Srdcem našich přístrojů je bezpochyby procesor, kousek křemíku, který je integrován jak v procesorech, tak v GPU, řadičích, paměťových modulech a v bezpočtu dalších neméně důležitých součástek, bez kterých by se naše železa neobešla. Qualcomm, jeden z leaderů ve vývoji procesorů nyní odhalil specifikace svého nového procesoru Snapdragon 810. Tento procesor znamená bezprostřední budoucnost mobilního světa v nadcházejícím období.

Řada Snapdragon je stěžejní produkt společnosti, který je populární u mnoha výrobců produkujících svá mobilní zařízení s Androidem. Často tedy Snapdragony nacházíme ve specifikacích jejich top modelů, kde se starají o vysoký výkon a především bezproblémový chod.

Snapdragon 810 _2

Již od dubna víme, že Qualcomm vyvíjí nástupce svých populárních procesorů Snapdragon 801 a 805 a víme také, že tento nový procesor bude „osmi-jádrový“, postaven na 64bitové architektuře s technologií big.LITTLE od ARM.  Je velice zajímavé sledovat, kdy Qualcomm dočasně opouští svou vyvíjenou architekturu Krait ve prospěch technologie vyvinuté společností ARM. Odpovědí může být právě donucení poptávky na trhu a včas dodat svůj top procesor na trh. Jen připomínám, že čtyř-jádra na Snapdragonech osmistovkové řady, lehce porážejí výkonem konkurenční, ještě nedávno i top, procesory s osmi jádry od MediaTek ( MT6592).

Snapdragon 810 _3

Technologie big.LITTLE od společnosti ARM je postavena na dvou sadách čipů po čtyřech jádrech, z nichž jedna sada má za úkol doručit vysoký výkon a druhá má za úkol řídit co nejefektivněji energetickou spotřebu. Takže popravdě řečeno se nejedná o plnohodnotné osmi-jádro, jak je chybně, ale často z marketingového hlediska uváděno.

Snapdragon 810 se tedy bude opírat o čtyři jádra A53 (LITTLE) pracující na frekvenci 1.56 GHz a čtyři jádra A57 (big) s vysokým výkonem pracující na frekvenci 1,96 GHZ. Pro srovnání připomínáme, že současný top model Snapdragon 805 pracuje na frekvenci 2,65 GHz, což je výrazně více. Vzhledem k výrobnímu procesu, který přechází z nynější 28 nm litografie na 20nm, tak bychom očekávali více.

Snapdragon 810 _4

Inovace se samozřejmě nevztahují pouze na procesor, ale i na ostatní komponenty. Podpora LTE  CAT-6, vynikající GPU Adreno 430, možnost využít 4K displejů, vyšší propustnost paměti a další menší, přesto důležitá vylepšení znamenají, že Snapdragon 810 bude určitě patřit k referenčním procesorům na trhu po většinu příštího roku.

Snapdragon 810 _5

Dá se tedy předpokládat, že první zařízení s tímto SoC, která jsou již ohlášena na začátek roku 2015, se za několik měsíců pravděpodobně objeví na trhu a my se těšíme, až je budeme moct vyzkoušet. Možná se naskýtá otázka proč tedy „pravděpodobně“?

V médiích se totiž objevily nové informace o možných potížích a tím i hrozícímu zpoždění celé výroby procesorů. Problém se týká především samotného procesoru, kdy při vyšší zátěži dochází k přehřátí procesoru a v důsledku toho k výraznému úbytku frekvence na procesoru. Druhý problém, který se vyskytl, souvisí s paměťovým řadičem a kromě toho se ještě vyskytly problémy s ovladači pro grafiku Adreno 430.

Věřme tedy, že se Qualcomm se veškerými problémy popere a Snapdragonu 810 se dočkáme v nebližším možném termínu.

[Zdroj][Zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.