Cyanogen Inc. přebírá od Google zdrojový kód Androidu a přetvoří jej k obrazu svému, přidá pár funkcí a naportuje jej na mnoho zařízení. Také má několik oficiálně podporovaných OEM partnerů, kteří CyanogenMod používají jako defaultní ROM (OnePlus One, Micromax Yureka) namísto standardního Androidu.
Nedávno jsme slyšeli z úst viceprezidenta Cyanogen Inc., že by se od mateřského Google rád odtrhl a uvedl v činnost Android bez Googlu, obchod s aplikacemi Google Play by rád nahradil vlastním ekosystémem aplikací. Podobně to má například Amazon, který má svůj vlastní obchod s aplikacemi a vlastní nativní aplikace.
Tato investice je vlastně poměrně ironická záležitost, Microsoft totiž vydělává na patentech, které v Androidu jsou, mnohem více, než na celé své mobilní divizi v čele s nedávno odkoupenou Nokií. Pokud tedy investuje do Cyanogen Inc., bude „prodávat“ zařízení s Androidem a bude pravděpodobně vydělávat ještě více.
Microsoft dokonce jednu dobu zařízení s operačním systémem Android opravdu prodával, jednalo se o Nokie X, X+ a XL, což velmi záhy v Redmontu zatrhli.
Cyanogen Inc. uvádí, že jejich upravený systém používá kolem 50 milionů uživatelů, což je 5% z celkového počtu 1 miliardy uživatelů Androidu. A téměř všichni využívají služby Google Play a přesvědčit tyto uživatele na přechod na jiný ekosystém aplikací a jejich distribuci, bude opravdová výzva. Cyanogen Inc. chce dosáhnout většího podílu na trhu právě již zmiňovanou distribucí své ROM OEM partnerům.
Poměrně zajímavé je také to, že Cyanogen Inc. odmítl před nějakým časem odkoupení Googlem. Důvodem nepřijetí nabídky bylo, že Cyanogen chce udržet platformu Android co nejdéle otevřenou a pravděpodobně již měli ve firmě plány na odtržení od Google, než uvázání se.
Některé zprávy uvádějí, že Microsoft investoval 70 milionů dolarů. Pravda je ovšem taková, že jen Microsoft ví, kolik přesně. Oněch 70 milionů dolarů je totiž společná investice několika firem a pouze určitý díl z této částky připadá Microsoftu.
Investici však zatím nechce komentovat ani jedna ze společností, počkejme si tedy na oficiální zprávu.