Neuvěřitelné se stalo skutkem a k vám, našim milým čtenářům, míří konečně ona dlouho očekávaná recenze Meizu MX4. Hned na úvod mohu říci, že čekání určitě stálo za to a minulé týdny mi bylo ctí, národním svátkem a vepřovými hody se telefonu pěkně podívat na zoubek. Samozřejmě musím poděkovat našim partnerům z Coolicoolu za poskytnutí přístroje na recenzi a do naši probíhající soutěže právě o tento recenzovaný kus. Nebojte, střežil jsem ho jako oko v hlavě 🙂

IMGP3238_result

Balení

Ani samotná krabička s telefonem nezapře inspiraci Meizu jablečnými produkty. Bílá barva, velmi kompaktní rozměry a úhledně uspořádaný vnitřek obsahující jen naprosté minimum příslušenství. Kromě telefonního přístroje krytého fólií tu najdeme pouze tenoučký manuál v rozsypaném čaji, nezbytný USB kabel a miniaturní nabíječku s přibaleným EU konektorem v neladící černé barvě. No proč ne, vše důležité tu máme a sluchátka si radši dopřejeme kvalitní jak se sluší a patří. Meizu jako bývalá výhradně audio značka si to zaslouží.

IMGP3248_result

Vzhled a konstrukce

První, co vás uhodí do očí po otevření krabičky je zjevná inspirace letitým jablečným iPhonem 3GS, ale tento pocit rychle vyprchá po prvním ohmatání a seznámení se s Meizu. Podobnost je daná zejména pro Meizu typickým kruhovým dotykovým tlačítkem, které je ovšem podsvícené a slouží zároveň jako notifikační dioda. Můj testovací vzorek byl vyveden ve standardní šedé barvě (tedy záda a boky, přední strana je uhlově černá), ale k dostání už je i bílá a dokonce zlatá mutace. Telefon je designově modelem dvou tváří, přední strana je parádní a „wow“ efekt je u náhodného kolemjdoucího garantován, ale záda jsou vzhledově prostě průměrná, nenadchnou ani neurazí. Naštěstí jsou k dispozici ke koupi velice kvalitní a pohledné obaly, takže se nic neděje.

15

Materiálem použitým na konstrukci hlavního rámu telefonu je speciální slitina hořčíku a hliníku, díky které je ke své velikosti překvapivě lehký (pouze 147 g). Záda pak jsou pouze plastová, ale na dotek velmi podobná pocitu samotného rámu, takže na první pohled skoro k nerozeznání. Plastový kryt je odnímatelný a k otevření není potřeba žádných dodatečných pomůcek, postačí ostrý nehet. Zpracování je v podstatě dokonalé, vše přiléhá, nic nevrže a plastová záda padnou jako ulitá. V horní části zad nalezneme objemnou čočku fotoaparátu krytou Gorilla Glass 3 a dvojitý LED blesk, v dolní je pak vkusně vyvedeno v černé barvě logo Meizu. Boky telefonu jsou zaoblené a díky tomu padne fantasticky do ruky. S ergonomií si v Meizu rozhodně vyhráli a osobně si myslím, že jde o jeden z nejlépe se držících mobilů, co mi prošly rukama.

13

Pod plastovou kapotou se pak nachází napevno uchycená 3100 mAh baterie z produkce Sony a v horní části pak slot na microSIM kartu. Ačkoliv je zadní panel odnímatelný, tak na rozdíl od staršího sourozence MX3, nejsou k dostání žádné další kryty v jiných barvách, což je možná škoda a znovu musím doporučit se porozhlédnout po nějakém slušivém obalu.

17

Spodní brada obsahuje mikrofon, microUSB konektor sloužící zároveň jako nabíjecí a čtyři kruhové otvory mřížky kryjící reproduktor. Horní pak 3.5mm jack, druhý mikrofon a tlačítko power, které je však díky velikosti telefonu hůře dostupné při držení jednoruč. Meizu se drží minimalismu zuby nehty  a taky jedinými dalšími ovládacími prvky je kolébka hlasitosti na levém boku. Tady si neodpustím drobnou výtku, v podstatě jedinou ke zpracování. Ačkoliv je kolébka stejně jako tlačítko power vyrobena ze stejné kovové slitiny a stisk je jasný a přesný, tak má tendenci se velice mírně viklat. Může se jednat pouze o kusovou vadu mého modelu, protože tlačítko power ničím podobným netrpí.

7 8

Přední panel je pak vyhrazen obrovskému 5.36″ FullHD displeji, nad ním najdeme sluchátkový reproduktor, čidla přiblížení a okolního světla a konečně pak velmi malý objektiv předního fotoaparátu. Díky skoro nulovým rámečkům širokým pouze 2.6 mm se podařilo udržet šířku těla na hodnotě 75,2 mm a telefon tak na pohled i omak působí mnohem kompaktněji, než by úhlopříčka displeje napovídala. Dlužím ještě zbytek rozměrů, výška je 144 mm a tloušťka 8.9 mm, což mně osobně naprosto vyhovuje. Nesmyslný hon za ultra tenkými telefony pokládám za chiméru.

6

 

Displej

Chloubou Meizu MX4 je bezpochyby displej. Meizu jako dodavatele použili JDI a Sharp a kvalita se prostě opět projeví. Jak už bylo řečeno, tak displej má 5.36″ úhlopříčku s neobvyklým rozlišením 1920 x 1152 pixelů (a tedy i neobvyklým poměrem stran 15:9) s hodnotou PPI 418 a technologicky se jedná o IPS vyrobené OGS technologií a kryté Corning Gorilla Glass 3, což znamená i oleofobní povrch zabraňující nadměrným otiskům prstů. LED podsvícení je ještě vylepšeno technologií Nega liquid crystal a vyjádřeno číselně, máme tu kontrast 1100:1, jas 500 cd/m² a hodnota NTSC gamutu až 85%.

14

Co vám však pouhá čísla neřeknou, je skvělý pocit ze samotného koukání na displej. Jedná se o naprosto špičkový kousek a používat ho je jedna radost. Barvy jsou živé a zářivé, i když jejich podání je chladnější než u většiny konkurence, pozorovací úhly taktéž na jedničku. Zmínit musím vynikající rozmezí jasu (pro šťouraly 535 max/2 min nitů), díky kterému zhruba 80% nastavení už málem vypaluje bulvy a troufnu si říct, že na maximum jasu Meizu asi nikdo opravdu nebude používat. Celkově je displej dech beroucí a na jedničku podtrženou.

Hardware a výkon

Srdcem Meizu MX4 je zbrusu nový osmi jádrový čip MTK6595 s architekturou big.LITTLE přinášející čtveřici jader pro hrubou sílu Cortex A17 taktovaných na 2.2 GHz a čtveřici úspornějších Cortex A7 taktovaných na 1.7 GHz. Výkon je v syntetických testech opravdu brutální a zejména v Antutu cupuje konkurenci na kusy. Jak je vidět z Vellamo testů na obrázcích níže, tak MTK6595 má třeba oproti Snapdragonu 801 rezervy ve výkonu na jedno jádro, ale multi-core výkonem to více než dožene a předežene. Grafické jádro PowerVR G6200 je taktováno na 600 MHz a disponuje více než dostatkem výkonu k hraní nejnovějších her. Přesto se jedná o slabší místo v hardwarové nabídce Meizu MX4 a ačkoliv se s novým firmware hodnoty syntetických testů zvedly, tak stále je na tom konkurence vlajkových lodí o něco lépe. Ale samozřejmě syntetické testy jsou jen pro geeky a v reálném použití se opravdu nesetkáte, že by grafika jakkoliv limitovala výkon, všechny nové hry jedou plynule na maximální nastavení. V současnosti by se také mohlo zdát, že použité 2 GB LPDDR3 RAM mohou být brzdou, ale v reálu opět nepoznáte sebemenší rozdíl oproti 3 GB jiných modelů a Meizu šlape svižně jedna báseň.

Antutu_result

Dalším z nešvarů odkoukaným od Applu je absence slotu na microSD kartu, takže si zákazník musí hodně dobře rozmyslet, který z nabídky 16/32/64 GB modelů si vybere. Můj testovací kus měl samozřejmě pouze základních 16 GB a potom, co si systém ukousnul svoje, tak zůstalo něco přes 12 GB volných, což opravdu není mnoho. Naštěstí na rozdíl od ovocnářů máme s Androidem k dispozici OTG a není tak problémem připojit flash disk nebo s přídavným napájením i normální externí harddisk. Zamrzí i absence NFC, jako jedna z mála vymožeností, co Meizu chybí, jinak hardwarové výbavě v podstatě není co vytknout. Navzdory vysokému výkonu ani zahřívání zad není na tragické úrovni a je zcela v mezích ostatních vlakových lodí a nevybočuje z normy.

flyme_storage

 

Konektivita, GPS a volání

Výbava Meizu MX4 je bohatá i co se týče konektivity. Wi-Fi je k dispozici dual band a/b/g/n/ac, Bluetooth ve verzi 4.0 a dokonce najdeme i MHL skrze microUSB konektor. Příjem Wi-FI je silný a bez kolísání, jen škoda, že nelze manuálně přepnout na 5 GHz, Bluetooth pak bezproblémově spolupracoval bez výpadku s reproduktory, klávesnicí, sluchátky a samozřejmě 24/7 s chytrými hodinkami. Kvalita signálu GSM a 3G je také na skvělé úrovni, nemám nejmenších námitek. LTE frekvence jsou podporovány pouze 1800/2100/2600, takže pokud nepatříte k lidem v řádu jednotek, co mají přístup k fiktivní LTE u našich operátorů, tak tu není nic moc co k vidění. Kvalita hovoru je na dobré úrovni, zvuk je čistý, hlasitý a srozumitelný, i když hnidopich by možná lehkou plochost hlasů ze sluchátka objevil.

Dlouholetou Achillovou patou čipů od Mediateku je GPS a vše s ním spojené.Proto jsem si dle zadání vás čtenářů dal opravdu záležet 🙂 A mohu tak s určitostí vyvrátit mýtus o nepoužitelnosti GPS u MTK. Meizu MX4 prošlo všemi testy bez ztráty kytičky a je plně srovnatelné s jakýmkoliv jiným highendovým čipsetem. Protože nejsem motorizován, tak jsem poprosil kolegu o dvoudenní test auto navigace a výsledky byly opět skvělé, přímé porovnání se Snapdragonem 801 dopadlo opět na jedničku. Fix je rychlý, viditelnost satelitů dobrá a díky podpoře jak GPS, tak A-GPS, GLONASS, QZSS a BDS vše šlape dobře v jakékoli navigaci, ať už pěší, vozové či třeba jízdě na jednorožci.

GPS3_result

Software

Meizu už dlouhodobě nepoužívá čistý Android, ale má svoji totální přestavbu v podobě Flyme OS. V modelu MX4 najdeme jeho verzi 4.0. Flyme je designově a použitím bližší spíše iOS než Androidu, ale to nemusí být na škodu, „flat“ vzhled vypadá atraktivně a člověk si rychle zvykne. Odlišností ve Flyme najdeme mnoho. Zásadní je například existence pouze jediného kruhového „halo“ dotykového tlačítka, takže zpět se třeba dostaneme netradičně jeho dotykem a pohybem vzhůru. Zmínit se musí i velmi šikovné notifikační lišty, kompletně překopané vyhledávání opět velmi podobné iOS a nepřeberně mnoho dalších detailů. Všeobecně se však s Flyme pracuje velmi dobře, systém je svižný a intuitivní, když přistoupíme na jeho pravidla. Vestavěný prohlížeč práci zastane, ale k rychlosti, odezvě a odladěnosti Google Chrome mu přece jen kousek zbývá, takže s největší pravděpodobností bude u uživatele bleskurychle nahrazen.

flyme_desktop

 

Protože se do mých rukou dostal MX4 ve verzi „U“, tedy určené pro čínský trh, tak jsem musel manuálně nainstalovat podporu Google Play, ale nejednalo se o nic složitého. Mírně pokročilý uživatel by neměl mít sebemenší problém. Flyme je samozřejmě hodně propojené s čistě čínskými aplikacemi a zejména Meizu marketem, ale drtivá většina balastu jde odstranit a zbytek nahradit přívětivějšími variantami z Google Play pokud nutno. Některé z předinstalovaných aplikací jsou však excelentní, například Security center umožňuje přímou kontrolu práv aplikací spojenou s čištění RAM, úložiště a antivirovým programem. Velmi příjemným bonusem je pak možnost oficiální a legálně telefon“rootnout“, stačí si jen zřídit Flyme účet, volbu zaškrtnout a restartovat.

flyme_security

 

Flyme ve verzi 4.0.4, se kterým jsem testoval většinu času trpěl několika dětskými neduhy a zejména stabilita nebyla z nejlepších, náhodné zamrzání průměrně jednou denně bylo obvyklé a kazilo dosti zásadně dobrý dojem. Naštěstí moje pomalost v recenzování měla i neočekávaný benefit a dočkal jsem se vydání verze 4.1.1, se kterou je většina nedostatků odstraněna a systém drží jako slovo boží, takže nemusím dštít síru a mohu nakonec jen chválit. Nový firmware také přidává vymoženosti jako například ovládání gesty,  což je příjemný doplněk k už existujícimu vzbuzení telefonu dvojitým poklepáním.

flyme_lockscreen

 

Zvuk a multimédia

Meizu jako společnost ještě nedávno přímo orientovaná na audio techniku si samozřejmě nemůže dovolit zklamat ani v této oblasti a přestože MTK6595 v sobě obsahuje kvalitní Wolfson DAC převodník, tak ještě navrch přihodili NXP Smart Audio čip k vylepšení kvality zvuku i bez složitého hraní si s ekvalizérem. Výstup ze sluchátkového konektoru je tak excelentní, čistý s výborně prokreslenými konturami a i mé zhýčkané a okoralé uši profesionálního hudebníka si přišly na své. Audio signál je VELMI silný a hlasitý, proto rozhodně nedoporučuji provozovat naplno a k plnému vychutnání jsou nutná také kvalitní sluchátka, ale to je logické. Zklamáním je naopak výkon mono reproduktoru, který je také ULTRA hlasitý a nemá problém přeřvat skoro cokoliv, ale při vyšších hlasitostech  zřetelně šumí a působí to rušivě. Ale při rozumné úrovni hlasitosti je přednes slušný a ostatně kdo by poslouchal hudbu dlouhodobě na plné koule z pidi reproduktoru telefonu, že ? 🙂

flyme_music

Co se týče přehrávání videa, tak vestavěný přehrávač disponuje kompletní sadou kodeků, včetně podpory H.264, MOV, DivX, MKV etc a dovoluje také přehrávání v okně přes standardní UI. Většina lidí si stejně nainstaluje MX Player nebo jeho alternativy, ale v podstatě to není nutné.

Baterie a výdrž

Vestavěná, bohužel, nevyměnitelná baterie od Sony má velmi slušnou kapacitu 3100 mAh a její nabíjení pomocí přibaleného adaptéru trvá zhruba 2-2,5 hodiny. Výdrž samotná pak rozhodně není špatná a i já jako extrémní uživatel (permanentně zapnuté 3G/LTE/BT, Messenger a Skype na pozadí a jiné hrůzy) jsem se dokázal dostat na celý den výdrže, což se mi s minulými přístroji v podstatě nikdy nepovedlo. Normální uživatel nebude mít problém z Meizu vymáčknout den a půl minimálně. Nejžravějším strávníkem je displej, takže při rozumné hladině jasu možná ještě víc. K dispozici je navíc ještě šetřící mód baterie, který pravděpodobně podtaktováním procesoru výdrž ještě lehce prodlouží. S baterií v Meizu jsem tedy navýsost spokojen a ačkoliv nepatří k absolutní špičce jako např. Sony Xperia Z3 Compact, tak se řadí do nadprůměrné společnosti o stupínek níže.

battery1 battery2

Fotoaparát

A jak se říká, na závěr to nejlepší. Zadní fotoaparát v Meizu MX4 je opravdu „dělo“ a jen to v testech potvrzoval. Ale nejdřív se podívejme na chudšího příbuzného, tedy fotoaparát přední. Tady se jedná pouze o 2 Mpix  senzor Sony IMX 208 se světelností f/2.0 a schopností natáčet 1080p video se 30fps. Kvalita snímků z této přední kamerky není nijak závratná a nikoho asi neohromí, jako zdroj selfies však asi bohatě postačí.

P41130-122547_result

To zadní kamera je panečku jiný kanón, highendový 1/2.3“ senzor Sony IMX220 Exmor RS s rozlišením 20.7 Mpix, světelností f/2.2, velikostí pixelu 1.2 mikronu, 4x digitálním zoomem, pokročilou ISP stabilizací, dvojicí LED blesků a schopností burst snímání 25 snímků/s je opravdu k pohledání. Meizu navíc zapracovali na optimalizaci, takže MX4 fotí objektivně lépe než vlajkový Sony Xperia Z3 s identickým senzorem. K dispozici je navíc velice dobrý ovládací software, UI je intuitivní a nabízí pokročilé možnosti manuálního nastavení, stejně tak spoustu rozdílných automatických módů a skopičin typu HDR, panorama, světelný refocus, noční mód a jiné. Fotky za dobrých světelných podmínek jsou výborné, při horších a nutnosti použití blesku jde kvalita dolů, ale to je společné v podstatě všem mobilním fotoaparátům. Mám trochu strach, že moje stařecky třesoucí se ruce a naprostý nedostatek fotografických schopností by mohl negativně ovlivnit mysl čtenářovu, takže pokud se vám níže publikované fotky nezdají, tak si dejte práci s vygooglováním fotek z Meizu MX4 od profesionálů. Já fotil jako normální laik na automatiku, z ruky a v hnusném počasí:) To ale nic nemění na tom, že fotoaparát v Meizu MX4 je jedním z nejlepších se kterými jsem měl tu čest a je ozdobou mobilu.

P41202-124305_result

Obrázky v plné velikosti jsou mimochodem ke stažení ZDE.

Schopnosti snímání videa jsou také pokročilé, k dispozici je kromě 1080p videa se 30fps i 4K video taktéž se 30fps a dokonce i slow motion video, které ovšem v ukázkách nenajdete. Vodopád, na kterém se to obvykle natáčí prostě zamrzl 🙂 4K video je velmi náročné na hardware a díky použitému kodeku H.265 i zlehka nekompatibilní se spoustou přehrávačů na počítači, včetně Youtube a použitý poměr stran 15.9 tomu taky nepřidá. Ale zase vypadá úžasně 🙂

Recenze Meizu MX4 – Hodnocení a závěr

Myslím, že většina z vás už pochopila, že jsem Meizu MX4 opravdu nadšen a budu ho dávat z ruky jen velmi nerad. Tedy ne, že bych šťastnému výherci v naší soutěži mobil nepřál, ale už mi přirostl k srdci. A to dokonce natolik, že po letech věrných služeb pošlu do světa na vandr svůj primární ovocnářský produkt a vztyčím hrdě nad svým mobilním královstvím vlajku Meizu, které už je na cestě. Meizu MX4 je výborný telefon s krásným displejem, reprezentativním designem, skvělým fotoaparátem a slušnou výdrží. Drobné mouchy na kráse v podobě reproduktoru, kolébky hlasitosti nebo malých nedostatků a nedodělků ve Flyme 4 jsou jen úlitbou bohům, které s nonšalancí přejdete. Palec nahoru a Meizu do ruky !

3

Cenové rozpětí Meizu MX4 je na internetu poměrně značné, my jen můžeme doporučit našeho osvědčeného partnera Coolicool a včetně slevy s kódem „50UMEIZUMX4″  ho můžete zakoupit za 399$.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.