NDRC, jinak též čínská Národní rozvojová a reformní komise, má od loňského listopadu v hledáčku americkou společnost Qualcomm, která údajně porušuje čínský antimonopolní zákon. Vedoucí odboru cenového dohledu, Xu Kunlin, tvrdí, že NDRC má proti Qualcomm „podstatné důkazy“.

Pokud bychom se snažili trochu rozkrýt velmi komplikovanou síť čínských politických a obchodních zájmů, dostaneme se k tomu, že jádrem problému bude zřejmě boj o LTE sítě. Tři největší čínští telekomunikační operátoři – China Mobile, China Union a China Telecom údajně uvažují o investici 16,4 mld dolarů do infrastruktury a potřebného vybavení pro provoz a pokrytí LTE v celé zemi. Celá tato akce měla proběhnout v letošním roce. Ovšem informace o tom, zda se tak stalo, nejsou nikde zveřejněny.

Všichni tři výše zmínění operátoři jsou plně vlastněni státem, takže je poměrně jasné, že čínská vláda je ochotna použít jakákoli „opatření“, aby zabránila vstupu cizích, v tomto případě amerických technologií na území velké Číny. A jak už to tak bývá, tak i v této kauze, jde především o peníze.

Rok se s rokem sešel a tahanice mezi NDRC a Qualcomm sice neustrnula na mrtvém bodě, ale o žádném výrazném posunu také nemůže být řeči. V prosinci/decembri tohoto roku proběhlo už sedmé kolo jednání mezi vedoucím cenového dohledu Xu Kunlinem a prezidentem Qualcomm Derekem Aberlem. Jak jednání proběhlo, nebo zda dospěli k nějakému řešení, opět není známo. Co se informací týče, NDRC poněkud mlží. Jediné, k čemu se Xu Kunlin vyjádřil, bylo to, že Qualcomm je ochoten zlepši či upravit svou cenovou politiku.

Že se zřejmě nejedná jen o nějakou banální šarvátku, svědčí i to, že se tímto problémem zabýval i americký prezident Barak Obama na schůzce se svým čínským protějškem Xi Jinpingem.

[Zdroj] [Zdroj] [Zdroj]