Nemnoho zpráv se na gizchina.cz (a jiných jazykových mutacích) objevuje o systému Windows (Phone), avšak včerejší představení nových Windows 10 mi přišlo natolik zajímavé, že nepřinést ony novinky našim čtenářům by byl hřích.

Revoluce? Dost možná…

Novinek je opravdu spousty a tou hlavní, je sjednocení platformy do jednoho univerzálního produktu. Windows 10 budou na stejném jádru na telefonech, tabletech, noteboocích, Xboxu a dokonce i PC. Tento krok se promítne do možnosti psát aplikace ve stejném jazyce a ve stejném seskupení prvků pro všechny platformy a tím ulehčit jejich vývoj a následnou údržbu. Microsoft si od této strategie slibuje mnohem větší přísun aplikací, které byly doposud proti iOS a Androidu, trochu okleštěné. Což ovšem záleží a vývojářích a teprve čas ukáže, jestli je myšlenka správná i když v zásadě se tak tváří.

Co se týče mobilních zařízení, kromě pár vylepšení vzhledu, jako je vlastní tapeta na pozadí; nové řazení položek v menu, kdy nejnovější aplikace jsou v seznamu nahoře; nová aplikace nastavení, která již není nesmyslně nepřehledná a schizofrenní a dokonce bude stejná na všech zařízeních s Windows 10; se dočkáme i úplně nových a značně vylepšených aplikací. Za všechny jmenujme Skype, aplikaci, kterou stále používá poměrně hodně uživatelů. Ta bude integrována do zpráv (tak jako to bylo v prvních WP7/7,5) ale i do možností volání. Na druhou stranu jde o logický krok, Skype Microsoftu patří. Zda se bude integrace vztahovat i na další IM klienty se zatím neví, ale možnost by to byla zajímavá a na systému Meamo/Meego fungovala poměrně dobře již před lety.
Dalšími příjemnými změnami prošla klávesnice s novým designem, nové notifikační centrum po vzoru Androidu (mazání notifikací tahem do strany, více přepínačů po druhém přetažení odshora (jako Flyme od Meizu)).

Pak tu máme novou hlasovou asistentku Cortanu, která se jeví jako opravdu velmi schopná. Dokáže vytvořit, napsat a odeslat email pouze hlasovými příkazy a další mnohé úkony. Sleduje kroky uživatele, získává data z internetu a porovnává je. Což bohužel u nás v České Republice zatím nevyužijeme, Cortana spolupracuje s vyhledávacím enginem Bing, který u nás nefunguje v takovéto míře poskytování informací ( USA only).

Univerzální aplikace

Univerzální aplikace…co to vlastně znamená? To jsou aplikace, které jsou stejné na všech zařízeních s Windows 10 a dokonce jsou i synchronizovány v reálném čase mezi sebou, samozřejmě za předpokladu, že jste připojeni k síti na obou zařízeních. Pokud vytvoříte v novém balíku Office tabulku v Excelu, vytvoří se i na Vašem dalším zařízení a máte jistotu, že bude vypadat a fungovat stejně. Kalendář také prošel mnoha změnami a bude také jednou z univerzálních aplikací s možností synchronizace mezi zařízeními.

Největší novinkou je však Project Spartan, tedy nový prohlížeč nahrazující Internet Explorer, který na mobilních zařízeních není špatný, na rozdíl od desktopového rozhraní, kde je jakákoliv verze fiaskem (osobně vyzkoušeno). Má úplně nové renderovací jádro a obsahuje asistentku Cortana, která dokáže „napovídat“ a zobrazovat zajímavé informace o stránce, na které se právě nacházíte. Tato funkce byla demonstrována na představení tak, že pokud se snažíme vyhledat na stránkách nějaké restaurace informace, na bočním panelu se objeví rovnou jídelní lístek a například otevírací doba. Dalším příkladem byl pokus vyhledat informace o počasí. Ano pokus, protože vyhledávání ani neproběhlo, jelikož Cortana po napsání slova „Weather“ (a neodklepnutí enterem) rovnou zobrazila výsledky pro danou oblast. Příjemné a rychlé.
Všechny výše zmíněné aplikace, by se měli dostat časem do programu Phone Insider, který nahrazuje bývalý „Preview for Developers“ a posléze samozřejmě do stabilních verzí Windows 10 i pro mobilní zařízení.

Další revoluce v Microsoftu

Zdarma. Toto slovo ve spojení s Microsoftem mnoho lidí nezná. Časy se mění, stejně jako CEO se změnil z energického „byznysmena“ Steve Ballmera na na první pohled uťáplého Satya Nadellu. Téměř vše se od nástupu Nadelly změnilo a větu „Microsoft loves Linux“ si možná dám do rámečku (zdroj v AJ). Změnil se postoj vůči zákazníkům, Microsoft poskytuje upgrade na Windows 10 pro uživatele W7, W8.1, WinRT a Windows Phone 8 zcela zdarma jeden rok od vydání Windows 10. Už v tomto kroku je vidět obrovská změna, kterou Microsoft prošel.

Trochu vystřízlivění závěrem

Ovšem ne všechno zlato jest, co třpytí se. Možných problémů se může naskytnout plná řada, ono provozovat plnohodnotný operační systém na takové Lumii 530 asi nebude zrovna jednoduché a stabilita i výkon mohou jít velmi rychle dolů. A programovat aplikace, které budou mít v jedné aplikaci UI pro potřeby třech zařízení (PC, tablet, telefon) asi také nebude úplně jednoduché a odladit je tak, aby fungovali na x86/x64 procesorech stejně, jako na mobilních ARM bude jistě také výzva.
Menší skepse mě také jímá z nového internetového prohlížeče Spartan, kdo používal delší dobu Internet Explorer (kteroukoliv verzi na PC) a posléze jej srovnal s alternativou, mi dá za pravdu.
Tudíž sliby jsou to velmi zajímavé, ale počkáme si na použití v praxi. Nicméně z mého pohledu se máme na co těšit.

Pokud byste chtěli vidět kompletní záznam keynote, zde video v plné délce

[ zdroj1 ], [ zdroj2 ], [ zdroj3 ], [ sledování přímého přenosu 🙂 ]