Včera (16.1.2015) pořádal Google svou druhou konferenci o Projektu Ara, kde odhalil mnoho technických detailů kolem platformy Spiral 2 a některé detaily o připravovaném Spiral 3.

Na konferenci oznámili Toshiba a Marvell, jakožto partneři Google, i své moduly dostupné pro Spiral 2 a také mluvili o další generaci Ara modulů.

ara-toshiba-6

Toshiba oznámila tři kamerové moduly pro Spiral 2. První je 2-megapixelový čip zakomponovaný v horní části tzv.: Media Bar, modulu, který bude sídlit na přední straně. 5-megapixelový modul dostupný pro zadní stranu, je již dostupný u smluvních partnerů. A poslední z modulů, 13-megapixelový, bude dostupný v průběhu letošního roku. 13-megapixelový modul podporuje záznam s ultra vysokým framrate, jmenovitě až 900 fps v QVGA (320×240) rozlišení a 240 fps v 1080p rozlišení. Vysoký framrate by mohl být užitečný pro budoucí projekty.

13mp-camera

Jedna z věcí, která dělá Projekt Ara tak zajímavým je, že bychom mohli vidět spousty modulů, které by udělali něco mnohem víc, než pouze mobilní telefon. Stejně jako některé aplikace posouvají funkcionalitu, to samé by mohly dělat i speciální moduly, které by využila užší skupina profesionálů.

ara-toshiba-5

Přestože byla prezentace Toshiby zaměřená převážně na moduly s fotoaparáty, padlo slovo o zaměření se také na další moduly, například WiFi, displeje, populární sportovní „měřáky“ a další bezdrátové technologie. Některé z nich budou dostupné příští rok.

marv-chip

Marvell samozřejmě doplnil konferenci o Projektu Ara také o svou prezentaci. Jeho zaměření je platforma procesorů, nejvíce pak architektury ARMv8. Společnost již vlastní čtyřjádro postavené na jádrech Cortex A53 nataktované na 1,5GHz, které podporuje OpenGL 3.0 – čip podporuje tedy stream 1080p videa při 60 fps. Tento čip se bude nazývat PXA 1928 a bude podporovat LTE 4 kategorie. Procesor bude dostupný pro hardwarovou platformu Spiral 2.

marvel-portfolio

Na konferenci Marvell také mluvil o možnosti poskytovat vícero řešení pro Projekt Ara v budoucnu, velmi podobně jako Toshiba. Marvell pracuje na modulech WiFi, LTE, NFC, Bluetooth a modulu RF.

To, že nVidia bude dodávat pro Projekt Ara svůj procesor Tegra K1 již víme. Google má tedy tři hlavní partnery, kteří budou Projekt Ara hardwarově podporovat. Pokud bude Projekt Ara úspěšný (Toshiba odhaduje prodeje několika desítek milionů kusů), jistě se přidají také další výrobci hardwaru, a to by znamenalo další možnosti a další vývoj, což by mohlo být opravdu velmi zajímavé. Téma modulárního telefonu začíná být velmi populární a přístroj, který si může člověk sestavit z komponent vlastního výběru, je nadmíru lákavý.

[ Zdroj ]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.