Android, Qualcomm a OnePlus, trojkombinace, za kterou stojí jedno z nejvíce vyhledávaných zařízení v minulém roce. Společnost OnePlus ze Shenzhenu v Číně v minulém roce vypustila na trh zařízení, které specifikacemi splňuje kritéria vlajkové lodi, avšak za poloviční cenu oproti konkurenci. Přístroj specifikacemi stojí na třech pilířích, a to operační paměti s 3GB, velmi populárním CyanogenMod nástavbě Androidu a silném procesoru Snapdragon 801 od Qualcommu. Qualcomm nedávno představil nástupce tohoto svého velmi úspěšného procesoru, osmi-jádrový Snapdragon 810, který bychom měli najít ve stěžejních produktech uvedených v tomto roce od takových firem, jakými jsou Samsung, HTC, LG a nebo Sony.

Procesor byl již uveden např. v LG G Flex 2 na letošním CESu v Las Vegas nebo v Xiaomi MI Note Pro v Pekingu, který by měl být uveden na trh v březnu. Nyní se očekává, že bude také představen v nové vlajkové lodi HTC „Hima“ a následně je očekáván i v „Zetkové“ řadě od Sony. No a v neposlední řadě by měl procesor tepat také v nástupci velmi úspěšného OnePlus One, tedy OP Two. Je zde však háček. Asi každý již slyšel zvěsti o zpoždění výroby ze strany Qulacommu, zapříčiněné údajným přehříváním procesoru (více zde). Tomuto tématu je v poslední době věnováno možná více pozornosti, než by bylo nutné. Existence tohoto problému vedly údajně i jihokorejský Samsung k nahrazení Snapdragonu 810 jejich vlastním octa-core procesorem řady Exynos 7. Zdá se tedy, že i samotná S6 může být uvedena na trh o něco později, než se předpokládalo. Problém Exynosu totiž spočívá v tom, že jeho modem nepodporuje všechna pásma 4G sítí, tedy LTE připojení nemusí být v některých regionech plně dostupné.

LG g flex2 _1

Možná se ptáte, jak do toho zapadá OnePlus. Vysvětlení se skrývá ve vlastní filozofii společnosti, která se nechce dopustit žádných kompromisů na svých výrobcích. S tím souvisí údajné rozhodnutí OnePlus odložit vydání již tak netrpělivě očekávané „Dvojky“, a to do té doby, než se případně vyřeší a odstraní veškeré problémy se zmíněnými jádry u Snapdragonu 810. Společnost vydala prohlášení, že se nyní budou raději nadále soustředit na vývoj svého nového operačního systému (více zde) a současně ladit rozpracované návrhy nástupce „jedničky“ ruku v ruce s podněty členů OnePlus fóra.

snapdragon 810

Qualcommu nakonec tento rychlý manévr s uvedením Snapdragonu 810 může v konečném důsledku nadělat více škody než užitku, nicméně bude velice zajímavé sledovat, jestli je problém opravdu tak závažný. Vždyť většina současných procesorů se zahřívá v důsledku většího zatížení úměrně s časem používání. Snapdragon 810 se stal prvním osmi-jádrovým procesorem Qualcommu, postaveném na technologii big.LITTLE a s použitím jader od společnosti ARM (více zde a zde). A tady se může skrývat celý problém Qulacommu. Původně totiž společnost připravovala osmi-jádro s vlastními jádry, jenže konkurence donutila Qualcomm rychle vrhnout na trh „nějaký“ 64-bitový procesor s osmi-jádry, a to dříve, než byl dokončen vývoj vlastního jádra. Zdá se však, že v Qualcommu si jsou tohoto plně vědomi, proto se také objevily neoficiální informace o možném vypuštění nástupce 810 ještě v tomto roce, který by již měl být na základech vlastních jader Taipan (více zde).

oneplus two

Můžeme tedy očekávat, že nástupce „osmsetdesítky“, tedy Snapdragon 820, by se nakonec mohl objevit v jednom z prvních zařízení, kterým by mohl být OnePlus Two.

[zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.