimi schované. Seshora zde máme velkou čočku fotoaparátu, nalevo od něj přisvětlovací LED, pod fotoaparátem je snímač otisků prstů. Naspodu logo Huawei, potřebné značky certifikátů a nalevo malinkatá mřížka hlasitého reproduktoru.
Na hraně spodní jsou dva prvky a to USB konektor a primární mikrofon, na hraně horní 3,5mm jack a sekundární mikrofon.
Levá hrana ukrývá dva šuplíky, horní je pro micro-SIM a spodní buďto na nano-SIM nebo paměťovou kartu. Tudíž můžete mít kombinaci SIM1 – paměťová karta nebo SIM1 – SIM2. Pravá strana pak skýtá prostor pro obě fyzická tlačítka, horní kolébku hlasitosti a pod ní on/off/wake up/sleep. Celkem zajímavý detail se poskytne při bližším zkoumání tlačítek, kolébka hlasitosti je klasické tlačítko, prosté jakéhokoliv zvýrazněného povrchu, kdežto vypínací tlačítko má na sobě kruhový vzor. Nicméně poznat to na pohmat příliš není. Tlačítka jsou na dobrém místě, snadno se poslepu najdou, jsou dobře odlišená od zbytku povrchu a mají velmi jistý stisk.
Přední stranu okupující 6″ FullHD displej, který rozeberu v následující kapitole, doplňuje standardní „kombo“ prvků v podání čidla přiblížení, snímače okolního světla, sekundární kamery a notifikační LED.
Musím také vyzdvihnout poměr displeje ku tělu, který dosahuje 77,6% přední strany a řadí se tak k těm lepším na trhu.
Hardware
Kdo by očekával hardware stejný, jako má nedávno recenzovaný Huawei Honor 6, bude potěšen. Mate 7 Gold totiž disponuje novějším čipsetem HiSilicon Kirin 925 s grafickým čipem Mali-628 MP4, této dvojici sekundují 3Gb operační paměti RAM, 32Gb úložného prostoru, který lze rozšířit o paměťovou kartu MicroSDXC do velikosti 128Gb.
Ještě se zastavím u procesoru, ten je stejně jako jeho předchůdce postavený na architektuře big.LITTLE, tedy dvou blocích po čtyřech jádrech, tedy s celkovým počtem osmi jader, 4x 1.8 GHz Cortex-A15 a 4x 1.3 GHz Cortex-A7.
Proti Honor 6 chybí iR dioda, ale navíc je přítomno NFC, funkce OTG samozřejmě nechybí a když jsme u těch zkratek, tak LTE je zastoupeno pouze na frekvencích 1 800/2 100/2 600 MHz. Nepodpora pásem 800/900 MHz je v dnešní době u telefonu za téměř 16 000Kč velkým mínusem.
Zadní 13-megapixeolový fotoaparát se známým snímačem Sony IMX214 slibuje solidní výsledky, přední snímač je 5-megapixelový. Zadní fotoaparát má k dispozici jednu přisvětlovací LED, druhá LED je informační a je na přední straně, povedlo se mi jí rozsvítit zelenou a červenou barvou. Na zadní straně se ještě nachází snímač otisků prstů, který funguje překvapivě dobře.
Displej
6″ FullHD IPS displej vyrobený firmou JDI je krytý Gorilla Glass 3, jedná se tedy o opravdu velikou zobrazovací plochu. Displej v Honor 6 si rozhodně zasloužil slova chvály, avšak Mate 7 je v tomto ohledu horší. Jeho podání barev, resp. bílé barvy, pokulhává a je zbytečně nastaveno na příliš teplý tón a bílá je tak spíše do žluta. Naštěstí se v nastavení dá nastavit studenější odstín a podání barev se tím výrazně zlepší. Jinak nemám displeji moc co vytknout, barvy má syté, černá je decentní. Pozorovací úhly jsou vynikající, k bílému nádechu dochází až při pohledu z naprosto extrémních úhlů pohledu.
Krycí sklo Gorilla Glass 3 je od výroby kryto folií, což chválím. Ač folie nemá coating jako krycí sklo, na doteky reagoval dobře a prsty klouzaly povrchu také hladce. Co se použitelnosti ve venkovních prostorách týče, tak Mate 7 spadá do lepšího průměru. Odrazy okolního světla jsou minimální a na displej je díky vysokému maximálnímu jasu vidět celkem bez problémů. Minimální jas je celkem nízký, i když bych si dokázal představit ještě nižší, jako má například Meizu MX4. Nicméně při nočním brouzdání to oči vypálit nedokáže.
Příjemná je i možnost zapnout zvýšenou citlivost na doteky, neboli ovládání v rukavicích.
Výkon
Jak již bylo psáno,kombinace HiSilikon Kirin 925, 3Gb RAM a Mali-628MP4 slibuje celkem slušný základ pro hraní a naprosto dostatečný výkon pro běžné používání. Honor 6 mě přesvědčil, že i starší Kirin 920 dokáže bez problémů konkurovat výkonem a od Kirinu 925 jsem očekával minimálně to samé. V řeči čísel z benchmerků sice není Mate 7 na prvních příčkách, ale na většinu obsahu, kterou si můžeme do telefonu nahrát, bohatě vystačí.
Herní testy probíhaly hladce s jednou výjimkou a tou je Real Racing 3, který mi ze začátku padal a bylo krajně nestabilní a zasekaný. Po třech čtyřech pádech se ale ustálil a až na občasnou zpomalenost běžel hratelně. Další zvláštností je 3DMark, který byl celý šíleně zasekaný, nicméně testy proběhly normálně.
Čísla z benchmarků jsou tyto:
AnTuTu v5.6: 44502 bodů
3DMark – IceStorm Unlimited: 13868 bodů
– IceStorm Extreme: 9045 bodů
Herní testy:
GTAIII – Náročnost tohoto herního titulu je pro dnešní telefony již minimální, tedy bez překvapení po nastavení nejvyššího nastavení jede hra bez ztráty kytičky.
DeusEx: The Fall – bez problémů hratelné, bez propadů FPS
Real Racing 3 – jak jsem psal v úvodu kapitoly, hra zprvu padala a byla téměř nehratelná. Což se naštěstí změnilo a nakonec se přes občasné lagy v menu a při procházení auty a nabídkami stala hratelnou.
The Dark Knight Rises – Mate 7 předčil mé očekávání a TDKR šel překvapivě dobře a byl bez problémů hratelný
Dead Trigger 2 – zde také není co popisovat, hra šlapala dobře i na nejvyšší nastavení
Android UI – EMUI
Zde bych vás, čtenáře, s klidným srdcem odkázal na recenzi Huawei Honor 6, protože Mate 7 má totožnou verzi ROM. Není zde moc co popisovat, proto opravdu jen to nejdůležitější a to chování operačního systému.
Na Honor 6 jsem chválil celkovou odladěnost a na Mate 7 se situace vlastně opakuje. Sem tam se stalo, že se aplikace načítala déle, než by musela a až na Real Racing 3 (viz herní test) aplikace nepadaly, nesekaly se a ani jinak se nevymykali standardnímu chování. Pochválím celkovou konzistentnost prostředí, je vidět práce designéra, který dokáže vytvořit komplexní, přesto stejnorodé dílo.
Vlastně jedinou věcí se, kterou se ROM odlišuje od Honor 6 je nepřítomnost aplikace pro infračervenou diodu, kterou Mate 7 nemá, a naopak přítomnost nastavení pro snímání otisků prstu. Ta je celkem jednoduchá, v zařízení může být nasnímáno až 5 otisků, které poslouží pro odemykání nebo pro přístup do sejfu. Bohužel jsem nenašel možnost jak například zamknout určitou aplikaci, což bych velmi ocenil. Pokud jsem to někde v nastavení přehlédl, napište do diskuse prosím.
Bohužel nelze telefon zamykat otiskem prstu, což by bylo celkem příjemné. Musím ale říci, že senzor fungoval spolehlivě a v naprosté většině případů rozeznal můj prst napoprvé.
Jednou ze zvláštností je možnost vymazat otisk prstu prostým zmáčknutím tlačítka „smazat“. Není požadován ani PIN, ani heslo, ani otisk prstu. Z pohledu zabezpečení tedy poměrně vážná chyba, doufejme, že jí Huawei opraví v budoucnu.
Jednou z funkcí pro velké displeje je možnost zmenšit klávesnici, navigační lištu a číselník. Což je sice příjemné, ale není to trochu málo, pouze tyto tři prvky? Mezi dalšími funkcemi, které jsem očekával u 6″ „phabletu“ je jistě rozdělení obrazovky nebo možnost přepnout aplikaci do volného okna. Bohužel jsem takovouto možnost nenašel a musím říct, že jsem z takovýchto maličkostí celkem zklamaný. Huawei má s v segmentu jak zabezpečení tak funkcí pro velké telefony co dohánět.
Fotoaparát
I Huawei vsadilo na velmi osazovaný snímač poslední doby, Sony IMX214 a spolu s vysokou světelností objektivu f2.0 zde máme potencionálně velmi solidně fotící zařízení. Byl však potenciál použité techniky využit? Ano byl, ale opět pouze částečně, stejně jako v případě Honor 6, i když Mate 7 fotí lépe. Čip málo šumí, neslévá tolik detaily, ale opět je zde přítomna lehká neostrost v krajích, naštěstí slabá. Chromatická aberace se na fotkách neobjevuje, což kvituji s povděkem. Opět musím vyzdvihnout rychlé ostření, které ve většině případů dokáže správně zaostřit. Problémy mu dělají komplikované scény za nedostatku světla.
V čem bohužel Mate 7 nevyniká, ba dokonce zcela propadá proti i mnohem levnější konkurenci, je HDR režim. Fotky jsou doslova „vy*lité“, bez kontrastu, bez barev…na HDR módu je ještě mnoho práce.
Samostatná přisvětlovací LED je průměrně silná a má lehce žlutozelený nádech.
Kritiku si opět „slízne“ samotná aplikace fotoaparátu, stejně jako v případě Honor 6, je nelogicky navržená a namísto rychlých možností nastavení nebo možnosti vlastního nastavení ikon nám zbude pouze zdlouhavé nastavování v menu v menu. Ano, až ve druhém menu je možnost nastavit například ISO a to ještě bez náhledu, tudíž když zvolíte ISO příliš nízké, celý zdlouhavý proces musíte absolvovat znovu.
Ale vše to vyvažují povedené fotky, které lze s Mate 7 pořídit, vysoká světelnost f2.0 pomáhá při špatných světelných podmínkách a ani tehdy se neobjevuje příliš šumu a detaily nejsou ztraceny.
Neupravené fotky k mání jako vždy na uloz.to
HDR:
Bez HDR:
Co se videa týče, byl jsem s ním spokojený. Framrate nekolísá, obraz je celkem dobrý, i když za horších podmínek hodně zrní a překvapivě zvuk u videa není vůbec špatný, přijíždějící metro viz. níže pobral opravdu kvalitním záznamem. Přeostřování je „smooth“, možná by mohlo být o trošku rychlejší, ale to je jen maličkost. Líbí se mi možnost kdykoliv při videu zapnout/vypnout přisvětlení.
Fotky vyfocené při natáčení mají slušnou kvalitu, vyfotí se totiž v plném rozlišení.
Zvuk
Malinkatý výdech hlasitého reproduktoru na zádech ve mě vzbuzoval nedůvěru, co může předvést něco tak malinkatého? Po vyzkoušení jsem však musel „otočit“. Za malinkatou mřížkou se nachází nějaký mnohem větší reproduktor, než by se zdálo a jeho hlasitost je opravdu solidní. Projev sice není z nejlepších, ale vyzvánění rozhodně nepřeslechnete.
Zvuk do sluchátek jsem chválil již u Honor 6, bohužel se mi nepodařilo ani u Mate 7 zjistit, který zvukový čip má. Zvuk se mi zdá totožný, jako u Honor 6, přestože jej tedy nemám po ruce, abych je otestoval pospolu. Srovnání s Meizu MX4 nedopadlo vůbec špatně, jak jsem původně očekával. Proti Meizu jsou méně úderné basy a výšky lehce v pozadí, ale prostor je podaný stejně, stereo crosstalk taktéž bez potíží. No musím přiznat, že mě v tomto Huawei opravdu potěšilo.
GPS, konektivita a volání
Po pochvalné stati o zvuku, budeme pokračovat v trendu chválení i u GPS. Proč? Protože je to dost možná nejpřesnější GPS, která mi prošla rukama. Fix je okamžitý, signál silný a hlavně zmiňovaná přesnost je prostě špičková. Při využití pouze polohovacího systému s vypnutými daty je to opravdu výkon, který si zaslouží „vypíchnout“.
Všechny aplikace, které jsem zkoušel a které potřebují k funkci GPS fungovaly bez problémů (Endomondo, Mapy.cz, Google maps, GPS Test, GPS Status). Ještě dodám, že Mate 7 má k dispozici data jak od Amerického GPS, tak od Ruského Glonass.
Konektivita v podobě LTE, jak jsem již psal, omezená na pásma 800/2 100/2 600 MHz, tudíž si zasurfujete zatím pouze ve velkých městech. Je to celkem škoda, telefon je zaměřený na celosvětový trh a ten Český mu to asi jen tak neodpustí. Nejvyšší standard datových přenosů je tedy HSPDA+. Přepínání datových paketů probíhalo standardní rychlostí.
Se signálem operátora jsem problémy neměl, signál byl víceméně stejný v porovnání s konkurencí, tudíž použitelný tam, kde alespoň nějaký signál je. Signál nijak nekolísal, držel si svoji intenzitu, dokud to bylo možné.
O Bluetooth toho moc napsat nejde, pro přenos souborů posloužilo zcela standardním způsobem na vzdálenost několika metrů a bez problémů.
WiFi se mi ale zdála trochu slabší, před naším domem jsem z pátého patra chytal domácí WiFi trochu s obtížemi, signál byl velmi slabý a někdy i nepoužitelný. Ale celkově je citlivost na signál i jeho síla dobrá, pravděpodobně se nesetkáte s tím, že byste „wifinu“ nechytili, na to anténa stačí bohatě.
Baterie
Konečně se dostáváme do středobodu celého Huawei Ascend Mate 7, jeho obří baterii o kapacitě 4100mAh. Již Honor 6 se osvědčil co se výdrže na nabití týče a Mate 7 pouze následuje a ještě vylepšuje to, co jeho menší kolega začal. Pro začátek uvedu, že baterie se nabije silou 2A od nabíječkou od výrobce poměrně rychle na 80%, ale zbývajících 20% trvá již delší dobu, celkový čas od 5% do 100% bylo velmi lehce přes 3 hodiny, což není při kapacitě 4100mAh tak špatný čas.
Ale teď již k výdrži. Střídmější používání vyústí v situaci, kdy na druhý den nabíječku potřebovat nebudete…dnes celkem vzácný jev. Střední zátěž je například 2 hodiny aktivně na WiFi, 30 minut data, 30 minut hraní, 10 minut hovoru, pár SMS a lehčí spojení s online světem.
Při náročném dni, kdy máte spousty práce (nebo volného času pařit hry) se s klidným srdcem můžete vydat na služební cestu. Mate 7 do večera vydrží. Klidně můžete brouzdat 3 hodiny na WiFi, hodinu na datech, klidně si můžete 30minut zahrát, vyřídit emaily, IM komunikaci, volat 30 minut atd. Při takovéto zátěži jsem byl s to dosáhnout 6 hodin zapnutého displeje, což považuji při velikosti 6″ za skvělý výkon.
V úvodu jsem zmiňoval krátký kabel sloužící k nabíjení ostatní elektroniky, zkusil jsem jej tedy v praxi a musím říci, že druhé zařízení (Meizu MX4) se nabíjelo celkem rychle. Přenesená kapacita je odhadem o 1/3 menší vlivem ztrát, což je pochopitelné.
Tudíž baterie doplňuje dvě pochvalné statě za sebou a přidává další body do závěrečného hodnocení, které je hned jako následující.
Recenze Huawei Ascend Mate 7 Gold – Závěr
Závěr bude dnes v dobrém duchu, Huawei Ascend Mate 7 Gold přesvědčil, že umí a že stojí za zvážení. Sice má pár chyb, ale kdo je nemá. V tabulce jsem se snažil shrnout nejpodstatnější plusy i mínusy.
Děkujeme českému zastoupení Huawei pro Českou Republiku za zapůjčení přístroje za účelem recenze.
Plus | Mínus |
Výdrž baterie | Žádná praktická funkce pro velký displej |
Konstrukce a design | Aplikace fotoaparátu a výsledky HDR |
Zvuk ven i „dovnitř“ | Využití a možnosti senzoru otisků |
GPS | |
Podpora jak DualSIM, tak paměťové karty | |
Dobrý výkon Kirin 925 a Mali628 |