Zdá se, že Qualcommu na internet unikly plány pro tento rok. Především plány na druhou část roku jsou víc než zajímavé. Podle všeho by nově uvedené top přístroje v druhém pololetí mohly již běžet na nástupci současného Snapdragon 810, tedy na Snapdragon 820.

Údajné specifikace pro nadcházející čip odkrývají dvě zásadní vylepšení. Jedním je přechod na 14nm technologii nanášení tranzistorů FinFet vyvinutou společností GlobalFoundries FAB a druhé je představení vlastního jádra v Qualcomm 64 bitovém procesoru Taipan, nástupci Krait. Qualcomm dominuje na trhu v posledních třech letech se svými procesory Snapdragon postavených na Krait jádrech, která víceméně najdeme ve většině vlajkových lodí. Současná doba však přeje rychlému rozmachu 64 bitovových čipů, což jde ruku v ruce s koncem tohoto stále velice výkonného jádra Krait. Qualcomm to donutilo přijít na trh s 64 bitovým procesorem Snapdragon 810, avšak s jádry z cizí produkce – ARM Cortex. Důvod je zřejmý, zkrátka vlastní jádro ještě nebylo připraveno.

U Snapdragon 820 se předpokládá, že již bude obsahovat jádra vlastní produkce, tedy osm vysoce výkonných jader TS2. Je působivé, že Qualcomm bude pravděpodobně připraven uvést tento procesor na trh již v druhé polovině roku 2015, skoro půl roku po uvedení současné osmsetdesítky. My můžeme očekávat tento procesor například již v novém Samsungu Galaxy Note 5, který by měl být představen na konci tohoto roku.

snapdragon 820 _2

Přechod na 14nm technologii FinFet je velice důležitý a Qualcomm si slibuje podstatné zvýšení výkonu a účinnosti. Je zajímavé, že zde můžeme vidět zaangažování Samsungu spolu s GlobalFoundries, ale zatím nepadla žádná zmínka o TSMC (o kterém se mimochodem nyní hodně mluví v souvislosti s rekordními zisky díky současné úspěšnosti iPhonů 6). U nového Snapdragonu 820 můžeme očekávat grafiku Adreno 530, podporu rychlejší operační paměti LPDDR4, nebo pokročilý Qualcomm modem MDM9X55 s podporou LTE-A Cat.10.

Toto však nebude jediný plánovaný Snapdragon osmičkové série, ohlášený na druhou polovinu roku 2015. Druhým plánovaným procesorem by měl být Snapdragon 805 a bude taktéž osmi jádrový, tentokrát se čtyřmi TS1 a čtyřmi TS2 jádry. Jedná se tedy o dnes velice používanou „pseudo“ osmi jádrovou technologii big.LITTLE. Grafika pro tento procesor bude Adreno 450. Modem a operační paměť by se měly shodovat s výše uvedenou osmsetdvacítkou. Snapdragon 815 bude vyráběn 20nm technologií. Dá se tedy předpokládat, že tento procesor bude určen pro přístroje někde na pomezí vyšší střední třídy a high-end telefony.

A pokračujeme na střední třídu, zde se Qualcomm chystá uvést hned tři procesory: Snapdragon 620, 625 a 629. 625 a 629 by měly být skoro shodné, oba by měly být octa-core s Adreno 418 GPU, LPDDR4 RAM a nižší třídou modemu MDM9X45 LTE-A Cat.10, a to celé produkováno 20nm technologií HKMG Samsung – procesem GF. Nevíme zatím jestli procesor bude osazen vlastními jádry od Qualcommu nebo budou použita jádra ARM Cortex.

Snapdragon 620 je čtyř jádrový procesor využívající Qualcomm jádra Taipan, běžící na frekvencích 2 až 2.5 GHz. Nižší konfigurace operační paměti LPDDR3, avšak ostatní specifikace budou shodné s ostatními procesory 62X řady – Adreno 418 GPU a MDM9X45 LTE-A Cat.10

Poslední uniklé informace se týkají Snapdragonu 616, u kterého se očekává osazení osmi jádry ARM Cortex A53 s taktem mezi 1,8 GHz až 2.2 GHz a dále grafickým čipem Adreno 408. Procesor bude podporovat LTE-A Cat.6. Bude použita technologie 28nm HKMG od Shanhai-basied Semiconductor Manufacturing Internatonal Company (JIC).

snapdragon 820 _1

Tyto informace pochází z čínských zdrojů a je třeba je tedy brát s rezervou. Dá se však očekávat, že jakmile se budeme blížit datu uvedení těchto procesorů na trh, budou se také objevovat přesnější specifikace. Uvidíme, jak se budou nakonec lišit od těchto úniků.

[zdroj]