Ohodnoťte článek

Tablety a telefony jsou s každou generací více náročnější na výkon a ruku v ruce s tím stoupá i spotřeba energie. Výrobci na to reagují zvyšující se kapacitou baterií. Zde však čelíme problému s pomalým nabíjením a naopak výdrž baterie se často snižuje. Bohužel, zatím nebyla vyvinuta žádná technologie, která by podstatně urychlila nabití baterií. Stále se řádově bavíme o hodinách. Dobrou zprávou je, že v nejbližší době by mohla být představena technologie, která umožní rychlo-nabíjení a tím „rychlo“ je myšleno super rychlé nabíjení.

Společnost StoreDot sídlící v Tel Avivu tvrdí, že vytvořila baterie schopné se nabít podstatněji rychleji, než je v současné době možné. Díky jejich technologii může být baterie nabitá už po neskutečných 30 vteřinách. Prototyp, který je v současné době v provozu, je bohužel zatím velice objemný na to, aby mohl být již dodáván do našich smartphonů nebo tabletů. StoreDot si myslí, že budou schopni přizpůsobit, tedy výrazně zmenšit, jejich akumulátory již do roku 2016.

A lab worker disconnects from a charger a mobile phone at headquarters of StoreDot in Tel Aviv

Izraelští vědci jsou schopni dosáhnout těchto výsledků díky využití nanotechnologie,  spočívající v jakýchsi „nanodots“ neboli česky „nanoteček“, což jsou bio-organické peptidové molekuly. Projekt je spolufinancován jedním předním nejmenovaným producentem telefonů z Asie. Pro nás to znamená, že můžeme očekávat první telefony s tímto novým a revolučním typem baterie v průběhu roku 2016, pokud vše půjde dle plánu.

Náklady na rychlé nabíjení telefonů by měly stoupnout o 100 – 150 dolarů více, než současné modely. Jedna baterie by měla vydržet 1500 cyklů nabití, což odpovídá přibližně třem rokům standardního používání. To by mělo být dostačující při životnosti současných zařízení a rozvoji současných technologií.

StoreDot se také domnívá, že vyvinutá technologie by mohla být použita v automobilovém průmyslu. Jejich plánem je vyvinout autobaterie, které se budou nabíjet za dvě až tři minuty.  To je obrovský skok ze současných několika hodin/přesněji spíše přes noc.

[zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.