Rok 2015 je tu a spousty nových telefonů je na cestě na trh. To s sebou samozřejmě nese i další masáž z říše čísel. Zdá se, že poslední rok kupujeme výrobky hlavně podle těchto čísel v tabulkách a nikoliv podle výrobku samotného. Problém „tyranie čísel“ je nasnadě, pojďme si jej trochu přiblížit v segmentu displejů.

Oba dva konce řetězce, tedy výrobci i kupující, jdou cestou „více je lépe“ a jedním z nejvíce „prodejných“ čísel je právě rozlišení displeje, které za poslední dva tři roky vzrostlo několikanásobně. Je nám vnucováno, že větší displej je lepší pro konzumaci obsahu a že větší rozlišení je ještě důležitější parametr. Rozlišení je také jeden z prvních parametrů, které teoretický zákazník dostane všanc a že číslo za zkratkou PPI (Pixel Per Inch) je onou pravou samohanou.

Diskuze na toto téma však není nikterak nová, vyplouvá na povrch každý půlrok, kdy některý z výrobců přijde s dalším rozlišením. Většina vlajkových lodí minulého roku 2014, bylo s FullHD 1920 x 1080 rozlišením, letos to bude již QuadHD 2560 x 1440.
Na papíře samozřejmě vypadá QHD lépe, je to vyšší technologický stupeň a je také žádanější od výrobců prodej těchto panelů, ale je FHD opravdu tak zastaralé nebo neostré? Je spousty faktorů, které ovlivňují celkovou kvalitu jako jsou použitý typ panelu, viditelnost na slunci, kontrast, kvalita a rovnoměrnost podsvícení a mnoho dalších.Každopádně QHD je pokročilejší technologicky, o tom není sporu.
Vraťme se ale ještě k řeči čísel s pár příklady z praxe. První „QHD vlaštovkou“ bylo Oppo Find 7, které na 5,5″ displeji vykouzlilo 538PPI, Nexus 6 má 5,95″ QHD displej s 493PPI anapříklad Samsung Galaxy Note 4 má na svém 5,7″ SuperAMOLED panelu 515PPI.

Co nám ale v praxi ukáží tato nová čísla proti „nuzným“ PPI u FullHD displejů minulého roku? Přichází na řadu praktická otázka: je opravdu takový rozdíl mezi 420PPI a 540PPI? Výrobci samozřejmě tvrdí, že rozdíl je markantní a že QHD rozlišení a více je budoucnost. A zde začíná masáž, kterou podstupují neznalí kupci pokaždé, když si chtějí v dnešních dobách koupit vlastně cokoliv, čísla, čísla, čísla…

Ale najdou se i výrobci, kteří si nemyslí, že QHD je spásou mobilního světa a buďto takovéto panely nenasazují nebo mají jeden stejný model, ale ve dvou verzích a to proto, aby „dohnali“ konkurenci. Dobrým příkladem je v tomto případě Apple, který si takzvaně „jede tu svou“ a až 5,5″ iPhone 6+ má FullHD rozlišení pro udržení 300PPI, které považuje za dostatečné. Dalšími jsou třeba Oppo s modely Find 7 (QHD) a Find 7a (FHD), Nubia Z7 (QHD) a Nubia Z7 Max (FHD), Sony se svou nadcházející vlajkovou lodí Xperia Z4, která bude prý taktéž ve dvou verzích.
Tudíž ne vše je ztraceno a snad se dočkáme i v roce 2015 telefonů, které nebudou QHD standardem disponovat.

Shrňme si tedy fakta „QHD versus FHD“ v závěru, který je překvapivě jednoduchý. Pokud chcete nejpokročilejší možnou technologii výroby a hřejivý pocit vysokého počtu pixelů na palec k tomu, sáhněte po QHD.
Pokud se nechcete potýkat s neduhy s podobě nadměrně spotřeby, zahřívání, mnohem vyšší nároky na výpočetní výkon a vyšší ceny, je tu pro Vás „zastaralé“ FullHD rozlišení.

O tomto a dalších marketingových tazích jsem nedávno psal ve svém „Zamyšlení…“, račte se podívat.

[ zdroj ]